vodovodnice vodovodnice komentáře u knih

Třikrát slečna Marplová: Kapsa plná žita / Mrtvá v knihovně / Není kouře bez ohýnku Třikrát slečna Marplová: Kapsa plná žita / Mrtvá v knihovně / Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Výběr těchto třech detektivek je brilantní. U každé byl motiv nečekaný, nečekaný způsob i nečekaný pachatel.
Všechny tři detektivní romány mne opět překvapili a velmi jsem si čtení užila.

13.02.2022 4 z 5

Študáci a kantoři Študáci a kantoři Jaroslav Žák

Milé čtení ze školního prostředí z dob učitele "Igora Hnízda".
Člověk i když to třeba nezažil, úplně vidí: Obecnou školu :-D .

09.02.2022 4 z 5

Pan Poirot se vrací Pan Poirot se vrací Agatha Christie

Musím tedy říct, že A.Ch. je mistryně.
Vraždu Rogera Ackroyda se tváří jako běžná detektivka a na konci?! Takový šok. Něco naprosto nečekaného, úplná extáze, byla jsem naprosto uhranutá, jak jsem se nechala ošálit. Detektivku jsem si naprosto užila.

Detektivka pět malých prasátek byla skvělá a napínavá, motiv pátrat po vrahovi po 16 letech je velmi neotřelý a leckdo by si na tom vylámal zuby, pátrat v tak dávné době.
Ani jsem nevěděla, že i tento příběh byl zfilmován, ale už si na něj pamatuji jen mlhavě. Ale knižní předloha je velmi napínavá a vcucla mne do děje ani jsem nevěděla jak.
Je to perfektní knížka :-D .

30.01.2022 5 z 5

Perla Janis Joplin Perla Janis Joplin Ellis Edward Amburn

Zkoušela jsem si knížku přečíst, když se ke mě knížka dostala.
Musím říct, že osobu Janis Joplin neznám, slyšela jsem o ní, ale moc toho o ní nevím.
Takže jsem se s chutí do knížky pustila, ale styl jak je napsaná mi asi nesedí. Přečetla jsem 70 stránek, ale bylo to pořád to samé. Kdo co řekl autorovi knížky, sled dlouhé řady jednovětých odpovědí od hromady lidí.
Příklady píšu svými vlastními slovy: šel jsem po městě, kde vystupovala Janis v barech, její bar byl zavřený, ale v sousedním mi barmanka řekla:" Janis sem přišla opilá a opilou jsme jí vyrazili." Pak mi spolustolovník řekl: jo Janis, to byla milá holka, koupil jsem jí pití a pak jsme se pomazlili."
A takhle to následuje dál celé dvě první kapitoly:
Tomy řekl: Janis byla milá holka, úplně jiná než ostatní, fakt milá, prožili jsme spolu asi týden v kuse, bylo to fakt vášnivý a pak začala chodit s Jorgem a mě zlomila srdce, já jí fakt miloval, ale ten týden je nezapomenutelný.
John řekl: Na škole to byla taková tichá, ošklivá holka, ani si jí nikdo nevšímal, ale že by po ní někdo házel kamínky si nepamatuji.
Sintia řekla: Janis byla jiná, tady jakmile někdo vybočuje, tak to místní nesnesou, je to velký problém pro všechny místní.
XY řekl: Holky na střední byli řazeny do dvou kategorií, holky co jsou princezny ročníku, pak holky co nebudou princezny a skončí na ocet. A Janis nepatřila ani do jedné, měla svoji kategorii: Děvka.

Po těch sedmdesáti stranách takového textu jsem byla trochu unavená, těšila jsem se, že se něco dozvím. První dvě kapitoly jsou jeden dlouhý seznam lidí, co kdo o ní řekl o jejím dětství a dospívání v jedné, dvou větách.
Třeba to pak je už lepší, ale knížku jsem odložila.
Ale z toho co jsem si přečetla v knížce, to měla složité, byla ošklivá (podle ostatních) a chtěla uznání, které se jí nedostávalo, pak se bouřila, chtěla žít po svém, ale žila mezi lidmi ( ve městě přísně konzervativním), mezi lidmi, kteří vám neodpustí žádnou odchylku, žádnou chybu...
Občas je těžké se v knize vyznat kdy kam odjela a pak se vracela zpět do rodného města.
Janis Joplin to měla těžké v dospívání, toužila po lásce a uznání, které se jí v rodném městě nedostávalo.

