aginecka aginecka komentáře u knih

Ladislav Smoljak Ladislav Smoljak Michaela Pačová

Nejde ani tak o to, že autorka nepřišla s něčím novým. Problém je, že ani to všeobecně známé není schopná smysluplně formulovat. Kniha je kupa kliše, navršených bez ohledu na logiku a stylistiku. Bohužel.

21.02.2016 1 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Je možná nevhodné označovat knihu a potažmo i dobu, kde se nejen s dětmi zachází tak drsně, jako kouzelnou, ale nejde to jinak. Navzdory všem nespravedlnostem a násilí dýchají romány Charlese Dickense jedinečnou atmosférou staré Anglie. Ironické, ale laskavé.

21.02.2016 4 z 5

Malý Mikuláš Malý Mikuláš René Goscinny

Mikuláš patří spolu se Saturninem a Péťou Bajzou k mým nejstarším láskám. Svým laskavým humorem spolehlivě vyhrávají každou bitvu se smutky moderní, o dost méně idylické, doby.

18.02.2016 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Prostý lidský příběh plný tepla a naděje, který se musí dotknout každého, kdo má, byť jen normálně velké, srdce. Žádný patos, jen život bez příkras. Nádhera!

13.02.2016 5 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Velkolepý dramatický příběh nabitý událostmi i emocemi. Tisíc stran uteče jako nic a čtenář si ani na chvíli nevydechne.
Realisticky vykreslené pozadí občanské války ukazuje falešnost dogmatického dělení válčících stran na padouchy a hrdiny. A stejné je to u postav; Scarlett je rozmazlená sobecká mrcha a Rhett při nejlepším hraje podle vlastních pravidel, bez ohledu na morálku, ale ani oni nejsou černobílí. Obě postavy jsou živoucí. Napjatě sledujeme, jak čelí životním zkouškám, jak se vyvíjejí a jak je jejich ega nevyhnutelně ženou do záhuby.
Kniha nevnucuje historický kontext ani morální poučení, o to víc si z ní čtenář odnese. Doporučuju!

10.02.2016 5 z 5

Ano, způsob vyprávění je stejný jako u Staříka (a proč by taky být neměl), ale příběh je nový. Analfabetka nemůže počítat s tím, že by ohromila originálním tvůrčím stylem, přesto má, co nabídnout. Opět čtivý, hravý příběh, i když těch absurdit na závěr bylo na mě už trochu moc. Malý mínus za nevyváženost.

09.02.2016 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Při čtení jsem viděla barvy: syté odstíny žluté, červené a růžové, evokující proměny oblohy na konci horkého dne. Poetické a čtivé.

03.02.2016 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Působivě vykreslená postapokaliptická scéna je jen prostředek, hlavní je otázka lidství a lidskosti - existuje situace, kdy je jejich ztráta ospravedlnitelná; co zbyde, když člověk už není člověk? Rozhodně bych knihu neřadila do "scifi a fantasy".

22.01.2016 4 z 5

Co se stalo, když Nora opustila manžela aneb Opory společnosti Co se stalo, když Nora opustila manžela aneb Opory společnosti Elfriede Jelinek

Navzdory názorům některých odborníků, plně souzním s obsahem i formou odpovědi Jelinekové na otázku obsaženou v názvu. Rozmazlená, nedospělá husička si zákonitě musí natlouct. A když už, tak už. Drsné, vtipné, pravdivé.

15.01.2016 5 z 5

Hotel Ritz Hotel Ritz Tilar J. Mazzeo

Velmi čtivý a srozumitelný výklad proměn politické a společenské situace 1. poloviny 20. století, citlivě ilustrovaný zákulisními historkami význačných osobností.

15.01.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jistá formální podobnost se Zmizelou tu je, ale Dívka ve vlaku rozhodně nedosahuje její úrovně. Příběh je navzdory výrazně nesympatickým hrdinkám čtivý, místy napínavý, ale zcela předvídatelný a schématický.

01.01.2016 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nečtu popořadě, ale nemyslím, že by to významně ovlivnilo čtenářský zážitek... Za mě průměrná detektivka s minimálním napětím, i když opět výborně spletený příběh.

03.12.2015 4 z 5

Šok z bohů Šok z bohů Erich von Däniken

Obdivuji obrovský přehled a schopnost argumentace. Vyčerpávající průřez dějinami nenechává prostor pro pochyby.

21.10.2015 4 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Mile ironická, oddechová, velmi čtivá. Tempo vyprávění je stejně lenivé jako život v prosluněné Provence. Nespěchá, ale k pointě se dostane pokaždé.

21.10.2015 4 z 5

Tady všude byl Ladislav Smoljak Tady všude byl Ladislav Smoljak kolektiv autorů

Citlivé, zábavné, autentické. Láska k výjimečnému člověku je patrná nejen z textů, ale i grafické podoby knihy - nádherné!

13.10.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nikomu život nezmění, ale spolehlivě zabaví. Lehké, čtivé, nepatetické.

11.10.2015 4 z 5

Nádherná kniha, především graficky. Originální nápad. Tempo pomalejší, ale atmosféra čtenáře pohltí.

29.09.2015 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Barvitý obraz Itálie 16. st. V prostředí jednoho z nejkrásnějších měst světa se nenásilně splétají příběhy tří živoucích hrdinů. Autor buduje děj s lehkostí a nenuceností, přesto se jeho styl vyznačuje přesnou vyvážeností. Naturalistické zobrazení drsné doby a poetičnost lásky, která přináší naději, zajišťují rovnováhu. Kniha se obejde bez bombastických akcí, udržuje poklidné tempo, přesto čtenáře po celých šest set stran nepustí ani na chvíli.

24.09.2015 5 z 5

Dobře vybalancované, ideální poměr reálných fakt a imaginace. Originální hrdina. Severský Forrest Gump. I přes některé delší výlety do minulosti, velmi čtivé a vtipně nekorektní.

24.09.2015 4 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Originální námět, hluboký příběh, ale zpracování příliš chtěné, násilné a často klišovité. Forma zabíjí obsah.

22.09.2015 3 z 5