Adél784 Adél784 komentáře u knih

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Pokračování pohádky:) Jedná se o takovou moderní popelku:)
Někteří čtenáři tvrdí, že je pokračování Cindera a Elly zbytečné, nemyslím si to. Tato kníha nám ukázala, jak žijí slavní lidé, a že být celebritou není vždy výhra, někdy spíše naopak. Zároveň se tu řeší rodinné problémy, hlavně ty, které má Ella se svým otcem.
Celá duologie Cinder a Ella je čtivé, letní, odpočinkové a pohádkové čtení:)
Zároveň to ale nemělo na první díl, takže proto 3,5/5:)

07.07.2021 4 z 5

Třináctkrát proto Třináctkrát proto Jay Asher

I když se mi většinou líbí více kniha než film/seriál, tak u 13RW se mi o mnohem více líbí seriál:)
Tato kniha se zabývá dějem první série seriálu, kdy středoškolačka Hannah spáchá sebevraždu, ale ještě předtím nahrála na kazety 13 důvodů, které ji k tomu dohnaly. Hannah si přála, aby si kazety poslechli všichni, kteří jí nějak ublížili a stali se tedy důvodem, proč se rozhodla zabít. Někteří jí ublížili méně, jiní více...
Kniha mi se mi nelíbila, styl psaní mi nesedl, takže jsem ji četla dlouho, na to, že má málo stran a seriál mám ráda.
Doporučuji seriál, je skvěle natočený, prolíná se tam přítomnost i minulost a má skvělé herecké obsazení:)

29.06.2021 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

(SPOILER) Lyricko-epicka báseň, kterou má snad každá škola zařazenou v kanónu k maturitě.:)
Matarantům bych ji doporučila si vybrat, protože se o ní, díky její epické části, dobře hovoří, narozdíl od jiných básní.:)

Máme zde 3 hlavní postavy - Jarmila, Vilém a Hynek(sám autor)
Báseň začíná lyrickým popisem přírody.
Jarmila spáchá sebevraždu poté, co se dozví, že její milí bude zavražděn za vraždu svého otce. Vilém je ve vězení a čeká na popravu. Ve vězení přemýšlí o Jarmile, posmrtném životě, vinně a trestu. Strážný ho vyslechne a začne brečet. V den popravy Vilém nazývá zem svou matkou, kolébkou i hrobem.
Po nějaké době se na místo tragédie vydává Hynek (sám autor K.H. Mácha) a vyslechne si v hospodě příběh o milencích a vyznává se, že tragicky příběh Jarmily a Viléma je alegorickým vyjádřením jeho vlastního životního pocitu.

Báseň je napsána spisovně a je plná metafor a personifikací.

03.02.2021

(SPOILER) Bylo to divné a zbytečné... Nevím, co více bych k tomuhle ,,pokračování" Pottera napsala.
Když jsem si tu knihu pořizovala, věděla jsem, že už to nebude ta má milovaná fantasy..ale tohle...bylo to fakt hrozný.
To, že najednou má ,,Voldík Mortík" ( takhle ho fakt nazval Scorpius) a Belatrix spolu dceru...která se chce vrátit v čase, do doby, kdy Voldemort zabil Jamese a Lili...Už jen ten námět je nepovedený.
Harry tady byl snad ještě nesnesitelnější a arogantnější než v původní sérii. Ten konec, jak se Harry proměnil ve Voldemorta...no co na říct.
Jediné pozitivní na této knize je Ron a jeho skvělý smysl pro humor a pak obálka :)
Nedoporučuji.

Vy, co stejně jako já, milujete sérii o Harrym Potterovi, nekažte si tímhle skvělý zážitek ze čtení původní série....Tato kniha je zbytečná, nesmyslná a myslím si, že to je ždímání peněz z úspěšné série.

Něco tak špatného jsem dlouho nečetla.

