zpevSusannah zpevSusannah komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zajímavě psaná kniha - trvalo mi několik stran, než jsem si na tento styl psaní zvykla. Ale rušivý element to nebyl. Naopak! Musela jsem se víc soustředit a tím mi neuniklo žádné slovo. A tato kniha si rozhodně plnou pozornost zaslouží.
Příběh Zuzany je silný. Silný stejně tak jako jeho samotná hrdinka. Je až neuvěřitelné, co silný duch a silné tělo spolu dohromady dokážou...

04.11.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Určitě nemůžu říct, že to bylo špatné. Ale už to není 100% nabušený Minier, kdy člověk při čtení nestačil zírat. V dnešní velké konkurenci thrillerů se mi zdá, že další a další díly se Servazem začínají malinko pokulhávat.
Závěr byl parádní a hlavně překvapivý (díky Bohu za to), jen ta střední pasáž občas klopýtala a obsahovala za mě celkem zbytečnosti. O pár stran méně a Údolí by bylo bez mých malinko rejpavých poznámek :-).
Trochu se bojím, zda další díl už nebude zcela utopený... Mno, věřme tomu, že budeme jen a jen mile překvapeni.

26.10.2021 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Zajímavá kniha. Poutavě napsaná, psychologie hlavního hrdiny vykreslená do každičkého detailu.
TMA mě opravdu překvapila. Nečekala jsem, že se bude upínat tímto směrem. Ke konci už jsem začínala malinko čuchat pointu a můj čich mě k mému překvapení nezklamal.
Rozhodně si Karika zaslouží větší pozornost. Jeho knihy nejsou nudné, vkládá do nich netradiční kořeníčko a výsledná chuť není tuctová.
Zasloužené čtyři hvězdičky. A jsem zvědavá, co nám tento slovenský spisovatel ještě předvede.

11.10.2021 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Taková ta kniha co nenadchne, ani neurazí..
Po celou dobu čtení mi tam něco vadilo. Nějaký rušivý element, který nedokážu specifikovat (možná samotný styl psaní?). Ovšem díky přítomnosti tohoto nepříjemného čehosi jsem se nedokázala do děje pořádně ponořit. Děj mi přišel moc kostrbatý, jednoduchý a žádné extra velké překvápko se neudálo.
Hadrový panák je průměrná kniha, která dokáže aspoň malinko zabavit v období nesnesitelné nudy, jako je například jízda metrem.
Doufám, že druhý díl bude mít o něco větší koule.

04.10.2021 3 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Pecka!
Bomba!
Časovaná bomba, která vybuchla opět v tom pravém okamžiku!
Celá série s Robertem Huntrem je prostě unikátně morbidní, napínavá a čtenáře jednoduše nenehá vydechnout ani malou chvilinku.
Chris Carter mě nikdy nezkamal. Nevím, jak to dělá, zda je zcela duševně zdráv, zda v sobě nemá jistou dávku ujetosti, když dokáže napsat takové knihy, ale každopádně mu za tuto jistou dávku zvrácenosti děkuji. Díky tomu se mi do ruky dostávají ty nejlepší thrillery.
Mé srdce už dychtí po dalším drsně geniálním vrahovi.

16.09.2021 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Buďme objektivní - nebylo tohle už trochu moc? Nebyl celý děj už tak trochu přitažený za vlasy, tak nějak ne zcela uvěřitelný?
A jak to, že Theovi vždycky všechno ve finále projde? I ty nejšílenější věci (asi všichni víme, o čem v případě Teorie vraždy mluvím)?
Mno, tak či onak, děj plynul rychle, čtivost tomu určitě nechyběla, nenudila jsem se, takže horší 3 hvězdičky jsou tak akorát.
Doufám, že Temný vzorec vylepší panu Andrew Maynovi reputaci a že se přiblíží alespoň kvalitou dějové zápletky na úroveň Hračkáře.

