a.k a.k komentáře u knih

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Ačkoliv je celá zápletka dobře vymyšlená, neměla jsem pocit, že jsem v knize objevila něco nového, převratného, co by tematicky zcela vybočovalo obvyklým hororovým nápadům. Na druhou stranu to vlastně ani nevadí. Hororová duchařina je dobrá, pokud dokáže vzbudit strach a napětí, které ve vás přetrvá ještě po zavření knihy. A to se autorce určitě podařilo.

04.03.2019 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Velmi sugestivně pojatá dilemata člověka se ztrátou paměti. Až mi bylo hlavního hrdiny líto. Barvitě vykreslené scenérie hebridských ostrovů. K tomu zápletka, u které jsem ze začátku měla strach, že sklouzne až ke konspiracím, ale ve finále jsem byla velmi mile překvapena.
Tolikrát jsem měla knihu v ruce, vždy jsem ji odložila a dostala přednost jiná. Jsem moc ráda, že jsem se konečně rozhoupala ji zdolat. Protože určitě stála za to.

03.03.2019 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Životní příběh malé dívenky Čijo, která se z chudé rybářské vesnice nedobrovolně dostane do dalekého Gionu, kde se má stát gejšou.
Moc pěkně napsaný příběh. Tempo vyprávění je sice v pomalejším rytmu, ale o to víc vynikají výborně zachycené detaily. Ať už jde o ukázku života v kjótské vesnici, praktiky ve školách pro gejši, rituály, zvyky, nebo postavení gejš před a po světové válce.

02.03.2019 5 z 5

Nechtěné Nechtěné Emily Gunnis

Román inspirovaný krutými praktikami Magdaleniných prádelen. Novinářka Sam jde po stopách dopisu z minulosti, kde mladičká těhotná Ivy čelí nástupu do Domova svaté Markéty.
Silný námět, postavy, kterým naprosto podlehnete, tajemství z minulosti a pátrání až detektivní. Osudy hlavních hrdinů vzbuzují silné emoce, prostředí dýchá temnou atmosférou a dojde i na okamžiky, při kterých běhá mráz po zádech.
Připojuji se ke kladným ohlasům. I já jsem knihou naprosto unesena, příběh mě dostal. Doporučuji.

25.02.2019 5 z 5

Ohnivý anděl Ohnivý anděl Yrsa Sigurðardóttir

Advokátka Tóra tentokrát řeší případ Jakoba, který trpí Downovým syndromem. Jakob byl obviněný že žhářství, při kterém lehl popelem ústav pro nemocné, ve kterém zahynulo několik lidí.
Další povedená krimi z islandského prostředí. Nechybí mysteriózní prvky a ponurá atmosféra. I když celková zápletka byla tentokrát na můj vkus zbytečně složitá. I tak ale opět super čtení.

24.02.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Detektiv Wolf s kolegyní Baxterovou pátrají po vrahovi, který po sobě zanechal oběť sešitou ze šesti mrtvých těl. K tomu je tu seznam příštích obětí.
Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit negativními komentáři. Mně se zápletka líbila a kniha se četla dobře. Jsou tu sice některé maličkosti, které zůstávají na pováženou, ale přesto jsem spokojená a kniha mě bavila.

17.02.2019 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová tentokrát řeší šestadvacet let starý případ zmizelé malé dívenky.
Super detektivka, která má švih a moc dobře se čte. Doporučuji.

14.02.2019 5 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Berlín, 1930. Končí éra němého filmu. Kriminální komisař Gereon Rath má prověřit smrtelnou nehodu ve filmovém ateliéru. Indicie naznačují, že o nehodu nešlo. A jak už je u Gereona zvykem, lepí se na něho jedna nepříjemná událost za druhou.
Knihu lze doporučit každému, který rád propadne kouzlu starých filmových ateliérů a nekonvenčnímu vyšetřovateli, který je svůj a dokáže si vás získat. Gereon mě prostě baví.

10.02.2019 4 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Komisař Gereon Rath se připlete k případu, kdy je z vodního kanálu vylovené zmučené tělo. Mrtvého sice nezná, ale už měl tu čest se s ním potkat. Přestože není členem vyšetřovacího týmu, pouští se do pátrání na vlastní pěst.
Detektivní román, který zaujme svou dokonale vykreslenou ponurou atmosférou Berlína roku 1929.
Rozjezd je pomalý, zpočátku se věnuje především nastínění celkové dobové nálady. Naše postavy jsou na vedlejší koleji v několika samostatných dějových linkách, které se tváří jako vypravování spíše na okraj. V okamžiku, kdy dostanou větší prostor, získává příběh konečně ten správný spád.

10.02.2019 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Pro Claire je herectví její druhé já. Navštěvuje herecké kurzy v New Yorku a na živobytí si vydělává u právnické firmy. Získává kompromitující materiály na muže, jejichž manželky jsou klientkami rozvodové kanceláře. Herecký talent využije i při nebezpečné spolupráci s policií, kdy má dělat volavku, aby usvědčila vraha.
Jednoduchý psychologický román, který je postaven na tenké hranici mezi lží a pravdou, skutečností a přetvářkou, kdy je těžké poznat, komu důvěřovat a koho se bát.
Pominu-li některé maličkosti, jako oddechové čtení mě to bavilo.

