Krok ze tmy

Povídky v této sbírce shrnují hororové a strašidelné příběhy, které Robert E. Howard napsal v letech 1925–1932, tedy od počátku své tvorby až na práh třicátých let, kdy se stal jedním z nejoblíbenějších autorů amerických magazínů věnujících se fantastice. Dvanáct povídek a dvě básně potěší čtenáře syrové hrůzy, která se ukrývá v prastarých mohylách, zakletých palácích, ve ztichlých domech a zdánlivě všedních předmětech, v nichž však číhají zlovolné síly, připravené kdykoli zaútočit. Howardova poetika je dodnes originální a působivá právě svou jednoduchostí a stylistickou prostotou, např. ve slavných povídkách „Hadí sen“, „Chřestící kosti“, „Duch Toma Molyneauxe“ či „Příšera z mohyly“. Robert E. Howard (1906–1936) se proslavil jako duchovní otec neohroženého barbara Conana a jeden ze zakladatelů dnes tolik populárního fantasy žánru meč & magie. Potěšením pro Howardovy příznivce byla kniha Z Divokého západu (Albatros 2009), v níž byly shrnuty autorovy nejlepší westernové příběhy. Krok ze tmy jen dokládá tezi, že autor byl a je jedním z nejvlivnějších tvůrců dobrodružné literatury 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29848/big_krok-ze-tmy-29848.jpg 4.194

Kniha Krok ze tmy

Nazli
30.08.2021

Takové napůl, ta druhá povídková knížečka mi sedla daleko více. Avšak jen můj subjektivní názor. :)

Milten
19.03.2021

Musím se přiznat, že tahle sbírka mě bavila a to dost. Povídky jako Příšera z mohyly, Lid z temnot, Dotek smrti a další jsou prostě příběhy, ke kterým se budu hrozně rád vracet. Příběhy, které obstojí a budou bavit i další generace.

lampernaqui
25.06.2019

Tak jsem se dostal k povídkám, o kterých jsem až do dnešního dne nic nevěděl. Jako ostatní jsem znal hlavně hrdinnou fantasy s polonahým barbarem či jeho klony. Ale že by Howard zabrouzdal i do hororu? Dnešní člověk zde nemá možnost, aby se alespoň trochu bál, ale to nemění nic na tom, že jsou to povídky čtivé a zábavné. Originální, pravda, moc ne - ale stejně to nevadí. Zde zatím jen letmé nakouknutí do Lovecraftovského univerza, kterému se věnuje hlavně jiné sbírka.

ewalien
21.06.2019

Mám ráda strašidelné příběhy a přečíst si od tohoto autora i něco jiného než Conanovku mě lákalo. Nebyla jsem zklamaná, kniha je napínavá, příběhy skákající z různých období příjemně děsivé... Všimla jsem si, že kniha obsahuje i několik příběhů, které jsem četla už v Černém kameni, který mě taky oslovil. Tvorba R.E. Howarda mě v mnohém oslovila. Doporučuji milovníkům makabrózní literatury.

smazenaryba
18.12.2018

Z pomedzi slávnej trojky Lovecraft, Smith, Howard, bol práve Howard očividne literárne najvyspelejší. Jeho poviedky, ikeď námetmi samozrejme mnohom podobné, majú niečo, čo tie Lovecraftove aj Smithove postrádajú. Sú literárne kompletnejšie, dynamickejšie, pestrejšie, zväčša lepšie vypointované. Dotek smrti takmer akoby písal Poe. Tým nechcem Lovecrafta ani Smitha diskreditovať. Lovecraft bol vo svojej posadnutosti neopísateľnou hrôzou neprekonateľný a Smith bol z trojice ďaleko najhravejší. Howard bol najlepší literát. No to v pripade žánrovo ohraničenej literatúry taktiež nieje všetko. Skrátka každý mal niečo do seba a každý vždy bude mať svojich skalných. A tak je to dobre.

A zbierka je to výborná, bez jediného vyložene slabého kusu. Kto vie, čo tu hľadá, nájde to a odíde spokojný.

Milonak
06.09.2018

Náměty se v některých povídkách sice opakují, ale celkově příjemné počtení, něco mezi 3 a 4 hvězdami. Kvůli Howardovi dávám 4.

KAREL6725
17.11.2017

První kniha hororových povídek od Howarda, jeho povídky nikdy nezklamou a pobaví. Doporučuji.

theale
28.10.2017

Pěkné klasické hororové povídky.