13.01.2022 2 z 5

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Překvapilo mne, že A.Ch. psala i detektivky, jejichž motivem nebyli jenom vraždy, ale napsala detektivky i s motivem krádeže (bez vraždění).

Jedná se zde o povídky, které jsou výrazně kratší, někdy mne mrzelo, že končí třeba: "A teď víme jak to bylo a teď to předáme policii aby vše napravili..."
Na druhou stranu, povídky jsou krátké a když tam chcete vtěsnat smysluplnou myšlenku, tak se to prostě musí ořezat...

Je zde od každého detektiva po čtyřech povídkách, takže nuda rozhodně nehrozí :-) .

12.01.2022 4 z 5

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

Když mám hodnotit knihu, musím hodnotit knihu ve dvou rovinách.
Jedna rovina je jaké otázky klade pan Xaver. Jeho styl rozhovorů.
A druhá rovina je obsah knihy = výpovědi vězňů.

Styl jakým pan Xaver zpovídá vězně je strašný, styl pana Xavera mi nesedí, já vím, že má pan Xaver spoustu obdivovatelů, kterým tento styl vyhovuje.... Krucifix, mě ale nezajímá copak xy dneska papal k obědu...
Když jsem četla první rozhovor, myslela, jsem, že snad knížku odložím okamžitě, protože první rozhovor byl prostě hrozný.
Na štěstí jsem to překousla a četla knihu dál.

Musím říct, že v knize hodně záleželo asi jakou měli vězni náladu nebo jaké to byli osobnosti, protože otázky, které pan Xaver pokládal byli někdy opravdu hrozné, ale když byl vězeň vzdělaný, chytrý, výřečný... Tak jste se najednou dozvěděli mnohem víc zajímavých věcí a měli jste mnohem větší "vhled" na danou osobu a jeho příběh.
A jiné osoby, které třeba tak výřečné nebyli, nebo nebyli tak sdílní nebo působili třeba naštvaně nebo velmi stručně, tak ten rozhovor byl doslova utrpení (pro čtenáře).

Takže obsah knihy je velmi zajímavý, to co vypráví zpovídaní, ať už je to pravda nebo ne.
Ale otázky, které kladl pan Xaver byli někdy opravdu strašné, otázky typu:
-"Takže jak to bylo? Zabil jste tu paní?"
-"Nezabil"
- "Tak proč vás odsoudili na doživotí?"
- "jsem se ožral, nic si nepamatuju"
- "Tak jak jste zabil tu paní?"
- "Máte to ve spise."
- "Ano, ale tak mi to popište..."
- "Nechci na to odpovídat."
- "Tak jak to bylo?" ...

-"Ani kamarádi?"
-"Nemám kamarády."
-"A co přítelkyně?"
-"Nemám přítelkyni."
-"Vy nedostáváte žádné dopisy?"
-" Všichni se na mne vykašlali, nikdo mi nepíše."

Šmankote, je takových věcí na co se může pan Xaver zeptat a on se v některých rozhovorech ptá na jednu věc desetkrát!!!
Takže některé rozhovory jsou opravdu strašné, ale záleží na dotazovaném, nicméně obsahem je kniha pro mne nesmírně zajímavá.
Kdybych hodnotila pana Xavera, dám mu dvě hvězdičky. Ale obsah knihy hodnotím na čtyři hvězdičky.

26.12.2021 4 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Já vůbec nechápu, proč se vlastně namáhám uhodnout motiv, vraha nebo kdo bude další... Když ve výsledku je to úplně jinak než jsem myslela :-D .
Zase jsem se nechala vodit za nos.
A až mne překvapuje jak má A.Ch. neuvěřitelně velkou fantazii, je to detektivka originální, velmi napínavá, s velkým překvapením.
Je to krásné čtení :-) .
Těším se na další.

