Muž v mlze

Dvacet povídek, v nichž jsou zastoupeni všichni detektivové známé anglické autorky.
Doslov Jan Zábrana.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25785/muz-v-mlze-Jyw-25785.jpg 4.4224
Literatura světová, Detektivky, Povídky
Vydáno:, Odeon

Výborné povídky Agathy Christie - některé až notoricky známé, některé zase méně. Myslím, že čtenář si oblíbí všechny detektivy, protože svým způsobem jsou jeden vedle druhého sympatičtí. Samozřejmě mám i já své favority ;-). Asi nejvíc se mi líbí geniální Hercule Poirot a roztomilá slečna Marplová, hned potom následují Tommy a Pentlička nebo Harley Quin. Řekla bych ale, že vždy záleží spíš na zápletce a příběhu jako takovém - a v tom je autorka skvělá! Za mne tedy opět hodnocení nejvyšší.

Majdule
14.02.2017

Výběr povídek Agathy Christie Muž v mlze představuje soubor dvaceti povídek s pěti nejznámějšími detektivy slavné autorky. Ani jedna z povídek není slabá, z tohoto pohledu se jedná o velmi vyvážený soubor. Je zajímavé, jak lze z tohoto souboru vypozorovat sklony autorky k určitým typům řešení, detektivních zápletek vůbec i k určitému stylu vyprávění. Autorka tak například bez ohledu na „použitého“ detektiva ráda vsází na jeho schopnost prohlédnout skrz zdání a jít k jádru věci (schopnost vlastní velmi často dětem), stejně jako v povídkách ráda používá odstup detektiva od děje. Tedy, že je mu případ vyprávěn, aniž by se jej přitom osobně zúčastnil. Ke všem povídkám je možné se vracet, neboť nestaví apriorně na napětí, ale spíš na spisovatelském umu a důmyslnosti zápletek.

Selinute
30.01.2017

"Nepřispěl byste na maškaru, pane?"
Kluk se špinavým obličejem se podlízavě zazubil.
"To bych teda nepřispěl !" Odsekl vrchní inspektor Japp.

Tak tuto knížku jsem oprášila v rámci čtenářské výzvy - kniha, jejíž první věta je otázkou. Naprosto jedinečný soubor dvaceti povídek královny detektivek, který i po čtyřiceti letech od svého prvního vydání v Odeonu může svým čtenářům nabídnout geniální, precizně vymyšlené zápletky a fantastické závěrečné rozuzlení, nad kterými nelze jinak, než smeknout...

laepus
24.11.2016

Kvalitní výběr reprezentativních vzorků z tvorby paní Agathy. Nejlepší je pochopitelně Hercule Poirot. A slečna Marplová taky není k zahození. Pravda, Pyne a Beresford už jsou trochu slabší, ale jako seznámení dobrý...

Koka
17.12.2014

Kvalitní a reprezentativní průřez tvorbou velké osobnosti světové literatury. I když, na druhou stranu nutno uznat (a tento průřez to v plné nahotě prokázal!) že autorka tematicky čerpala z velmi úzkeho okruhu sociálního spektra tehdejší společnosti. A pobavila mě při četbě i intenzivní připomínka té kulturní odlišnosti anglické společnosti a angl. rodiny od našich podmínek, a sice, že na majetek předků lze pomýšlet - pokud vůbec - až po jejich smrti! Hustě přítomná je i připomínka koloniální slávy britského impéria - pomalu v každém příběhu je nějaký ten plukovník, který sloužil v Indii či Malajsii, guvernantka, která provázela své zaměstnavatele Afrikou, herečka, která působila v některé vzdálené kolonii. Ach, co by si bez anglického chladu, vypočítavosti, rezervovanosti, studených vztahů a skandálů ze zatajené minulosti ta autorka počala? Asi by žádný z těchto promyšlených příběhů "nepočala". A to by byla škoda.

Ben Nevis
02.12.2014

Na celé knížce je nejlepší doslov, se kterým souhlasím na 100%. Neberu detektivní žánr jako brak (který žánr potom není brak?), ale nemůžeme čekat literární skvosty u autorů, kteří vychrlí desítky knížek.

Povídky jsou zábavné a pointy překvapivé. Někdy byla na malém prostoru představena zápletka, která by jindy vystačila na román. Akorát těch jmen tam nemuselo být tolik.
Kupodivu jsem víc ocenila méně známe detektivy, jako byl Pyne nebo Quinn. Jejich počiny byly originálnější a zábavnější, protože i když měl Poirot záhadné zápletky, nechoval se zrovna jako chytrý detektiv.

dvmalta
13.08.2014

Krásná knížka! Musela jsem ji ale číst postupně. Tolik příběhů s propletenými zápletkami a vychytralými zloději, vrahy s ještě geniálnějšími detektivy je těžké "zhltnout jedním dechem".
Díky knize jsem také mohla poznat další detektivy Agathy Christie, které jsem předtím neznala.

Modrina
19.05.2014

Po téhle knížce jsem sáhla často, když jsem si potřebovala odpočinout. A ač mám moc ráda pana Poirota i slečnu Marplovou, nejvíc mě bavil Harley Quinn. :)

Karnager
01.03.2014

Skvělá oddechová knížka :) a úplně nejlepší Harley Quin :)

wooloong
06.10.2013

Agatha není jenom Poirot a Marplová. I když jejich postavy a příběhy mám úplně nejradšl.

fialka voňavá
10.06.2013

Tato kniha je výborem z jejích nejlepších detektivních příběhů.Obdivuhodné výkony hercula Poirota a slečny Marplové, manželů Beresfordových, detektiva Parkera Pynea můžeme posoudit ve 20 povídkách. nejvíce se mi líbily povídky Druhý gong, Vražda krejčovským metrem Tony a Pentlička - Muž v mlze, Záhada na regatě Stín ve skle a Znamení na nebi. A. Christie nelze nepřečíst, její detektivky jsou skvělé.

kika 13
25.01.2013

Pěkné počtení na oddychové chvíle.

marqetka
13.01.2013

Agathku miluji, některé povídky byly silnější, jiné trošku slabší, přesto jí budu do smrti nakloněná. Doporučiji všem fanouškům královny detektivek.

honajz
17.09.2012

Cekově mi přišly některé povídky nevyvážené. A některé dokonce nudné (třeba Záhada na regatě) a utahané. Jsou zde povídky vtipné, s vtipnými bonmoty a postřehy, kde vlastně na zločinu a záhadě ani nezáleží, ale některé jsou takové nijaké, povrchnější, případně zbytečně ukecanější. Celkový dojem je tedy nakonec rozpačitý, ne všechno mě chytlo za srdce nebo bavilo. Co mě ale tedy chytlo za srdce a bavilo, tak pan Quin.

pistalka
15.04.2011

Velmi reprezentativní "best of" sbírka povídek britské královny zločinu. Všichni hlavní detektivové Agathy Christie - Hercule Poirot, Jane Marplová, Tommy Beresford s Pentličkou, Parker Pyne a Harley Quin, jsou v knize zastoupeni po čtyřech povídkách. Nejlepší kousky jsou samozřejmě (bez jakéhokoliv překvapení) povídky s panem Poirotem (taková Vražda v postranní ulici, to je prostě klasika), ani ostatní však příliš nezaostávají. Fanoušky autorky jistě potěší patnáctistránkový doslov Jana Zábrany, který autorčině peru rozuměl jako málokdo jiný.