Zdenas5 Online Zdenas5 komentáře u knih

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Pěkný romantický odpočinkový příběh. I když je děj lehce předvídatelný, nemohla jsem knihu chvílemi odložit. Zajímavá je linka o tvoření Ježíšovy sochy pro Rio. Knize ubíralo na kráse celkem dost tiskových chyb. Určitě se pustím do dalšího dílu.

08.07.2022 4 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

V tomto díle se odhalí Eviin původ, sledujeme, čím vším si musela projít, a pochopíme, proč je taková. Dovíme se, jak to bylo s Terrym. Kapitoly se střídají z pohledu obou hrdinů. Cyrus je velmi sympatický a fandím Evii, aby už byla v klidu a spokojená, zaslouží si to. Celek je velmi čtivý a napínavý. Doporučuji a těším se na pokračování.

04.07.2022 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Působivý příběh o odvaze žen během 1. světové války. Výborně propojená minulost (r. 1915) s přítomností (1947) a fikce se skutečností. Čte se velmi dobře. Zajímavý je i autorčin doslov.

01.07.2022 4 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Souhlasím se všemi superlativy v komentářích, zbytečně bych se opakovala. Prostě skvělé.

23.06.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Moc hezké čtení. Celkově dost náročné, chvílemi mi běhal mráz po zádech, ale vyplatí se dočíst do konce. Zase jsem se mnoho dověděla. Jediný problém jsem měla se závěrem novodobé linie, ten mi přišel trochu překombinovaný. Ale určitě oceňuji autorčinu desetiletou práci při vyhledávání materiálu. Paní Tučková, skvělá práce, smekám. Určitě doporučuji přečíst.

19.06.2022 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Tak nějak nevím, tentokrát jsem měla trochu problém se čtením. Vadilo mi to příliš drsné zacházení s ženami, často jsem musela knihu na chvíli odložit, než jsem mohla pokračovat (což se mi běžné nestává), ale jinak zase velmi zdařilé pokračování.

08.05.2022 4 z 5

Autorka představuje tuto poměrně málo známou malířku prostřednictvím jejích přátel - Jindřicha Štýrského, s kterým tvořila uměleckou dvojici, Vítězslava Nezvala, Jaroslava Seiferta , Karla Teigeho, ale i některých francouzských umělců. Hodně jsem se dověděla také o literární skupině Devětsil i Francii, v níž Toyen po své emigraci žila. Události předkládá v uměleckých, společenských, ale i politických souvislostech. Vše do sebe zapadá a získáme tak docela reálný obraz doby, která vůbec nebyla taková, jak nám ji představují některé starší filmy. I po přečtení však pro mě zůstává Toyen velmi tajemnou osobou. Je neuvěřitelné, že i když měla kolem sebe tolik přátel a ctitelů, zůstala sama, svými slovy: „Jsem malíř smutnej.“
Během čtení jsem knihu často odkládala, ne proto že by mě nebavila, ale abych si vyhledala doplňující informace a především fotografie umělců, ale i obrazů hlavně Toyen a Štýrského.
V poslední době díky knihám získávám nové informace o událostech a osobách, o nichž jsem nikdy neslyšela, nebo věděla jen velmi málo jako o Toyen.
Díky všem autorům, kteří mi rozšiřují obzory.

19.04.2022 4 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Pěkný, velmi silný příběh.Doporučuji.

16.04.2022 4 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Tento bod výzvy jsem dlouho odkládala, měla jsem z něho docela obavy. Po dlouhém vybírání jsem zvolila Purpurový ibišek a byla jsem mile překvapena. Kniha mě zaujala hned od začátku. Nenásilnou formou jsem se seznámila s jinou kulturou tradicemi i zvláštním pojetím náboženství. Udivilo mě, jak se Kambilin otec, navenek bohabojný a velmi štědrý muž, chová krutě ke své ženě a dětem, které určitě velmi miloval,a jak byl schopen poškodit jejich vývoj. Naštěstí měli tetu Ifeomu, vzdělanou volnomyšlenkářskou a velmi silnou ženu, která ovlivní jejich další vývoj a pomůže, především Kambile, zbavit se strachu a naučit se vyjadřovat své myšlenky. Velmi ji také ovlivnil otec Amado, který ji naučil, že i k pravé víře se dá přistupovat jiným způsobem. Za mě mohu doporučit.