10.12.2021 4 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Takže jsem zase byla vedle jak ta jedle. A motiv? Tak ten jsem taky netrefila ani vzdáleně.
Je fakt úžasné jak svého čtenáře dokáže A.Ch. tahat za nos do poslední stránky :-D .
Ten konec (po vyvrcholení odhalení) byl trošičku slaďounký, ale jinak to bylo opět skvělé čtení.

02.12.2021 4 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

I přes to, že jsem Vraždu v Mezopotámii viděla zfilmovanou, už jsem si nevybavila motiv ani vraha.
Proto pro mne bylo skvělé, když jsem si knížku četla a postupně si vybavovala filmovou verzi.
Stejně mi bylo prd platné, že jsem to viděla před lety zfilmované, vraždící osobu jsem do poslední chvíle neodhalila a několikrát se nechala napálit A.Ch.
Bylo to skvělé počtení s krásným prostředí.
Zase se ráda podívám na zfilmovanou verzi pro srovnání s knížkou :-) .

22.11.2021 4 z 5

Láska za lásku Láska za lásku Jiří Anderle

Další ideální "záchodová" knížka. Ne proto, že by byla nějak špatná, ale proto, že se nedá přečíst v kuse jako klasické knihy, ale proto, že si přečtete kousek a zavzpomínáte, zapřemýšlíte. A při další příležitosti si přečtete další vyprávění.
Dříve jsem večer poslouchala pravidelně rozhlasový pořad, vždycky to bylo nádherné vyprávění, plné laskavosti, dobroty, lásky a poctivosti. A k tomu do toho žvatlala papoušek Žako - Žanynka :-) .
Když jsem pak dostala knížku, moc ráda jsem si ji po kouskách dávkovala a nechala se okouzlovat starými časy.
A k tomu vyprávění dodané krásné kresby pana Anderleho.
Bylo to příjemné počtení.

17.11.2021 5 z 5

Prasklé zrcadlo Prasklé zrcadlo Agatha Christie

Je hrozně zajímavé si porovnávat filmové zpracování s knižní předlohou.
Sice si na film pamatuji dobře a od začátku jsem věděla i kdo vraždil a proč, ale určité detaily ve filmu nevyniknou tak jako v knize, kde si je užiji mnohem více.
Příběh je krásný a originálně postavený.

09.11.2021 4 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Tak mne zase na paní A.Ch. nachytala.
Detektivka je to krásná, celou dobu vás vede romantickým vztahem a vy si celou dobu říkáte: Je to vůbec detektivka? Hlavní hrdina vypráví o svém životě, jak se zamiloval, oženil a postavil dům...
Byla jsem dost překvapená jaký to mělo spád po té romantice.
A moc jsem si knížku užila.

25.10.2021 5 z 5

Velký vysvětlovač - Složité věci popsané jednoduchými slovy Velký vysvětlovač - Složité věci popsané jednoduchými slovy Randall Munroe

Koupila jsem si knížku s velkým očekáváním a byla zvědavá...
Přijde mi, že má knížka krásné obrázky a vtipné popisky, ale víc od toho čekat nemůžete.
Knížka je o něco větší než formát A4, tenká a moc toho v ní tedy vzhledem ke 61 stranám nenajdete.
No prostě, když jsem si koupila knížku jak na to a co kdyby..., tak jsem se těšila a bylo to zklamání. Pro mne se tahle ta knížka bohužel nepovedla.

20.10.2021 2 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Tak jsem se zase nechala napálit.
Vraha jsem tipovala na úplně někoho jiného, vrah byl pro mne naprosto nečekaný.
Prostředí i postavy byly pro mne naprosto precizně zpracované a velmi obdivuji, jak to A.Ch. vypracovala do detailů (aby to i podle faktů dobově sedělo.
A na konci bylo i vyústění jemně sladké, ale jsem za ně ráda, protože tak příběh měl několik rovin.
Tahle detektivka mne táhla od začátku až dokonce, že jsem od 70 stránky odmítla odložit knížku a prostě jsem to musela dočíst :-D .

