Zuzana08 Zuzana08 komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak jako si mě nezískala Hana, bohužel ani Slepá mapa.
Mě v tom prostě chybí jakási procítěnost, kterou chci s postavami prožít.
Dostala horečku, za dva dny zemřela. Tečka. A jede se dál.
Rozumím tomu. Doba nebyla lehká a proto i lidé asi museli být sami k sobě tvrdší, aby všechno to utrpení vydrželi.
To souznění a emoce v této knize mi prostě chybí. Možná opravdu proto (jak tady sami mnozí píšete), že je tam tolik postav, které by si zasloužily rozvést svůj životní příběh podrobněji.

24.04.2020 3 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Krásný dojemný příbeh. Ale za pár týdnu moc o něm vědět nebudu. Nemám všeobecně ráda knihy z obdbobí 2.sv.války. Tady byla válka přiměřeně na hranici, kterou jsem schopná snést.

24.04.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Žádný komplikovaný děj, prostě jen běh života. Těžkého života tehdejší doby.

Vše, co teď píšu bude asi příliš sentimentální a neobjektivní. Pro mě bylo čtení knihy o to více umocněno emocemi, protože jsem se zde narodila, žiji mezi Orlovou a Karvinou. Kolem "Olzy" se chodíme často procházet. Popisovaná místa jsou mi důvěrně známé. Všechny v knize kurzívou označené slova "do pjeruna" apod. jsou pro mě přirozené, protože tzv. po našimu mluvila prabička, babička a dodnes ještě trochu rodiče. Písničku Siedzi mucha na ścainie ......umím dodnes.
Děkuji tímto autorce, za historické vysvětlení poměrů v kraji. A za příjemně strávený čas u čtení knihy.

07.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Asi bych chtěla v prvé řadě poděkovat svým rodičům, že nikdy mezi mnou a mou sestrou nedělali žádné rozdíly, ani v dětství ani teď v dospělosti!
S dospívající Barčou jsem to prožívala. Bylo mi líto, jak v ní vyvolávali pocit její vlastní viny a to že se musela stydět za něco, co je vlastně zcela normální a přirozené. Na matce mi vadilo hlavně to, že stále řeší "co by tomu kdo řekl, co by si pomyslely kolegyně v práci, atd." Místo toho, aby více naslouchala vlastní dceři. Vytáčelo mě oslovování Katuška a Baruna!

26.02.2020 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knihu jsem vlastně původně koupila desetiletému synovi, který si ji moc přál. A pro něj je kniha naprosto v pořádku. Milá, dojemná, poučná, psaná jednoduchým srozumitelným stylem a velmi rychlým dějovým spádem.
Pro mě asi nic nového. A zase ta příšerná mediální bublina! Včetně hitu v rádiu? Jako ne.
Takže tři hvězdy:
* za to, že jsme si s dětmi udělali čas a trochu se o problematice týrání zviřat doma pobavili
* snad jsem přispěla koupí knihy k "lahvičce život"
* nádherné ilustrace

13.02.2020 3 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Tři hvězdičky - průměr. Rodinné drama s až pohádkovým koncem. Kniha se četla lehce, žádné složitosti, přeskakování v časech či osobách.
Dále však jedna z knih, o které za pár týdnů nebudu vědět. Podobných knih rádoby označených "thriller" je taky za poslední dobu přespříliš.

30.01.2020 3 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Po knize jsem s radostí sáhla po přečtení knihy Slavík rovněž této autorky, který se mi líbil.
Dle anotace jsem ale čekala trochu jiný příběh.
Nemám ráda námět domácího násilí. Ne snad, že bych zavírala oči před touto problematikou, ale nějak se nedokážu smířit s tím, že si to prostě oběti nechají líbit a nechají se zatlačit do kouta. A to v této knize platí dvojnásob. Pokud mě otec jako agresor vytáčel, ušlápnutá matka mě štvala ještě více! Vždyť měla kolem sebe tolik přátel, co by ji mohli a tolik příležitostí zvrátit osud....
Celkový dojem z knihy mám ale dobrý. Krásný popis prostředí Ajlašky.

07.11.2019 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Zbožňuji knihy pana Backmana a tak jsem se na Životní terno těšila jako dítě na Ježíška.
Zklamání přišlo, když jsem zjistila, že jde pouze o kratší povídku a né o plnohodnotnou knihu.
Pak přišlo zklamání, kdy jsem čekala na každé stránce výbuch emocí a ...... nic.
Tak nevím. Unikl mi nějaký hlubší podtext? Nepochopila jsem to? Budu muset ještě v životě dozrát pro tuto povídku?
Beru to jako šlápnutí vedle a každopádně na další knihu se rozhodně těšit budu. Snad brzy.

07.11.2019 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Část svého profesního života jsem byla instrumentářkou, takže přesně vím jaké to je když po vás vztekle lékař hodí tupý troakar, když vám v nejméně vhodný okamžik dojde plyn v bombě u laparoskopie a jak nechutná je dermoidní cysta. Celé to prostředí a chování zdravotnického personálu mi bylo blízké.
Kniha s jednoduchým dějem a přitom tak složitou životní situaci. Všechno to chování lékaře bylo tak uvěřitelně ze života. Líbila se mi.

