zuzak82 Online zuzak82 komentáře u knih

Padlý vládce nebes Padlý vládce nebes Denisa Janštová

(SPOILER) Dala bych lepších 70%.
Kniha je psaná ze dvou pohledů - princezny Erin a draka Nathana. Plus na konci překvapivě i jedna kapitola z pohledu další postavy.
Několik prvních kapitol je až příliš krátkých a děj skáče sem a tam. Jakmile ale princezna zdrhne z hradu a drak z vězení, tak se to zlepší, postavy dostanou více prostoru a hned se to lépe čte.
Podle mě by knize prospělo, kdyby se na začátku věnovalo trošku více vztahu princezny s bratrem nebo interakci mezi postavami. Někdy mi přišli některé vztahy nebo děj zkratkovitě popsané. Nevím, zda autorka škrtala, aby měla menší počet stran nebo to je její styl psaní. Ale podle mě má autorka potenciál a na konci knihy bych hned sáhla po pokračování, kdyby bylo...

Za mě palec nahoru.

29.11.2023 4 z 5

Syndrom hodné holky Syndrom hodné holky Elle Kennedy

(SPOILER) Není to nejlepší kniha od E.Kennedy, ale určitě mě to bavilo víc než předchozí díly série After Hours. Dávám lepších 70%.

14.12.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) Už od první scény seznámení Olive a Adama mě to bavilo. Adam má pověst nemilosrdného profesorského kreténa, a tak když s ním začne studentka doktorského studia Olive chodit, tak to její okolí nemůže pochopit. Což se Olive vlastně nedíví, protože s ním chodí jen na oko, aby se její kamarádka dala konečně dohromady s jejím bývalým a Adamovi nezrušili grant na jeho vědecký výzkum. Jenže brzy Olive zjistí, že Adam vlastně není takový, jak to na první pohled vypadá.
Knížka je zábavná i romantická, dočkáte se i erotiky. Svým stylem vyprávění mi připomínala trochu knihy od Jo Watson, akorát to není tak ztřeštěné.

V rámci romantických knih dávám 90%.

18.11.2022 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Tak tady už autorka opravdu píše erotickou fantasty, takže počítejte s různou formou sexu skoro v každé kapitole.
Nejvíce mi vadilo mnoho vysvětlujících rozhovorů, které děj zpomalovaly. A velmi brzy mi lezla na nervy věta "Mám otázku" a na to odpověď od ....dosaďte si kteroukoliv postavu kromě Poppy... "že mě to nepřekvapuje". Někdy to vše působilo překombinované. Plynulost a lehkost vyprávění z prvních dvou dílů se vytratila.

13.11.2022 3 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

(SPOILER) První díl třídílné série představuje příběh mladé sirény Callie a vílího krále noci Desmonda, v lidském světě však spíše známého jako Handlíře.
Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách. V první je Callie skoro 16-let a je nucena přivolat Handlíře. Osamělá, zlomená a mladičká Callie najde v Handlíři blízkého přítele a první lásku. Jenže Handlíř dívku opustí a zlomí jí tím srdce.
V druhé časové rovině se posuneme o sedm let později a Callie pracuje jako soukromé očko a plně využívá své schopnosti sirény. A tehdy se Handlíř opět objeví, aby si vybral svůj dluh, nebo jak ji říká on - laskavosti.
Kniha Vám při čtení připomene příběhy, které jste jinde již četli. První časová rovina mi připomněla knihy od Mony Kasten. Pomalu plynoucí romantický příběh, plný bolestných vzpomínek, lásky a vznikající touhy mezi hrdiny.
Druhá časová rovina obsahuje mnohem více fantasty prvků new adult fantasty. Hrdinka je o sedm let starší a její vztah s Desmondem se posouvá více do sexuální roviny. Společně hledají Zloděje duší, který může být zodpovědný za záhadné mizení mužů a žen ve vílím království noci. Tato druhá část mi připomínala velmi odlehčenou verzi podobných příběhů, které píše třeba S.J.Maas. Ale tento svět není tak propracovaný a záhada není tolik zajímavá. A vílích klišé je tu až až.
Pokud však hledáte knihu s hezkou výraznou milostnou linkou, pak je to pro vás. Pokud hledáte trochu propracovanější romantickou fantasty z vílího prostředí, pak si raději vezměte originál od S.J.Maas nebo Holly Black.

Celkově hodnotím lepšími 70%.

