vodovodnice

Případ zatoulané pohlednicePřípad zatoulané pohledniceJ. Cimický

Tohle je druhá knížka od pana Cimického, která se mi dostala náhodou do ruky, díky Knihobudce a opět to bylo vynikající čtení.
Ze začátku to jde pomalu a postupně si vás knížka vtáhne tak do děje, že jste rozlobení, z každého vyrušení, které vás nutí přestat. Jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst a zase ji vrátím do Knihobudky pro další čtenáře (v nemocnici na Karláku).
S touto detektivkou se rozhodně nudit nebudete.

Třikrát v roli obhájce Perry MasonTřikrát v roli obhájce Perry MasonE. S. Gardner

Tři případy s Perry Masonem mne opět vtáhly velmi rychle. Už po čtvrté jsem měla problém odložit knížku.
Knížka je velmi čtivá.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelStoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelJ. Jonasson

Když jsem viděla film (skončila jsem u toho jak slon zasedl zloducha, dál jsem to nebyla schopná dokoukat) přišlo mi, že ten Alan je naprostý deb*** moc jsem nebyla schopná tuhle stylizaci strávit.
Takže, když jsem narazila na knížku, tak se mi po tom filmu do četby moc nechtělo, ale pořád mi někdo knížku nutil, tak jsem jí dala šanci.
Překvapilo mne pár věci, jako že se Štika celkem bez problémů smířil s tím, že přišel o pár mega a dokonce si s těmi zloději dal dovolenou. Nebo mne překvapilo, že Alan nerad zabíjel lidi a nikdy mu moc nedošlo co vlastně ta atomovka způsobuje (její úplné důsledky).
Ale i přes to jsem si Alana dost oblíbila.
Asi nejvíc mne pobavilo, jak Alan s Popovem dělali špionážní správy nad vodkou pro USA a vlastně si ta čísla cucali z prstu a pak si doslova řekli: " Že by těch blbostí už mohli nechat..." a na to se rozpadl sovětský svaz. :-D :-D :-D
To sem brečela smíchy :-D
Musím říct, že tady mi ten humor přišel mnohem příjemnější a lepší než ve filmu. Zřejmě je knížka lepší než film (nemohu posoudit, film jsem nebyla schopná dokoukat).
Nakonec mne knížka pohltila tak, že jsem posledních 60 stránek dočetla v jednom zátahu, protože jsem to nebyla schopná knihu odložit odložit.

Autoškola? Pohodlně! 2016Autoškola? Pohodlně! 2016Z. Schröter

Pro mne asi nejlepší učebnice. Hezky přehledná, hezky graficky zpracovaná. Najdete tady věci od úplných základů (skvělé pro lidi co nikdy auto neměli a nevědí co kde najdou a k čemu to je nebo co to dělá ) :-)
Hodně mi tato učebnice pomohla.

Autoškola 2019Autoškola 2019M. Barták

Pro mne tato učebnice byla zklamáním. Předtím jsem měla učebnici (autoškola? pohodlně) a ta byla úžasně upravená, přehledná, barevně hezky rozdělená...
Ale tato učebnice má pro mne (jako pro laika) složitější orientaci mezi jednotlivými odděleními. Barevně a graficky není učebnice skoro vůbec zpracovaná. Barevné obrázky zde najdete jenom dopravní značky, jinak vše ostatní je pouze černobílé.
Polovina knihy je věnována zákonům a paragrafům. Ale na druhou stranu nutno říct, že je zde hodně informací.
Asi je na mne učebnice moc složitá nebo jsem rozmazlená tou předchozí (autoškola? pohodlně).

Hříšná plavba PacifikemHříšná plavba PacifikemH. G. Konsalik

Omylem jsem objevila tuto knížku v knihovně a řekla jsem si, že než ji pošlu do světa, tak si ji přečtu.
Velice mne překvapilo, jak je knížka čtivá, pokaždé když jsem jí zase otevřela, tak mne vtáhla do děje.
Je tu zde motiv milostného románu, detektivky i drama s napětím.
Musím říct, že mne tato knížka zaujala i proto, že jsem se nikdy takto neplavila. A když jsem v Itálii viděla velké luxusní zaoceánské lodě, tak mne párkrát napadlo, jaké to asi je.
Jako oddechová knížka nebo jako knížka poodkrývající nové obzory - skvělá a ještě se moc dobře čte.

