Němci

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225782/nemci-JoN-225782.jpg 4.4569
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Němci

momo01
17. listopadu

Kde není očekávání, nemůže být zklamání. Jenže já očekávala a těšila se, protože většina mých „oblíbených“ hodnotila vysoko a celkového průměrné hodnocení je 88%. Jenže tentokrát jsme se nepotkali.
A proč?
- moc postav, které nejsou pro děj podstatné
- místy snaha šokovat naturalistickým popisem
- úsečnost
- emoční plochost.

PetK

Další kamínek do mozaiky "jak válka ovlivnila (a dosud ovlivňuje) životy lidí". Napsaná hezkým, čtivým jazykem. Okolo příběhu hlavní hrdinky se zaplétají osudy ostatních, více i méně důležitých postav, a dávají tak dohromady plastický obrázek. Moc pěkné, doporučuju.

Mona-Lisa

Němci od Katalpy je krásná knížka, skvěle napsaná. Autorka nechodí ani na jedné straně kolem horké kaše. Ani slovo navíc, vše jasné, nekompromisní. Postav a jmen je hodně ale neruší plynulost děje, člověk si rychle zvykne, kdo je důležitý pro děj a kdo jen doplňuje dobovè reàlie či minulost jiné postavy. Čtenář je na konci krásně rozpolcený. Na jedné straně úleva s objasněním záhady a na té druhé nepopsatelný knedlík v krku a roztrpčení, že to mohlo dopadnout jinak. Líp? Možná?

Udiveně na něj pohlédla.
"Myslím, že jeli umřít."
Nevěděla, jak na jeho slova zareagovat, a nakonec se dokázala pouze křečovitě zasmát.
"Dodnes lituji, že jsem tím vlakem jel a někdy si dokonce přeju, abych místo toho jel tím druhým."
"Tím...jejich?" Váhala jaké slovo použít. "Židovským"?
Mlčel.
" To je vám jich tolik líto?"
"Ne. Ale tolik se stydím."

Josh

Po šoku z prvního díla o hlíně, kam kniha dle mého i patřila těžko uvěřit, že doporučení / recenze na knihu "Němci" nepřeháněli. Bylo to však docela slušné překvapení. Možná kromě autorského rozumu po 6 letech lepší téma? Dlouhé, nadbytečné a často zavádějící pasáže (vždy když autorce "chyběla" další postava, tak tam někoho šoupla) a drsné popisy k sexu, porodu (mánie, nebo snaha být zajímavá hrubostí?) nezmizeli, ALE byl tady děj! Hlavní příběh Kláry a její vnučky, přestože se nikdy nepotkaly má zajímavou zápletku (dali se vynechat všichni bratři, protože kromě nenávisti k německé části rodiny nebo lékařským radám neměli co říci). S postupem historických událostí (nástup - vítězství - prohra 2SV a odsun) se lze zamyslet jak byly rodiny na obou stranách zasaženy, nejen osobním charakterem členů rodiny. Bohužel jakoby na straně 400 došel autorce dech a tak to nějak skončí.... Nejde o otevřený konec "život jde dál", ať v Praze, Londýně nebo někde v Německu, ale o prázdno, které zbytečně zklamalo dojem z knihy.

koudelu

Naprosto dokonalá kniha, za mě lepší bež Mornštajnová. Oslovilo mě, že je příběh propleten se současností. Odsun Němců je popsán z trochu jiné perspektivy. Bylo zde i napětí.

agatha2

Klára Kolmannová byla německá dívka z dobré rodiny. Jak je možné, že se vzdala svého syna Konráda, nechala ho u v podstatě cizích lidí v poválečné Praze a odešla do Německa? Jejich jediný kontakt spočíval v balíčcích dobrot, které mu Klára několikrát za rok posílala za železnou oponu. Autorka nám bez příkras předkládá osud Čechů, Němců, německých Čechů a českých Němců že Sudet na pozadí dvou světových válek. Je až s podivem, jak skvěle to vše dokázala propojit bez zbytečného patosu, pocitů křivdy. Prostě tak to bylo, je a bude. Historii nezměníme.

sandra8786

Kniha mi připomínala vyhnáni Gerty Schnirch, ale z druhé strany. Líbilo se mi množství postav a jejich rodinných historii a různé střípky o tehdejších událostech, mela jsme pocit, ze se nám krasne zaplňuje mozaika te doby. Mozna bych uvítala trosku hlubší prokresleni postav, ale i tak byla kniha působivá - nedojimala přitom prvoplanove, svým způsobem byla dost syrová a stroha. První seznámeni s autorkou, plný počet a doporučuji.

martineden

Vynikající román. K plnému počtu bodů mi ale něco schází.