Ohnivý anděl

Jaké hrůzy se děly za zdmi ústavu pro postižené, který lehl popelem? Nejlepší příběh od dob Přeletu na kukaččím hnízdem Islandská odpověď na Stiega Larssona! Detektivní thriller charakterizovaný slovy „žhavé smrtící plameny, ledově chladné lži“ je mrazivý i podmanivý jako sám Island, kde talentovaná autorka žije. Advokátka Tóra Gudmundsdóttir má toho nejděsivějšího klienta své kariéry. O její služby se zajímá duševně narušený sexuální deviant ve výkonu trestu. Nežádá však osvobození pro sebe. Přeje si propuštění Jakoba, mladíka s Downovým syndromem, který údajně založil požár v ústavu pro nemocné. Brzy nato začne Tóra dostávat prazvláštní esemesky a kdekdo jako by najednou měl co skrývat. Pitva ochrnuté neslyšící dívky pak přinese úděsné odhalení… Tóra si náhle připadá jako ve zlém snu. Vždyť, kde jinde než v nočních můrách píší neviditelné ruce na zamrzlé sklo divné znaky a kde se mrtvé au-pair dožadují, že budou dál hlídat své malé svěřence?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179542/tora-gudmundsdottir-ohnivy-andel-8ZN-179542.jpg 4.1266

Tóra Gudmundsdóttir 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Metafora

Horfðu á mig, 2009

Kniha Ohnivý anděl

Zuzaček22

Skvělá knížka.napinava od začátku do konce.

jprst

Další díl se autorce opět povedl. Mysteriózní prvky a ponurou atmosféru dobře zvládá a dokáže je do děje namixovat tak, aby nepůsobily rušivě. Propojení zdánlivě nesouvisejících činů jednotlivých postav se daří autorce dotáhnout do překvapivého, i když tentokrát možná předvídatelného závěru.

ddkk

Jeden z nejlepších případů, které Tóra zatím řešila. Na rozdíl od předcházejících jsem ani na chvíli neztrácela nit napínavého příběhu. I když tentokrát jsem už před koncem tušila, jak se věci asi mají...

Dávám za pět a doporučuji. I když Yrsa tentokrát nechala konec otevřený a jednu z tajuplných linií vlastně nevysvětlila.

A propos: to všeobecné tykání mi docela vadilo - kdyby se stejným způsobem překládaly knihy německých autorů, to bychom se dočkali onikání?

m_martina

Další kniha od Yrsy se mi zase moc líbila, i když případ s požárem a postiženými lidmi byl dost drsný. Až mi mráz přebíhal po zádech.

čef

Island je pro nás exotická země, kde by však asi chtěl žít málokdo z nás. Ale přečíst si jak to tam chodí je samozřejmě dost atraktivní, zvláště, že se tam řeší téměř stejné problémy jako u nás. Zde se jedná o péči o postižené. Skoro se nechce věřit, jaká svinstva se zde mohou stát, ale stávají se, bohužel. Kniha je, jako vždy u této autorky, pěkná, přitažlivá a celkově na úrovni.

Abia

Už se známe, Tóra mě pořád baví. Tentokrát jsem nečetla jako divá, kniha asi měla pomalejší spád, ale zase jsem si jí užila delší dobu.

mi-380

Advokátka Tóra nás provází už pátým polodetektivním případem a nerozlučně i její rozvětvující se rodinou. Navíc ústavem pro postižené, který autorka zabydluje svéráznými nečernobílými postavami – a to se týká jak pacientů, tak i personálu. Oba mé oblíbené současné islandské autory (Yrsa Sigurðardóttir a Arnaldur Indriðason) spojuje několik skutečností, díky nimž se na každou jejich knihu těším:
1. Samotné prostředí Islandu, země, do které se už léta chystám a jejíž lidé, příroda i historie mě na dálku fascinují.
2. Tykání. V malé populaci, kdy většina je do sedmého kolena příbuzná, zajímavý a logický jev, přinášející často pro Středoevropana humorné situace.
3. Neobyčejně přesná vyjadřovací schopnost přímé řeči i vypravování, což může být i zásluhou překladu, to neposoudím, tenhle jazyk mám v plánu se naučit až v příštím životě.
4. Pokud se pátrá, pak jde o mravenčí a trpělivou činnost, plnou kouzelně asertivních dotazů a zajímavých postřehů s minimem nepravděpodobného superakčního řádění.
90 % (254 hodnotících, dosavadní průměr je 82 %).

P.S.
Možná malý spoiler. Autorka mě v jedné situaci překvapila. Tóra, kladná hlavní hrdinka, je jedináček, kterého celý život podporovali rodiče. Ti ji požádali, zda by v obtížné životní situaci mohli bydlet dva měsíce v jejím domě (kde žije ona, její přítel, její dvě dospělé děti, její vnuk a snacha). A Tóra? Velmi těžce se rozhodovala, jak tuto „nepříjemnost“ vyřešit. A to navrhovali, že by bydleli v garáži.

Didi15

Jelikož Katarze byla mnohem lepší, tak dávám o hvězdu méně. Nedá se ale popřít fakt, že autorka je opravdu nadaná . Příběh se mi líbil, i když ,,duchařská linka,, není nic pro mě. Člověk si musí zvyknout na islandská jména . A v knize mi vadilo tykání .

Podoba
Podoba