Elon Musk

Elon Musk
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520814/bmid_elon-musk-TW8-520814.jpg 5 61 61

Autor Steva Jobse a dalších úspěšných životopisů přináší nesmírně důvěrný příběh nejkontroverznějšího a nejpozoruhodnějšího inovátora současnosti, vizionáře, jenž se nezdráhá porušovat pravidla, aby dovedl svět do éry elektromobilů, soukromého vesmírného výzkumu a umělé inteligence. Jo, a taky koupil Twitter. Ve škole v Jižní Africe Elona Muska často šikanovali. Jednou jej skupinka grázlů shodila ze schodů, a pak do něj kopali tak dlouho, až měl hlavu nateklou jako balón. Strávil týden v nemocnici. Všechny fyzické jizvy však vybledly vedle těch emočních, které mu způsobil otec, násilník, inženýr a charismatický fantasta. Když se Elon po tom výprasku vrátil z nemocnice domů, otec mu vynadal. „Musel jsem tam hodinu stát a poslouchat, jak na mě řve, nadává mi do idiotů a říká, že jsem k ničemu,“ vzpomínal. Otcovo chování mělo na Muska trvalý vliv. Vyrostl v tvrdého, ale přitom křehkého muže s duší dítěte a nesmírně vysokou tolerancí rizika, zálibě v dramatu, epickým pocitem poslání a maniakální urputností, která bývá bezohledná a občas dokonce destruktivní. Dva roky Walter Isaacson Elona Muska pozorně sledoval, účastnil se jeho schůzek, procházel se s ním po továrnách, natočil hodiny a hodiny rozhovorů s ním, jeho příbuznými, přáteli, spolupracovníky i protivníky. Výsledkem je originální a informacemi nabité vyprávění plné příběhů o neskutečných úspěších a zmatcích, které se snaží odpovědět na jednu zásadní otázku: jsou démoni, kteří Muska pronásledují, zároveň i hnací silou za všemi jeho inovacemi a pokroky?... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh
Originální název:

Elon Musk , 2023


více info...

Přidat komentář

mirRa_cze
předevčírem 5 z 5

Isaacson biografie umí. Je to čtivé, pohlcující, místy strhující, často napínavé. Z knihy se dozvídáme poněkud méně o Muskově mládí, než třeba o Einsteinovi v díle od stejného autora. A stejně jako u Einsteina je to (i přesto) tak o pětinu až čtvrtinu delší, než by bylo nezbytné.

Kniha nabízí mimořádně detailní vhled jak do života, tak podnikatelských snah Muska. Isaascon se poměrně detailně zabývá všemi jeho významnými projekty od jejich počátku až po současný stav. Dozvídáme se dost o Muskově obsesi Twitterem, stejně jako schopnosti "out-of-the-box thinking" při řešení výrobních či, buďme hodní a přiznejme mu to tady, R&D problémů, kde se prosazují jeho maniakální sklony, stejně jako vlastnost mít "šťastnou ruku" při místy naprosto nahodilém způsobu povyšování, najímání - ale i vyhazování - lidí a celých týmů.

Auto999
03.05.2024 5 z 5

Kniha je opravdu krásně napsaná a velmi čtivá, i přesto, že má skoro 700 stran. Je v ní vylíčen život Elona Muska od narození do roku 2023. Hlavně z poslední doby je tam vše den po dni, hodinu po hodině. Hezky a dopodrobna jsou tam vylíčeny všechny jeho firmy, projekty, manželství, děti atd. Než jsem knihu přečetl, tak jsem si myslel, že je to blázen. Ale nyní vím, že tím jak se chová dosahuje ohromných úspěchů na poli vědy i v podnikání. I když já bych pod ním pracovat nechtěl.


TinaBookBlog
16.03.2024 5 z 5

Vizionář, paličák, dříč, inteligentní, neempatický... Elon Musk může být popsán různě. Z neznámého, šikanovaného dítěte se stal člověkem, kterého zná celý svět. Může za to jeho touha po záchraně lidstva, neústupnost a chuť neustále riskovat.

Kniha je to velmi obsáhlá, ale čtení mě rozhodně nenudilo. Našla jsem tam informace, které jsem už věděla (Musk toho se světem sdílí dost), ale zároveň jsem měla šanci nahlédnout více pod pokličku. Musk je komplikovaná osoba, se kterou je těžké vyjít, ale je si spousty svých chyb vědom.

Autor, který s Elonem strávil 2 roky, odvedl skvělou práci, stejně tak jako překladatel. V knize je poznámka, že Musk knihu před vydáním nechtěl číst a tudíž do ní nikterak nezasahoval. Mohu rozhodně doporučit!

