Zuzvil Zuzvil komentáře u knih

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Knížka určena dětem od 13 let, dle mého zvládnou i malinko mladší, ale rozhodně potěší i mnohem starší, jako mě. Knížka má lákavý začátek, plnohodnotný střed a krásný závěr. Byla jsem opravdu velmi nadšená z příběhu Hanky, který je svým způsobem detektivní, takže upoutá, ale zároveň děti nenásilně seznámí z útrapami války. Je to vše velmi jemné a v náznacích, ale i tak to přenesenou hodnotu rozhodně má a za mě můžu k přečtení velmi ráda doporučit a těším se až si knížku za pár let přečte i dcera.

02.05.2024 5 z 5

Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Anna Czerwinska-Rydel

Na první dobrou vás na knížce rozhodně zaujmou ilustrace, jsou překrásné a tolik vypovídající. Příběh samotný je jak bolestný, tak plný naděje, protože je o hrdinství Ireny Sendlerové, která v 2. SV se svými spolupracovníky dokázala z židovského ghetta zachránit téměř 2.500 dětí. Knížka je určena dětem od 9 let, já jsem zatím přečetla sama a s dcerou si ji moc ráda zopakuji příští rok. V knížce je i spousta vysvětlivek pod čarou, což je velmi přínosné, protože přece jen mladší čtenáři nemusí některých termínům rozumět. Za mě rozhodně doporučuji a jsem ráda, že se autorka snaží příběh této mimořádné ženy předat už dětem, protože většina dospělých o ní určitě také bohužel neslyšela.

30.04.2024 5 z 5

Olinka a kouzelná truhla Olinka a kouzelná truhla Petr Hugo Šlik

Útlounká knížečka, která má ale velmi hezký příběh, který je určen dětem od 6 let (za mě si myslím, že příběh zaujme klidně i mladší děti) . Knížka má příjemné ilustrace a obsahuje jak pohádkový příběh - kouzelná truhla, drak, pohádkové příběhy v knížkách,.... tak reálný příběh - jak chtěl dědeček syna, vnuka (a má vnučku), že umí být mrzout, atd. Má tedy mírný, ale zřejmý přesah. Knížka se nám s dcerou velmi líbila a moc ráda ji doporučím dál.

30.04.2024 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

3,5* Nejsem úplně největší fanda detektivek, ale přesto se k této autorce ráda vracím a poslech jejích knih si svým způsobem užívám. Píšu svým způsobem, protože některé části mi přijdou vleklé a zdlouhavé, ale na druhou stranu si užívám charakteristiky jednotlivých postav, ty má vždy velmi dobře popsané a vystavené. Vraha jsem zatím nikdy neodhadla, takže to je pro mě také příjemné, ale celkově tak nějak nejásám nebo jak to nazvat. Za mě je to spíše takové neurazí, nenadchne. Za mě ideální poslech, to mi vyhovuje, ke čtení jako takovému se nejspíš u této autorky nedostanu.

19.04.2024 3 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Bravurně napsaná kniha, na začátku jsem se ke Štěpánovi a jeho rodině "propadla" a až na konci knihy se vynořila. Po přečtení této knihy (ještě jsem četla Johanu, na které se autorka spolupodílela, ale ta mě moc neoslovila) řadím autorku mezi mé další velmi oblíbené české autorky - Katalpa, Hanišová, Dvořáková, Soukupová...Knížce nemám absolutně co vytknout, bravurně vystavěný příběh, kde každičkou věc prožíváte se Štěpánem, přemýšlíte co je a není špatně, snažíte se odklonit co bude následovat, atd. Mimo jiné autorka také skvěle pracuje s tím, že nejprve "mluví" prostřednictvím Štěpána, který má 11 let a postupně se dostává až do věku 15 let, skvěle dokázala zachytit změny v myšlení, postojích, ve všem prostě. Knížku rozhodně k přečtení doporučuji, nebudete litovat, naopak.

16.04.2024 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Jsem úplně uchvácena stylem psaní paní autorky, ty její extrémně krátké kapitoly a věty, které ale vyjádří vše potřebné mně doslova fascinují. Není tomu jinak ani v této knize. Její styl mi absolutně vyhovuje a těším se na její další tvorbu. Příběh samotný je jako taková chobotnice, spoustu příběhů=chapadel, které se nakonec propojí a spojí. Postavy (ty důležité) jsou velmi dobře zpracovány a popsány. K přečtení rozhodně doporučuji, je to potěcha číst.

