Má sestřenka Rachel

kniha od:

Má sestřenka Rachel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42980/bmid_ma-sestrenka-rachel-61w-42980.jpg 4.2 128

Psychologický román slavné anglické autorky je tragickým příběhem vášně, lásky a nenávisti, odehrávajícím se na počátku 20. století v Cornwallu. Děj románu se odehrává uvnitř rodiny mladého majitele panství, kam přijíždí z Itálie vyřídit právní záležitosti mladá a krásná vdova po jeho starším bratrovi. Během návštěvy dojde ke sblížení obou mladých lidí, ale vycházejí také najevo velice podivné okolnosti o sňatku, životě a úmrtí ženina manžela. Hluboký cit, od počátku odsouzený k zániku, končí romanticky vygradovanou tragédií titulní postavy a je pro zbytek života výčitkou jejímu partnerovi.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Dialog
Originální název:

My Cousin Rachel , 1959


více info...

Komentáře (20)

Komentáře 20 Recenze 1

LiliDarknight
LiliDarknight
28.10.2023 5 z 5

Toto bolo krásne. Napísané tak, že ma to pohltilo prakticky od prvej vety. Vystihnuté tak, že na mňa tá atmosféra doslova dýchala. Hoci je pravda, že nebola prehnane gotická, ale nakoniec mi to vlastne ani nevadilo. Lebo ma bavilo dozvedať sa viac o úplne obyčajných životoch úplne obyčajných postáv. Ak tu bolo niečo znepokojivé, tak práve tá obyčajnosť. Ten pocit, že toto všetko by sa mohlo stať úplne komukoľvek. A o to asi išlo.

Nakoniec sa mi ale najviac páčil samotný záver. Taký otvorený a nejednoznačný. Núti ma premýšľať o príbehu aj teraz, niekoľko dní po prečítaní. Ja sa mám rozhodnúť, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Kde je pravda, kto klame a kto ma zavádza. Stále nemám jednoznačnú odpoveď.

A ak toto nie je jasný dôkaz autorkinho umenia, tak neviem, čo by ním mohlo byť.

chrudas
chrudas
13.06.2022 5 z 5

Zajímavé čtení, děj plynul tak akorát, nebylo napsáno nic zbytečně. Líbilo se mi to neustálé přemýšlení nad tím, jak tento příběh dopadne.


NikiGrouse
NikiGrouse
12.04.2022 5 z 5

Poutavý příběh i prostředí. Měla jsem neustále dojem takového "pošmourna", což se k ději perfektně hodilo. Hlavní hrdinové mi do určité doby byli sympatičtí všichni. Pak se to zvrtlo a k Rachel i k tomu jejímu (co to bylo?) italskému panákovi jsem měla odpor. A ještě mě pořád napadalo: .. Filipe, Filipe, ty troubo:'(..Na tuhle knihu určitě jen tak nezapomenu. Zanechá dojem.

haki34
haki34
01.03.2022 4 z 5

nalezena v knihobudce..něco mezi Agathou Christie a Větrnou hůrkou...temná atmosféra graduje, tragedie dříme kdesi v pozadí. Autorka pozvolna buduje napětí a natahuje nás jako žvýkačku. Kdo je Rachel ? jaká je ? oběť pomluv ? nebo travička a vražednice ? byl Ambrose nemocný ? a co vlastně chtěla po Phillipovi ? Hodně otázek, minimum postav, kouzelný Cornwall..a svým zůsobem otevřený konec. Hra na mačku a myš, a kdo byl vlastně kdo ? Jak píšou čtenáři předemnou - postavy nejsou černobílé...Daphne du Maurier to se slovy umí !

petrarka72
petrarka72
02.08.2021 5 z 5

Méně známý příběh autorky Rebeky a Hospody Jamajky - dávkováním tajemství, pečlivě budovanou atmosférou, šokujícími detaily a nenápadně gradovaným napětím srovnatelný s jejími nejlepšími příběhy. Nejednoznačnost charakterů Rachel a Filipa mě hodně bavila - a překotný závěr po volně plynoucích pasážích byl vlastně správně...

eraserhead
eraserhead
20.01.2021 4 z 5

Jak je u du Maurier zvykem, pronikavý, strhující a v jistém smyslu napínavý příběh o jednom hlupci a dobových poměrech. Výborně vykreslené charaktery i prostředí. Jen ten závěr byl na můj vkus moc zbrklý a "okatý".

laura
laura
20.10.2020 5 z 5

Mrazivý, temný příběh lásky až za hrob. Četla jsem tuhle knihu už dvakrát - a stejně nevím, jak to vlastně bylo. Byla vinná? Byla nevinná?

Nádech tajemna, neustálé tápání, hra kdo z koho, čtenář do poslední stránky netuší, jak to dopadne a marně hledá pravdu. Alespoň já ji nenašla. Ale moc se mi to líbilo. Je to čtivé, napínavé, překvapivé, syrově obnažené, plné citů, ať už těch skrytých nebo předstíraných. Plné lži a přetvářky a také pravdy. Skryté tak hluboko, že po ní marně pátráme...

Určitě se k tomuto příběhu ještě jednou vrátím - protože nevědět je někdy horší než vědět...

