Doživotí

Zcela unikátní kniha, která nemá v Čechách obdoby. V českých věznicích žije více než třicet doživotně odsouzených vězňů. Všichni odsouzení odpykávají trest za hrůzné činy, které se zcela vymykají lidskému chápání. Ovšem jsou to stále lidé, kteří mají pocity, emoce a často i pocit nespravedlnosti s tím jak byl jejich proces veden. Autor Luboš Veselý se rozhodl pro velmi nelehlý úkol. Podařilo se mu přesvědčit mnoho kompetentních lidí, kteří mu umožnili osobní setkání ve věznicích a především dokázal přesvědčit vězně k autentické a otevřené zpovědi, která je základem této knihy. Máte tedy možnost číst výpovědi Jiřího Kajínka, Oto Bierdemana, Ludvíka Černého či posledního vězně odsouzeného původně k trestu smrti Zdeňka Vocáska. Nejedná se věru o veselé čtení, ale přesto je mnoha ohledech poučné a přínosné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235179/big_dozivoti-tfm-235179.png 4.1164

Kniha Doživotí

Kackac77

V úvodu pan Veselý napsal, že ve věznici zjistil, jak je to jednoduché sjet po tobogánu až na úplně dno. Z těch rozhovorů mi to ale tak nepřipadalo. Někdo z nich třeba neměl lehké dětství, ale dá se tím ospravedlnit vražda?! Co měli skoro všichni společného ( ti co se přiznali i ti co se nepřiznali), je přesvědčení, že ten trest si nezaslouží. Buď je moc vysoký trest, nebo je obětí justice, nebo policie, atd. U málokoho tam probleskuje lítost nad zmařeným životem obětí. Litují hlavně sami sebe. Vím, že existují i justiční omyly, ale určitě ne u poloviny odsouzených.
Jinak ty otázky byly pokládane tak zvláštně, pan Veselý skákal mezi tématy, a čekala jsem to víc na dřeň..

KnihoSny
31.08.2022

knihu jsem zvolila do práce jako audio a za mě dobrý poslouchat myšlenkové pochody určitých vrahu knihu doporučuji líbila se mi.)

Martina291086
05.07.2022

Tuhle knihu jsem si přečetla několikrát, i když to nebylo ze sympatií k panu Veselému. Když se oprostím od toho, kdo je autorem, tak je to čtení zajímavé a některé rozhovory přečtete opravdu na jeden nádech. Je to sice až bizarní, ale je to tak. Byť jako matka nedokážu pochopit myšlenkové pochody některých vrahů a jejich popisování situace mi přijde... ani na to nemám správné slovo. Přesto tyto rozhovory dokáží v mysli navodit pocit vděčnosti, že nás to nepotkalo a snad nikdy nepotká...

Rihatama
30.06.2022

Přes docela vážné výhrady k panu Veselému, jehož rozhovory, někdy opravdu nemožné a nepokrytě zaujaté, jsem viděla na DVTV nebo XTV, jsem vzhledem k tématu sáhla po jeho knize Doživotí. Renomé si u mně k mému zklamání nevylepšil. Jeho způsob vedení rozhovoru a pokládání opakovaných, triviálních (chtěl se přiblížit odsouzeným vrahům..?) otázek je na zkušeného novináře a moderátora opravdu tristní. V případě Jiřího Kajínka jsem dokonce zaznamenala až jistou podbízivost. Hodnotu kniha získává díky samotným výpovědím odsouzených k doživotí, jakkoli ti také odpovídají zase a pouze na položené dotazy. Nejde proto taky o žádné hlubokomyslné dílo.