3DD!3
18.02.2024 5 z 5

Působí to jako skvělý rozjezd drsného technického sci-fi jak se lidstvo stalo multiplanetárním druhem. Stavění raketových motorů, první vybuchlé rakety a tak. Takový první díl trilogie s odbočkou k vytváření interaktivních map, revolučního systému bankovnictví, masové tvorbě elektrických aut (které budou na Marsu třeba), robotů (taky budou na Marsu třeba), hodné ale sarkastické umělé inteligence (Grokuji to) a fóra pro svobodu slova nebo něčemu takovému. Ve všem podstatném má Elon prsty. Chce zachránit lidstvo před katastrofami, které se na nej řítí a je mu jedno koho urazí nebo psychicky zničí (protože si to nepamatuje). Jde mu o to jediné a nejdúležitějšíů - o cestu vpřed. Když jsem tom správném věku četl Asimovův Konec Věčnosti, sérii o Robotech a Nadaci byl jsem zděšen (a vím že Elon taky), že lidstvo v sebezachování prakticky nepostupuje, dost mě to zdeptalo. Proto, ať to bude jakkoliv, pokud mě bude potřebovat ať dá vědět. Pokud budu moct, rád pomůžu. :)

Kníračka12
06.02.2024 5 z 5

Skvělá a inspirativní kniha, kterou jsem přečetla jedním dech. Věděla jsem, že je Elon Musk vizionář, který posouvá lidstvo dopředu. Nevěděla jsem ale, co za tím stojí a jaké detaily života ho ovlivnily.

Leontyn123
27.01.2024 5 z 5

Na atomy rozebraný příběh a život amerického miliardáře, inženýra, génia, vizionáře a otce Elona Muska. Je tolik předsudků, zavádějících informací a nepřesností, které o jeho osobě kolují. Ať už si o něm myslíte cokoli, tato kniha vám o něm vyčerpávajícím způsobem podá fakta a informace tak, že možná budete překvapeni i šokováni jaké zkreslené pocity a dojmy o něm máte.

Foruss9005
01.01.2024 5 z 5

Za mě nejlepší kniha roku. Elon je génius a vizionář a jako člověka bychom si ho měli hýčkat, jelikož i přes své "temné" stránky je to člověk, který posunul (a stále posouvá) celé lidstvo kupředu víc, než kdokoli jiný. Knížka je i přes svůj rozsah velmi čtivá a v žádné části jsem neměl pocit, že by autor délku uměle natahoval. Všem (a to i odpůrcům Elona Muska) vřele doporučuji!!

VendulaB
12.12.2023 5 z 5

Výborná knížka od skvělého autora. Jméno Musk mi bylo pochopitelně známé, ale podrobnosti jeho života jsem neznala. Podobně jako Jobs - genius, který posouvá lidstvo vpřed, ale nesmírně komplikovaná osobnost. Kniha toto vše postihuje - užila jsem si ji.

Dragon
05.12.2023 4 z 5

Nech máte na Elona Muska akýkoľvek názor – neznášate ho, milujete, obdivujete – toto je biografia, ktorá vás zaujme. Fascinujúci portrét kontroverzného podnikateľa, s ktorým sa spájajú také svetoznáme pojmy ako Tesla, Space X, Neuralink, či Twitter alias sociálna sieť X.

„Každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som prišiel s novou verziou elektromobilov a mám v pláne poslať ľudí na Mars vo vesmírnej lodi. Mysleli ste si, že zároveň budem pohodový, normálny chlapík?“ povedal Elon Musk v šou Saturday Night Live v roku 2021.

Táto kniha má všetko, čo čakáte od dobrého životopisunapokon, má vyše 700 strán. Sú tam osobné tragédie, intímne záležitosti, ale najmä úspechy, výhry a pády geniálneho podnikateľa. Isaacson zozbieral množstvo faktov a zaujímavostí od Muskových obdivovateľov, rodiny a spolupracovníkov, ale aj od jeho kritikov. Fascinujúca kniha o veľkom americkom inovátorovi.

„Elon Musk mi umožnil, aby som ho dva roky sledoval, pozval ma na svoje stretnutia, doprial mi desiatky rozhovorov a neskorých konverzácií, poskytol mi e-maily a textové správy a povzbudil svojich priateľov, kolegov, rodinných príslušníkov, nepriateľov a bývalé manželky, aby sa so mnou porozprávali. Nepožiadal ma o prečítanie tejto knihy pred jej vydaním ani ju nečítal či nijako ju neriadil,“ tvrdí autor Walter Isaacson.

