Pouští a pralesem

Pouští a pralesem

Děj je časově zařazen na konec 19. století. Vypráví o dvou dětech – o čtrnáctiletém polském chlapci Staši Tarkowském a osmileté Angličance Nele Rawlinsonové. Stanou se obětí únosu a následuje dobrodružství za dobrodružstvím. Děti musí utéci únoscům a zvládat cesty Saharou i pralesy střední Afriky. Bojují s únosci i s tropickými nemocemi. Nakonec se však shledávají se svými rodiči....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42931/pousti-a-pralesem-wlJ-42931.jpg 4.4501

W pustyni i w puszczy (1912)

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

papaja

V knihovně jsem si chtěla po delší době přečíst další knihu tohoto autora a až doma jsem si všimla, že jsem sáhla po knize od Albatrosu. Každopádně hodnotím knihu nejen vhodnou pro děti. Moc příjemné dobrodružné oddechové čtení.

Hebrey

Nádherná kniha

Ferry9

Super kniha, která je velmi dobrodružná.

porcelainswan

Knihu jsem v dětství nečetla, takže na ni nahlížím pouze z pohledu dospělého čtenáře. První stránky mě celkem zarazily, nedobře se mi orientovalo v postavách (spousta špatně zapamatovatelných arabských jmen) a na čtení jsem se musela opravdu hodně soustředit. Nakonec mě děj vtáhl a chutí jsem četla dál. Dle popisku v knize je kniha určena pro čtenáře od devíti let, což si vůbec neumím představit, že by mohlo devítileté dítě bavit (ale možná se jen do toho neumím vcítit a děti podceňuju), jazyk je rozhodně náročnější než u obvyklých dětských knih a líčení z některých lovů i vlastně celkem drastické. Z pohledu dospělého čtenáře mě kniha velmi potěšila, bylo to příjemné čtení z úplně jiného soudku, než jsem zvyklá, africký časoprostor vybízí k bohaté fantazii, jak to asi v lákavých dálkách vypadalo. Samotný příběh je krásně naivní (ano, v tomto ohledu je to opravdu kniha pro děti) a jak jinak než s dobrým koncem. Doporučuju všem, kteří chtějí osvěžit svou četbu něčím jiným, než čtou obvykle!

kaja77

Četla jsem poprvé jako dospělá takže mně ke knize neváže nostalgie z dětství.cetla jsem pro splnění čtenářské výzvy 2017. Příběh určitě velmi zajímavý ale bohužel jsem nedokázala vypnout ty dospělácke filtry ve mně. Ale s tím už asi nic neudělám.neumim si ale představit že by dnešní děti dokázaly být tak rozhodné a empatické jako hlavní hrdina Staś.

Chesterton
18.12.2017

Další dětská láska z časů, kdy na čtení bylo daleko víc času:)) Když o tom tak přemýšlím, asi je to pro mne těžká konkurence dnešního Harryho Pottera:))
Snad se k ní někdy vrátím!

EvaT86
03.12.2017

Kniha, která se čte sama - rozhodně doporučuji.

Vojla
16.11.2017

Vážně dobrá kniha! Plná dobrodružství, prostě kniha jak má být. Četla se sama, doporučuji!

konicekbily
04.11.2017

Když jsem knížku tenkrát přečetl, rychle jsem ji přečetl ještě jednou. Typická Verneovka plná dobrodružství a zážitků pro mladé. Hledal jsem další díla autorova a tak jsem se dostal ke "Křižákům", atd. A dnešní návrat mne opět utvrdil, že je to skvělá knížka!

slimáčik
25.08.2017

Páčila sa mi kedysi, páči sa mi aj dnes. Aj mojim ratolestiam.
Chlapec Stašek dozrieval v mladého muža nemajúc čas na pubertu, keď sa ujal maličkej spolutrpiteľky Nely. Po všetkých ich dobrodružstvách, ktoré sme s nimi prežívali, báli sa s nimi, ľutovali ich, povzbudzovali, vystríhali pred nebezpečenstvom...nakoniec doputovali k rodičom. A ten "najsamružovejší" záver pohladil moju romantickú dušičku.

