Vražda na golfovém hřišti

Vražda na golfovém hřišti

Hercule Poirot a kapitán Hastings se rozhodli strávit dovolenou v Normandii, velký detektiv si tam ovšem moc odpočinku neužil. Hned prvního večera ho požádal o pomoc Paul Renauld, majitel hotelu, v němž se přátelé ubytovali. Hoteliér vyjádřil obavy o svůj život, Poirot ho tedy nazítří navštívil, přišel však už pozdě. V noci kdosi manžele Renauldovy přepadl, paní svázal a muže unesl, tělo zmizelého bylo posléze nalezeno na golfovém hřišti s nožem v zádech. Poirotovi celý případ neodbytně připomíná jiný zločin, k němuž došlo před deseti lety v Anglii. Odjíždí tedy do Londýna, aby si dal promítnou staré filmové zpravodajství... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366/hercule-poirot-vrazda-na-golfovem-h-pAR-366.jpg 4.3243

Hercule Poirot (2.)

The Murder on the Links (1923)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Melantrich

DracoMalfoy

Obdivuji fantazii, kterou Agatha bezesporu měla. Knížka byla skvélá, ačkoliv místy už jsem se ztrácela, a ať jsem zapojovala ,,své šedé buňky,, sebevíc, na vraha jsem nepřišla. Tleskám !

Jane007

Úžasná knížka. Přestože jsem ji asi kdysi četla, znovu jsem se nechala od Agathy napálit. A pan Poirot je prostě největší žijící detektiv:-)

Princezna_V
21.11.2016

Pro mě jedna z těch slabším, i po třikrát přečteném konci si přesně nejsem jistá podivnou pointou se sestrami...

Sebasti
04.09.2016

Co se týče vraždy, tentokrát je to skutečně jednodušší. Mě ale tentokrát zaujaly okolnosti vraždy, které Agatha vůbec dokázala vymyslet! A když se tohle zkombinuje s překvapivým vrahem (alespoň pro mě), předčí tento příběh předešlý případ slavného Belgičana.

Trina1
22.08.2016

Tak tentokrát to bylo hodně překombinované. Dost jsem se v příběhu ztrácela. Nicméně rozuzlení bylo opět překvapivé a nečekané a proto dávám 4 hvězdy.

sgjoli
18.06.2016

Agathu a Poirota mám obecně ráda, ale tohle bylo pro mne trochu těžší čtení. Pořád nevím, v čem to tkví, ale tato detektivka se mi prostě četla poněkud těžko, občas jsem se zamotávala do postav, která je která a co kdo udělal nebo neudělal... a musela jsem se místy prokousávat a číst některé pasáže znova, abych se lépe orientovala, což se mi zatím u žádné knihy od A. Ch. ještě nestalo. Nevím no, možná jsem jen nebyla zrovna v potřebném rozpoložení, které si kniha vyžadovala.... myslím, že tomu dám v budoucnu ještě jednu šanci, třeba mne to chytne víc. Momentálně tomu však musím dát průměrné hodnocení.

Bumeso
14.06.2016

Já jsem spokojen

Peleus
07.05.2016

Pominu-li jakýsi záchvěv "nabokovštiny" spojený s postavou kpt. Hastingse, šlo o veskrze průměrné, neurážející, detektivně kriminálně bezzubé, čtení. Místy udiví potřeba autorky pomáhat si různými nepravděpodobnostmi, náhodami a logickými zkratkami.

Selinute
19.03.2016

Tato knížka je trochu slabší, ale přesto jsem ji už četla několikrát.

ELMA
17.03.2016

Pro mě jedna z těch slabších

marek1278
15.02.2016

3+ Pěkné čtení, ale těch kombinací a dedukcí je tu tolik, že je to prakticky až nereálné :) Nicméně určitě stojí za přečtení, těším se na další setkání s Herculem

Yarwen
12.02.2016

Agatha Christie se ve svých knihách snaží o co nejvíce zauzlovaný příběh s co nejpřekvapivějším odhalením nejlépe na poslední stránce knihy. Tomu je ochotna obětovat reálnost děje, chování svých hrdinů i samotnou zápletku. Nejinak je tomu i v tomto dílku - zpočátku se čte příjemně, čtenář absorbuje jednotlivé indicie, přemýšlí o pozadí a pohnutkách činů, aby v závěru sledoval hektické hypotézy, kdy jedna přebíjí druhou, vše se stává zamotané, zmatené, nedobré. Zamilování hlavního hrdiny do jedné z postav už působí čiročirou fraškou a její útěk nastavovanou kaší - přesto samotný konec zůstává utnutý, jakoby nenaplněný. Dlouho to vypadalo na tři hvězdy, ale tahle kniha si nezaslouží ani dvě. Za mě 16% a (zatím?) nejhorší kniha od této autorky.

kika 13
11.01.2016

Dobrá zápletka,pěkné rozuzlení.

Ivan F
01.11.2015

Kniha sa čítala veľmi dobre a ľahko, pretože dejovo bola veľmi naivná. Do oči bijúce náznaky dávali tušiť, ako sa to skončí. Aj tak dám ešte Herculeovi šancu, prečítam si tretí príbeh. Hádam to už bude lepšie.

konicekbily
01.10.2015

Rád jsem se ke knize po mnoha letech vrátil, udělal jsem dobře. Není to úplný vrchol spisovatelky, ale určitě se čte dobře.

Rup
04.09.2015

Na rozdíl od zde uvedené nesmyslné anotace patří příběh k tomu nejlepšímu z „anglické detektivky“. Dávám plný počet a doporučuji.

Pet007
08.07.2015

Celkem dobrá stará detektivka.