Abeceda přípravy dobré kávyAbeceda přípravy dobré kávyk. autorů

Skvělá knížka, mraky receptů je jich tu 133 :-) co všechno lze kombinovat s kávou, jak a s čím kávu připravit, jak s kávou můžete zdravě zhubnout, kolik je zdravé pít kávy, jak si kávu vychutnat. Moje velmi oblíbená knížka. Jako začínajícího kávomilce a knihomola.

Tajemství  ledovceTajemství ledovceS. Farina

Je to taková velmi jemný a romantický příběh s detektivním nádechem. Až mne překvapilo, že na to, že je to starší kniha, tak mne chytla a dobře jsem se začetla.
Příběh i zápletka je jednoduchá, popis toho jak je manželka muzikanta zneuctěna mi přišel skoro neuvěřitelný ( ale je to kniha z roku 1914, takže v této době se psychický nátlak a znásilnění v knihách líčilo pochopitelně jinak než dnes).
Jako odděchovka a vhled do doby minulé, je to skvělé čtení. :-)

Tahitská manželstvíTahitská manželstvíA. V. Novák

Knížku jsem přelouskala ze zvědavosti. Překvapilo mne líčení z období 1920 jak tahiťanky vnímají bělochy a jaký mají přístup k životu.
Chápala jsem přístup bělochů k ostrovům, že sem jezdí jako do erotického ráje, ale chvíli mi trvalo než jsem pochopila, proč je těžké skloubit dvě rozdílné kultury - v čem to nedělá dobrotu.
Jak Tahiťané přistupují k nevázanému sexu, vztahům, svým vlastním dětem, které nechají babíčkám nebo dědečkům nebo prostě ať se postarají o sebe sami... A žijí jen pro nevázaný, nespoutaný, energický chtíč a to je skoro jejich hlavní náplň života... (To bylo pro mne těžké pochopit, tento přístup).
Trochu hůř se mi to četlo, ale i tak mne obsah velice zajímal a překvapil mne " Tahitský způsob života".
Nutno podotknout, že od té doby se díky rychlejší dopravě a mnoha dalším věcem se od té doby Tahitské poměry asi dost změnily, ale i tak je to velmi zajímavá kniha.

07.12.2018

Moderní upířiModerní upířiJ. Arbes

Doma jsem objevila vydání z roku 1882.
Ze začátku pro mne bylo trochu těžké se tím prožvejkat (přecejenom čeština v roce 1882 je dosti odlišná od češtiny roku 2018 :-D ) ale časem jsem si zvykla a přečetla celé dílo.

Samotný příběh je velice zajímavý a poutavý a konečné rozuzlení je napínavé. Překvapilo mne jak mne knížka z roku 1882 tak zaujala a od druhé půlky jsem měla problém knížku odložit.
Asi nejvíc mne překvapilo jak pan Arbes perfektně popsal jisté rysy obchodu, jak se chovali lichváři před 136 lety a dnes, jak se drali dopředu ambiciózní synkové na úkor druhých... A vše je to dnes vlastně stejné.
Kniha mne naprosto oslovila a překvapila jak na dnešní dobu sedí.

14.11.2018

Dobrý vítrDobrý vítrJ. Hikl

Knížka je vhodná pro lidi, kteří milují lov a přírodu.
Já lovec nejsem a tak bylo pro mne těžké pochopit krásu lovení zvěře a štěstí, které pociťuje lovec.
Příběhy jsou o zážitcích ze slovenských hor z lovení zvěře.
Je to zajímavý vhled do života myslivce pro člověka, který s myslivostí nepřijde moc do kontaktu.
Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, protože myslivcům jsem nikdy nerozuměla.

31.10.2018

Živá mrtvola a jíné povídkyŽivá mrtvola a jíné povídkyA. Dumas, st.

Knížka má zajímavé povídky od různých autorů. Je vydaná 1924 a je velmi zajímavé už jen číst takovou knížku z této doby, kvůli jazyku, kterým se dříve mluvilo, psalo.
Starší výrazy, důraz na krásné vyjádření...
Každá povídka má své kouzlo, myšlenku, najdete zde i dvě detektivky.
Většina povídek měla motiv / myšlenku, že na statcích, penězích ... na ničem tolik nezáleží, láska je to, co je tu důležité. Vše ostatní je pomíjivé.

08.10.2018

21 originálních patchworkových tašek21 originálních patchworkových tašekS. Briscoe

Je zde podrobný návod a nákres postupů šití. Hodně fotografií a zajímavých nápadů na tašky obyčejné i neobyčejné.

