vodovodnice vodovodnice komentáře u knih

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Smrt staré posluhovačky jsem viděla jako malá v televizi, matně si na to pamatuji. Proto jsem zajásala, když se ke mě dostali A.Ch. detektivky v brožurkách a postupně je čtu.
Tahle knížka je velmi příjemná, příběh je ze začátku vlastně už vyřešen a tak si říkáte co vlastně je na tom k přešetření.
Další věc co se mi na této detektivce líbilo je, že určité detaily ve filmu tak nevyniknou jako když o nich čtete v knížce. Třeba o utrpení Hercula Poirota a nedobré kuchyni, neustálý průvan, nepořádek a ti psi jsou prostě všude....
Nebo to jaký byl hlavní podezřelý ŇOUMA a přesto o něj mají zájem dvě slečny...
Tentokrát jsem si knížku moc příjemně užila a filmové zpracování mne nerušilo, ale příjemně se to spolu doplňovalo.

21.08.2021 4 z 5

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

Je to velmi jednoduchá a příjemná detektivka na venkově. Hlavní hrdinka pátrající po vrahovi mne bohužel nijak moc nenadchla. V jednu chvíli je to dravá lvice a ve druhé chvíli se zhroutí u cizích lidí a vypláče se jim na rameni... Nějak mi to nesedlo.
Ale je to skvělé čtení třeba na dovolenou nebo do metra. Rychle to odcejpá, má to spád. A zajímavé banální vyústění, které mne překvapilo :-)

11.08.2021 3 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Celou dobu jsem byla napnutá jak struna, co všechno se najde po tak dlouhé době, bylo to hodně zajímavé.
Jen ten skutečný pachatel mne zklamal nebo překvapil. Asi jsem čekala něco jiného.
Ale vlastně jsem se zatím v tipování pachatele ani jednou u A.G. netrefila, takže zábava s knížkou byla opět skvělá.

03.08.2021 4 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Je to krásná a zamotaná detektivka. Četla jsem vydání z roku 1932 a musím bohužel říct, mi tento překlad nesedl. Není to vada detektivky, jen to vydání je staré a nezvykla jsem si na jazyk. Pan Poirot si s Hastingsem zde tykají a druhá věc co mne strašně rušila bylo používání (nevím jak se tomu říká) : "Musíme se podívaTI na mrtvého; Hastingsi, musíme se ihned rozjeTI so Francie..." .
Už jsem četla několik starých knih se starší češtinou a celkem mi to nikdy nevadilo, ale tady mne ten překlad a starší čeština bohužel rušila.
Jinak detektivka je patřičně zamotaná a pro mne nepředvídatelná. Příjemné prázdninové čtení :-) .

31.07.2021 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jak je tohle možný??? Ten zvrat na konci, to je naprosto něco ... nového :-) Šmankote tohle je neuvěřitelná, skvělá detektivka... Zažila po delší době knižní extázi.
Po celou dobu nemám páru kdo je vrah, moje tipy postupně nevychází, tak si říkám, že: "tak fajn asi to bude tenhle ***" jenže ten taky padne... Krucipísek to není možné...: "né, tenhle vrah to určitě nebude..." A pak *** Já nemám slov, tahle knížka mne naprosto dostala.
A ten závěr je prostě famózní a NEČEKANÝ.
Musím říct, že co jsem zatím četla všechny detektivky, tak tahle je všechny trumfla.
Nemluvě o dramatickém napětí, který stále stoupá.
Konec mne naprosto překvapil. :-) Tuhle knížku z knihovny nedám :-D .

24.07.2021 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Tahle detektivka mi trochu připomíná detektivku: smrt na Nilu, ale jen malým detailem a až na konci detektivky.
Jinak to byla moc příjemná detektivka.
Možná oproti zfilmovaným detektivkám s paní Marplovou, mne zde překvapilo, v knižní podobě vystupuje jen zřídka a vlastně aktivním pátračem je místní farář.
Zápletka a způsob zabití byl velmi originální :-D .

23.07.2021 3 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Další detektivka z řady knížek, které mám doma a dala jsem si za úkol, že je přečtu.
Já jsem velmi nešikovný pozorovatel, takže ani tady mne ani ve snu nenapadlo, kdo je skutečným vrahem. Motiv zločinu zde je VELMI primitivní, ale o to víc mne překvapilo, co přimělo vraha zabít a jak potom všechny dovedně tahal za nos.
Zatím jsem vraha neuhodla ani jednou.
Jen mi trochu mrzí, že hlavní hrdina na mne působil trochu jako ňouma.

