Tina.orl

Přečtené 106V bílém plášti
listopad 2021 (19.-26.)
V bílém plášti 2020, * antologie

Nemůžu říct, že by mě to nadchlo. Knihu přečtěte během chvíle, ale upřímně, ve mně to nic nezanechalo. Přečetla jsem si to, toť vše. Nemyslím si, že je to náhled na povolání zdravotního personálu. Spíš se dle mě jedná o jednotlivé starosti a příběhy lidí, kteří ve zdravotnictví pracují. Plusem je, že příběhy jsou napsány čtivě.


Útěk z tábora 14
říjen - listopad 2021
Útěk z tábora 14 2013, Blaine Harden

Konečně jsem po 100 letech našla čas to dočíst. Přemýšlela jsem, proč mi to tak trvalo... Příběh je ohromující, plný smutku, smrti, bojů o přežití. Avšak, je příšerně zpracovaný. Ačkoliv se autor snaží čtenáře vtáhnout, tak u mě se mu to nepovedlo. Knihu prolíná historií, doplňujícími informacemi a prostě to vše nějak dohromady nesedí. Sin je chudák, kterému se podařilo zachránit, a který se užírá zevnitř. Zároveň je to ale takové velké rozmazlené dítě, které se stále hledá. Naštěstí se odhodlal promluvit o svém příběhu, snad tentokrát pravdivě.


Tichý dech
srpen - září 2021
Tichý dech 2013, Jan Trachta

Rozhodně jiné a naprosto odlišné od toho, co jsem četla předtím. Ale, i přes tu odlišnost a zajímavost jsem knihu četla strašně dlouho. Nějak mě to k ní netáhlo, protože jsem nečekala na žádný zajímavý a nečekaný konec. Knihy o zkušenostech lidí mám v oblibě, ale asi ne takovýto typ knih. Nicméně, je sice vidět, že knihu nenapsal spisovatel, určitě by to ale neměl být důvod proč nedočíst. Během čtení jsem sice neobdivovala knihu jako takovou, ale obdivovala jsem doktorovo odhodlání, statečnost a vůli. Každá stránka knihy popisuje to, jak to bylo pro něho a ostatní lékaře náročné, co se jim povedlo, nepovedlo, a co se rovnou vzdalo.


Podle náhodného výběru
srpen 2021 (10.-12.)
Podle náhodného výběru 2016, Max Eisen

Zajímavé, čtivé, trochu jiné. Takto bych jednoduše popsala tuto knihu. Četla jsem hodně knih o holokaustu a myslím si, že si jich ještě hodně přečtu. Nicméně, toto bylo trochu jiné. Max (dříve Tibor) se zas až tolik nezabývá pobytem v táboře jako takovém, ale o životě po osvobození. Je zajímavé si přečíst, co musel zvládnout v táboře (i když se příběhy samozřejmě opakují), ale hlavně o tom, co si prožíval po táboře. Kniha se dá přečíst během chvíle. Není to náročné čtení jak emočně tak literárně. I když samozřejmě smutné to je. Stojí za to si to jednou přečíst.


Svědectví o životě v KLDR
srpen 2021 (04.-05.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Musím říct, že knihu hodnotím velmi pozitivně! Zajímalo mě každé napsané slovo, každý napsaný příběh a pohled na zemi. Autorka zpracovala 7 rozhovorů s naprosto odlišnými lidmi, kteří uprchli z KLDR. V jednotlivých rozhovorech se zaměřuje na opravdu zajímavá témata, o kterých si myslím, že veřejnost mnoho neví. Díky tomu je čtení ještě mnohem zajímavější. V knize je vše přehledně zpracované. Dění v Severní Koreji jsem nikdy nějak extrémně nesledovala, ale i přesto mě tato kniha velmi zaujala. Přečtení rozhodně doporučuji.


Děti hněvu
červenec - srpen 2021
Děti hněvu 2016, Nela Rywiková

Dle hodnocení celkem opěvovaná kniha. Já osobně jsem z ní zas tak nadšená nebyla. Neříkám, že je špatná, to rozhodně ne. Prostě nenadchne ani neurazí. Některé pasáže mi přišly naprosto zbytečné, např. návraty do válečné a poválečné minulosti. S aktuálním dějem to nemělo mnoho společného. Kniha je také kritizována kvůli nestandardní přímé řeči. Ano, ze začátku je to matoucí, ale nakonec to podle mě není velký problém. Poslední třetina se nevleče, ale už vlastně tušíte kdo je vrah a spíše čekáte, až na to přijdou i kriminalisté.


