Dívčí válka

Dívčí válka https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8365/divci-valka-8365.jpg 4 109 16

Úsměvný román, v němž pod příběhem známým z Jiráska se skrývá satira na dívčí válku v našem denním soukromém životě.

Dom95
05.03.2024 4 z 5

Zajímavé, jak se doba změnila. Věřím, že čerstvě po revoluci byli všichni hotoví z toho, že již není cenzura a někdo mohl konečně používat volně dvojsmysly. V dnešní době je to však již jinak.
Nicméně úsměvné, jak se může interpretovat část české historie.

vodovodnice
27.12.2023 4 z 5

Po té co už jsem od F.R.Čecha už jednu knížku četla a moc mne nenadchla, jsem měla obavy, jestli to zase nebude nějaká tupost. Ale protože jsem na představení Dívčí válka od F.R.Čecha slysela jen chválu, dala jsem knížce šanci.
Velmi mě knížka překvapila svým humorem a nechápu, že psaný "román " od F.R.Čecha je tak skvělý a psané historky ze života jsou tak blbé... nebo je i v životě autor takový? Prostě nechápu ten rozdíl mezi dvěma knihami jednoho autora, přičemž u jiných autorů se mi takováhle situace nestala,že by jedna kniha byla vyloženě hrozná a druhá skvělá.
Jsem moc ráda, že se ke mě tahle knížka dostala a trochu mi vylepšila názor na F.R.Čecha,že umí napsat i skvělou knihu.

Janadvorackova
14.04.2022 3 z 5

Divadelní hra je lepší, ale i s knížkou jsem se pobavila. Místy vtipné hlášky: "panno Vlasto, (má 180 kilo živé váhy) kolikrát jsem ti říkal, že nemáš nosit luk přes prsa. Vytaháš si... tětivu..." a samozřejmá historická nezpochybnitelnost, neboť chlastat, randit, účastnit se strkanic a chodit "na kance" mohli naši předci zcela jistě :).

Johny_H.
22.02.2022 4 z 5

Ten Ringo je ale vůl. V dobrém smyslu slova samozřejmě. Moc jsem se pobavil. :-)

alishek
16.02.2022 4 z 5

Musím říci, že mě knížka docela překvapila, místy je humor prvoplanovy a někdy opravdu inteligentní. čte se poměrně rychle, ale není to nic, k čemu by se člověk chtěl vracet.

darbujan8924
02.12.2021 5 z 5

Knížka i divadelní představení je naprostá , mega Bomba, PRDA :)

Kontryhelka
05.12.2020 5 z 5

Velice vtipná parodie na Jiráskovu Dívčí válku. Opravdu oddychové a vtipné čtení. Tohle dílko se opravdu vydařilo. I když jsem se ve svém okolí již setkala s odporem, já se bavím, kdykoliv dostanu příležitost.

Kuža007
26.05.2020 5 z 5

Asi nejlepší historická parodie Františka Ringo Čecha, ale představení Dívčí válka je bohužel o hodně vtipnější.

železňák
28.06.2019 5 z 5

Dokonale. Na to, jaky je to hulvat a vocasnik, tohle v literarni podobe predstavuje jeden z nejvtipnejsich textu na mnoho temat vcetne srovnani genderovskeho.

hrdlickova_61
09.04.2019 5 z 5

Šťastné spojení Ringova textu a Nepraktových obrázků, procítěný úvod a závěr, osobitost, dokonalá čeština... tahle knížka, to je zkrátka lahůdka:

Země také oplývala mlékem a strdím, a navíc - jak jsme při stěhování národů vytlačili Markomany, tak ti tady ve spěchu, jak se přesouvali jinam, nechali spoustu věcí. Fakt je, že neodešli všichni, některým se nechtělo, líbilo se jim tu, ale praprapradědeček to vyřešil velice moudře. Když mu přišli oznámit, že Markomani neodešli všichni, ale že se někteří ukrývají ve hvozdech, řekl: "Tak je nechte, to je jedno, s nima se smísíme"...

Ředkev všechno stráví a sama žaludek zalehne... Bez obinušku mluvit, totě jako v křivolaké lučiště se obrátit... Kdo se chce v pověst dáti, potřebuje si jen střechu obíliti a louku vydlážditi... Čím více se včel člověk choulí, tím více se za ním sypou... Dokud mízka, jít na lýka!... Boje se chřestu, nechoď v les!