24.09.2018

Jantarový dalekohledJantarový dalekohledP. Pullman

Stává se mi u velmi málo knižních nebo filmových děl, že by všechny díly byli senzační, skvělé a jedinečné a ani jediný (druhý nebo třetí díl, ne-li ten další) neztrácel na kvalitě. Hodně krát se mi stalo u knih i u filmů, že byl první díl skvělý, druhý díl dobrý a třetí díl už "dodělával".
A tady ne! Všechny díly byli skvělí na 100%, všechny mne naprosto pohltili a je také pravda, že mi pomohli přežít poslední roky na základce.
Naprosto senzační dílo, škoda, že takových není tolik. A takhle dobré knížky se špatně hledají.
A také mne tu naprosto uchvátil ten konec, všude se hlavní hrdinka se svou láskou prožije celý život a všichni jsou šťastní až do smrti.
A tady ne! Tady je hlavní hrdinka nucená zbytek života strávit sama bez své lásky a vám to trhá srdce :-) prostě vás to bere celou dobu až do poslední stránky.
Prostě luxusní čtení, jak první, druhý i třetí díl.

Dokonalý nůžDokonalý nůžP. Pullman

Těch fantasy knížek, které jsem četla a naprosto mne uchvátily, je hrozně málo, nevím, jestli je to blbým překladem, autorem nebo mnou, že mi dost fantasy knížek nesedne. Ale tato série mne tak vtáhla do děje, že jsem měla problém knížku odložit a normálně fungovat, dokud jsem knížku nedočetla.
Myslím, že je to hodně zásluhou skvělého překladatele, který to dílo nezkazil svým překladem a ještě to přeložil tak skvěle.
Tohle jsou vzácné kousky fantasy knih, které mi zpříjemnili život na základce, kde jsem to v kolektivu spolužáků měla hodně těžké.

Světla SeveruSvětla SeveruP. Pullman

Mě fantasy literatura nikdy zcela duševně neuchvátila. Těch fantasy knih, které mne uchvátily, je žalostně málo a tato série je jedním takovým zářným příkladem.
Četla jsem vydání z roku 2002, ještě na základce (2003 - 2005) a pamatuji si, jak jsem to hltala, tak, že jsem měla problém se učit nebo číst cokoliv jiného.
A také si pamatuji, jak jsem všechny tři knížky dočetla a do kin pak přišel zfilmovaný první díl a mě bylo hrozně smutno z toho jak, tady ten krásný příběh zkazily.
Tyto tři knížky na mne úžasně zapůsobily a zůstanou zářnými skvosty fantasy světa, které mi sedly.

Naproti tomu tolik oslavovaný: zaklínač, mi po přečtení vůbec nic neříká.

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeO. Wilde

Příběh mi přišel jednoduchý, ale i tak zajímavý, ale ten nový film je naprosto úděsný.
Ale hlubší zážitek to ve mne nezanechalo. Na silné příběhy se zamyšlením mám jiné autory a knížky. A tahle mezi mé oblíbence patřit nebude.

Strašidlo cantervillskéStrašidlo cantervillskéO. Wilde

Vtipné a zajímavé dění v domě, kam se přistěhuje naprosto racionální rodinka, kde bydlí duch, který je zoufalý, že se ho noví obyvatelé nebojí. :-)

GejšaGejšaA. Golden

Knížka je asi zajímavější než film, i když film je naprosto skvěle zpracovaný.
Já měla problém přečíst jen jedinou část knihy. To byla ta pasáž kdy její patronka, která jí učí být gejšou a uvádí jí do společnosti, jí vysvětluje souvislosti ohledně sexu a pánský úd nazve úhořem a dále vysvětluje co takový úhoř udělá, aby to mladé děvče budoucí Sajuri, které ještě neví o co jde, pochopila.
Po tomto líčení jsem tu knížku musela odložit.
Po nějaké době sem dočetla zbytek. Konec knížky je krásný, i když slaďounký jako cumel, ale srdce zaplesá.
Knížka se mi hrozně líbila, hlavně kvůli tomu, že se podíváte, co to obnášelo být gejšou a co tomu předcházelo a zavedla vás do zákulisí, kam jste nikdy neměli šanci se podívat.

Deník Anny FrankovéDeník Anny FrankovéA. Frank

Knížka, kterou by si měl přečíst asi každý.
Já si pořídila vydání, které bylo bez recenze a se všemi Anninými zápisky i s těmi, které v dřívějších verzích publikované nebyli. A stálo to za to.
Člověk dostane vhled do nitra dívky, která zrovna dospívá, musí s rodinou a ještě cizí rodinou žít skrytě a ví, že se každý den může stát, že je někdo prozradí a může zemřít.
Prožíváte s ní každodenní starosti, první zamilovanost i její úvahy o válce a o tom co se venku děje.
Hodně působivé čtení k zamyšlení.