Farma zvířat
červenec 2021 (20.-24.)
Farma zvířat 2000, G. Orwell (pseudonym)

Když byla možnost si tuto knížku vybrat k maturitě, neudělala jsem to a jsem za to ráda. Myslím si, že bych tomu asi neporozuměla na 100%. Bajka o zlu a moci je napsána pozoruhodně. Proměna obyčejných zvířat v nadřazené vůdce je skvěle popsána. V jednotlivých krocích vidíte kroky lidí. Co k tomu říct? Je to prostě klasika, kterou by si každý měl aspoň 1x za život přečíst.


Nevítaný host
červenec 2021 (16.-18.)
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Hned na začátku vás autorka seznámí s množstvím postav, které jsou zajímavě popsány. Na začátku se možná zamotáte, ale vše je přeci jen přehledné. Postupně zjišťujete, že každá z postav má své temné tajemství, a proto jsou takoví jací jsou. Příběh je jako takový zajímavý, ALE prostě mě to nenadchlo. Je to moje třetí kniha od této autorky a určitě si od ní přečtu ráda i další knihy, ale tato mě příliš neuchvátila. Kdo je vrahem není úplně lehké odhalit, což hodnotím velmi kladně. Stejně jako to, že identita je prozrazena až úplně na samém konci.


Za zavřenými dveřmi
? - červenec 2021
Za zavřenými dveřmi 2017, B. A. Paris (pseudonym)

Psychologický thriller, ve kterém se budete nad něčím neustále pozastavovat. Autorka vám dopřeje náhled do hlavy maniaka a místy vás bude mrazit. Kniha se ale čte velmi lehce a rychle. Kapitoly jsou členěny na "minulost" a "přítomnost". Velkým problémem je ale předvídatelnost. Bohužel, tomu se autorka vyhnout nedokázala a tak velmi rychle začněte předvídat, co se stane.


Hana
červenec 2021 (02.-06.)
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Velmi opěvovaná kniha, takže jsem si ji musela přečíst i já (i když po delší době). Nejprve jsem si řekla, že je dílo čtivé a zajímavé, ale neřekla bych, že až neúnosně vynikající. Ani po přečtení si to nemyslím... ALE kniha je pozoruhodná, zanechala ve mně mnoho pocitů a podle mě je skvělé napsaná. Neměla jsem nutkání knihu odložit, chtěla jsem číst dál a dál a ty emoce, no prostě paráda! Autorka pojednává o 3 různých dobách, ale jelikož je kniha členěna do části, tak to čtenáři není na obtíž. Určitě doporučuji, pokud si chcete mimo jiné uvědomit, co může způsobit jedna (nevinná) lež a co vše může odstartovat.


Rodina v podkroví
červen 2021 (24.-28.)
Rodina v podkroví 2020, Lisa Jewell

Zajímavé, nečekané a místy předvídatelné. To je kniha "Rodina v podkroví". Místy se mi tajil dech, jindy jsem si řekla, že to jsem přesně čekala nebo naopak. Kniha se čte sama. Za mě je to spíše oddychové čtení, i když příběh oddychový není vůbec. Příběh vypráví 3 lidé. Jeden z toho je vyprávěn retrospektivně. Nicméně, vyprávění je členěno na kapitoly, takže to čtenáře nemate.


Mengeleho děvče
? - březen 2021
Mengeleho děvče 2017, Viola Stern Fischerová

Tuto knihu jsem musela číst na etapy. Ne, že by mě nebavila, ale nějak jsem to potřebovala rozdýchat, i když jsem četla už spoustu knih o holocaustu. Toto mě prostě nějak zasáhlo. Závěr knihy mi vháněl slzy do očí... Čekala jsem, že kniha bude popisovat hlavně Mengeleho a jeho pokusy, ale toto téma není stěžejní. Stěžejní je, jak autorka putovala z koncentráku do koncentráku a snažila se přežít. Ironií je, že autorka přežila nejen díky své vůli, ale i kvůli Mengelemu, který si ji vybral na své pokusy, místo toho, aby ji poslal rovnou do plynu.


Jeden z nás
? - únor 2021
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

Druhá kniha, kterou jsem od této autorky, přečetla. Můžu říct, že i přes necelých 500 stran, kniha nepostrádá napětí a čte se velmi příjemně. Autorce se podařilo mě totálně zamotat. Byla jsem přesvědčená, že vím, kdo je hlavní padouch už od začátku. Pak jsem si řekla, "aha, takže takhle to je", pak zase "aha, takže jsem měla pravdu". Takto stále dokolečka. Tudíž za mě, velmi povedené a doporučuji.


