Němci

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/big_nemci-JoN-225782.jpg 4.4993

Kniha Němci

Vesmich
28. listopadu

Občas se někomu podaří nějaké téma vyčerpat. Najít ho, zmocnit se ho a napsat to tak, že není třeba už k němu psát a proto ani číst nic dalšího.

Janek
23. listopadu

Střídmému stylu myslím trochu škodilo zbytečně velké množství nepodstatných odboček.
Doporučení hodná kniha.

Teseme
15. listopadu

Všechno, co napíše tato autorka je skvělé! Němci nejsou výjimkou. Doporučuji, pokud nevíte, po čem sáhnout.

Jellus
14. listopadu

Zajimavy nejen dej, ale i jazyk a zpracovani.
Perfektni kniha!

SlamLenka

Druhá přečtená kniha od Jakuby Katalpy a druhé nadšení! (První byl Zuzanin dech). Potvrdilo se mi, že autorka umí klást slova tak, že vám to lahodí, i když význam jejich slov zrovna příjemný a něžný není. To umí jen málokterý spisovatel, je tedy třeba si to umět náležitě vychutnat. Já si knihu Němci vychutnala do posledního písmenka.
Román vypráví o osudu Kláry Kolmannové, matky Konrada, jehož smrtí kniha začíná. Konrad se narodil krátce po válce a od raného dětství dostával balíčky plné dobrot ze západního Německa. Teprve jako dospělý zjistil, že Hedvika Mahlerová, která jej v Československu vychovávala, není ženou, která ho přivedla na svět, a jeho skutečnou matkou je právě Klára. Po tomto zjištění Konrad vůči své skutečné matce zahořkl a na německých sladkostech si od té doby pochutnávaly už jen jeho děti, on sám se jich ani nedotkl. Po jeho smrti se pak po stopách tajemné babičky Kláry vydává jeho dcera.
Klářin životní příběh je hlavní náplní a páteří příběhu, pátrání její vnučky tvoří jen jakýsi jeho rámec. Objevují se tu zásadní otázky: Proč Klára nechala syna v Československu? Proč s ním neudržovala větší kontakt? Opustila ho?
Katalpa vypráví poutavý příběh mladé ženy, na pozadí se přitom odvíjí známá historie: fašizace Německa, obsazení českého pohraničí, válka, poválečný odsun Němců. A to vše samozřejmě v jejím životě hraje svou roli.
Jsem velice spokojená a určitě to není poslední autorčina kniha, kterou jsem si přečetla.

renefer

Není to zrovna typ literatury, kterou čtu. Většina příběhu by byla zajímavější, kdyby si autorka odpustila detailní zabíhání do předešlých životů jednotlivých postav. Sice tím čtenář víc chápal jejich motivaci, ale plynutí příběhu to bylo na škodu.

Maky78

Spousta rádoby nesouvisejících informací, ale při soustředěném čtení do sebe zapadají.
Rodina, která měla “štěstí” v nešťastné době. Zajímavý pohled na rodinou situaci z jiného úhlu.

dzejkbeltygros

Nebylo to špatné, ale mezi postavami jsem se dost ztrácela, děj přeskakoval od jednoho ke druhému, bylo tam spousta nesouvislých informací, útržků z různých dějů. Takové dost zmatečné, i když se to četlo dobře a líbila se mi i grafika, tak dávám jen 3 hvězdy dle finálního pocitu, kdy se nemůžu rozhodnout, zda to bylo fakt tak dobré, jak to všichni chválili.