Hathor89
08.08.2017

Knihu jsem četla jako součást čtenářské výzvy (Oblíbená kniha rodičů, prarodičů). Mamka jmenovala desítky knih, ale tuto opakovala několikrát, protože ji v dětství četla pořád dokola. Já si ji připomněla podruhé a myslím, že ne naposledy. Neznámá Afrika, únos, odvážná záchrana, napětí, boj s nemocí a se smrtí, proměna chlapce v muže, podmanění domorodých obyvatel, dobrý konec. Vydání okouzlilo krásnými ilustracemi Václava Junka. Kniha možná pro mladší čtenáře, ale pohltila mě stejně jako v dětství, určitě po ní znovu sáhnu, až budu mít chuť na dobrodružnou výpravu. Autor skvěle vykreslil život v Africe, zvyky domorodých kmenů, krajinu, podnebí a zvířata.

MOu598
04.08.2017

Četla jsem v říjnu 2016. Podle mých poznámek:
Knížka, která mne v dětství asi nejvíc zaujala.
Teď jsem jí s chutí přečetla znovu. Hezké, napínavé, krásné.

Market = )
25.07.2017

Úžasná knížka, jsem moc ráda, že jsem se k ní díky celotáborové hře na skautském táboře dostala. Oceňuju kromě děje samotného i autorův humor, díky kterému čtení bavilo i nás, dospělé. Jancig jancig!

Alizon
26.06.2017

Verneovky a Mayovky me v dětství nějak minuly, dobrodružná kniha mého dětství je jednoznačně tato. Četla jsem ji snad 10X, i později v mládí - jo to byly časy když byl na čtení čas. A příběh Nely a Stase jsem prostě milovala.

KatChiss
29.04.2017

Dobrodružný příběh plný napětí. Tuto knížku mi dala moje mamka, protože to byl její oblíbený příběh, když byla malá. I když mi zanedlouho bude 20 let, 14ti letý Staš se stal mým hrdinou. Nedokážu si představit, že bych dokázalo něco z toho, co on. Byl nesmírně statečný a silný. Po celou dobu čtení jsem se bála o ty dvě malé osůbky a jsem ráda, že to skončilo dobře! Určitě doporučuji :)

Eigis
26.04.2017

Kniha se vcelku vymyká z běžné autorovi tvorby a připomíná spíše Verneovku. Nicméně jednalo by se bezpochyby o jednu z těch nejlepších Verneovek. Napínavý příběh, sympatičtí hrdinové a příjemné zakončení.

Damato
23.04.2017

Nostalgický návrat do dětství. Nedávno, když jsem trávila čas u rodičů, jsem tuhle 100x přečtenou knihu vydolovala ze staré knihovny na světlo boží. Nikdo doma mi to nevěří, ale fat jsem původně šla tu skříň uklidit - ale nějak jsem se u toho začetla. Znáte ten pocit, když v ruce držíte knihu z dětství... a najednou ji pevně svíráte v rukou, sedíte na zemi u knihovny a nevnímáte čas..., tak takhle nějak to bylo...A také jsem si vzpomněla na oblíbený seriál, který jsem nemilovala jen já, ale i mé spolužačky a všechny jsme prahly po záložce do knihy - takové ty v igelitu zavařené záložky s našimi dětskými hrdiny. Zatímco kluci tam, v těch záložkách , měli Vinetoua, my holky jsme ujížděly na nesmrtelném princi Trávníčkovi, po Jankovi ze 4 z tanku a pes a také i po Staškovi - a jak hrdinně jsme si vyprávěly, jak bychom se v jeho situaci zachovaly my , všechny holky z třídy 7 A :-)
Zajímavé je, že jsem se po víkendu , hned v pondělí ráno v práci zmínila o této knize a v tu ránu bylo dopolední téma hovoru nastaveno...

Nelasp
19.04.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih už od dětství. Příběh Staše a mé jmenovkyně Nely (jsem pojmenovaná přímo po této postavě) je mojí srdeční záležitostí a bude mě provázet po celý život. Kniha je velice poutavě napsaná, krásně popsané scenérie i povahy postav... za mě top.

silvara
21.02.2017

Tak jsem se aspoň na chvíli vrátila do dětských let. Poprvé jsem Pouští a pralesem četla jako komiks na pokračování, pak několikrát během střední (měla jsem Sienkiewiczské období :D ) a teď po letech v rámci čtenářské výzvy. A kupodivu příběh Staše a Nely mi přijde pořád atraktivní a dechberoucí. Snad jen ten polský nacionalismus je viditelnější s každým přečtením :D jenže bez toho by to nebyl Sienkiewicz :D

babicka_amalka
16.02.2017

nad knížkou jsem strávila mnoho příjemných chvil, většinou v napětí a obavách o osud dětí i jejich mladého průvodce; a ta úleva, když to všechno dobře dopadlo ;-)

hanka.ucitelka
07.11.2016

Četla jsem jako dítě, asi ve 13. Moc se mi líbila.