Oplatí sa kniha prečítať?
Isaacsonov vyše 700-stranový životopis ide riadne do hĺbky, cítiť v nej autorovo majstrovstvo, vie vystihnúť podstatu, vytiahnuť zaujímavé momenty, dokáže ich podaťno možno až pričasto necháva priestor Muskovi, aby „predal“ svoju vlastnú predstavu. Svoje videnie a chápanie sveta.
Napriek tomu stojí táto biografia za prečítanie, či už máte radi Elona Muska, neznášate ho alebo je vám ukradnutý. Pretože je to príbeh neobyčajného muža so všetkým dobrý a zlým, čo v sebe ukrýva. Geniálneho chlapíka, ktorý veľa dokázal a ešte o ňom budeme počuť.
Napokon, Walter Isaacson tak trochu nastavil vzor písania životopisov. Najmä v neopakovateľných biografiách Leonarda da Vinci, Benjamina Franklina, Einsteina, či Steva Jobsa.

Prirodzene, knihu Elon Musk treba brať trošku s rezervou, nadhľadom a ak treba, overiť si to. Napriek množstvo zdrojov a poznámok, ktoré autor uvádza na posledných skoro 30 stranách. Je jasné, že samotný Musk, ale aj jeho najbližší, či spolupracovníci chcú, aby vyšiel z tohto obrazu dobre, pracovito, tvrdoaby sa podčiarkol jeho obraz v spoločnosti. Niektoré pasáže už pri zbežnom čítaní laikom, ako je autor tohto článku, nie sú celkom presné, či už ide o dotácie na Teslu (v knihe sa uvádza, že Tesla bola raz kritizovaná, že ju dotovala vládano tých kritík bolo oveľa viac a podľa istých odhadov získala Tesla v priebehu rokov asi 3 miliardy dolárov v pôžičkách a dotáciách od štátnych a miestnych vlád)...

Adelaidee
03.12.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se mohla dozvědět něco o začátcích tohoto chytrého člověka. Ať je jakýkoliv, je úspěšný a zajímalo mě, jak se vypracoval. Kniha odpověděla na spoustu mých otázek, takže jsem spokojená. Je to takové čtení na záchod.

Pasadenka
04.11.2023 5 z 5

I když se objevila kritika, která Waltovo rozhodnutí sepsat Muska pokládala za předčasné a mírně vypočítavé, není to špatně. Elon je fenomén, a i když další jeho životopisní knížka jen mírně doplňuje již dávno řečeno, utváří popis tohoto podivína zas o něco plastičtější.

Walt nám nastíní Elonovy kořeny a jak se z něj stal Afroameričan (tentokrát to však není eufemismus pro černocha :D). Jeho zarputilost, inteligence a energičnost mu pomohla v začátcích, kdy se mu povedlo vydělat první velké peníze. Následně se dostal do pozice, ve které mu jeho otřesné chování přechází a čtenář se neubrání srovnání se Stevem. A to i v tom, že také moc nehrál na své, tentokrát perské, kořeny, ale to je jen takové popichování. :)

Knížka mě bavila. Walt umí psát, má jméno a dostane se k lidem, kteří by jinak jen tak něco nekomentovali. A Elon je tak výrazný člověk, který jde přes mrtvoly, že je jeho život velice čtiví. Na druhé straně, stejně, jako Steve, je to dost nepříjemný člověk, který nehodlá uznávat společenské konvence, které se mu nelíbí. Omlouvá své bezohledné jednání vidinou budoucnosti. Psychická samodiagnóza, kterou používá jako berličku. Jeho posedlost „vytváření“ dětí. A samozřejmostí je udržování hlubokých vztahů, které mohou fungovat jen do té doby, dokud je druhá strana schopna akceptovat jeho jinakost, tudíž omezenou dobu.

Čtiví popis toho, jak se mu vedlo v podnikání, jak mu vytváření enormního tlaku na zaměstnance pomáhá posouvat se hodně rychle dopředu, elektor auta, rakety, umělá inteligence, Twitter. To je jednoduše skvělé a to i s ohledem risku a náhody, které jsou spjaty s jeho životem. Hodně aspektů jeho osobního života je značně alarmující a Walt v závěru knihy na ně poukazuje, i když je omezený Elonovou uzavřeností. Kdyby se dožil 70ky, možná bude schůdnější k bilancování a otevřenější ke svému soukromí. No při jeho životním stylu je značné riziko, že mu tělo vypoví službu, což nebude ochoten akceptovat a tak se upracuje k smrti. Jo je to taková predikce, která by se mohla vyplnit.

