Sittafordská záhada

V malé zasněžené vísce Sittafordu začíná děj poutavého příběhu, na jehož rozuzlení má stejné zásluhy inspektor Narracott i snoubenka podezřelého Emily…

1. vydání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26328/big_sittafordska-zahada-tsU-26328.jpeg 4.3323
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Orbis

The Sittaford Mystery, 1931

Kniha Sittafordská záhada

m_martina

Agatha Christie nikdy nezklame a mně se líbila i tato její kniha. Je to taková klasická detektivka, která se odehrává na poklidném anglickém venkově, jak už to u této spisovatelky bývá obvyklé.

Čenichnaknihy

Sháníte tip na nějakou prázdninovou knížečku někam k vodě nebo na chatu? Tak tahle uzoučká detektivka je něco pro vás. Do vedra ideální, protože příběh začíná v zasněžené vesničce Sittafordu, a protože Agatha umí mistrně popsat mrazivou atmosféru, tak vás příběh opravdu ochladí.
Major Burnaby v něm jede hledat přítele kapitána Trevelyana, který má být podle zpráv z jedné spiritistické seance mrtvý. Nebyla by to Agatha Christie, aby v ní nebyla spousta podezřelých postav, kde každá z nich může být vrah.
Tohle dílko je výjimečné i tím, že do rozluštění celé hádanky nefušuje Poirot ani slečna Marplová, nýbrž úplně jiný originální hrdina - inspektor Narracott.

vodovodnice

Je to velmi jednoduchá a příjemná detektivka na venkově. Hlavní hrdinka pátrající po vrahovi mne bohužel nijak moc nenadchla. V jednu chvíli je to dravá lvice a ve druhé chvíli se zhroutí u cizích lidí a vypláče se jim na rameni... Nějak mi to nesedlo.
Ale je to skvělé čtení třeba na dovolenou nebo do metra. Rychle to odcejpá, má to spád. A zajímavé banální vyústění, které mne překvapilo :-)

(možný spoiler)
Přestože v této knize nevystupují slečna Marplová a ani Hercule Poirot, je opět neuvěřitelně dobře napsaná a čtivá - tak, jak jsou na to autorčini čtenáři zvyklí ;-). Případ víceméně začíná duchařskou seancí, při které je odhaleno, že kapitán Trevelyan již nežije. Toto setkání se koná dokonce přímo v jeho sídle, které však v oné inkriminované době pronajal jedné dámě. Samozřejmě tomu nikdo ze zúčastněných nechce věřit, ale záhy se ukáže, že se jedná o skutečnost. A nejde jen tak o nějaké obyčejné úmrtí, ale přímo o vraždu! V průběhu vyšetřování se ukáže, že tento zabitý nebyl vůbec příjemný člověk - spíše naopak. Spousta lidí měla tedy důvod, proč se ho zbavit. Dlouho je ovšem nejasné, kdo za tím vězí, a také, jak s tím vším souvisí ona duchařská seance. A nakonec se ukáže, že právě tento bod je pro odhalení pachatele velmi důležitý... Víc už prozrazovat nebudu, knihu si raději přečtěte sami. A musím ocenit i příjemnou zimní atmosféru příběhu ;-). Já tedy knihu určitě doporučuji a své oblíbené autorce dávám suverénních pět hvězdiček :-).

knihovniceVS

To je takové blaho...
Žádné telefony, žádné počítače, žádné laboratoře... A přesto se najdou důvtipní lidé, kteří vyřeší tajemný zločin. Takhle mě to prostě baví.
Nejsem důvtipná, pouze nedůvěřivá, takže můj tip byl správný. I když jsem absolutně netušila proč :-)

Jannik158

Knížka začíná báječně - smělým oznámením o úmrtí jedné z postav během duchařské seance. Jako obvykle čeká čtenář do poslední chvíle než se jasně vyjeví, kdo je vrahem. Kniha má spád a ještě velmi sympatickou hlavní hrdinku, která pomáhá zločin objasnit. Přestože nejde o dlouhý příběh, postavy jsou perfektně vykresleny i co do jejich povah a jsou zde i jisté další zvláštní okolnosti právě s ohledem na různé aktéry. Knížka se čte sama :-)

Makůvka

Super knížka. I když jsem ji už kdysi četla, vůbec mi to nevadilo, ráda jsem se k ní vrátila. Vlastně mám ráda skoro všechny knížky od Agathy. Klasické detektivky s propracovaným dějem, bez brutálního násilí a potoky krve.

konicekbily

Záhada Sittafordská je moje oblíbená detektivka. Skvěle vymyšlená zápletka, rafinované klamání autorky před čtenářem a pěkné závěrečné objasnění. Duchy nemám v detektivkách rád, ale sem patří a je to naopak - je to geniální start k příběhu!