02.09.2021 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Věda je parádní knižní prvek, obzvláště v kombinaci s thrillerem. Tento koktejlek jsem si užívala téměř až do úplného dna. Poslední lok byl ale malinko zklamání, protože proběhl na můj vkus moc rychle, stroze, bez špetky chilly nebo alespoň pepře.
Přesto musím uznat, že byl Hračkář o nějaký ten chloupek lepší než Šelma.
Dávám 4 zasloužené hvězdy a postupuji na další metu - Hello, Teorie vraždy! :-)

24.08.2021 4 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Tak tohle bylo určitě o větší kousek lepší než předchozí Mapa dní. Méně omáčky, více akce, Prostě příjemná fantazy pohádka pro "větší děti" jako jsem já.
Navíc z toho všeho, co se tu událo, čuchám, čuchám parádní další díl. Už se těším!
PS: Miluju ty fotografie! Tohle se mi snad nikdy neomrzí.

06.08.2021 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Celá tato fantasy série je taková příjemná pohádka na dobrou noc. Člověk se krásně vyklidní a odpočine si od všech těch težkých témat a drsných thrillerů.
Líbí se mi zatím zpracování všech knih a samozřejmě opět jsem se těšila na každou "podivnou" fotografii, která se mi při čtení postaví do cesty.
Americká linie příběhu je krásně oživující, díky ní objeveno nové hlavní téma pro nasledující knihy. Myslím, že se máme ještě na co těšit!
A ano, taky jsem měla chuť Emmu malinko proplácnout - holt ženy :-).

19.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopád - neuvěřitelně realisticky popsaná doba komunistického režimu, jako kdyby nikdy k úpadku tohoto režimu nedošlo...
Část této doby jsem zažila jako miminko, takže je to pro mě něco, co jsem na vlastní kůži nepocítila a co mi hlava tak nějak odmítá pobírat. Ovšem paní Mornštajnová knihu pojala tak sugestivně, drsně a tak neskutečně reálně, až mi z toho místy běhal mráz po zádech... Díky ní si hned dokážu představit, že něco takového by se tady opravdu dělo, kdyby nedošlo k tomu významnému listopadovému zlomu roku 1989.
Smutná kniha.
A děkuji za ni. Mám zase o čem přemýšlet.

28.06.2021 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Clona mě nezklamala. Byl to takový lepší průměr, který mě dokázal zabavit, vyvolat zvědavost a pocity napětí.
Celý příběh měl hlavu a patu, zarážející nesmysly neobjeveny a Mia jako vyšetřovatelka mi je sympatická. Jak tomu bývá ale zvykem u severských krimi, i zde se naše hlavní postava utápí v depresích a svých myšlenkách.. Naštěstí mě to nerušilo, naopak to dodalo celému příběhu o špetku větší zajímavost.
Celá série není špatná a doporučuji ji jako oddychovější a méně násilnou krimi ze severu.

10.06.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Tohle byla taková průměrná, lehce plynoucí detektivní jednohubka. Vše do sebe zapadalo, jak mělo, a příběh se odkrajoval a odkrajoval, až z něj zbyl jen předvídatelný závěr...
Bohužel, mi zde chyběl kvalitně zamotaný uzel, který bych z chutí rozmotávala.
I samotnému pachateli chyběl určitý druh šťávy, ostřejší koření. Vím, že v ne každé knize tohoto druhu musí být zvrácený psychovat, ALE! Divoká jízda je divoká jízda. A jakmile si člověk zvykne na adrenalin, už bez něj nechce být :-).

26.05.2021 3 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Když jsem tuto knihu četla, měla jsem pocit, jako kdybych seděla dědečkovi na klíně a poslouchala jeho vyprávění klidným a laskavým hlasem.
Povídky ze života, kterým nechybí špetka humoru, které dokáží v člověku zažehnout i pochmurné pocity smutku. A hlavně - donutí nás zamyslet se...
Příjemná to záležitost. Děkuji, pane Svěráku.

13.05.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Příběhy jako jsou tyhle nepotřebují žádná další slova. Pro takovéto knihy neexistuje dostatečně velké souvětí, které by popsalo sílu, emoce a drsnost každé strany.
Šikmý kostel musí v každém člověku zanechat stopy, ať je sebevětší drsňák...
Zlá doba vyžaduje zoufalé činy. Zlá doba dokáže obrušovat každičkou buňku v těle až do úplného rozpadnutí... Zlá doba dokáže naučit lidi radovat se z každé maličkosti. Protože tyto maličkosti jsou symbolem možné naděje na lepší zítřky.
Další mistrovský kousek Karin Ledecké, který mi ještě dlouho nenechá spát.