Duch domu Ashburnů
08. únor 2021
Duch domu Ashburnů 2019, Darcy Coates

Po dlouhé době jsem přečetla knihu za jeden jediný den, i když měla téměř 400 stran. Po každé kapitole jsem byla prostě zvědavá, co příjde dal. Autorka si skvěle prohrála s atmosférou a díky tomu jsem byla tam, kde byla hlavní postava. Je pravda, že posledních 100 stran bylo asi trochu víc přitažených za vlasy, i tak ale se kniha četla skvěle. Byl to prostě zajímavý a napínavý příběh, který mě nenechal knihu odložit na další den. Nečekejte ale žádný horor.


Baletky
leden - únor 2021
Baletky 2020, Miřenka Čechová

Kniha z prostředí, ze kterého jsem ještě nic nečetla. Bylo to příjemná změna. Autorka v knize popisuje 8 let svého života na intru a v baletní škole. Když píšu 8 let, tak nečekejte nějaký hluboký duševní rozbor svého já, ne. 8 let je prováděno velmi krátkými kapitolami o kamarádech, alkoholu, drogové zkušenosti, utrpení a zlomeném dítěti. Přeskakování z jednoho období do druhého je šílené. Jednou je jí 14, pak 16, pak zase 12, pak zase 10... No šílený. Vypadalo to, že autorka neměla žádný plán, co vlastně chce napsat, ale prostě psal vždy to, co ji napadlo. Baletky jsou napsány v du formě, což přidává na vtáhnutí čtenáře do děje. Máte pocit, jako kdyby vám to vyprávěla kámoška u vína. Přesně tak jsem vnímala tuto knihu. Nebyla to pro mě kniha, ale pocit, že se mi někdo svěřuje. Můžu říct, že anotace teda hlásala o mnohem zajímavějším příběhu.


Osvětimská knihovnice
prosinec 2020 - leden 2021
Osvětimská knihovnice 2013, Antonio G. Iturbe

Nikdy jsem zatím nečetla příběh z Osvětimi z pohledu dítěte, a už vůbec ne z "rodinného tábora". Samozřejmě jako v každé knize s touto tématikou je všude smrt a smutek. Autor, ale odvedl skvělou práci, nejen stylem, kterým knihu napsal, ale naštěstí si dal i práci a dohledal, co se stalo s některými lidmi z příběhu. Myslím si, že kdyby byla kniha tak o 100 stran kratší, určitě by to nevadilo. Věřím, že autor chtěl toho předat co nejvíce, ale některé pasáže a informace považuji za zbytečné. Určitě ale oceňuji závěr knihy. I když jsou v díle pasáže, které, jak jsem psala, považuji za zbytečné, tak určitě si nemyslím, že čtení této dlouhé a smutné knihy bylo ztrátou času.


Cilčina cesta
říjen - listopad 2020
Cilčina cesta 2019, Heather Morris

Cilčina cesta byla velmi trnitá. Mladá dívka, později žena si toho prožila velmi mnoho a byla nucena velmi brzy dospět, což se v této době dělo bohužel asi více ženám. Děj se příliš nevleče, kniha je čtivá a místy napínavá. Něco je v příběhu pravdivé a něco fikce. Můžu ale říct, že na kvalitě to neubírá. 3⭐ dávám ze stejného důvodu jako u Tatéra. Četla jsem mnohem lépe zpracované příběhy o stejném tématu. Tím ale nikterak nechci znehodnocovat toto dílo. Doporučuji si to přečíst a udělat si názor. Těžko se hodnotí kniha, která je podle skutečné události (i když ne úplně). Co na této knize chci vypíchnout je ale to, že autorka vlastně s Cilkou samotnou nikdy nemluvila. Veškeré informace, které v knize jsou, se dozvěděla od Tatéra, sousedů Cilky, kronikám, kterých probádala nespočet apod.


Hranice lesa
září - říjen 2020
Hranice lesa 2019, Vratislav Kadlec

Knihu jsem objevila díky Magnesia Litera - Objev roku a po přečtení anotace jsem si řekla: "No tak proč ne?". V knize je x kratších/delších příběhů s nadpřirozenem, a to je důvod, proč je tato kniha zajímavá. Musím říct, že představivost autora je úchvatná, ale mně to prostě nějak moc nechytlo. Věřím, že jeho další knihy budou lepší a lepší.