"Od první jiskry k poslednímu zrnku popela, od úsvitu do soumraku, po zbytek našich životů, buď jen můj Desmonde Flynne." Callie (Callypso)

25.10.2022 4 z 5

Fake Fake Kylie Scott

(SPOILER) Tentokrát Kylie Scott přináší příběh, kde hvězdný herec bude předstírat vztah s "obyčejnou" holkou, aby si zlepšil image po skandálu s vdanou ženou. A jak už to bývá, tak se to zvrtne a oba se do sebe zamilují.
A kdyby to měl být film, tak bych řekla, že to je taková průměrná oddechová romantika na odpoledne. Neurazí ani nenadchne.

03.10.2022 3 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

Tohle se zařadí u mě mezi nejlepší knihy od L.J.Shen.

Příběh mě bavil od začátku skoro až do konce. West a Grace mají mezi sebou chemii již od začátku. Bavili mě jejich vzájemné hašteření, poznávání i milostné scény. Jejich vztah se vyvíjel postupně, což mám ráda.

Grace se mi líbila nejvíc ze všech hrdinek, co jsem zatím v knihách od L.J.Shen četla. Byla nesobecká, milá a kamarádská, ale uměla být i kousavá a nebála se dát najevo svůj názor. Zároveň však z ní cítíte i bolest, kterou se snaží skrývat před světem a životem, který dokáže být krutý.
West byl plný protikladů a často mi to přišlo až moc, jak rychle měnil své postoje a charakter (bezcitný/ hodný kluk/ holkař/ kamarád/ rváč/ kamarád s výhodami/ přítel/ ...).

Osobně si myslím, že bych se úplně obešla bez ultra šťastného epilogu, kdy i největší hajzl knihy prozřel a začal sekat latinu.

03.12.2021 4 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Originální svět, který spisovatelka vytvořila, mi v prvních stránkách dával zabrat. Bylo to především kvůli poměrně velkému počtu postav, několika místům, kde se děj odehrává, a navíc každá postava měla v daném světě jiné postavení. Od začátku mi však sedl styl psaní autorky, který je velmi čtivý a brzy vás pohltí.
Postavy jsou asi to nejlepší na této knize, některé jsou kladné, jiné velmi rozporuplné a u jiných je brzy jasné, že budou přinášet smrt, zradu a věci horší než smrt. Překvapilo mě, že vzhledem k velkému počtu postav, jsem k mnoha z nich vybudovala rychle vztah. Cítila jsem jejich bolest, zuřivost, pochyby, odhodlání i naději, že by mohli něco změnit. A to nejen u kladných postav, ale i záporných. Asi proto je tato kniha tak skvělá.
Hlavní přednosti této knihy jsou fungující svět, atmosféra a vztahy mezi postavami. Už se těším, jak se to bude vyvíjet dál.

26.10.2021 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Jako první se musím zmínit, že S.J.Maas patří mezi mé oblíbené autorky. Dvory jsem četla víckrát a některé díly série Skleněný trůn jsem rovněž četla opakovaně. Takže je možné, že nejsem tak úplně objektivní :-)

Na začátku knihy může některým čtenářům působit potíže se zorientovat ve všech rodech a hierarchii světa, ve kterém se příběh odehrává. V příběhu vystupují lidé, víly, čarodějnice, vlci, měniči, míšenci, andělé a další druhy. Na druhou stranu, pokud jste už četli nějaké knihy od Maasové, fantasty nebo urban fantasty, tak by to mělo být v pohodě. Navíc postupně se do děje zapojují postavy z různých rodů, takže si je pak čtenář lépe pamatujete a vyznáte se v nich.

Hlavní postavy Bruce i Huntera jsem si oblíbila už od prvních kapitol. Jejich nevraživost, hašteření a postupné sbližování se mi velmi líbilo. A stejně jako má Hunter o Bruce na začátku zkreslenou představu, tak i čtenář postupně zjišťuje, že oba mají daleko větší hloubku a tajemství, než se původně zdálo. A postupně sleduje jak se mění jejich život i oni sami uvnitř.
Navíc Maasová opravdu umí hezky vykreslit i přátelství a rodinné vztahy. O to více pak prožíváte s Bruce ztrátu jejich přátel a jak se s tím vyrovnává. Několikrát mě kniha i dojala.
Oblíbila jsem si i ostatní postavy třeba - Ruhna. Věřím, že jak už to bývá u Maas pravidlem, tak v dalších dílech se ještě rozšíří příběhy těchto vedlejších postav (např. Fury, Hypaxie, Declana, Flynna)
Některé dějové linky byly předvídatelné. Ale některé scény mě dokázaly překvapit, až jsem si říkala, co to sakra bylo? Často jsem se i zasmála u některých dialogů a sarkastických poznámek Bruce.
Co mi spíš trošku dalo zabrat, tak to byl děj ke konci knihy, kdy začne akce a je ji opravdu hodně, hrne se to na postavy ze všech stran, až jsem to i já vnímala, že si musím dát trochu oddech. Ale stejně jsem četla dál, prostě to nešlo odložit.