11.07.2021 3 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Pro mne velmi zajímavá detektivka. Musím říct, že mne trochu rušilo u četby to filmové zpracování, protože jsem si pořád srovnávala s knížkou jak to bylo ve filmu.
Ale i tak, jsem zde objevila pocity, situace postav, které kamera nezaznamená, jak se cítí nebo co si postavy myslí.
Moc příjemné čtení to bylo.

26.06.2021 4 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

(SPOILER) Musím říct, že jsem si uvědomila až na konci knížky, že je to detektivka. Pořád jsem si říkala: Tak kdy bude ta vražda?... :-)
Zase jsem se nechala napálit.
Celá knížka na mne působila velmi optimistickým dojmem a spíš jako vyprávění dobrodružství.
Že se tam stala vražda jsem si přečetla až na konci a vůbec si to neuvědomila :-)
A hrozně se mi líbila chrápající morseovka :-D To jsem četla poprvé, takový originální signál jsem ještě nikde nepotkala, smála jsem se na celé kolo. :-D Velmi originální :-)
Byla to velmi milá, netypická a vtipná detektivka.

13.06.2021 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Detektivka A.CH. je pro mne hodně netypická. Protože se do děje dostáváte pozvolna a až teprve v půli knížky to najednou vezme grády a začne napětí naplno.
První půlka knížky se tváří jako povídka o výletu pár lidí na venkov ke staré paní, člověk si v hlavě vytváří kdo bude asi odkráglovanej :-) , no nečekala jsem to.
Stejně jako jsem pak hltala jako zběsilá zbytek knížky, jestli jsem vraha tipovala správně, samozřejmě, že jsem se nechala nachytat. A už vůbec jsem neodhadla proč nebo jak.
Moc jsem si tuto detektivku užila.

12.06.2021 4 z 5

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Moje první přečtená knížka od A.Ch. Překvapilo mne, že jsem ani za mák do poslední chvále netušila kdo vraždil. A o to to bylo větší překvapení :-D .
Knížka je útlá, rychle se přečte. Zápletka je jednodušší, ale ten konec mne obrovsky překvapil :-) .
Takže se těším na další knížky od A.Ch.

10.06.2021 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Nějakým omylem se stalo, že jsem se nejdříve dostala k: Sově a teprve pak jsem se dověděla, že ji předchází: V lese visí anděl. Takže jsem nejdříve četla Sovu a pak až Anděla.
Každopádně, já si nemůžu pomoct, ale mě se Sova líbila o fous víc.
Nicméně se mi i na téhle detektivce líbilo, jak napětí pozvolna stoupá a vtahuje si vás příběh víc a ke konci už vás rozčilují všichni co vás vyruší od čtení :-) .
Bohužel mi, ale přišel příběh skoro zbytečně složitý, dost odboček, které taky dost vyprávěly, ale pak se nějak utnuly... Třeba třináctiletý Tomas? Bylo mu věnováno dost prostoru a nakonec nastoupil do auta a tím to skončilo... S hlavní linkou to pak už moc nesouviselo a mě zajímalo co bylo dál s těmi třemi dětmi, když už to tak rozvedli.
Ano, nastoupili k učitelce, která jim jela pomoct, ale nesedí mi jak je to utnuté.
Pak mne tu dost překvapila grotesknost hlavních postav: jeden detektiv se ztratí, nezvedá telefon, pak se ztratí další detektiv, nikdo neví kde je, pak se objeví první ztracený detektiv, rychle shání všechny dohromady, vyráží za jedním podezřelým, pak zjistí, že to není ten pravý podezřelý, pak se vydají na jedno místo, zjistí, že jsou špatně...
Šmankote takový matlové to být přece nemohli! Já vím, že to bylo hrozně zamotaný a když čtete ty stopy, tak mě to vůbec nedávalo smysl a přišlo mi neuvěřitelné, že se v tom oni vyznali :-D .
Každopádně detektivka měla zajímavý děj (motiv) i spád a vtáhlo vás to časem dovnitř jako magnet. Ale mě se víc líbila Sova.