chlo0opek
21.08.2016

Ačkoliv je kniha určená především pro mládež, s chutí jsem se do ní začetl i já a nebyl jsem zklamán. Asi se dá opravdu číst v každém věku;). Styl psaní netrpěl nijak přehnaným uměleckým podáním plným všemožných metafor, které by čtení spíše zdržovaly, ale příjemně a smysluplně plynul ke konci. Zkrátka je to taková dobře napsaná kniha pro normální lidi, kde se člověk s hlavními hrdiny pěkně sžije a ani se nenadá a zjistí, že už je vlastně konec (který měl přesně tu správnou délku - nelíbí se mi totiž zbytečné natahování knihy závěrem už o ničem, což rozhodně nebyl tento případ).

DuncanIdaho
14.08.2016

Pro mládež je to dobrá dobrodružná kniha. Pro dospělé to musí být místy dost úsměvné. Dokonalost hlavní chlapecké postavy, obě hlavní postavy si všichni hned oblíbí, hlavní hrdina přes svůj nízký věk všechno vzdládne, ... Pro děti od 10 do 14 let doporučuji. Já o četl jen díky Čtenářské výzvě.

Marla
26.05.2016

Poprvé přečteno kdysi dávno, ve věku nejvhodnějším pro čtení velkých dobrodružných příběhů...Zážitek byl tenkrát umocněn polským televizním seriálem/ach, jak jsme tehdy všechny milovaly hrdinu Staše../Po letech knížka zakoupena v antikvariátu a opět zhltnuta, ten krásný pocit z přečtení dobře napsaného čtení se nezměnil ani po těch letech...Díky, pane Sienkiewiczi!

evelýny
18.05.2016

Knihu jsem četla v dětství. Nikdo mi ji nedoporučil, nikdo mi ji ani nevnutil. Našla si mě sama. Prostě jsem sáhla do knihovny mých rodičů a pak již stačilo jen číst.
Byla jsem jen o rok starší než Nela, hrdinka tohoto putování napříč Afrikou. Prožívala jsem s ní všechna její dobrodružství. I já toužila potkat Staše - kamaráda, ochránce a později i životního partnera. A ještě po něčem jsem toužila: ochutnat ten zázračný chinin.
I když se mi příběh líbil, nikdy jsem se k němu již nevrátila. Kniha zůstala u rodičů a jen bratr ví, kde je jí konec. Někdy se ho zeptám.

Z mého pohledu velmi pěkný dobrodružný příběh spíše pro mládež, který mě přesvědčil, že se k Sienkiewitzovi mám ještě v budoucnu vrátit.

P.S. Chinin jsem nikdy neochutnala, ale také jsem neonemocněla malárií.
P.P.S. Afriku jsem také nikdy nenavštívila a ani po tom netoužím. Tato kniha mi ji ale velmi připodobnila.
P.P.S. Potkala jsem svého ,,Staše"? Kdo ví... Ale to je již jiný příběh :-)

beluca
27.04.2016

Přečetla jsem již v dětství - skvěle napsaná dobrodružná kniha! Tenkrát jedna z mých nejmilejších KODek :-).

technolog
18.04.2016

Příjemné a jednoduché čtení.

ThrisaManx
19.03.2016

Knihu jsem četla jak v originále, tak v češtině a miluju ji! Je krásná, jednoduchá, dobrodružná a vyčerpávající. Vždy se k ní budu velmi ráda vracet.
Prostě Sienkiewicz. To si myslím, stačí :)

gwineth
18.03.2016

Nádherná dobrodružná knížka. Nesmírně čtivá, napínavá, zajímavá... Má trošku pomalý rozjezd a samozřejmě je poněkud poplatná své době, takže dnešní čtenář musí brát s rezervou zejména pasáže o šíření křesťanství nebo líčení povahy náboženství, s nimiž se postavy setkávají. Jinak výtečná kniha pro mládež, která potěší i dospělého čtenáře.

Totojsemja
04.02.2016

Dal bych 5* ale nemám rád knihy kde se popisuje horečka. Hlavně protože když sem to čet měl sem horečku. : )