Černočerná tma
srpen - září 2020
Černočerná tma 2011, Stephen King

Moje teprve druhá kniha od Kinga a můžu říct, že čtení to bylo teda zajímavé. O čem teda svědčí i to, že jsem si říkala, že musím příběh dočíst, abych věděla, jak to dopadne. ALE nebyla to kniha, u které mi bylo smutno, když jsem na ni neměla čas, takže asi tak. Každopádně, příběhy jsou zajímavé, čtivé a strašidelné. Obzvlášť, když se člověk zamyslí nad tím, že třeba takový Velký řidič nebo BD nebo jiný záporák z knihy, by mohl být Pepa z vedlejšího vchodu, ulice, vesnice. V každém z nás se skrývá cizinec...


Colorado Kid
srpen 2020 (13.-17.)
Colorado Kid 2017, Stephen King

No, můžu říct, že na začátku mě kniha neskutečně nudila (chvílemi jsem se dokonce přistihla, že jsem nevnímala, co jsem četla). Když se ale dostanete k samotnému příběhu, začne být děj zajímavější. Nakonec jsem tedy byla zvědavá, co a jak, ale nemůžu říct, že by tato kniha byla mým TOPem. Jsem ráda za doslov, protože se čtenář dozví, proč je vlastně kniha napsaná tak, jak je. A musím uznat, že záhada, která celý tento příběh provází, je opravdu záhadou.


Nabarvené ptáče
srpen 2020 (04.-10.)
Nabarvené ptáče 2019, Jerzy Kosiński

O knize jsem se dozvěděla teprve až potom, co vyšel film, a to kniha vyšla už v roce 1965. Naštěstí jsem ale odmítla vidět film dříve, než si přečtu knihu. Jedná se o hodně kontroverzní román, protože autor napadá a obviňuje Poláky z krutostí v době 2. sv. války. Kniha z tohoto důvodu nebyla v Polsku nikdy vydána. Můžu říct, že v knize je spousta a spousta utrpení, ať lidských či zvířecích. Neustále jsem jen kroutila hlavou, ale nemohla jsem přestat číst. Autorův literární jazyk je skvostný. Toto jsou jedny z důvodů, proč je mi vlastně fuk, jestli je román autobiografický nebo ne. Což podle těchto a tamtěch, není.


Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali
? - srpen 2020
Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali 2019, Tom Phillips

Dějiny lidských průserů aneb historie tak trochu jinak, než jsme zvyklí. Díky knize se dozvíte (aspoň tomu věřím) spoustu nových faktů, ať už o osobnostech nebo událostech, o kterých jste již někdy v minulosti slyšeli nebo o úplně neznámých. Autor používá sarkasmus, lehký humor a občasné vulgarity, aby čtenáře přesvědčil, že lidé se ze svých chyb prostě ne a ne poučit. Věřím, že v průběhu deseti kapitol, přes tupost našeho mozku až po špatně odhadnutou budoucnost si uvědomíte, že jsme toho posrali a stále sereme dost.


Šťastný Jim
červenec 2020 (21.-28.)
Šťastný Jim 1992, Kingsley Amis

Knihu jsem měla v must read listu velmi dlouho asi kvůli tomu, že hlavní postavou je učitel. Nenechte se ale zmást, podstatou knihy nejsou výhradně trable nováčka učitele se studenty a kolegy. No, nic moc se v díle neděje a přeci jen se toho děje dost. Naštěstí si autor pohrál s humorem a sarkasmem, proto i přes nevelké množství děje, se asi nebudete při čtení nudit. V knize je humor, sarkasmus, pohled do nitra postav, láska, práce aj. Doporučuji si přečíst. Za mě stačí jednou.


Musíme si promluvit o Kevinovi
červen - červenec 2020
Musíme si promluvit o Kevinovi 2007, Lionel Shriver

Když jsem začala číst, myslela jsem si, že to snad nevydržím a knihu odložím. Má fakt pomalý rozjezd. Postupem času mě to ale začalo víc vtahovat do děje. A posledních cca 60 stránek jsem hltala. Bohužel ale posledních x stránek nezmění těch prvních 400. Každopádně děj sám o sobě je celkem zajímavý, místy překvapující. Pro mě je kniha napsána neobvyklým způsobem. Kdyby ale byla o nějakou tu stránku kratší, také by se nic nestalo.