"Tak dobrá," dobrácky pronesl kníže, "ať je to tedy nerozhodně! Souhlasíte?" "Ano, souhlasíme," zvolaly dívky jako jeden muž. "Souhlasíme," zahřímala opět Vlasta. "Nerozhodně, ale pro nás!"

tatjana1737
01.01.2018 4 z 5

Stihla jsem přečíst za včerejší večer, tudíž jsem si ještě na poslední chvíli splnila další bod čtenářské výzvy - Oblíbená kniha rodičů / prarodičů. Kdybych nebyla líná a místo prokrastinace, sledování pohádek s dětmi, kojení a návštěv u příbuzných, sáhla po Star treku, měla bych ještě i knihu odehrávající se v budoucnosti. Ale nešť, čtenářské výzvy byly a budou ;-).

Co se Dívčí války týče, sáhla jsem po osekaném vydáním z roku 1990, které sice neobsahuje Ringovy vsuvky ze života starých Slovanů, za to je však plné Nepraktových kouzelných ilustrací. Kdybych si nepřála vypadat jako žena od Milo Manary, smířila bych se s tím, vypadat jako vnadná slovanská děva namalovaná Jiřím Winterem - Nepraktou.

Jistě, Ringo o sobě netvrdí, že je historik, takže čtenář, který by knihu bral vážně, bude zklamaný. Samotnou mne trklo třeba to, že zatímco Ringo zmiňuje, že nejlépe se měli ti, kdo obhospodařovali pole s bramborami, protože ty ještě Kolumbus nepřivezl, s klidem nechal osázet Kaziinu zahrádku rajčaty, která ovšem Kolumbus přivezl také... Na druhou stranu však úžasně věrně popisuje staroslovanský interiér, takže historikovo srdce musí zaplesat:

"V místnosti byl poměrně pořádek a spousta užitkových věcí. Lumrich na louru, kamenný pemliz, krásná, ale opravdu krásná balza, kedruch, na kterém bylo vidět jeho časté používání, nádherný a bohatě vyřezávaný vsprtch a všude spousta nutů, z čehož jsem usoudil, že Kazi je má opravdu ráda. No a nesměl chybět ani oušť a rařach na čištění buzena. (...)"

Mojí nejoblíbenější scénou je ta s rasově čistými Avary, ale při opakovaném čtení, tentokrát dospělýma očima, jsem si vychutnala i jiné. Takový dialog Přemysla a Kazi, týkající se jantarového náhrdelníku, byl velmi kouzelný. Nebo Mnata a Vojen v převleku za kněžnu Libuši, Vlastičtino věštění, Šárčina dychtivost, Ctiradova natvrdlost, Ringovo zjištění, že jeho ženy jsou v očekávání, ... prostě celá knížka stojí za to. Jen můj suchý manžel raději sledoval VšechnoParty s Duškem, Trojanem a Mádlem, namísto aby poslouchal mé předčítání vybraných pasáží.

Ringo se sice na konci přiznal, že je to fikce, ale já závěr příště číst nebudu a budu si představovat, že to tak třeba skutečně bylo. Ostatně od toho knihy čtu, abych si zaplnila slepá místa a rozvířila fantazii. Cesty byly tehdy bez lupičů, lesy plné kanců a mezi našimi předky veselo. A to by mi klidně stačilo i dnes.

Ajtakrajta
20.10.2016 5 z 5

Mnoho lidí třeba řekne, že jde o levný humor. Ale zkuste si napsat aspoň pár normostran humorného textu. Je to dřina! :-) A v porovnání s dnešní záplavou "vtipných" deníčků všech těch píšících otců a matek jde o veledílo.

Shui-Xian
22.02.2016 2 z 5

Vtipné, čtivé a česky lidové - to se mi na Ringově krátkém románku zamlouvá. Velké plus i za svěží dialogy a to občasné satirické prozření. Víc na tom ale prostě není - žádná sdělnější myšlenka, nic hodnotnějšího. Prostě jen zábava, ve které se umí Ringo sem tam strefit...

Tygřička
14.10.2014 3 z 5

Kniha není špatná, ale musím se přiznat že tady se mi mnohem víc líbí divadelní představení, zdá se mi prostě vtipnější a zábavnější než kniha, ale musí to být představení z roku 1991 a ne to novější zpracování....

čohynka
04.04.2013 5 z 5

Knížka se mi líbila, humorná, dobře se četla, určitě se k ní po čase zase vrátím...

WEIL
15.08.2011 2 z 5

Nepřijde mi to moc dobrý, až na pár gagů.

Kniha Dívčí válka je v