20.10.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kolem této knihy jsme našlapovala po špičkách téměř dva roky, tématiku 2.sv.války nemám ráda. Chyba!
Upřímně. Nechápu, kolik povyku se dělá kolem knihy Hana, Slavík je nesrovnatelně lepší.
Moc se mi líbila dějová linka Vianne, která popisovala svůj příběh obyčejné ženy, obyčeného venkova, (bez citového vydírání koncentračních táborů) jak byla nucena změnit své stereotypy a sžít se s přítomností fašistické armády v jejím bezprostřední blízkosti.
Nádherná, čtivá kniha.

28.09.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Líbily se mi předešlé dvě knihy a líbila se mi i tato. Kdo je vrah, jsem neuhodla i když se kruh podezřelých zmenšoval. Líbilo se mi, jak v průběhu knihy vytahovali všichni ze skříně své kostlivce. Tak jako v běžném životě, kdy si myslíte, že své kamarády, sousedy, kolegy v práci znáte dobře.....každý máme své tajemství.

17.09.2019 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Pan Backman mě osobně opět nezklamal! Je úžasné, jak mladý muž (myšleno autor) dokáže geniálně popsat i život a emoce starší ženy. Jen mě trochu mrzel konec, kdy jsem napjatě čekala, jak se Britt- Marie rozhodne!....... a ....... nakonec je na mě, kterou cestu si vybrala.

08.07.2019 5 z 5

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Pohádka pro dospělé. Příjemné, jiné počtení.
Jednu hvězdičku dávám dolů, jen pro ten závěrečný velmi rychlý přerod hlavního hrdiny. Asi by se mi více líbil konec, kdyby kouzelník zůstal svůj až do konce!

12.06.2019 4 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Líbila se mi.
Asi mě v knize, než dva hlavní hrdinové, zaujal jiný podtext, který nemohu dostat z hlavy.

Zaujala mě hlavně myšlenka, jak může být můj život pro někoho bezcenný. Možná to tak je a možná to tak není, ale postupy velmi vlivných lidí na světě, aby dosáhli svého....mrazí mě.

30.05.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Hraběnka jako americká, naivní, rozmazlená blbka, která umí jen utrácet. Hrabě jako hamižný, závistivý, cholerický blb, který nechává na stole ostříhané nehty a tyčinky do uší? A dohromady vlastně nic neumí a ničemu nerozumí? Mají dluhy a koupí si dva psy za 80tis.? Neplatí účty, ono to nějak dopadne? Kastelán jako vyžírka a nemakačenko, kterého vydržují? Pokračovat nebudu....
Mě to nějak neoslovilo....snažila jsem se mít velký nadhled, nebrat situace vážně. Ale opravdu ne! Do dalších dílu se pouštět nebudu.

13.05.2019 2 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Noooo......tak bez pochyby taková dokonalá americká hrdinka, která má devět životů jako kočka a mohla by konkurovat Chucku Norrisovi!
Ale..... mě to vážně bavilo. Od začátku, do poslední věty. Akce střídala další akci a nutilo mě to, dovědět se víc. Bez zbytečných odboček do minulosti, bez zabředávání do zbytečných úvah či myšlenek, co by kdyby.

07.05.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Pro mě je kniha Artemis dějově bližší než Marťan.
Technických pasáží je sice taky hodně, ale příběh se mi líbil.
Ač nemám vyhraněný žándr ke čtení, tak mi Artemis přišla jako zajimavé a netuctové čtení.
(Jednu hvězdičku srážím, jen za tu předvidatelnost ději :-) )

03.05.2019 4 z 5

Mě se to líbilo, moc. Tak jako v prvním díle tam sice bylo dost politiky, ale nevadilo mi to. Donald Trump na golfu se staříkem mě dost pobavil!
Ano, jsou tam samé náhodičky, těžko uvěřitelné, ale právě ty mě baví.
Opravdu nemám, co vytknout.

18.04.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Pro mne napínavý děj, nutilo mne to číst dál a dál, několik nečekaných zvratů se tam našlo. Nemohu ale příliš objektivně hodnotit, krimi nejsou mé oblíbené knihy. A obávám se, že si děj, zápletku a hlavní hrdiny příliš dlouho pamatovat nebudu.

01.04.2019 3 z 5

Sestry z Versailles Sestry z Versailles Sally Christie

Co mne moc bavilo, bylo popisování života na zámku, zvyky, hodování, hygieny aj. tehdejšího života. Škoda jen, že tam toho bylo tak málo.
Bylo to v podstatě pořád o jednom a tom samém. Žádny zvrat či překvapení se nekonalo.
Co se mi ale příčilo ze všeho nejvíce, byla přetvářka! Jak si ty sestry neustále dokola v dopisech psaly a ubezpečovaly se jedna druhou, jak se mají dobře, jaká mají skvělá manželství a jak si všechno navzájem přejí. Přitom by si jedna druhé vyškrábaly oči.....no.

13.03.2019 3 z 5