Pouští a pralesem

Už téměř osmdesát let uplynulo od chvíle, kdy dostali dětští čtenáři prvně do rukou dobrodružný román Pouští a pralesem. Dobou svého vzniku patří tento román k posledním dílům tehdy již velmi známého a proslulého autora Henryka Sienkiewicze. Polští čtenáři se s tímto příběhem poprvé seznámili na stránkách listu Kurier Warszawski, kde vycházel nejdříve na pokračování od října roku 1910 do září příštího roku. Vzbudilo tenkrát skutečnou senzaci, že známý polský spisovatel, jehož dílo dosahovalo už tenkrát světového významu, napsal knihu pro mládež. Ze Sienkiewiczovy korespondence se dovídáme, že důvodní pracovní titul románu byl Příhody dvou dětí ve střední Africe. Henryk Sienkiewicz v něm téměř po dvaceti letech nově zpracoval své někdejší vzpomínky a zážitky z cesty po vzdáleném kontinentu, který navštívil na začátku roku 1891. Súdán, Egypt a celá Afrika vyvolávají dodnes v evropském čtenáři představu exotických končin. Tento moment tím víc vyniká v Sienkiewiczově knize, jejíž děj se odehrává v roce 1885, kdy v Súdánu vrcholilo povstání Muhammada Ahmada, zvaného Mahdí, proti koloniálnímu panství. Nejenom barevné kulisy přírody, ale celá bohatá myšlenková stavba románu dodnes upoutává čtenáře. Na celém světě se děti začítají do půvabného příběhu, jehož hrdinou je čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkowski a osmiletá anglická holčička Nela Rawlisonová. Provázíme je nejdříve Saharou v povodí Nilu, potom pralesy středovýchodní Afriky a vžíváme se do jejich neuvěřitelných dobrodružství v boji s přírodou, s dravou zvěří, s tropickými nemocemi i se zlými lidmi. Především se však s nimi těšíme z nalezení upřímných přátel mezi lidmi i zvířaty a z radostného shledání s rodiči....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42931/pousti-a-pralesem-wlJ-42931.jpg 4.5645
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

W pustyni i w puszczy, 1912

Kniha Pouští a pralesem

georginaa

Tak tuhle knihu jsem si půjčila jako malá od bratra a vím, že mě upoutala tím dobrodružstvím a jinou krajinou, která byla pro nás neskutečná. Nebylo v televizi tolik cestopisů jako dnes, aby člověk věděl jak doopravdy vypadá Afrika ve skutečnosti. Poutavé vyprávění.

Nora759

Krásná kniha!

Katy_71

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství.

Renatka11

Jedna z osudových knížek mého dětství, na kterou do dneška ráda vzpomínám.

hojchna
25.11.2020

Tuhle knihu jsem četla snad 1000x, od dětství po dospělost a pořád mě baví.

spring777
10.10.2020

Krásná dobrodružná knížka, vtáhne do děje.

Ač se nejedná o skutečný příběh, tak se děj odehrává za skutečných historických událostí. Díky tomu jsem se seznámila s pro mě do té doby neznámou částí historie Afriky a i v průběhu čtení jsem si hledala v jiných zdrojích informace o v knížce zmiňovaných historických postavách a událostech. Doporučuji :-)

inachisio
23.09.2020

Velice napínavý a kupodivu docela realistický dobrodružný příběh jsem nemohla odložit. Samozřejmě mě zaráželo, jak hlavní hrdina snášel všechny útrapy a nikdy nebyl nemocný nebo jinak handicapovaný. Čím víc jsem se však ponořovala do děje, tím zajímavější a čtivější mi připadal. Opravdu velice hezká knížka, k níž se jednou určitě vrátím. Tak byla dobrá. Vynikající líčení a popisy, postavy i znalosti spidovatele byly obdivuhodné a díky nim byla knížka opravdu skvělá.

ydnac
09.09.2020

Hezká knížka pro děti, četla jsem v mládí a moc se mi líbila :-)