A kniha? Kniha je to čtivá a zábavná, stejně, jako člověk, kterého popisuje. Což nic nemění na tom, že je to laicky řečeno „magor“. :D

tlllk
04.11.2023 5 z 5

Toto si málo kto predstaví, keď sa povie najbohatší človek na svete. Kniha veľa notoricky známych vecí načrtáva v novom uhle a dáva nahliadnuť do zákulisia. Napísať že vysvetľuje pozadie by bolo trúfalé, lebo o čo ide v skutočností tuší iba Elon. Určite ale stojí za prečítanie, alebo ešte lepšie vypočutie.

P.S. Celkom by ma zaujímalo o koľko po tomto stúpne počet hráčov Polytopie.

martin3683
29.10.2023 5 z 5

Tahle kniha z vás fanouška Elona neudělá, ale na druhou stranu ani odpůrce. Co ale udělá je, že vám pomůže ho pochopit. Myslím, že málokdo zpochybňuje, co všechno Musk dokázal, ale velkým vykřičníkem a otazníkem zároveň jsou jeho metody. Díky jeho až maniakálnímu tempu za sebou nechává řadu vyhořelých a psychicky zničených zaměstnanců. Pracovat pro Elona není prostě žádný med, ale na druhou stranu ani nuda. A už vůbec to není nuda číst.

Často jsem se na různé vyhrocené situace v knize díval dvěma pohledy. Pohledem podnikatele, který chce, aby firma fungovala, rostla a vydělávala a pak pohledem člověka, jak by se mi líbilo, kdyby se mnou někdo takto jednal. Popravdě musím říci, že častěji jsem byl na straně Muska a to asi více než bych čekal, protože pokud bych měl být manažerem v nějaké z jeho firem, nazval by mě měkoušem. Měkouš dle něj neznamená, že si necháte vše líbit a nikoho nevyhodíte, ale že nejste na lidi vyloženě zlý a ohlížíte se občas také na jejich potřeby. Musk díky naprosté emoční plochosti se k lidem chová vyloženě hnusně. To, že je víkend nebo dokonce Vánoce, je mu fuk, prostě zítra to bude i když byste neměli jít spát a pokud ne, tak si najde někoho jiného a přijímá vaši výpověď. Díky tomu je často přirovnáván k Jobsobi a díky tomu, ať se nám to líbí a nebo ne, má taky výsledky. Dokáže lidi vyburcovat k neuvěřitelným výkonům a nebo je zlomit, pokud na to nemají.

Tohle vše zní drsně, ale on tak sám žije. Není to tak, že by lidi dřel z kůže a pak si jel na jachtu. Pokud je ve firmě požár, je tam mezi prvními a nebojí se ušpinit ruce a jít jako generál do bitvy v první linii. Díky sebedestruktivním sklonům a lásce k chaosu se v podobných krizových situací až vyžívá, ale strhne tak své lidi a ti spolu s ním dokáží neuvěřitelné výsledky. V tomhle tempu, kdy řídí asi 6 firem a to dost v detailu, minimálně spí a jede jeden Redbull za druhým, dokáže den za dnem fungovat, což je až neuvěřitelné, ale také ho to ničí. Pokud dosáhne nějakého úspěchu, tak se z něj nedokáže radovat a jede hasit požár zas jinde. Člověk by řekl, že tohle nejde dlouho vydržet, ale Musk v tomto krizovém modu jede už přes 30 let a tempo nezpomaluje, spíše naopak.

Tuhle knihu moc doporučuji. Podle všeho ještě Musk nekončí a všechny "žetony", co vyhraje, vždy all-in vrací zpátky do hry, aby dokázal ještě více a ještě rychleji. Číst o všech těch projektem, lidech kolem a jejich osudech bylo jak sledovat nějakou TV ságu, tak napínavé a často šílené některé ty příběhy jsou, že si říkáte, že si to autor snad musí vymýšlet. Pak prosvištíte Google a zjistíte, že se to fakt stalo. Tak za 10 let se těším na druhý díl.

LadaLil
26.10.2023 5 z 5

Impozantní příběh geniálního i šíleného človéka. “Stará se o lidstvo ne o lidi.
Celý svět sleduje jeho úspěchy i pády. Obojí bývají epické.
Isaacson je mistr psaní životopisů.

FrancoisSvalis
13.10.2023 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, přečtená jedním dechem.

Štítky knihy

podnikatelé vizionáři

Autorovy další knížky

Walter Isaacson
americká, 1952
2011  91%Steve Jobs
2015  87%Inovátoři
2018  89%Leonardo da Vinci
2018  88%Einstein: Jeho život a vesmír
2023  94%Elon Musk