08.06.2021 3 z 5

Transfigurace Transfigurace Alex Grey

Když koukáte na jeho rannou tvorbu a prezentace v galeriích, aniž by jste si přečetli informace k tomu... Připadá vám autor instalací jako magor. Ale když si začnete pozorně číst knihu a k tomu prohlížíte fotografie instalací, najednou to začne dávat smysl.
Některé instalace byly pro mne hodně těžko stravitelné nebo kontroverzní.
Nad čím žasnu a zároveň mne to zaujalo, jak se přes studium a práci na patologii a přes experimentování s extází a trávou dostal k umění...
Neschvaluji užívání drog. Ale to co vytvořil ty jeho pozdější obrazy, jsou fantastické a člověk by na to mohl koukat v úžasu hodiny.
i ten obraz na obálce je úžasný, propracovaný do detailu, vyzařující energii.
Život a tvorba tohoto umělce je velmi zajímavá, ne všechna tvorba se mi líbí, ale to přece nevadí :-) .
Ty velké fotografie a podrobný doprovodný text dávají nový vhled na umění a hlubší myšlenku, přivedou vás k zamyšlení.

07.06.2021 4 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Na tuhle knížku jsem přišla díky dokumentu na festivalu Jeden Svět, kde Sin vypráví svůj příběh. Který je velmi těžko pochopitelný, alespoň pro mne.
Třeba v tom dokumentu Sin vyprávěl, jak se v táboře už narodil, měl bratra a maminku a tatínka. Něco jako rodina tady je, ale není to to samé jako u nás. V táboře něco jako rodinná láska neexistuje. Pochopila jsem, že mezi rodiči, kteří žili i venku ano, ale v táboře vás zajímá jen jídlo a jak přežít.
Takže když Sin vyprávěl o tom jak udal svoji matku a bratra, které pak přede všemi popravili, Sinovi to bylo jedno (protože se tam prostě staráte jen o to jak přežít), vedle něj stál otec, který při popravě plakal... Tenhle moment jsem rozdýchávala hodně dlouho. A dlouho mi trvalo než jsem to nějak vstřebala.
Po filmu jsme měli i debatu s režisérem tohoto dokumentu, bylo to pro mne velmi obohacující a tam jsem se dozvěděla i o knize, kterou jsem si pak sehnala.
Knížka pro mne byla skvělým doplněním toho co jsem už věděla z dokumentu a debaty s režisérem.
A i když jsem viděla vyprávění Sina na kameru, tak i ta kniha se mnou v některých momentech zamávala.
Je to vyprávění pro nás těžko pochopitelné. Ale dokud se Sin nedostal do Jižní Koreje (a pak cestoval po světě), tak do té doby nechápal co je to láska, přátelství a povinnost, do té doby to nikdy nezažil.
Proto je to co Sin vypráví pro mne tak těžko stravitelné. Ale je to velmi upřímná výpověď a jsem za ni ráda, že jsem si ji přečetla.

05.06.2021 5 z 5

S každou padající hvězdou S každou padající hvězdou Susan Elizabeth McClelland

Musím říct, že všechny knížky, rozhovory, dokumenty co jsem zatím četla / viděla o Severní Koreji, se týkaly pracovních táborů, útěků z pracovních táborů nebo KLDR (ale to byla jen střední nebo vyšší třída). Pak něco málo o historii.

Ale zatím jsem nikdy nenarazila na někoho kdo by byl přímým "účastníkem" nebo přeživším hladomoru, byl ze spodní (nejchudší) třídy a podařilo se mu utéct z KLDR.
Tedy u Sungdžua to bylo trochu komplikovanější.
Ale chci říct, že jsem zatím nenarazila na žádný materiál tohoto typu a aby nebyl zprostředkovaný přes někoho.

O to silněji to na mne po celou dobu četby působilo.
Pro mne je už takhle nepředstavitelné, že se Sungdžovi podařilo přežít hladomor, když přišel o oba rodiče a byl úplně sám a bylo mu sotva deset, jedenáct let.
Nebýt jeho kamarádů, vzájemné spolupráci a bratrství, které se mezi nimi vytvořilo, by tu dobu v KLDR nepřežil.
Je to pro mne velmi silný, neuvěřitelný příběh.
Jsem ráda, že jsem na knížku narazila. A svým vyprávěním toho co autor všechno přežil, je jedinečná (alespoň pro mne).