Tatér z Osvětimi
? - červen 2020
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris

Velmi těžko se kritizuje kniha, ve které je skutečné utrpení lidí. Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, pak jsem se ale zamyslela - knih o holocaustu jsem četla už víc a četla jsem mnohem lépe zpracované příběhy. Děj se nevleče, příběh je čtivý a čte se velmi lehce. Kniha se dá bez problémů přečíst za jeden den. Příběh je o lásce, která přežila to nejhorší, ale nebude vás to nutit brečet. Mě osobně spíš chytil za srdce "Doslov". Přes půl roku jsem čekala, až se k této knížce v knihovně dostanu a stále nic. Tentokrát jsem tedy musela zvolit e-knihu, kterou vím, že už si víckrát nepřečtu, ale čtení určitě nebylo ztrátou času.


Psychohry
červen 2020 (17.-19.)
Psychohry 2019, Leona Deakin

Tak tohle bylo super! Přečteno jedním dechem. Zajímavý a napínavý příběh, který vás pohltí. Příběhem vás provází psycholožka Augusta, která se svým kolegou vyšetřuje zmizení několika lidí. Posledních 60 stránek už víte kdo a už jen zjišťujete proč a jak. Pro mě bylo čtení velmi zajímavé a X-krát jsem si říkala: " Tak ještě jednu kapitolu a jdu spát." Za mě nepředvídatelné. Určitě doporučuji


Ztracení chlapci
květen - červen 2020
Ztracení chlapci 2019, Gina Perry

Tak tohle byla opravdu ztráta času. Byla jsem v knihovně a najednou vidím zajímavý název knihy, tak kouknu na anotaci, která hlásá o kontroverzním psychologickém experimentu, tak si řeknu, že to bude určitě hodně dobrý. Pffff, nebylo. Měla jsem pocit, že jsem četla diplomku (což diplomka by to byla určitě výborná), experiment zajímavý, ale že by to bylo takový, jak hlásá anotace, teda ne - rozumím tomu, že experiment probíhal trochu v jiných letech, ale... V poslední třetině knihy se dozvíte o životě M. Sherifa. Dvě hvězdy dávám jen z úcty k autorce (i když pro mě úplně neznámé), protože je obdivuhodné, jakou práci si dala s hledáním informací.


Manželé odvedle
27. květen 2020
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena

V knize je naštěstí pár nečekaných zvratů, také ale pár věcí, které prostě očekáváte. Neměla jsem ale nutkání, knihu odložit. Upřímně si myslím, že za měsíc už asi nebudu vědět, o čem to bylo, ale čtení této knihy rozhodně nebyla ztráta času. Je to takové oddychové čtení, které se čte velmi lehce a příjemně. Zároveň se mi ale asi z důvodu právě té lehkostí, hůře hodnotí. Neurazí a ani příliš nenadchne. Nenašla jsem ale důvod, proč hodnotit méně než 4⭐.


Černý obelisk
duben - květen 2020
Černý obelisk 2002, Erich Maria Remarque

Remarque je mým nejoblíbenějším autorem, ale toto dílo bylo pro mě trochu zklamáním... Knihu jsem četla asi nejdéle ze všech, protože jsem se musela neustále přemlouvat, abych ve čtení pokračovala. A protože nejsem čtenář, který by knihy odkládal, tak se mi podařilo probojovat se až do konce. Autor si opět pohrává se slovy, používá krásná větná spojení, ale příběh je dle mého slabší. Samozřejmě, zde nechybí motiv ztracené generace, lásky a zklamání. Hlavní hrdina se navíc neustále setkává se smrtí, jelikož pracuje ve firmě, která prodává náhrobky. 3⭐ dávám velice nerada, ale četla jsem od Remarque, dle mého, mnohem zajímavější knihy. Toto mi prostě nějak nesedlo a četlo se mi velice těžce.


Štvanec
březen 2020 (23.-29.)
Štvanec 1976, Frederick Laurence Green

Příběh sám osobě není zas až tak zajímavý, ale psychologická stránka, to je to, proč tuto knížku přečíst. V průběhu díla je zajímavé sledovat psychologický vývoj hlavní postavy, také je zde znázorněno, že lidé se převážně zajímají jen o svůj vlastní chtíč. Hodnotím 4⭐, protože místy jsem se v díle ztrácela a nevěděla jsem proč, jak a co.


Z Paříže a venkova
březen 2020 (10.-22.)
Z Paříže a venkova 1965, Guy de Maupassant

X povídek, kratších a delších, více a méně zajímavých. Četlo se to příjemně, autor používá krásné slovní obraty. Nejprve jsem toto dílo začala číst kvůli Kuličce, nakonec jsem si řekla, že to rovnou přečtu celé a určitě to nebyla ztráta času.