21.01.2021 1 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Po dočtení knihy hodnotím jako průměr 3/5 ale i tak se chystám na autorčinu sérii Znovu:).
S knihou Zachraň mě jsem měla tři zásadní problémy- trochu klišé Bad boy a Good girl, ale tady to oproti jiným knihám nebylo tak dobře popsané, zároveň tu je hate-love a i když ji mám v knihách ráda, tady mi prostě něco chybělo.
- otevřený konec
- překlad ( osmnáctiletý lidi prostě neoslovují své rodiče maminko a tatínku, dokonce i ve hněvu je tam oslovení tatínku, to samé to - Je to OK., Jsem OK. atd.)
Pozitivně hodnotím prostředí Oxfordu a také opravdu krásnou fialovou obálku:) Tato série Maxton Hall je spíše YA než NY.

01.09.2021 3 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Originální urban fantasy, kde hlavní roly hraje balíček tarotových karet, které jednou najde Maeve. Když začne s jejich výkladem, její bývalá nejlepší kamarádka Lily si vytáhne kartu Hospodářka a Maeve nepromyšleně vysloví přání, aby zmizela, tak opravdu za pár dní Lily nedorazí do školy...
Styl psaní je čtivý, kniha mě bavila, zároveň tu máme sílu přátelství, kdy se přátelé snaží dostat Lily zpět. Také v knize máme neobvyklou romantickou linku:)
Konec mě mile překvapil a doufám, že brzy vyjde pokračování:)
4/5 Doporučuji

,, Ale člověk může sotva žít tak, aby nikdy ničeho nelitoval."

26.07.2021 4 z 5

Prohnilé království Prohnilé království Erin Watt

Příjemné zakončení série rodiny Royalových:)
Jako ten konec je hodně sladký, ale jinak celkově můžu celou sériii Papírová princezna dopořučit. Hlavně ty první tři díly z pohledu Elly a Reeda:)

Vždy je dobré mít po ruce další díl, protože autorky mají rády otevřené konce:)
4/5

19.07.2021

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Od autorky jsem četla prvně Na jedné vlně, která se mi líbila hodně a měla jsem tedy od Kudy ke hvězdám velká očekávání, která se tedy úplně nenaplnila.
Stejně jako Na jedné vlně se jedná o milý, sladký, roztomilý a letní příběh. Zorie koníček je astronomie, což je poměrně originální v YA. Stejně tak, to, že se nám hlavní postavy tak trochu ztratí v divočině a jsou nuceni spolu strávit několik dní mimo civilizaci. Za originální také považuji mapy, které jsou v průběhu čtení příjemné, obzvlášť ta závěrečná je krásná:) V knize se řeší rodinné problémy, ale také téma například falešných přátel, a proto se nejedná jen o miloučkou přeslazenou oddechovku...

Přesto knize dávám jen 3,5/5 protože mi přišlo, že je kniha zbytečně natahovaná, hlavně ze začátku a postavy jsem si neoblíbila, tak jak v Na jedné vlně:) V rámci žánru se ale jedná o skvělou knihu, takže doporučuji například čtenářkám Kasie West:)

,, To zní rozumně. A Zorie?"
,, Ano?"
,, Nebuď přehnaně opatrná. Buď pozorná. A užij si to, jasné?"
Pečlivě přikývnu a zamířím ven."

16.07.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dracul je inspirovaný deníkovými záznamy autora slavného románu Dracula...
Prvních 200 stran je pomalejších, ale poté o napětí, tajemno, překvapení a zvraty není nouze. Zároveň si myslím, že by ale šlo knihu trochu zkrátit.
Určitě nejde neobdivovat design knihy, který se vážně povedl.

Celkově knihu hodnotím 3,5/5 za pomalejší a méně čtivější začátek.

17.05.2021 4 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Tak tohle bylo utrpení číst. Minimálně teda prvních cca 200 stran, pak se to sice trochu zlepšilo, ale i tak to moc nezměnilo mé celkové dojmy z knihy.

První velký problém je ten, že je kniha nečtivě napsaná. To je asi i hlavní důvod, proč mě čtení nebavilo a neměla jsem nutkání stále otáčet stránky,..
Téma zní zajímavě - hlavní hrdinka Naďa dokáže mluvit s bohy, kteří jí plní přání a díky tomuto nadání je do ní vkládána naděje, že zachrání svou zemi...
Autorka podle mě, ale toto téma nevyužila dobře. Trochu promarnila originalitu tohoto námětu a to je škoda...
Další věc jsou jména. Ještě jsem nečetla knihu s horšími jmény - Naděžda, Malachiáš, Serafín, Rašíd, Kašpar, Paridžán, Osťa, Pelagea, Izák, Konstatntin,..