11.04.2024 5 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

3,5* Název této knížky opravdu doslovně vystihuje i její obsah :-) Velmi se mi líbily ilustrace, ale příběh samotný mě až tolik neoslovil, bohužel. Co se mi na příběhu líbilo velmi bylo, že na začátku bezstarostné dívky jsou účastny problémů dospívajících a dospělých a to ovlivňuje jejich myšlení a přemýšlení. Ale to je bohužel asi tak všechno, příběh mě nedokázal vtáhnout, byl takový otevřený, klouzal po povrchu jednotlivých témat. Za mě doporučit k přečtení můžu, ale zároveň si dovolím říct, že existuje spoustu mnohem lepších komiksů.

10.04.2024 3 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (komiks) Podivuhodný případ Benjamina Buttona (komiks) Francis Scott Fitzgerald

Povídka od známého spisovatele, která je více než 100 let stará přepracovaná před zhruba 15 lety do podoby grafického románu. Za mě velmi zdařilé zpracování, jak po grafické stránce, tak po textové, neboť je zde doplněn právě původní text autora a je zde také doslov popisující počátky příběhu a jeho vnímání v širším kontextu. Já tento příběh=povídku mám nesmírně ráda, jak v originále, tak ve filmové podobě, tak i teď v grafickém románu. Především mě ale fascinuje příběh samotný a přijde mi to velmi zajímavá myšlenka rodit se stár a umírat jako miminko. K přečtení můžu určitě doporučit, je to vyvedené.

03.04.2024 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

4,5* Další kniha z pera autorky, která mě vždycky dovede svým námětem překvapit a následně především zaujmout a nepustit, dokud nedočtu. Další ze skvěle zpracovaných knih, kde si nejprve čteme (nejdelší část knihy) pohled syna, následně matky a nakonec otce, kde se kruh uzavře. Největší sdělení, které podle mě kniha předává, je, že spolu stále nedovedeme komunikovat. Upřímnost a otevřenost by tady byla velmi žádoucí a účinná. Na druhou stranu všechny hlavní postavy měli své nelehké osudy, takže bojovali často sami ze sebou či se svými "démony". Knížku moc ráda doporučím, je to opravdu um takto napsat knihu.

02.04.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

3,5* Na první román od autorky jsem se moc těšila, na prvních 15 stranách jsem se ale jakoby ztrácena a měla jsem pocit, že sice samotným slovům rozumím, ale jako celku bohužel ne. Od zhruba 20 strany ale vše nabralo spád a už vše dávalo smysl a knížka se četla dobře. Každopádně musím bohužel konstatoval, že tak jak hltám ostatní knihy autorky, tady to kapánek drhlo, jde vidět, že tento styl, román, není pro autorku úplně standardní forma psaní a rozhodně mi u ní vice vyhovovala forma rozhovorů či deníků. Příběh je to rozhodně nesmírně zajímavý a opět přinesl mnoho nových informací a skutečnosti, ale to malé ALE tam prostě je. K přečtení určitě můžu doporučit, jen prosím nemějte tak obří očekávání jako já :-)

29.03.2024 3 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

3,5* Niterná zpověď autorky, která v této knize popisuje svoje studentská léta a léta strávená v blázinci. Velká přidaná hodnota této knížky je především v té autentičnosti a snahy samotnou autorkou zachytit jak se jí měnily myšlenky v hlavě, jak její duševní nemoc propukala. Byla to velmi zajímavá sonda do hlavy mladé ženy, přesto nemohu říct, že bych si z knížky tzv. sedla na zadek :-( Přečtení samotné tedy nechám na vás a s doporučením se zdržím.

25.03.2024 3 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

3,5* Knížku jsem četla ušima a musím konstatovat, že je to jedna z mála knih, kde interpret (manžel autorky - Richard Krajčo) zcela převálcovat obsah. Bez jeho interpretace bych hodnotila asi 3*, příběh je to takový příjemný, oddechový, ale za pár dnů už nebudu vědět o čem byl. V knize se přeskakuje v čase, aniž by byl čtenář/posluchač upozorněn, ale rychle se zorientuje, absolutně to není na škodu. K přečtení (či za mě lépe k poslechu) někde u moře na dovolené k přečtení doporučit můžu.

15.03.2024 3 z 5

Deníky ze Severní Koreje Deníky ze Severní Koreje Nina Špitálníková

3,5* Tenký sešitek obsahující deníkové zápisky mladé koreanistky, která se v letech 2011 a 2012 dostala na studijní pobyt (vždy jeden měsíc) do Severní Koreji. Není to žádná vysoká literatura, jsou to opravdu zápisky, které jsou ale o to cennější, protože jsou autentické, upřímné a otevřené. Celkově autorku ráda čtu a téma mě zajímá, takže jsem si s chutí přečetla i tyto deníky. K přečtení určitě můžu doporučit.