Za starých časů se věšelo na Čtyřcestí.
Dnes už ale ne.

Tirisa
Tirisa
11.06.2020 4 z 5

Jen kvůli pomalejšímu rozjezdu, kdy jsem nevěděla, jestli se začtu nebo ne, strhávám jednu hvězdičku. Po příjezdu Rachel na panství už se knížka četla sama.

pingu1
pingu1
04.03.2019 4 z 5

Četla jsem už dávno, ale líbila se mi :-)

Alinka2
Alinka2
03.03.2019 5 z 5

Autorka zde vyzdvihuje, kritizuje a varuje před ženskou marnivostí a tzv slepou láskou. Rachel je tu popsána jako ,,opravdová" žena - skvěle popsány její cit, emoce, změny nálad, charakter, a tento vzor ženskosti je ještě víc zvýrazněn postavou Filipa, který je stereotypem muže, protikladem k Rachel. Převládá napětí, které je založeno na dialozích mezi Rachel a Filipem.
Zatím moje první kniha od této spisovatelky a v žádném případě ne poslední.

,,Myslil jsem na to, co bych ji ještě dal. Měla už můj majetek, peníze a šperky. Měla mou mysl, mé tělo a srdce. Měl jsem už jen své jméno, ale stejné ona už nosila. Nic mi nezůstalo. Jedině strach."

LelaR
LelaR
17.11.2018 2 z 5

Mám knížky od Daphne ráda, ale tahle mě moc nebavila. Četla se mi špatně

SteveP1
SteveP1
09.06.2018 5 z 5

Výborné a zábavné čtení a tradičně moc hezký čtenářský zážitek. Opět zde najdeme v míře vrchovaté to, co na autorce obdivujeme vždy a znovu: lehké pero, originální, promyšlený příběh, věrohodné prostředí i postavy, skvěle vykreslená atmosféra a psychologie jednotlivých postav, bohatý jazyk, působivé dialogy, obdivuhodné vypravěčské umění....
Platí zde beze zbytku to, co velmi výstižně řekl kdysi slavný francouzský spisovatel Louis Aragon, cit.: "Když čtu novely Daphne du Maurier, žasnu nad jejich dokonalostí a přestávám mít chuť dál psát, protože to už považuji za zcela zbytečné. Jsou totiž tak jazykově vytříbené a tak psychologicky či spíše parapsychologicky strhující, že zasahují samotné dno čtenářovy duše. Proč tedy dál nesmyslně usilovat o něco, co se jinému už veskrze dokonale podařilo.....?"

Asi mu dáme všichni za pravdu....

Blaník8
Blaník8
29.01.2018 4 z 5

Poetické, příjemné, čtivé....autorka si prostě umí udržet pozornost čtenáře. Pěkné čtení, když potřebuju oddechovku:-)...určitě sáhnu, až bude nálada, po další knížce této zajímavé spisovatelky:-)

aginecka
aginecka
20.10.2017 4 z 5

Její styl si nespletete, přesto pokaždé překvapí. I tentokrát jsem se nemohla odtrhnout.

LadyKet
LadyKet
05.03.2017 5 z 5

Skvělý příběh. Moc hezky napsáno. Autorka pořád nechává čtenáře ve střehu a tápat, co je tedy pravda. Ráda si přečtu další knihy od této autorky.

Lucka11
Lucka11
28.01.2017 4 z 5

Zaujímavý príbeh o žene, ktorá opantá muža až na smrť....

Pajina68
Pajina68
27.07.2016 4 z 5

Další moc hezký příběh od této autorky.

adelinka
adelinka
24.08.2015 4 z 5

veľmi dobre sa čítala, sestranica Ráchel veľmi prefíkaná žena, vie si chlapa omotať....no šikovnosť ženy, až mi bolo Philipa ľúto a niekedy ma jeho zaslepenosť rozčuľovala....

Sarah01
Sarah01
03.12.2014 4 z 5

Tak trochu zvláštní knížka, po Hospodě Jamajka jsem čekala něco jiného...děj sice nemá takový spád, ale přesto je čtenář vtažen a čeká, jak "to dopadne". Hodně zajímavé je, že je vše podáno z mužského pohledu, v knížce je hodně úvah, v podstatě běžné postřehy o rozdílech mezi mužským a ženským světem. Rozhodně musím konstatovat, že du Maurier je brilantní spisovatelka, s ničím podobným jsem se dosud nesetkala.

bookcase
bookcase
26.08.2011 5 z 5

Daphne duMaurieur...miluju její knížky, Má sestřenka Ráchel je výborný román s nádechem tajemna.

Štítky knihy

tajemno zfilmováno rodinné vztahy životní styl vdovy panství rodinná tajemství

Autorovy další knížky

Daphne du Maurier
britská, 1907 - 1989
2019  84%Hospoda Jamajka
1972  84%Dům na pobřeží
2019  89%Mrtvá a živá
1991  80%Únik
1995  84%Má sestřenka Rachel

Kniha Má sestřenka Rachel je v

Právě čtených1x
Přečtených198x
Čtenářské výzvě20x
Doporučených7x
Knihotéce102x
Chystám se číst88x
Chci si koupit16x
dalších seznamech2x