Občas lžu
leden - únor 2020
Občas lžu 2019, Alice Feeney

Kniha je velice poutavá. V jednu chvíli si říkáte, že už je to všechno jasný, a že se už budete jen nudit. Pak ale příjde nový zvrat a potom zase další. Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, ale dílo mě nepřestávalo překvapovat. Určitě doporučuji. Nenechte se odradit začátkem.


Jazz
prosinec 2019 - leden 2020
Jazz 1995, Toni Morrison

KONEČNĚ jsem se tímto dílem prokousala... Musím říct, že napsané je výborně. Na mě ale asi moc omáčky okolo. Celkově mě to tak nějak nezaujalo a i nudilo.


Až tady nebudu
listopad - prosinec 2019
Až tady nebudu 2018, Linda Green

No, kniha má zajímavý nápad, nic podobného jsem zatím nečetla. Podle mě je to ale takové oddechové čtení. Sem tam nějaká romantika, sem tam nějaké napětí. Pro mě ale nic moc závratného.


Smrt je mým řemeslem
listopad 2019 (07.-29.)
Smrt je mým řemeslem 2005, Robert Merle

Kniha je výborně napsaná. Čtenář si může sám příběh posoudit, jelikož autor dílo napsal bez svých dojmů. Příběh je napsán čtivě a napínavě, i když vlastně víte, jak to dopadne. Určitě doporučuji.


Kam se poděla Elizabeth
říjen - listopad 2019
Kam se poděla Elizabeth 2016, Emma Healey

Kniha je o staré ženě, která ztrácí paměť. Nikdy jsem nečetla příběh tomuto podobný. V knize jsou dva příběhy v jednom - jeden současný a jeden z minulosti. Pro hlavní postavu je obtížné se zorientovat, co se děje teď a co ne. Pro čtenáře však ne, díky dobře odvedené práci autorky. Doporučuji si knihu přečíst, jelikož do samého konce vlastně nevíte, jak vše skončí.


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
říjen 2019 (01.-29.)
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel 2012, Jonas Jonasson

Velice povedené! Vtipné, příjemné, odpočinkové čtení, které dokáže zvednout náladu. Věřím tomu, že se jako já nebudete v žádné části knihy nudit. Určitě doporučuji!


Ulehni v temnotách
červenec - září 2019
Ulehni v temnotách 1974, William Styron

No, těžko hodnotit... Dílo je velice propracované, na můj vkus někdy až moc. Není to knížka, kterou přečtete jedním dechem. Mně osobně trvalo dost dlouho, než jsem se jí dočetla. Při čtení jsem si ale neustále říkala, že tohle snad nemohl napsat mladý člověk. Právě kvůli rozboru postav, jejich porozumění a použitým dvojsmyslům. Člověk tu musí číst i mezi řádky. Ulehnutí v temnotách není jen fyzické, ale i mentální. Posuďte sami, kdo z rodiny se tomuto ulehnutí mohl ubránit a kdo z nich je strůjcem této temnoty. Všichni? Nikdo? Někdo?


Christiane F. – Můj druhý život
červenec 2019 (22.-24.)
Christiane F. – Můj druhý život 2014, Christiane Vera Felscherinow

Na začátek bych řekla, že to není nijak ohromující dílo (ani jsem to neočekávala). Kniha je dost chaotická, ostatně jako život Christiane. Pojednává o tom, co po celá ta léta, od vydání knihy My děti ze stanice Zoo, prožila a zažila - a sama říká, že jedinou dobrou věcí bylo narození syna. Posuďte sami. O hodnocení jsem dlouho uvažovala... Bez pochyb jsem četla mnohem lepší knihy, mnohem lépe stylizované. Nevím, jestli novinářka chtěla co nejvíce zachovat autentičnost, a proto je kniha chaotická stejně jako vyprávění Christiane, ale podle mě to zde bylo trochu na škodu.


Budu ti vyprávět
? - červenec 2019
Budu ti vyprávět 2005, Jorge Bucay

Kdysi jsem knihu četla a rozhodla jsem se ji přečíst znovu. Jedná se o příběhy, které skutečný terapeut vypráví svému klientovi a ze kterých se můžeme všichni něco naučit. Mohou vám pomoci s řešením každodenních starostí nebo se zamyšlením nad sebou. Dle mého názoru by si tuto knihu měli přečíst všichni.


1