05.02.2019 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Vzpomínky Paula Edgecomba na dobu, kdy pracoval jako dozorce ve vězení pro těžké zločince, kteří čekají na trest smrti v elektrickém křesle.
Tak toto je nezapomenutelný příběh. K tomu není co dodat.

04.02.2019

Sídlo smutku Sídlo smutku Gail Godwin

Jedenáctiletý Marcus se musí vyrovnat s tragickou smrtí mámy. Vydává se vstříc novému životu do domu na ostrovní pláži, kde žije jeho jediná příbuzná, kterou nikdy osobně nepotkal. Na ostrově navštěvuje rozvaliny starého domu, který je opředen záhadnou silnou atmosférou. Před padesáti lety odtud zmizela při hurikánu celá rodina, čtrnáctiletý chlapec se svými rodiči. A právě zde se Marcusovi zjeví přízrak chlapce.
Kniha odhaluje Marcusovu duši, jeho smutek v srdci a především samotu. Pasáže okolo tajemného stavení nesou paranormální prvky, ale především je to příběh o malém klukovi, který se musel vypořádat s nepřízní osudu.

30.01.2019 4 z 5

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

Dvaadvacetiletá Jess ví, že zemře. Prozradil jí to její facebookový účet, ve kterém se posunul čas o půldruhého roku do okamžiku, kdy přátelé sdílejí své truchlící příspěvky ze dne její smrti. Začíná závod s časem a nelehký úkol, jak může (a vlastně zda-li vůbec chce) svou budoucnost změnit.
Zápletka příběhu je výborně vymyšlená, gradující a skrývá nejedno překvapení. Knížka se moc dobře čte a moc mě bavila. Doporučuji.

28.01.2019 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Profesor Darrell Standing si odpykává trest v kalifornské věznici. Při mučicích praktikách svěrací kazajky uniká před realitou skutečného světa do minulých životů.
Po mnoha letech jsem sáhla znovu po tomto literárním skvostu. Překvapilo mě, kolik nového se tu dá objevit. Krásná slova, hluboké myšlenky....

27.01.2019 5 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Lacey Flintová působí u námořní policie. V řece narazí na tělo ženy, které je zabaleno v bílém rubáši. Okolnosti prozrazují, že nejde o oběť nešťastné náhody. Lacey se pouští do vyšetřování a sama se stává středem zájmu vraha, který se pohybuje nebezpečně blízko.
Z příběhu dýchá nejen napětí, ale i celková atmosféra temných zákoutí okolo Temže. Tahle série mě baví. Opět to bylo skvělé.

24.01.2019 4 z 5

Mé první setkání s autorovou tvorbou. Ziburovy zápisky z cest mi zprvu přišly jako výčet alkoholových setkání, aneb jak přežít od sklenky ke sklence. Musím ale přiznat, že jsem knize velmi brzy přišla na chuť. A ano, některé hlášky mě opravdu dostaly. Takže nakonec musím uznat, že to nebylo vůbec špatné. Pohodové čtení.

22.01.2019 4 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Anitě se nedaří otěhotnět a její psychický stav se odráží i na manželství s Adamem. Jedinou jistotou se pro Anitu stává online sledování záhadného mladíka, kterého snímá v pravidelném čase kamera pražské tramvaje.
Jako oddechovka to bylo dobré, ale čekala jsem trochu víc.

21.01.2019 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Komisař Joona Linna musí tentokrát vynaložit veškeré své úsilí a důvtip, aby se postavil protivníkovi, který je nezničitelný, naprosto nečitelný a neskutečně nebezpečný. A nepůjde o život jen jemu samotnému, ale i jeho nejbližším.
Ani tento díl série nepostrádá napětí, brutalitu a řadu zvratů. Víc než v předchozích knihách ale poukazuje na předešlý děj. Přestože jsem přečetla všechny díly, našla se místa, kde jsem tápala a chvíli mi trvalo, než jsem si ujasnila, jak to vlastně všechno bylo.
Příběh bych mohla charakterizovat jako absolutně nereálný, krvavý, přehnaný,... ale přesto zůstává extra čtivý. A jak konec naznačuje, můžu se těšit a netrpělivě vyhlížet další pokračování.

15.01.2019 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Louisa Clarková dočasně opouští svého nového přítele záchranáře Sama a odjíždí pracovat k zámožné rodině do New Yorku.
Název knihy je naprosto výstižný. Louisa je zase sama sebou. A tak nadhled, přímočarost a osobitost jednání, kterým byla Louisa tak typická v prvním díle, tady nechybí a příběh tak má oproti dvojce zase šťávu. Knížka se moc dobře čte, nemám co vytknout. I když první díl pro mě přesto zůstává absolutní Jedničkou.

13.01.2019 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Tereza je průvodkyně ve slovinských jeskyních. Tragédie, ke které dojde při její práci, jí zásadně změní dosavadní život. Musí se postavit svému tyranizujícímu otčímovi, před kterým ve svých osmnácti uprchla.
Líbily se mi pasáže, které se odehrávaly v jeskyních, nechybělo napětí ani barvitě popsané jeskynní komplexy.
Praktiky otčíma a Terezino dětství je téma samo o sobě smutné a strašné.
Bohužel jsem se nějak nedokázala vžít do komplikované povahy a celkového chování hlavní hrdinky. Pro mě zůstávají nepochopitelné některé její reakce.
Přesto se kniha moc dobře čte a má spád. Určitě stojí za přečtení.

11.01.2019 3 z 5