05.06.2021 5 z 5

Noc, kdy nesvítil měsíc Noc, kdy nesvítil měsíc Bertram Arthur James

Na tuhle knihu jsem narazila úplnou náhodou, ale zaujal mne obsah a protože mne toto téma zajímá, s chutí jsem se vrhla do četby.
Knížka je napsaná velmi čtivě, příběh Artura a jeho života zajatce do posledního dne války je doslova ohromující. V mnohém to měl jednodušší, nebyl žid, ale zajatý anglický voják.
Ale životní energie, se kterou se neustále pokoušeli o útěk, nevyšel jeden, zkusili druhý způsob, vynalézavost... Taky je neuvěřitelné co všechno jim prošlo, zaplaťpánbůh, protože jiní byli za to okamžitě zastřeleni.
Velmi obdivuji všechny co si jakýmkoliv zajetím museli projít.
Skvělé je, že kniha obsahuje i fotografie z táborů - tunelů, hlavních aktérů.
Pak v knize také najdete přílohu s krátkými vysvětlivkami k jednotlivým událostem, které by ale odbočovali od tématu, ty najdete na konci knihy.
A pak je tam příloha pár témat (dovysvětlení), která jsou obsáhlejší a ty jsou také na konci knihy.
Co je skvělé, že díky přílohám, je i člověk neznalý daného tématu / historie - v obraze. Díky číslování si může člověk vzadu přečíst dovysvětlení a zároveň to nepřekáží ve vyprávění.
Kniha je moc povedená i co do doplňujících informací a krásně se čte.

03.06.2021 5 z 5

Už je to déle co jsem knížku četla. Příběh samotný je krásný, silný a i když se tam brutality z koncentráku neobjevují, utkvěla mi v hlavě chvíle, kdy všichni z vlaku koukají oknem do koncentráku a dva vojáci se pro zábavu přetahují o dítě tak dlouho až se podělí oba...

Co mne na knížce překvapilo a trochu jsem se s tím prala, je, že vlastně příběh začíná skoro koncem a pak se octnete na začátku a příběh dojede až do konce. To mi trochu dělalo problém, se zorientovat v příběhu. Ještě jsem se nesetkala s takovým to stylem psaní.
Je to první knížka, kterou jsem četla od pana Lustiga. Na spoustu knih, které jsem přečetla, jsem už hodně zapomněla, ale tato zanechává ve vás hluboký dojem a je milé, že si knížku pořád živě pamatuji.

30.05.2021 3 z 5

Já jsem nevěděla co od toho čekat. Akorát jsem věděla, že je to z policejního prostředí.
Takže mě mile překvapily jednotlivé povídky svoji různorodostí.
Asi to není moje krevní skupina. Ale čte se to rychle, je to takové odpočinková knížka povídek. Ani policejní detektivky, ale prostě krátké povídky.

22.05.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Téma KLDR mě dlouhodobě zajímá a tak jsem se na obě knížky od autorky těšila.
Její první knížka o studiu v KLDR mne moc nenadchla, tak jsem se s obavami pustila do její druhé knížky a to už na štěstí bylo lepší.
Zpracování rozhovorů bylo příjemné, líbilo se mi, že se autorka ptala lidí na neběžné věci, třeba na dětství, práci a nešla přímo za "senzací" útěku z KLDR.
Trochu mi občas ve čtení drhlo, když se autorka neudržela a projevila svůj názor, ale chápu, že ne vždy se člověk udrží nestranný.
Knihu jsem si přečetla s velkou chutí. Škoda, že těch rozhovorů nebylo víc.

21.05.2021 4 z 5

Knížek na téma KLDR jsem už pár četla a tak jsem se těšila na tuto knížku.
Před tím než jsem četla tuto knížku, jsem viděla i pár rozhovorů autorky a vždycky mne hodně zaujaly, ale bohužel mne knížka moc nenadchla.
Nevím jestli je to tím, že jsem viděla rozhovory s Ninou před touto knížkou a vlastně tam bylo to samé o čem Nina vyprávěla v rozhovorech nebo v tom vězí něco jiného...
Také mne trochu mrzí, že Nina popisovala dost věcí jen lehce, nerozvedla to: " Příroda je v KLDR nádherná, panenská", ale už se nedozvíte nic moc dalšího. Nebo Když jela třeba Nina metrem, mě by zajímalo jak tamní metro vypadá, jestli je třeba podobné jako naše nebo je to něco úplně jiného, jací byli její spolužáci, od kaď byli.
Kolik si člověk musí našetřit aby mohl rok studovat v KLDR nebo jestli se tam může člověk třeba spřátelit s lidmi, které tam vídá, že by si zašli ve volnu "na kafe"...
Vyprávění o muzeích nebo památnících jsem si dokázala představit jen díky tomu, že jsem některé konkrétní viděla v dokumentech nebo o nich četla v jiných knížkách.
Jinak v knize najdete i pár fotografií.
Co se mi opravdu líbí je obálka knihy, ta je opravdu pěkná.
Na knížku těšila a tak mne hrozně mrzí, že mne knížka zklamala.

17.05.2021 3 z 5