17.10.2021

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Vraždy podle abecedy jsem někdy dříve viděla zfilmované, ale už jsem je dost zapomněla.
Když jsem se vrtla do čtení této detektivky, musím říct, že se mi postupně vybavovali jednotlivé kusy z filmové verze a hezky to dokreslovalo knížku.
Příběh je velmi zajímavý a ke konci je i dramaticky gradující.
Až mne překvapuje jak jsem se nechala oblafnout. Už zase.
A stejně nikdy nepochopím jak na to může Poirot přijít... pokaždé mne řešení příjemně překvapí a poučí.

14.10.2021 4 z 5

Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Čas přílivu si díky svému dramatickému filmovému zpracování hodně vybavuji. proto pro mne bylo zajímavé si přečíst knižní předlohu.
Zjistila jsem, že se knižní předloha a filmová verze trochu liší, ale vůbec to není na škodu a obě zpracování jsou perfektní a napínavé.
Druhá část knihy je další detektivka, která je rovněž zfilmovaná.
Tragédii o třech jednáních, zfilmovanou si už tolik nevybavuji, ale při četbě mi občas nějaká část filmového zpracování vytanula na mysli.
Tady mne překvapilo, že Hercule Poirot zde vystupuje na začátku detektivky a pak ze scény zmizí a objeví se až vlastně v půlce detektivky.
A motiv pro mne byl velmi překvapující. Co vše člověk udělá, jen pro jednu jedinou ... věc.
Obě detektivky jsou napínavé a velmi čtivé :-) . A když potom člověk zhlédne i filmové zpracování, tak mne těší, že se to hezky doplňuje a filmová verze se hezky vyrovná té knižní. Což v dnešní době často nebývá = že se knižní předloha zfilmuje a film je úplný paskvil.

05.10.2021 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Velmi napínavá detektivka. Překvapila mne také tím, že jsem dočetla Karibské tajemství a pokračovala Nemesis a ony na sebe navazují :-) .
Jinak Nemesis je pro mne velmi poutavá detektivka, s překvapujícím motivem vraždy.
A postavy, které zde vystupují jsou každá zvláštní, jedinečná.
Této detektivce nemám co bych vytkla (nemyslím, že by autorka psala někdy špatně), ale myslím tím, že mi tahle knížka parádně sedla.
A zase jsem naprosto ani přibližně netrefila vraha. :-D

14.09.2021 5 z 5

Skutečné příhody z říše zvířat Skutečné příhody z říše zvířat Rolf Harris

Knížku jsem přečetla už dřív, příběhy jsou zajímavé, krátké někdy i vtipné, poučné... Člověk až žasne co všechno zvířata přežijí, vymyslí...
Tuhle knížku bych zařadila do kategorie: "záchodová literatura".
"Záchodová literatura" je u nás doma taková literatura, která se nedá číst po velkých kusech nebo třeba celá najednou, sem patří básničky, krátké povídky (skvělá je Ivanka Devátá :-D ), citáty, noviny. Jsou to krátké myšlenky, kde si přečtete jednu a potřebujete o ní chvíli přemýšlet a při dalším sezení si přečtete další, nejde přečíst deset povídek a nezamyslet se nad nimi...
Každopádně, je to skvělé čtení na krátké momentky :-) .

13.09.2021 4 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Detektivka byla skvělá, od začátku až do konce, ke konci se dalo napětí krájet.
Tentokrát jsem z několika tipovaných strefila vraha, ale favoritem nebyl. O to větší překvapení to bylo.
Moc hezky se četla.

07.09.2021 4 z 5

Cyankáli v šampaňském Cyankáli v šampaňském Agatha Christie

Další detektivka od A.CH. se skvělou zápletkou, až mne překvapilo jak si mohou být lidé v rodině naprosto cizí. V tomto případě sestry od sebe byly šest let a ta starší se o mladší zas až tak nezajímala, takže Iris když nad tím tak přemýšlela vůbec nic o své sestře nevěděla.
Další věc mám u A.CH. hrozně ráda je, že vždycky vymyslí něco na čem mne napálí, i tentokrát jsem se nechala napálit. A příjemně se pobavila u rozuzlení.

31.08.2021 4 z 5