19841984G. Orwell (pseudonym)

Čte se to dobře a i vás to hodně dostane, ten silný motiv.
Ale mne mnohem více oslovila kniha s touto tématikou: Král Krysa.
Kniha na mne hodně zapůsobila a je skvěle napsaná, ale mezi mé oblíbence patřit nebude.

20.09.2018

Tak bolely hvězdyTak bolely hvězdyO. Weiss

Když si přečtete příběh autora a pak jeho básně, mnohem více na vás zapůsobí a dostanou se vám pod kůži.

19.09.2018

Patologie na stopě zločinců - Nůž, kulka, oprátka, jedPatologie na stopě zločinců - Nůž, kulka, oprátka, jedH. Bankl

Knížku jsem četla několikrát a moc se mi líbilo, že je napsaná zábavnou formou. Překladatel si dal velkou práci aby knížka byla poutavá a zajímavá.
Díky této knížce koukáte pod ruce patologa a spolu zjišťujete jak a které násilné činy vypadají a co způsobí fyzicky na těle.
Pro mne to byla nesmírně vzrušující knížka jako pro neprofesionála.

16.09.2018

ZkratkyZkratkyM. Tutschová

Jsou tam třeba zkratky kdy:
- si zkrátíte cestu přes trávník - a zkratkou přes trávník šlápnete do hovínka, takže ztratíte 1 minutu šťouráním hovínka klacíkem z boty.
- uklouznete v blátě, takže musíte jít domu se převléci a ztratíte 1 hodinu nebo půjdete do práce špinaví...
Místo toho aby jste ztratil 1 minutu obejitím trávníku.
Takže v tomto duchu je celá knížka.

15.09.2018

BonsajBonsajM. Ryšán

Knížka obsahuje spoustu fotografií, postupů jak se starat o bonsaje, přesazování, jaké druhy rostlin vybrat, jak se tvarují, typy tvarů bonsají...

07.09.2018

René Příběh filmu - dopisy z vězeníRené Příběh filmu - dopisy z vězeníR. Plášil

Viděla jsem v kině film René a tam jsem měla dojem, že i když se ten René nechová dobře, že i přes to je to vlastně chudák.
A pak jsem objevila tuto knížku s úplnou nezkrácenou verzí dopisů a pořídila si ji abych si své dojmy o Reném doplnila.
A byla jsem velmi překvapená tím, jak se najednou dojem z dokumentárního filmu a dojem z nezkrácených dopisů od Reného liší.
Když jsem si přečetla dopisy od Reného, klapky z očí mi na štěstí spadly. V dopisech mi přijde jako člověk, kterému nic neříká slušnost nebo základní morální zásady. A je tam vidět i jeho trochu sobecká stránka.
Nicméně dopisy v kombinaci s dokumentem o Reném na mne udělali velký dojem a člověk může blíže poznat člověka, který zná úplně jiný vesmír než většina běžných lidí. Podíváte se do kriminálu z pohledu vězně a ne z pohledu svobodného člověka. A je to velmi zajímavý pohled.
Jinak knížky z vězeňského prostředí jsem četla celkem tři (Věznice Falkoner, Očistec aneb cesta do kriminálu a tuto knížku: René Příběh filmu - dopisy z vězení) a všechny mají společné, že hlavní postava knihy se cítí být obětí společnosti nebo obětí nefungující rodiny, chudáček hodný pochopení.
Je to zajímavý vhled do hlavy vězně, ale nejhodnotnější knížka s touto tématikou mi přijde právě tato o Reném, společně se shlédnutím dokumentárního filmu René.
A paní Třeštíková je podle mne neuvěřitelně úžasná žena a je skvělé co dělá.