15.03.2024 3 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Dětská kniha z pera autorky Harryho Pottera, to jsem si prostě musela přečíst :-) Námět je velmi originální a zajímavý, autorka má bujnou fantazii a umí ji velmi dobře přenést do psaného projevu. Vede dětské čtenáře k zamyšlení jak se chovat se svým věcem, hračkám a vlastně i pocitům. To se mi líbilo moc. Každopádně ač se mi knížka četla dobře a líbila se mi, nemůžu dát plný počet hvězdiček. Rozhodně ji ale můžu doporučit k přečtení.

12.03.2024 4 z 5

4,5* Moje třetí v pořadí přečtená kniha od autora. Tady jsem v určitých pasážích byla opravdu fascinována prací, ctižádostí, vůlí, trpělivosti, empatií a darem spravedlnosti pana vyšetřovatele Mareše. Jak jsme již zvyklí, pan Moravec umí klást otázky, ale tady v této knize mě obzvlášť odpovědi velmi zajímaly a dozvěděla jsem se mnoho nového. Dovoluji si ještě na závěr vyslovit přání: Kéž by bylo u policie více pánů Marešů! K přečtení moc ráda knížku doporučím.

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Moje druhá kniha od autora, která je opět plná těch správných otázek a především zajímavých, poučných, úsměvných i vážných odpovědí. Vzhledem k tomu, že mě technická stránka letadel příliš nezajímá, tak jsem se občas musela pousmát nadšení pana Hecla, je krásné, jak každý má vášeň pro něco jiného. Každopádně kniha je plná zajímavostí, postřehů a běžný člověk se dozví spoustu nového. K přečtení rozhodně můžu doporučit.

Krok ze tmy Krok ze tmy Robert Ervin Howard

Ke sbírce povídek, hororových povídek ze začátku 20. století, jsem se dostala díky Klasikomilům. Bohužel toto není vůbec není kniha pro mě a ač jsem moc chtěla, tak mě knížka vůbec neoslovila. Nutno říci, že všeobecne knihy s hororovou tématikou cíleně nečtu, takže chyba bude spíše na mém přijímači, než na knize samotné. Do čtení jsem se musela nutit, často mi utíkaly myšlenky úplně jinam a už teď bych žádnou z povídek nedokázala odvykládat. No vlastně jednu, hned tu první, ta se mi i docela líbila :-) Co sbírce nemůžu upřít je její nadčasovost a konkrétně v tomto vydání grafické zpracování, to je velmi pěkné. Za mě bohužel doporučit k přečtení nemůžu.

23.02.2024 1 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tentokrát jsem si prince Ládínka vyposlechla jako audioknihu. Knížku načetl Martin Písařík a doplňkové informace načetl pan Alexandr Hemala. Obě jejich interpretace se mi líbily a k dané knize se velmi hodily. Obsahově byla knížka také příjemná, trošku mě mrzí, že východní a jižní Moravě je tam věnováno velmi málo, spíše malinko, ale chápu, že obsáhnout vše nelze. Většinu míst znám a tak jsem si je ráda připomenula. Knížku k poslechu doporučit můžu, je to taková pohodová oddechovka.

21.02.2024 3 z 5

Lampička Lampička Annet Schaap

Avatar uživatele
Tato knížka je primárně určena dětem od 12 let, ale o mnohé bychom se my dospělí ochudili, kdybychom ji nečetli. Vizuálně je překrásná, jak přebal, tak ilustrace pana Janíka, tak grafické zpracování jako takové, krása střídá nádheru. Obsahově je knížka také báječná, dobrodružná, kapánek fantaskní, poučná, kapánek strašidelná, je v ní prostě vše. Je to spíše taková ta stará dobrá klasická literatura, měla jsem z ní pocit, že se odehrává před mnoha a mnoha lety, ale vůbec to tak být nemusí, to její nadpřirozeno je velmi přirozené :-))) Není to vůbec taková ta současná moderna a možná proto se mi tak líbila. Prosím, přečtěte si ji také. Děkuji.

12.02.2024 5 z 5

Seriál Přátelé je kultovní záležitost pro většinu z nás, já osobně jen viděla nesčetněkrát a všechny jeho postavy mám moc ráda, proto životopisná kniha herce, představitele Chandlera byla jasná volba. Bohužel jsem četla až po jeho úmrtí, proto bohužel knihu nelze považovat za knihu s happyendem a o to bolestněji se mi řada věcí četla, ale přesto můžu s klidným svědomím říct, že Matty (tak se mu všeobecně říkalo, nikoliv Matthew) ve své knize předal co potřebal říct a co jiní závislí potřebují slyšet, a nejen oni. Knížka je svižná, upřímná a já jsem moc ráda, že byla napsána a já si ji mohla přečíst. Doporučit k jejímu přečtení určitě můžu a ráda tak činím.

07.02.2024 4 z 5