Dle očekávání se řada z dotazovaných odsouzenců cítí nevinná, na čele s Kájínkem a Roubalem. Nechci soudit, v kolika případech došlo k soudním omylům/zločinům a nespravedlivým odsudkům, o kvalitě našeho soudnictví však nemám příliš vysoké mínění. Pořád tam pracují jen lidi, ať jsou zákony sebelepší. Liknavost či spíše nezájem policie při vyšetřování krádeží jsem osobně zažila dvakrát, drobné krádeže přitom nehlásím. Ano, je to policie, nikoli soud, jenže tady celý proces začíná. A jak vyplývá z rozhovoru s Kutílkem, kterému jedinému bych jeho vyjádření (přiznání) věřila, tak s naší justicí to vypadá podobně či ještě hůře. Problémem je, když i teoreticky odsoudí nevinného člověka na doživotí, dříve na smrt. Podle všeho je totiž důležitější "zachovat si tvář" než přiznat, že pochybila. Kniha tak zůstává zajímavým a varovným svědectvím. Současně se taky ukazuje význam lidské stránky odsouzenců. Ne každý je inteligentní manipulátor, navíc mediálně zdatný, a nemůže se mu tak dostat pozornosti, neřkuli milosti od pana prezidenta.

mandari
11.04.2022

Hooodně zajímavá kniha. Pohled do mysli vrahů, odsouzených na doživotí. Rozhodně doporučuji

Michalka24
25.01.2022

Velmi zaujimava kniha...

vodovodnice
26.12.2021

Když mám hodnotit knihu, musím hodnotit knihu ve dvou rovinách.
Jedna rovina je jaké otázky klade pan Xaver. Jeho styl rozhovorů.
A druhá rovina je obsah knihy = výpovědi vězňů.

Styl jakým pan Xaver zpovídá vězně je strašný, styl pana Xavera mi nesedí, já vím, že má pan Xaver spoustu obdivovatelů, kterým tento styl vyhovuje.... Krucifix, mě ale nezajímá copak xy dneska papal k obědu...
Když jsem četla první rozhovor, myslela, jsem, že snad knížku odložím okamžitě, protože první rozhovor byl prostě hrozný.
Na štěstí jsem to překousla a četla knihu dál.

Musím říct, že v knize hodně záleželo asi jakou měli vězni náladu nebo jaké to byli osobnosti, protože otázky, které pan Xaver pokládal byli někdy opravdu hrozné, ale když byl vězeň vzdělaný, chytrý, výřečný... Tak jste se najednou dozvěděli mnohem víc zajímavých věcí a měli jste mnohem větší "vhled" na danou osobu a jeho příběh.
A jiné osoby, které třeba tak výřečné nebyli, nebo nebyli tak sdílní nebo působili třeba naštvaně nebo velmi stručně, tak ten rozhovor byl doslova utrpení (pro čtenáře).

Takže obsah knihy je velmi zajímavý, to co vypráví zpovídaní, ať už je to pravda nebo ne.
Ale otázky, které kladl pan Xaver byli někdy opravdu strašné, otázky typu:
-"Takže jak to bylo? Zabil jste tu paní?"
-"Nezabil"
- "Tak proč vás odsoudili na doživotí?"
- "jsem se ožral, nic si nepamatuju"
- "Tak jak jste zabil tu paní?"
- "Máte to ve spise."
- "Ano, ale tak mi to popište..."
- "Nechci na to odpovídat."
- "Tak jak to bylo?" ...

-"Ani kamarádi?"
-"Nemám kamarády."
-"A co přítelkyně?"
-"Nemám přítelkyni."
-"Vy nedostáváte žádné dopisy?"
-" Všichni se na mne vykašlali, nikdo mi nepíše."

Šmankote, je takových věcí na co se může pan Xaver zeptat a on se v některých rozhovorech ptá na jednu věc desetkrát!!!
Takže některé rozhovory jsou opravdu strašné, ale záleží na dotazovaném, nicméně obsahem je kniha pro mne nesmírně zajímavá.
Kdybych hodnotila pana Xavera, dám mu dvě hvězdičky. Ale obsah knihy hodnotím na čtyři hvězdičky.

kannibal28
31.10.2021

očakaval som viac od tejto knihy troška sklamanie