Co je potěšující, že kniha má poměrně uzavřený dej, takže čekání na další díl tolik neštve.

Kniha má skoro 800 stran, ale bavila od začátku do konce. Maasové se opět podařilo vytvořit fungující romantickou linku, sympatické postavy, dobře vykreslit vztahy mezi nimi a k tomu vytvořit fungující fantasty svět. Prostě přesně to, co mě na jejich knížkách baví. Dala bych 90%.

09.10.2020 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Doufat znovu je již čtvrtý díl série Začít znovu a pro mě je to asi nejslabší díl z této velmi kvalitní série.
Líbila se mi postavy Nolana i Everly. Ale jejich společný milostný příběh mě tolik neoslovil jako jiné v této sérii.
Co bylo zvláštní, že se děj v určité části překrývá časově s třetím dílem Cítit znovu. Hlavní hrdinka Everly se několikrát baví s Isaacem nebo je svědkem vývoje vztahu Isaaca a Sawyer, takže tento díl opravdu raději čtěte až po přečtení třetího dílu.
Hodně mě zaujala postava Blaka, takže se moc těším na 5.díl, kde bude hlavní postavou.

27.09.2020 3 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

(SPOILER) Bavilo mě knížku číst, hlavní postavy Zorie a Lennon byli zvláštní a tak trošku divní, což mě se však líbilo. Místy mě v knížce rozesmály myšlenkové pochody Zorie a její dialogy s Lennonem.
Zdálo se mi, jako by spisovatelka chtěla udělat vedlejší postavy nejednoznačné (např. kamarádku Reagan, otce Zorie) a chtěla se dotknout vážnějších témat. Avšak na mě to působilo vše povrchně a bez emocionálního dopadu.

SPOILER: Snad s výjimkou scény, kdy Lennon ve stanu vysvětluje Zorie, proč už si nezahrají poker o sušenky s jeho tátou. Ta podle mě byla nejsilnější v celé knize.
Akorát mě pak nešlo do hlavy, že to nikdo nevěděl a nerozšířilo se to po škole a městě. A už vůbec nechápu, že by to neřekl své nejlepší kamarádce a lásce. No drama se muselo nějak vytvořit, že jo....

Dlouho jsem se rozhodovala mezi 3 a 4 hvězdami, za mě je to něco mezi tím.

03.08.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Dobrá romantická knížka, která se četla skoro sama. Líbí se mi, že se Leon a Tiffy nejprve poznávají přes vzkazy a až po delší době dojde na jejich první setkání. U jejich prvního setkání v bytě jsem se hodně nasmála, i když jde o další variaci na již čtenou nebo viděnou situaci. Kniha se lehce dotkne i vážnějších témat, ale stále zůstává pozitivní a romantickou. Z této knihy si asi budu nejvíce pamatovat postavu Leona, který byl podle mě originální a zajímavý.

04.01.2020 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Vlastně je to příběh, který již byl mnohokrát vyprávěn, on je pro všechny grázlík, co musí vykonávat veřejně prospěšné práce. Ona hodná dívka, co ztratí svou matku a už by se měla přenést přes její smrt a nenechávát ji na hrobě dopisy. On ji jednou na jeden z těch dopisů odpoví dvěma slovy a změní tím jejich život. Moc hezká knížka, která číší emocemi plných žalu, sebeobviňování, lásky i naděje.

11.11.2019 5 z 5

Štvrté krídlo Štvrté krídlo Rebecca Yarros

(SPOILER) Violet se měla stát na akademii písařkou, ale matka rozhodla jinak a přiřadila ji do kvadrantu uchazečů, kteří se mohou stát bojovými jezdci na dracích, pokud tedy přežijí vůbec první zkoušku, vybere si je drak a dojdou do dalšího ročníku bez toho, aby je někdo zapíchl, spálil na popel nebo sežral.
A Violet to má od první chvíle těžké, protože je malá, křehká a dobrosrdečná. Do toho si musí dávat pozor i na Xadena - velitele jejího křídla (něco jako jednotky), který ji nenávidí, protože je dcerou velitelky, která nechala popravit jeho otce za zradu. Dokáže Violet přežít, získat draka a ovládnout svou magii? A co když vše není tak, jak se na první pohled zdá?