Konec jsem absolutně nečekala. Z jedné strany ho napsala autorka dobře, protože ho snad nikdo nečeká, ale z druhé strany mě, jako čtenáře zklamal.
Další díly v ČR nejspíš nevyjdou, ale vyhledala jsem si spoilery na druhý a třetí díl a jsem celkem překvapená, jaké zvraty tam jsou...

Každopádně hodnotím 2,5 a to z důvodu krásné jednouché obálky, sympatických postav a originálního (i když ne úplně kvalitně využitého) námětu.

22.04.2021 2 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

(SPOILER) Mám strašně moc ráda Karla Čapka, takže když jsem si Bílou nemoc vytáhla u maturity, byla jsem nadšená:)

Kniha, o které by se dalo říci, že je nadčasová.
Příběh začíná tak, že se v jedné nejmenované říši, kde vládne maršál začne šířit Bílá nemoc( malomocenství) a nikdo na ni nemá lék. Projevuje se bílým flekem a člověk za velkého zápachu za pár dní zemře. Pouze pro bohaté je na zmírnění obtíží podáváno morfium. Nemoc postihuje lidí od 45 nebo 50 let výše.
Jednou do nemocnice přijde doktor Galén a oznámí, že má lék na bílou nemoc a je ochotný ho poskytnout. Dvorní rada ho z počátku odmítne, ale nakonec mu nabídne ať svůj lék vyzkouší na několika beznadějných případech. Pozitivní výsledky jeho léku jsou téměř okamžité.
Dvorní rada je nadšený a chce od Galena vědět recept na ten zázračný lék. Ten ho drží v tajnosti a je ochoten ho prozradit jen v případě, že přestane válka. Galén byl vojenský lékař a viděl umírat mnoho lidí a nechce, aby to dále pokračovalo. Jelikož nikdo ukončovat válku nechce, tak si Galén otevře vlastní ordinaci, pouze pro chudé lidi. Poté, co onemocní maršál, tak ho jeho dcera přesvědčí, aby splnil Galénovu podmínku a zrušit válku a mohl se vyléčit. Galéna, bohužel při cestě do maršálova palace ušlape dav lidí, kteří křičí:,, Ať žije maršál! Ať žije válka!" A nakonec dav rozšlape i Galénův kufřík s lékem na bílou nemoc.

Jedná se o tragickou divadelní hru o třech dějstvích.

Maturantům doporučuji.

03.02.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

(SPOILER) Horor, který ukazuje jak je lehké ze slušného člověka pomocí chytrých frází a propagandy udělat podporovatele nacismu. Hlavni hrdina Karel K. - je vzorný otec, nekuřák, abstinent, pracuje v krematoriu. Má manželku a dvě děti - jeho dokonalý, krásný svět narušuje příjezd jeho kamaráda Williho Reinka (oddaného nacisty) a ten postupně přiměje věřit Karla v jeho rasovou nadřazenost a vyvraždí téměř celou svou rodinu.
Děsivý příběh, doporučuji zhlédnout film, který mi přijde děsivější, než většina dnešních hororů. ( Oproti knize se příliš neliší:))
Zvlášť prostředí krematoria působí ve filmu depresivně. Pan Rudolf Hrušínský zahrál Karla Kopfrkingla dokonale.

Doporučuji všem studentům k maturitě, protože se o ní skvělé hovoří.:)

03.02.2021 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tahle téměř 700 stránková bichle byla skvělá a z jedné strany mě mrzí, že jsem ji už přečetla...každopádně jsou venku další díly a SJM snad píše další:))

V tomto díle se setkáváme s novými postavami - Cassian, Azriel, Mor, Amren, kteří jsou strašně moc sympatičtí a hned bych je brala za přátele:)
Miluju škádlení mezi Feyre a Rhysandem... Celkově Rhysand je jedna z nejlépe napsaných postav, o které jsem četla.