Peter.Melon
17.05.2015

Celkem dobrá detektivka s Herculem Poirotem...

RADOST
01.05.2015

Od současné detektivní tvorby jsem si odskočila k té klasické, k legendární A. Christie. Uvažování H. Poirota má své kouzlo, autorčino zpracování je kvalitní, exkurze do starých časů příjemná. Nicméně překombinovaný příběh mě moc nezaujal, nevtáhl do děje, místy i nudil. Návraty k této klasice budu raději podnikat prostřednictvím filmového plátna.

Karoli282
06.04.2015

Detektivky od Agathy Christie mám moc ráda. Tady tahle knížka nebyla výjimkou. Jen se mi zdálo, že děj byl trochu moc překombinovaný.

derminator
02.03.2015

Tato Agatha nemá chybu. Několikrát jsem si myslel kdo je vrah již od samého začátku knihy jsem měl tip a ten se mě na posledních stranách rozsypal jak domeček z karet. Kniha je brilantní! Opravdu Agatha byla mistr svého oboru. Knihu můžu jen doporučit a dát jí 85%.

PeterDzurjaník
03.02.2015

Agatha Christie prišla s ďalšou knihou zo série o belgickom detektívovi s vysokou úrovňou. Opäť sa zahĺbite do prepracovaného prípadu, kde budete môcť sami skúmať stopy, počúvať svedecké výpovede a analyzovať chovanie podozrivých. Vystupuje tu i postava Hastingsa so všetkými jeho pozitívami (presné informácie o výpovediach a udalostiach) ako aj negatívami (nepodložené teórie, strata súdnosti a zdravého rozumu pri krásnych ženách). Najmä Hastingsova naivita a zamilovanosť rovnako ako postava Dulcie Duveenovej slúžia k odľahčeniu románu a pobaveniu diváka. Celé pátranie končí šťastným koncom. Nielen že je chytený skutočný vrah a záhada vyriešená, ale Hastings sa žení s krásnou ženou.

Popravde však musím uznať, že názor na knihu sa mi značne zlepšil až po prečítaní poslednej stránky a vyriešení prípadu. Ak nemáte čítať knihu na jeden dúšok, tak zložitosť prípadu vás privedie k momentom, že si budete klásť otázky kto že je vlastne osoba, ktorá bola vytiahnutá na svetlo, čo sa vlastne kedy stalo a kto mal aké motívy. Zápletka je skutočne zamotaná tak, že v nej ľahko stratíte orientáciu. A keď sa to už začne ako tak vysvetľovať, objaví sa druhá mŕtvola. Autorka si toho musela byť vedomá, pretože v druhej polovici sa viackrát uchyľuje ku krátkym pasážam, v ktorých sa snaží urobiť v prípade jasnejšie. Posledných osem-deväť kapitol som už radšej čítal naraz, aby som sa nestratil úplne.

Na druhú stranu, práve dlhé odhaľovanie vinníkov a stupňujúce sa napätie v závere boli prvky, ktoré ma na knihe zaujali najviac a tieto pasáže ma aj najviac bavili. Keď sa už zdalo, že je prípad vyriešený, ukázalo sa, že je v tom oveľa viac.

Manyna
22.11.2014

Nepovažuji tuto knihu za vrchol Agathiny tvorby, protože je hrozně zamotaná a netěšila jsem se tolik na odhalení vraha jako v jejích jiných knihách :)

Henriette
05.11.2014

Jeden z mých nejoblíbenějších Poirotů. Dá se číst pořád dokola...

Hanka_Bohmova
06.09.2014

Navždy si budu pamatovat své první seznámení s touto knihou. Bylo to ještě na základní škole...a výtisku tehdy chybělo posledních cca 30 stránek. Taková frustrace je skutečně nezapomenutelná! :o)))

markétka2002
16.07.2014

Nášný mladý kapitán Hastings se tu prý zamiluje no tak uvidíme jestli to bude láska na první pohled.

Vera26
26.03.2014

Kniha jako vždy od této autorky velice poutavá, vraha jsem neodhalila až do konce.

MarieAnnaSarah
20.10.2013

Agatha opět nezklamala a téměř do poslední stránky jsem netušila, jak to vlastně je :)

Příběh o vraždě pana Renaulda je tentokrát opravdu trochu zamotanější, ale i přesto čtenář neztrácí přehled a může si užít knihu, jež má spád.
Hastings opět dělá malé přešlapy, Poirot předvádí práci svých malých šedých buněk a celá kniha je navíc okořeněna jeho soupeřením a špičkováním s francouzským detektivem Giraudem, které mne velmi bavilo.
Tentokrát hned po prozrazení vraha příběh končí, což pro mne naopak bylo plusem, jelikož se příběh obešel bez láskyplného happyendu, který vždy nezapře, že knihu psala žena.
Ačkoliv sladkost si stejně úplně neodpustila a pouze ji použila o chvilku dříve v "hrdinském" gestu kapitána Hastingse. Už to k ní prostě patří :)

Ostruzina
13.08.2013

Detektivky od A. Christie miluju, tahle mne ale nenadchla tak, jako její jiná díla. Ale samozřejmě to nebylo špatné - vždyť je to Agatha!

Thanyss
18.06.2013

Slavný detektiv Poirot je dopisem požádán o příjezd mužem, který se obává o svůj život. Když však dorazí na místo, onen muž je již po smrti a belgický detektiv se bez váhání pouští do vyšetřování. Když už se zdá, že se případ vyjasňuje, je objevena další mrtvola neznámého muže. Mám ráda atmosféru, kterou dokáže paní Christie vytvořit a Hercule Poirot je mi nesmírně sympatický. Jen závěr knihy mi přišel takový strohý a rychle utnutý.