10.05.2021 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Kniha mě tak trochu zklamala. Nemohla jsem si pomoct, ale celou dobu mi téměř každá stránka zaváněla Kingem, mým oblíbencem. Nemohla jsem se tohoto pocitu zbavit až do konce, protože i ten konec byl Kingovský (ujeté, zvláštní... takové konce on prostě umí na jedničku :-D).
Uznávám, kniha se četla snadno, rychle. Autor dokázal vdechnout kolem každého slova STRACH. Ale přesto.. To podobenctví mi ubralo na prožitku...
Kariko, umíte to mnohem lépe - Trhlina a Na smrt jsou nepřekonatelná díla. Tohle byl spíš takový čajíček.

16.04.2021 2 z 5

Království Království Jo Nesbø

Tohle bylo jiné. Tohle bylo nezvykle jiné. Ale přesto stále dobré.
Je pravdou, že začátek byl utahavý, ale podle mě nezbytný. Dal celému příběhu první obrysy, které se postupně vybarvovaly, stínovaly, až jsme nakonec dostali ucelený obrázek rodiny žijící v norském "království".
Fascinovala mě perfektně uchopená psychologie postav. Nemohla jsem se rozhodnout, kdo je více narušenou osobou. Každý si v sobě nesl to něco. Někdo více, někdo méně. A to vše dohromady vytvořilo zajímavou knihu plnou chmuru, zloby, sobectví a okořeněnou jakousi nezdravou sourozeneckou láskou.
Dávam o hvězdičku méně, protože si myslím, že Nesbo umí toho ukázat i více.

12.04.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Tahle kniha je velká - nejen hmotně ale hlavně obsahem!
Dlouho jsem přemýšlela, jak mám vlastně vyjádřit své pocity a nějak srozumitelně to sem napsat. .. Došla jsem nakonec k závěru, že slova jsou zbytečná... Stačí to, co cítím na srdci - je to směs zloby, strachu, nenávisti, bolesti, napětí a možná i malinko nějaké to pochopení... Všechno se ve mně pere, mísí a překřičuje.
Pro mě se tato kniha po přečtení stala mistrovským kouskem. Dlouho na ni budu vzpomínat a přemýšlet o ní.

23.03.2021 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Tak tohle, vážení, TOHLE bylo něco!!!
Celá trilogie je naprosto šílená jízda, která v poslední knize nabírá neskutečné obrátky. Až jsem chvílemi nevěděla, co se to děje. Měla jsem pocit, že mě šálí zrak a nechtěla jsem uvěřit tomu, co právě čtu.
Sam Porter a Anson Bishop je dvojice, která mi nedala spát. Dvojice, která se mi zažrala do mozku. Dvojice, díky které jsem zažila čtenářský orgasmus.
Děkuju, pane Barker, za tento zážitek. Klaním se a pomalu začínám pošilhávat po Vaší novince - Dracul...

02.03.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Aaaaach, za mě to bylo zase pěkné pochrochtáníčko (nerada bych tímto slovem urazila slabší povahy, ale nemůžu/nechci jinak).
Knihu jsem slupla za týden a opět musím podotknout, že Lars Kepler rozhodně neztratili šťávu a šmrnc.
Hlavní zápletka kolem psychicky narušeného člověka je až mrazivě vykreslená, člověk z toho až trne hrůzou i lítostí...
Závěr knihy mě jen opět usvědčil v tom, že celá série s Joonou Linnou je skvělá severská práce a rozhodně stojí za plnou pozornost všech milovníků thrillerů s pořádným grády.

23.02.2021 5 z 5

Soud padlých andělů Soud padlých andělů James Kimmel jr.

Nějak se nemůžu rozhodnout, jak tuto knihu hodnotit... Při čtení se mi před očima střídaly pasáže, kdy sem hltala každé slovo, s pasážemi zvláštních myšlenek a jistých filosofických úvah. Na některé jsem nebyla správně naladěna a moje hlava odmítala přijmout to, co čte.
Každopádně jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky. Měla jsem zase po delší době nad čím přemýšlet.

12.02.2021 3 z 5