Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních

Čas přílivu (vyšlo také pod názvem Na vrcholu vlny): Dvaašedesátiletý Gordon Cloade se vracel z Ameriky do Anglie. Na cestě přes Atlantik se seznámil a také oženil s mladou vdovou Rosaleen. Právě se chystali dorazit domů a představit nového člena rodiny, když byl Gordon zabit při leteckém náletu. Celý jeho majetek tak spadl do klína Rosaleen. Ta přijíždí do rodinného sídla se svým bratrem a od začátku je jasné, že atmosféra není nejlepší. Další komplikace nastane, když se Cloadovi dovědí, že údajný nebožtík – první manžel Rosaleen – je možná naživu. Víc jim o tom má povědět záhadný Enoch Arden, který se ubytoval v místním hostinci. Tam je však nalezen mrtev. Mezitím už ale Rowley Cloade navštívil Hercula Poirota se žádostí o pomoc… Tragédie o třech jednáních: Stárnoucí slavný herec uspořádá pro své přátele a známé večírek, který však skončí smrtí jednoho z nich. Hercule Poirot, který byl rovněž mezi pozvanými, odmítá uvěřit ve vraždu, protože si vůbec neumí představit, jak by mohla být spáchána a vše pokládá za nešťastnou náhodu. Když však dojde k dalším podobným zločinům, musí svůj úsudek radikálně opravit a vydat se po stopách nelítostného a surového vraha, který pro dosažení svého cíle likviduje zcela nevinné oběti. Kniha je navíc zajímavá tím, že slavnému detektivovi v ní hrozilo smrtelné nebezpečí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362/big_cas-prilivu-tragedie-o-trech-jednan-o53-362.jpg 4.5234

Hercule Poirot

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Vyšehrad

Taken at the Flood / Three Act Tragedy, 1948

Kniha Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních

babystar
22. listopadu

Detektivka, v níž velkou úlohu hraje poválečný zmatek. Část zápletky jsem sice brzy odhadla, ale vraha ne. Děj byl tak spletitý, že mi při poslechu audioknihy dalo občas práci uvědomit si, kdo je kdo. Všichni se honili za dědictvím a vymýšleli všelijaké kulišárny, aby při poválečné drahotě přežili, ale nějak je nenapadlo, že by ženy šly někam pracovat, když bylo všude málo pracovníků. Holt jiný kraj, jiný mrav.

vodovodnice

Čas přílivu si díky svému dramatickému filmovému zpracování hodně vybavuji. proto pro mne bylo zajímavé si přečíst knižní předlohu.
Zjistila jsem, že se knižní předloha a filmová verze trochu liší, ale vůbec to není na škodu a obě zpracování jsou perfektní a napínavé.
Druhá část knihy je další detektivka, která je rovněž zfilmovaná.
Tragédii o třech jednáních, zfilmovanou si už tolik nevybavuji, ale při četbě mi občas nějaká část filmového zpracování vytanula na mysli.
Tady mne překvapilo, že Hercule Poirot zde vystupuje na začátku detektivky a pak ze scény zmizí a objeví se až vlastně v půlce detektivky.
A motiv pro mne byl velmi překvapující. Co vše člověk udělá, jen pro jednu jedinou ... věc.
Obě detektivky jsou napínavé a velmi čtivé :-) . A když potom člověk zhlédne i filmové zpracování, tak mne těší, že se to hezky doplňuje a filmová verze se hezky vyrovná té knižní. Což v dnešní době často nebývá = že se knižní předloha zfilmuje a film je úplný paskvil.

Jaruš7

Audiokniha jako pokaždé precizní konstrukce, jakoby nutnost zločinu byla nevyhnutelná, a tak tradičně rozvětvená společnost má samostatně své pohnutky, ambice a záměry, jak by zpackané plány na dědictví bylo možné zmařit a ve svůj prospěch napravit.

Citace:" U věci lidských je čas přílivu, jenž chycen v proudu vede ke štěstí."

Autorka vždy dovede překvapit a H.P. bystrost šedých buněk přes smyslové vjemy dokáže včas vyštengrovat, jako vždy.
Klasická fajnovost.

boxas

Čas přílivu jsem neznala ani jako film, o to bylo moje překvapení na konci větší.
Tragédie o třech jednáních patří podle mne k tomu nejlepšímu, co ACH napsala.

Kontryhelka

Co více říci k autorce, která dychtivému čtenáři poskytne vždy přesně to, co očekává. Parádní příběhy, které milovníky Agathy nenechají nikoho na pochybách.

roman6788

v Tragédii bol uvod trochu nezáživný

Greenfingers
15.09.2020

Oba příběhy mají svou kvalitu, avšak více se mi líbila Tragédie o třech jednáních.

m_martina
16.06.2020

Četla jsem toto vydání, které obsahuje tyto dva případy. Knize nemám co vytknout, líbila se mi a určitě se k ní zase někdy vrátím.