03.04.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Milé, vtipné, noblesní jako pan Eben.

31.03.2022 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Co napsat,abych neopisovala předchozí komentáře? Jednoduše, paní Lisa i Josie jsou skvělé. Za mě doporučuji celou sérii. Už se těším na další díl.

30.03.2022 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Mně se kniha velmi líbila, dlouho jsem už knihy tohoto typu nečetla. Přestože zachycuje poměrně vážné téma - zvyky a tradice muslimských rodin, hlavně postavení žen ve společnosti, z čehož mě mrazilo v zádech, často jsem se musela i smát. Okouzlující, i když záhadnou postavou je Mad. Děkuji Drahušce za doporučení, jinak by mě tato úžasná kniha minula.

26.03.2022 5 z 5

Neklid Neklid Sidney Sheldon

Na rozdíl od druhého dílu bylo toto pokračování opět dobře napsané, děj svižný a napínavý, Tracy a Jeff v plné síle. Mně se líbilo.

07.03.2022 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Super jako vždycky.

04.03.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Opět kniha, která rozšiřuje moji znalost historie, tentokrát o Španělsko během Francovy diktatury. Autorka se poctivě připravovala 8 let, autentičnost podtrhují citace dobových dokumentů. Po trošku delším pomalejším úvodu se kniha parádně rozjela a donutila mě dočíst bez odložení. V knize nechybí výstižné popisy Španělska a temperamentu jeho obyvatel, býčí zapasy, obchod s dětmi, srovnání bohatstvi a chudoby, rozdílné názory na život z pohledu španělské a americké kultury, dozvíme se něco málo i o fotografování, a samozřejmě nechybí ani výrazná romantická linka. Prostě krásný čtenářský zážitek, na jaký jsme u této autorky zvyklí. Mohu jen doporučit a věřit, že i vás kniha zaujme.

27.02.2022 4 z 5

Pod tlakem Pod tlakem Robert Pobi

Lucas se mi opět velmi líbil, ale občas jsem ho nechápala, stejně jako samotný příběh. Pro velký počet mrtvých a komplikované souvislosti jsem se v motivu trochu ztrácela. Stejně ztracený byl i Lucas. Nakonec však s pomocí svých mladých studentů vše vyřeší, i když sám málem zemře. Za mě tentokrát jen 3*. Pokud ale vyjde pokračování, určitě si ho přečtu.

20.02.2022 3 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Velmi pěkná kniha. Minulost se prolíná s přítomností, minulá rozhodnutí ovlivní životy dalších generací. Že střípků minulosti je poskládaná současnost a vše do sebe krásně západně. I když se dá celkem lehce odhadnout, jak vše skončí,na čtivosti a napínavosti to neubírá. Přiznám se, že místy jsem měla i slzy na krajíčku. Určitě stojí za přečtení.

14.02.2022 4 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Napínavé, zajímavé i trochu strašidelné, plné zvratů, nepředvídatelný závěr, prostě super.

13.02.2022 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Nejdříve mi kniha připomínala nedávno odvysílaný seriál Kukačky, ale pak začala být mnohem drsnější. Krátké kapitoly stupňovaly děj až k docela překvapivému konci. Zajímavé a napínavé čtení.

01.02.2022 4 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

I já jsem si ji vybrala kvůli letošní výzvě a byla jsem překvapená,jak rychle jsem se vrátila do dětství, kdy jsem ji četla se zatajeným dechem, a jak jsem ji s podobnými pocity přečetla i po více než padesáti letech. Byla to velmi milá vzpomínka na dětství. Děkuji výzvě.

24.01.2022 4 z 5