Lásku, přátelství, zradu i obětování kombinuje tato kniha obratně.
Chemie mezi postavami je výborná, a to jak mezi Violet a Xadenem, draky, tak i ostatními postavami.
Jen ti záporaci jsou často až karikaturní. Snad kromě jedné postavy, která balancuje krásně má hraně a uvidíme, kam ji to dovede.

Oblíbené postavy - Violet, Xaden, draci, Liam.

Dala bych silných 80%.

22.12.2023 4 z 5

Zmija a krídla noci Zmija a krídla noci Carissa Broadbent

(SPOILER) Mám ráda knihy se silnou romantickou linkou, a tady to mezi hrdiny vážně jiskří. Neobvyklá v tomto žánru je linka s Vincentem, mužem který hrdinku vychoval jako otec od dětství, i když ona je člověk a on upíří vládce země.
Možná budete mít pocit, že podobný příběh už byl někde napsán, ale mě se to dobře četlo a bavilo.
Obsahuje sexuální scény a dost násilí a krve. Což však není překvapení, když se to odehrává ve světě upírů.

26.10.2023 4 z 5

Hraj o svůj osud Hraj o svůj osud Stella Tack

(SPOILER) Alice se stala součástí hry, kde dva králové hrají o život svých hráčů a ona může být žolíkem v téhle hře. Na čí stranu se rozhodne přidat, když zjistí, že vše není jen černé nebo bílé?
Kombinace YA romantiky a více krve a smrtí, než jste po prvních stránkách čekali. Jsem zvědavá na druhý díl.

20.10.2023 4 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

(SPOILER) V poslední době další kniha vydaná v ČR (vedle Touhy od Tracy Wolff), která patří mezi YA romantická fantasty, kde jsou v hlavní roli upíří, vlkodlaci, polodémonní bojovníci, trollové a další fantasy lidi/zvířata. Příběh je dost akční, trochu romantický a dobře se četl.
Po přečtení jsem zjistila na Goodreads, že celá série má 7 dílů a vysoké hodnocení. První díl má hodnocení 4,29, což mi přijde hodně. Osobně bych dala prvnímu dílu tak 70%. Trochu mi vadilo opakování děje, již klasické nelogičnosti v chování postav a romantická linka jasná již od prvního řádku. Ale na druhou stranu mě to fakt bavilo, hrdinové mi přišli zajímaví a má to podle mě potenciál bavit dál. Pokud tedy máte rádi tento druh knih, určitě to zkuste.

18.07.2023 4 z 5

Třetí zahrada Třetí zahrada Sarah Parsley (p)

(SPOILER) Za mě zklamání, styl psaní mi přišel chladný a bez emocí, vůbec jsem jim ty vztahy a problémy nevěřila.

29.06.2023 2 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Lepší než třetí díl, ale na první dva díly to nemá.
Od třetího dílu to působí, že nakladatel řekl autorce, ať to natahuje jak to jde, aby vydělal na úspěchu první knihy. A tak se tu setkáváme už po několikáté s vysvětlováním, že vše je vlastně jinak než to vypadalo.... až to vše působí všechno překombinovaně. Do toho se děj prolíná s další sérii, která už v čeština taky začíná vycházet.
Pořád se nemůžu zbavit pocitu jistě "ukecanosti"po celou dobu série, ale od třetího dílu úplně abnormálně, kdy postavy pořád říkají to stejné (stejně vtipy, narážky, věty), na vše přijdou tím, že jim "pravdu" někdo přímo řekne (jinak si asi sami nedokážou nic zjistit a dát dvě a dvě dohromady).

Když u nás vycházel první díl, psali, že je to podobné knihám od S. J. Maas. A to první dvě knihy vlastně byly. Ale jeden velký rozdíl je vidět čím dál více. S.J.Maas dle mého názoru umí psát dlouhé série (viz. Skleněný trůn, ACOTAR), protože děj jde vpřed, je přehledný, dává prostor vedlejším postavám, které se stanou často hlavními. Také recykluje určitě děje nebo charaktery, ale dělá to mnohem lépe než J.L.Armentrout.

Za mě tedy horších 60%.

20.05.2023 3 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Už v prvním díle se rozehrál milostný trojúhelník, který tady pokračoval. Bohužel mi to časem už přišlo otravné, jak Layla neustále měnila své city od jednoho k druhému a naopak. Navíc samotný děj se nikam moc neposouval. Jakmile ale začala poslední část knihy, vše se konečně rozjelo a mě to opět začalo bavit.
Za mě tedy průměrných 60%.

16.03.2023 3 z 5