Pahorek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dramatický příběh z anglické vojenské káznice v týlu severoafrické fronty za druhé světové války vychází z vlastních trpkých zkušeností anglického autora. Uměle vytvořený pahorek z kamení slouží jako novodobý mučící nástroj a jeho zdolávání ve vyprahlé poušti považují dozorci za poslední prostředek ke zlomení zbytků lidské důstojnosti trestanců....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22279/pahorek-22279.jpg 4.5133
Orig. název:

The Hill (1965)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Pahorek

Přidat komentář
dale92
23.11.2018

Svojou témou veľmi silná kniha, škoda, že ma dokázala strhnúť len na posledných 20 stranách, dovtedy to bola väčšinou hrozná nuda, hlavne kvôli zvláštnemu štýlu, akým bola napísaná (alebo bola chyba v preklade?). Každopádne som mal z toho dojem, že autor nemá také spisovateľské zručnosti, aby dokázal upútať čitateľa.

MortRainey
20.07.2018

Jeden z válečných příběhů, kdy ani jeho filmové zpracování (se Seanem Connerym) se nemá za co stydět. Pro ty, kteří si přečetli Král Krysa nebo se jím líbily filmy Most přes řeku Kwai či Velký útěk.

1amu
03.04.2018

Nadčasová kniha společně s Vyhoďme ho z kola ven !!! Klenoty světové literatury ! Tu druhou knihu zmiňuji proto, že jsou obě svým způsobem analogické. Odmyslím si kárný vojenský tábor v Lybii a Státní psychiatrickou nemocnici, kdesi v USA. A pomůže nám k tomu i Miloš Forman. Ten žil v ČSSR a věděl co je smyslem zrůdné ideologie komunistů: udělat z normálních lidí poslušné stádo ovcí ! A tak je to i v obou knihách. Co chce v Pahorku sympaťák Roberts ? Jen ono prosté - nenechat se zlomit a zastrašit !
A je nutné se podívat na druhou stranu. Bestiální sadista seržant Williams, umocněný ještě (ve filmu názorně) oním staženým kšiltem čepice až k nosu.
Yes! Vždyť já je pánové zlomím a předělám v beztvárné roboty....
O co jde v obou knihách ? O boj obyčejných lidí za svou vnitřní svobodu....
A opět analogie mezi Williamsem na první pohled sadistou a andělsky jemnou vrchní sestru Ratched. Obě postavy jsou ďábly z "Pekla", tak jako u Gottwalda -komunistická bestie plnící vzorně pokyny soudruhů Pich-Tůma z Domečku. Proti němu v klidu do hrobu odešlý prokurátor Vaš, vždyť jsem plnil jen rozkazy pro dobro vlasti, že jó...
Bohužel Mc Murphy skončí život po lobotomii. Roberts z Pahorku je na tom líp ! Někteří naši letci - hrdinové, působící za války u RAF skončili také třeba svůj život třeba v Leopoldově, jiní to přežili a jako staří pánové po mnoha létech převzali státní vyznamenání. Stačí taková satisfakce ? Říkám, že NE ! Proto je dobré, že pan Rigby napsal Pahorek a pan Lumet ho zfilmoval.
A ještě odbočím k Miloši Formanovi. Když točil Amadea podle předlohy Petra Shaffera, nemyslel tím natočení života božského W.A.Mozarta, nýbrž střetnutí génia s "průměrňákem". Proto naštval obdivovatele W.A.M.
A pokud budou vycházet knihy jako Pahorek a Vyhoďme ho z kola ven - bude to opravdu záslužná práce. Ony bestie s lidskou tváří, předělávající s gustem obyčejné lidi jsou a budou mezi námi pořád...

emzaak
21.03.2018

Při čtení knihy dodržujte pitný režim!
Votobia 1993

Atanone
02.07.2017

Na tuhle knihu jsem málem zapomněla - a není se co divit. Je to další z příběhů,u kterých jsem ráda,že jsem je četla,ale pochybuji,že bych se k nim někdy chtěla vracet,protože si nedovedu představit,že bych měla s jeho postavami znovu projít celou tu hroznou cestu.
Některé knihy se nedají posuzovat z hlediska toho jak byly napsány ( a tahle má podle mě vysoké hodnocení),ale o čem a proč.
Nevím,jestli je příběh skutečný,nebo fiktivní,ale myslím,že co se týče kreativity lidí ve způsobech jak někoho zničit,fikce vždy jen uboze pokulhává za skutečností.

syskas
23.04.2017

Desivý dôkaz toho, že vojaci nezomierali len priamo na bojisku...

encyklopedie
18.04.2017

...vrcholný román z vojenské trestnice, zfilmováno
...a jestliže dám knize 100%, tak film má 150% - tohle se musí vidět - vynikající

...momentálně poslouchám jako audio, načetl "TV muž se zlatým hlasem" Richard Honzovič /další zážitek!

evickakyticka
02.03.2017

Zoufale nudná kniha. Kdyby nebylo výzvy, ani bych ji snad nedočetla.