Pouští a pralesem

Už téměř osmdesát let uplynulo od chvíle, kdy dostali dětští čtenáři prvně do rukou dobrodružný román Pouští a pralesem. Dobou svého vzniku patří tento román k posledním dílům tehdy již velmi známého a proslulého autora Henryka Sienkiewicze. Polští čtenáři se s tímto příběhem poprvé seznámili na stránkách listu Kurier Warszawski, kde vycházel nejdříve na pokračování od října roku 1910 do září příštího roku. Vzbudilo tenkrát skutečnou senzaci, že známý polský spisovatel, jehož dílo dosahovalo už tenkrát světového významu, napsal knihu pro mládež. Ze Sienkiewiczovy korespondence se dovídáme, že důvodní pracovní titul románu byl Příhody dvou dětí ve střední Africe. Henryk Sienkiewicz v něm téměř po dvaceti letech nově zpracoval své někdejší vzpomínky a zážitky z cesty po vzdáleném kontinentu, který navštívil na začátku roku 1891. Súdán, Egypt a celá Afrika vyvolávají dodnes v evropském čtenáři představu exotických končin. Tento moment tím víc vyniká v Sienkiewiczově knize, jejíž děj se odehrává v roce 1885, kdy v Súdánu vrcholilo povstání Muhammada Ahmada, zvaného Mahdí, proti koloniálnímu panství. Nejenom barevné kulisy přírody, ale celá bohatá myšlenková stavba románu dodnes upoutává čtenáře. Na celém světě se děti začítají do půvabného příběhu, jehož hrdinou je čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkowski a osmiletá anglická holčička Nela Rawlisonová. Provázíme je nejdříve Saharou v povodí Nilu, potom pralesy středovýchodní Afriky a vžíváme se do jejich neuvěřitelných dobrodružství v boji s přírodou, s dravou zvěří, s tropickými nemocemi i se zlými lidmi. Především se však s nimi těšíme z nalezení upřímných přátel mezi lidmi i zvířaty a z radostného shledání s rodiči....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42931/big_pousti-a-pralesem-wlJ-42931.jpg 4.5694
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

W pustyni i w puszczy, 1912

Kniha Pouští a pralesem

vernem1850

Jedna z nejlepších knih které jsou.

Kabuky

Odpočinek.

Jave

Paradoxně k této knize jsem se nedostal jako „dětský“ čtenář, ale již co by dospívající mladík. Přesto mě kniha velice zaujala a hodně si jí užíval. A musel jsem dát za pravdu rodičům, když mi jí v dětství doporučovali a já blbec to ignoroval.

Zdenas5

I já jsem si ji vybrala kvůli letošní výzvě a byla jsem překvapená,jak rychle jsem se vrátila do dětství, kdy jsem ji četla se zatajeným dechem, a jak jsem ji s podobnými pocity přečetla i po více než padesáti letech. Byla to velmi milá vzpomínka na dětství. Děkuji výzvě.

lucie2371
06.11.2021

Upřímně jsem si tuto knihu vybrala proto abych splnila jedno z témat letošní výzvy. Trochu jsem se toho obávala neboť je to již starší kniha a naposledy jsem jí měla v ruce na ZŠ, kdy jsem jí asi po prvních 30 stranách vzdala.
Ale jsem nakonec ráda že jsem po ní sáhla. Chvíli sice trvalo než se kniha trochu rozjela ale pak už měla krásné ubíhající děj a zamilovala jsem si jí ️
Takže kdo váha, určitě doporučuji přečíst. Jedna z nejlepších knih o dobrodružství.

Pebra
24.08.2021

Četla jsem někdy ve dvanácti a fascinovala mě Stašova statečnost. Nikdy jsem však na takového kluka nenarazila :).

RMarkéta
16.07.2021

Velké dobrodružství dvou dětí a že to opravdu bylo velké dobrodružství, které stálo za to. Příjemně mě překvapilo, že tento autor napsal knihu pro mládež. Do příběhu je velmi snadné se začíst. Líbilo se mi jak Staš přijal roli ochránce malé Nely i to jak si téměř v každé situaci dokázal poradit. Musel taky velmi rychle dospět a udělat rozhodnutí, která nedělají ani dospělí muži, ale nebylo zbytí. Ráda se k této kniize od dětsví vracím a letos jsem to udělala opět a málem dojela tramvají na úplně opačný konec Prahy, jak jsem se tím příběhem nechala unést. Podle ilustrací v knize jsem se učila kreslit.

sikope
20.05.2021

Oddychové a přitom velice poutavé čtení.