Muž v mlze

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dvacet povídek, v nichž jsou zastoupeni všichni detektivové známé anglické autorky.
Doslov Jan Zábrana.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25785/muz-v-mlze-Jyw-25785.jpg 4.4235
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Povídky
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Muž v mlze

Přidat komentář
eraserhead
09.12.2018

"Už je čas? Ty drobky, papíry, slupky tu nech,
zařaď se do šňůry aut a ztrať se za prvním rohem.
Ten piknik tady byl prima, má lásko,
ale teď sbohem..."
Tu a tam sáhnu po žánru, o kteérm vím, že mě nebaví, nic mi nedává a nenaplňuje mě. Agatha Christie je pojem, který nehodlám nijak snižovat. Jen prostě píše v žánru, který mě, přesně pro pronikavou a výbornou definici editora tohoto výberového sborníku Jana Zábrany v jeho doslovu, nebaví. Nic mi nedává, nenaplňuje mě. I přesto jsem si řekl, mám tu knihu doma, je to výbor povídek hned pěti jejích hlavních postav, uvidíme. Detektivní výbory mají jednu špatnou vlastnost, po třech čtyřech povídkách většinou pravidla, na nichž fungují a jsou stavěny, máte prokouknuté a dál už to jede jako na drátkách. Myslím, že šlověk nemusí být nějak zvláš velký genius, aby u dvaceti povídek jednoho autora (zde autorky), byť se snaží je trochu košatit, nepřišel na jeho/její "handgrif" a neodhaloval podstatné hodně brzy, někdy dokonce ještě dřív, než povídka naznačí. To je pro mě největší negativum minimálně této knihy. Brzy se dostaví nuda, nezáživnost. Povídky s Hercule Poirotem jsou hrozná nuda a zívačka, on sám je naprosto nijaký. Jane Marplová má alespoň nějakou jiskru a její charakter trochu utkví v paměti. Tommy a Pentlička jako by někoho pořád kopírovali a snažili se někoho napodobit. Nejvíce mě, z detektivů a hlavních hrdinů příběhů Agathy Christie paradoxně nejvíce zaujal Harley Quin, údajně nejvíce jejími fanoušky odmítán a kritizován. Zaujal mě přesně pro to, co mu bylo vyčítáno, příběhy s ním mají nějakou literární a zážitkovou hodnotu, nejsou to jen pouhé suché detektivní příručky pro amatérské slídily. Zaujala mě také jejich mysteriózní až strašidelná a duchařská atmosféra (ano, jsem milovník hororu). Takže, detektivky zase dlouho ne. Kromě Quina mi z knihy přišel nejlepší právě Zábranův doslov. Rád bych si od Agathy Christie totiž přečetl cokoliv nedetektivního.

85098211
10.05.2018

Výborné povídky Agathy Christie - některé až notoricky známé, některé zase méně. Myslím, že čtenář si oblíbí všechny detektivy, protože svým způsobem jsou jeden vedle druhého sympatičtí. Samozřejmě mám i já své favority ;-). Asi nejvíc se mi líbí geniální Hercule Poirot a roztomilá slečna Marplová, hned potom následují Tommy a Pentlička nebo Harley Quin. Řekla bych ale, že vždy záleží spíš na zápletce a příběhu jako takovém - a v tom je autorka skvělá! Za mne tedy opět hodnocení nejvyšší.

Majdule
14.02.2017

Výběr povídek Agathy Christie Muž v mlze představuje soubor dvaceti povídek s pěti nejznámějšími detektivy slavné autorky. Ani jedna z povídek není slabá, z tohoto pohledu se jedná o velmi vyvážený soubor. Je zajímavé, jak lze z tohoto souboru vypozorovat sklony autorky k určitým typům řešení, detektivních zápletek vůbec i k určitému stylu vyprávění. Autorka tak například bez ohledu na „použitého“ detektiva ráda vsází na jeho schopnost prohlédnout skrz zdání a jít k jádru věci (schopnost vlastní velmi často dětem), stejně jako v povídkách ráda používá odstup detektiva od děje. Tedy, že je mu případ vyprávěn, aniž by se jej přitom osobně zúčastnil. Ke všem povídkám je možné se vracet, neboť nestaví apriorně na napětí, ale spíš na spisovatelském umu a důmyslnosti zápletek.

Selinute
30.01.2017

"Nepřispěl byste na maškaru, pane?"
Kluk se špinavým obličejem se podlízavě zazubil.
"To bych teda nepřispěl !" Odsekl vrchní inspektor Japp.

Tak tuto knížku jsem oprášila v rámci čtenářské výzvy - kniha, jejíž první věta je otázkou. Naprosto jedinečný soubor dvaceti povídek královny detektivek, který i po čtyřiceti letech od svého prvního vydání v Odeonu může svým čtenářům nabídnout geniální, precizně vymyšlené zápletky a fantastické závěrečné rozuzlení, nad kterými nelze jinak, než smeknout...

laepus
24.11.2016

Kvalitní výběr reprezentativních vzorků z tvorby paní Agathy. Nejlepší je pochopitelně Hercule Poirot. A slečna Marplová taky není k zahození. Pravda, Pyne a Beresford už jsou trochu slabší, ale jako seznámení dobrý...

Koka
17.12.2014

Kvalitní a reprezentativní průřez tvorbou velké osobnosti světové literatury. I když, na druhou stranu nutno uznat (a tento průřez to v plné nahotě prokázal!) že autorka tematicky čerpala z velmi úzkeho okruhu sociálního spektra tehdejší společnosti. A pobavila mě při četbě i intenzivní připomínka té kulturní odlišnosti anglické společnosti a angl. rodiny od našich podmínek, a sice, že na majetek předků lze pomýšlet - pokud vůbec - až po jejich smrti! Hustě přítomná je i připomínka koloniální slávy britského impéria - pomalu v každém příběhu je nějaký ten plukovník, který sloužil v Indii či Malajsii, guvernantka, která provázela své zaměstnavatele Afrikou, herečka, která působila v některé vzdálené kolonii. Ach, co by si bez anglického chladu, vypočítavosti, rezervovanosti, studených vztahů a skandálů ze zatajené minulosti ta autorka počala? Asi by žádný z těchto promyšlených příběhů "nepočala". A to by byla škoda.

Ben Nevis
02.12.2014

Na celé knížce je nejlepší doslov, se kterým souhlasím na 100%. Neberu detektivní žánr jako brak (který žánr potom není brak?), ale nemůžeme čekat literární skvosty u autorů, kteří vychrlí desítky knížek.

Povídky jsou zábavné a pointy překvapivé. Někdy byla na malém prostoru představena zápletka, která by jindy vystačila na román. Akorát těch jmen tam nemuselo být tolik.
Kupodivu jsem víc ocenila méně známe detektivy, jako byl Pyne nebo Quinn. Jejich počiny byly originálnější a zábavnější, protože i když měl Poirot záhadné zápletky, nechoval se zrovna jako chytrý detektiv.

dvmalta
13.08.2014

Krásná knížka! Musela jsem ji ale číst postupně. Tolik příběhů s propletenými zápletkami a vychytralými zloději, vrahy s ještě geniálnějšími detektivy je těžké "zhltnout jedním dechem".
Díky knize jsem také mohla poznat další detektivy Agathy Christie, které jsem předtím neznala.