05.09.2018

Očistec aneb cesta do krimináluOčistec aneb cesta do krimináluJ. Unterweger

Ze zvědavosti jsem si sehnala tuhle knížku, protože mne zajímalo co se honí v hlavě vraha a násilníka a když tuto knížku napsal vrah a násilník, tak i kdyby to byla jenom pohádka o Budulínkovi, tak tam něco z něho bude.
Nic převratného nebo úchvatného jsem od toho nečekala, ale zajímalo mne psaní takového člověka, něco se o něm dovědět.
Knížka je pohledem autora a je jen z jeho pohledu. Vypráví tam, jak měl špatné dětství a díky tomu se z něj stalo to čím je.
Je to pouze můj názor, ale knížka i autor na mne působí hrozně sobecky a sebestředně, autor se tam projevuje jako šikanovaný a chudák. Dědeček alkoholik, bytí, sex s děvkami, krádeže, žití ve srač**** a když vyrostl, tak pokračoval jako jeho dědeček...
Nic méně pokud se chcete dovědět aspoň trochu o takovém člověku, je to myslím velmi dobrý vhled do jeho myšlenek nebo toho jaký je to člověk nebo co ho k tomu přivedlo. A pokud si chcete udělat obrázek úplným, doporučuji si ještě přečíst ne jenom co autor a vrah sám napsal, ale také jeho životopis, co vlastně udělal a co o něm napsali jiní.

Věznice FalconerVěznice FalconerJ. Cheever

Toto je moje již třetí kniha, kterou jsem četla a je z vězeňského prostředí (ty dvě předchozí napsali přímo vězni - Očistec aneb cesta do kriminálu, druhá knížka byla: René Příběh filmu - dopisy z vězení).
A asi tento druh literatury není pro mne.
Na tomto typu literatury mi hrozně vadí sobeckost člověka, který prošel vězením (podotýkám, že ti lidé byli zavření právem a nemám na mysli literaturu o lágrech, gulazích, válečných a politicko-represivních nešvarech z minulosti nebo současnosti).
U všech třech knížek na mne působilo, že hlavní aktér knihy je vlastně chudáček a obětí společnosti nebo nefunkční rodiny...
Konkrétně tato kniha je docela dobře napsaná, čte se to celkem příjemně, ale mě bohužel hrozně vadí ta sebestřednost a sobeckost hlavní postavy, je pravda, že tady to není tak hrozné jako u knížky: Očistec aneb cesta do kriminálu.
Co na těchto knížkách oceňuji je, že se podíváte do prostředí, do kterého se běžně nedostanete a máte možnost takové prostředí poznat očima vězně nebo v tomto případě očima spisovatele, který vězení navštěvoval a učil vězně krásnému psaní. Člověku je zprostředkován pohled do každodenního rytmu vězení, podíváte se jak takový vězeň přemýšlí, jaké to ve vězení je, co to obnáší.
Tato knížka je útlá a pro mne končí tato kniha dost zvláštním a velmi " pohádkovým koncem" - jako že všechno pro hlavního hrdinu dopadne dobře, což mi přišlo hodně absurdní, ale tak to napsal autor a je to jeho práce a jeho konec :-)
Jak se v popisu píše, že jde o neslavnější knížku autora... Četla jsem jen tři knížky tohoto druhu, tak nemohu soudit, ale jestli je tohle neslavnější knížka z vězeňského prostředí, tak ve srovnání se zbytkem literatury co jsem četla, je toto dílo pro mne: SLABÝ PRŮMĚR.

Jako obhájce: Perry MasonJako obhájce: Perry MasonE. S. Gardner

Omylem jsem narazila na knížku v antikvariátu, kde byli za 5kč. Detektivky nejsou můj obor, ale tahle mne uchvátila hned od začátku.
Mohu vám říct, že toto je první knížka, kde když jsem musela přestat číst (protože jsem musela do práce), tak jakmile jsem zase začala, okamžitě mě knížka vtáhla do děje a svět okolo mne přestal existovat.
Jsem knihomol, ale takhle skvělou knihu jsem ještě nečetla.

30.07.2018

Bridget Jonesová – S rozumem v koncíchBridget Jonesová – S rozumem v koncíchH. Fielding

Naprosto souhlasím s Danielosbourne. Sranda je, že i já jsem našla tuhle knížku v knihobudce (konkrétně na Karláku v Praze).
V 99% je knižní předloha lepší než samotný film, ale tady se moje očekávání od knížky zklamalo. Film je mnohanásobně lepší než tato knížka (první díl jsem nečetla, takže nemám srovnání, ale filmy jsem viděla všechny).
Jsem v knížce už za půlkou a zasmála jsem se jen tehdy, když jsem četla pasáž o tom jak své kamarádce hlídala tři děti a nestihla se obléci a byla v průhledném župánku a pak se musela oblékat před dětmi :-)
Jinak mne zatím knížka jenom zklamala.
... Až knížku dočtu pošlu ji zase do světa v knihobudce na Karlově náměstí v Praze :-)

11.07.2018

1 2 3