Celou sérii Dvorů bych určitě místo do Young adult zařadila spíše do New adult.
4,5/5 protože začátek byl trochu pomalejší a těch pět hvězd si šetřím na další díl:)

,,Pozvedl sklenici a jeho pohled byl tak pronikavý, až jsem se ptala, jak to, že jsem se před Tarquinem vůbec červenala. Rhys zazvonil svou sklenkou o mou. ,,Na hvězdy, které naslouchají, a na sny, které se plní"

13.04.2021 5 z 5

Tento díl bych neoznačila za můj nejoblíbenější. Ten je Vězeň z Azkabanu:)
V tomto díle zjistíme více informací o minulosti Voldemorta. Dozvíme se informace, které ve filmu nenajdeme....
4,5/5 doporuciji a těším se na další díl:)
,,Je mnohem snažší odpustit tomu, kdo se mýlil, než tomu kdo měl pravdu"

25.08.2020 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Má třetí knížka od autorky, pořád u mě vede Za zavřenými dveřmi, ale tahle byla také skvělá - konec byl super:) kniha Přiveď zpátky mě zklamala, ale musím říct že autorka píše vždy neuvěřitelně čtivě a příběh je vždy napínavý a originální.
Doporučuji čtenářům psychothrillerů :))) 4,5/5

02.04.2020 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Na druhý díl to nemělo, ale i tak to bylo super. Je tu hodně nečekaných zvratů, a jsem ráda, že se ukázalo, že dvě postavy jsou vlastně hodné a jsou na správné straně...

Celou sérii Dvorů doporučuji :) 4/5

24.05.2021 4 z 5

To To Stephen King

(SPOILER) Miluju tu knihu, ale když psal tu scénu, která se odehrává v kanále, tak si myslím, že King musel být na drogách.
Jako oni bojovali s Pennywisem a o deset minut později si to ty třináctileté děti rozdávaly v kanále a byly úplně pohodě...Nechápu, že mu to u nakladatelství prošlo.

02.01.2021

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední díl Harryho...Co k tomu říct. Bylo to stejně úžasné, jako předchozí díly.
Díky knize mi došlo mnoho věcí, které jsem ve filmu úplně nepochopila nebo tam nebyli dostatečně vysvětleny:)
U Harryho vím, že se k němu budu pravidelně vracet:) Je to srdcovka:)
Doporučuji všem 5/5

,,Nelituji mrtvé, Harry. Lituj živé a především lituj ty, kdo žijí bez lásky."

01.12.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Velice čtivý thriller, lepší než Někdo cizí v domě. Začátek je trochu pomalejší. Určitě jsou lepší thrillery, ale i tak určitě stojí za přečtení. Přečtena za jeden den. 4,5/5 Doporučuji

09.03.2020 5 z 5

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

Zloděj čísel...druhý díl z duologie Poslední číslo.
Poslední číslo se odehrává ve společnosti, která je rozdělena na Čisté a Dreky. Dreci žijí v ghettech, nedostávají mzdu, nemají pořádně co jíst a každý den se bojí, aby jejich děti neodvedli do cirkusu....cirkusu, kde je principálem Silvio Sabatini a kde je kruté zacházení, mučení a vraždění pro pobavení publika (Čistých) na denním pořádku.

Zloděj čísel se odehrává rok po událostech, které se stali na konci Posledního čísla. V tomto díle bylo ještě více krutosti a mučení (autodrom, kolo neštěstí, elektrický proud, vlci, hadi..)
Kapitoly jsou krátké a střídá se pohled dvou postav. Kniha nabízí mnoho zvratů, takže se čtenář u čtení rozhodně nenudí.
Hošiko, Bena, Gretu, Jacka, Ezekiela, Emmanuela, Rosie nelze nemilovat:)
Vivien a Silvia jsem nenáviděla.

Pokud si chcete přečíst něco originálního a super čtivého, tak vám duologii Poslední číslo vřele doporučuji.
Čekejte drsné prostředí cirkusu, ale také sílu lásky a přátelství.
Doporučuji 5/5

,,Pravda je, že se nikdo nenarodí lepší než ostatní, a nikdo se nenarodí horší. Pod tou slupkou na povrchu jsme všichni stejní. Problémem jsou ty nálepky, které na nás společnost lepí. Nálepky, které nás třídí, definují, které nám říkají, kdo jsme a co smíme dělat"

14.03.2021 5 z 5