Sittafordská záhada

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V malé zasněžené vísce Sittafordu začíná děj poutavého příběhu, na jehož rozuzlení má stejné zásluhy inspektor Narracott i snoubenka podezřelého Emily…

1. vydání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26328/big_sittafordska-zahada-tsU-26328.jpeg 4.3362
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Orbis
Originální název:

The Sittaford Mystery, 1931


více info...
Nahrávám...

Komentáře (54)

Kniha Sittafordská záhada

petrarka72
03. března

Jako vždy skvělé - včetně té lehce parodické připomínky Psa baskervillského, několika přetajemných postav, Emily, ze které bude časem Jane Marplová (jen se obávám, že s manželem) a pachatelem, kterého má čtenář celou dobu na očích.

zipporah
18.12.2022

Trochu som mala chaos, priveľa postáv, osobu, ktorá spáchala vraždu, som síce uhádla :D, ale to bol čisto tip po jednej vete od tej osoby... na motív som nemala, hoci je to skoro vždy o peniazoch a jedno percento pre túžbu upriamiť na seba pozornosť, ako to bolo v jednom príbehu (to som už uhádla na začiatku meno vrahyne). Agátovský rok sa pomaly končí, takže top v tomto roku je určite Po pohrebe, a Smrť vo vzduchu. Tieto príbehy odporúčam milovníkom detektívok vrátane ďalších dvoch, ktoré som čítala ešte na strednej, to je jednoznačne Vražda Rogera Ackroyda a Desať malých černoškov... tie ostatné sú ťažko prekombinované, sofistikované, nezanechajú vo vás čistý dojem a úžas z jednoduchosti zápletky, boli písané ako na bežiacom páse, Agáta jednoducho ťažila iba zo schopnosti vyrábať knižné gordické uzly, inak si myslím, že je fest preceňovaná, ale to všetko, čo pochádza z Británie je skvostne preceňované a spopularizované na celom svete. Vôbec si nespomínam na mnohé tie prípady, možno pět malých prasátek, alebo vražda podľa abecedy boli ešte fajn, ale tiež si nespomeniem na zápletky... Na Agáte sa mi nepáči, že nemá svoj jazykový štýl, tie knihy sú v podstate oddychovky, s príležitostným suchým humorom (čo je ale fajn) a dvoma sympatickými postavami (P. a M.). Sila knihy spočíva v dojme a ten si odnášam len z tých 4 detektívok od nej.

Mimo toho, Meno ruže je absolútny a bezkonkurenčný klenot svetovej literatúry, najlepšia a najkvalitnejšia detektívka všetkých čias, syntéza histórie, náboženstva, psychológie, filozofie... Ecov štýl, jeho výnimočná inteligencia, nádherné a silné postavy, autentická atmosféra, napätie a chlad kamenných stien mníšskeho kláštora... Pri čítaní Meno ruže budete počuť aj smiech.


Termina
21.10.2022

Agatha Christie je jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek a číst tak jakoukoliv její knihu, je pro mě potěšením.
Musím se ale přiznat že, knihy kde nevystupují prověřené postavy jako je Poirot či slečna Marplová, mě vždy nadchnou překvapivě mnohem více.
Tudíž toto počteníčko pro mě bylo mnohem příjemnější než jiné :) DÍK!

JaneTrestry
06.02.2022

Agathu Christie mám ráda a všechny její knihy ráda čtu. A tato rozhodně mezi ně taky patří. Sice mi tu chybí Poirot či slčena Marplová, ale i tento druh detektivky nebyl špatný a dost se mi líbil. :) Tady mě Agatha přechytračila tak napůl. Tentokrát jsem vraha uhodla správně, jen motiv a způsob provedení byla pro mě záhadou. A když jsem se to dozvěděla (přečetla), tak se mohu bouchat do čela, že mě to netrklo. :D Rozhodně povedené dílo. :)

Petkona
07.12.2021

Velice příjemná detektivka na zimní večery, skvělá atmosféra a opět geniální zápletka. Rozuzlení vraždy mě jako vždycky překvapilo a samozřejmě můj tip na vraha nebyl správný.

m_martina
05.10.2021

Agatha Christie nikdy nezklame a mně se líbila i tato její kniha. Je to taková klasická detektivka, která se odehrává na poklidném anglickém venkově, jak už to u této spisovatelky bývá obvyklé.

Čenichnaknihy
30.08.2021

Sháníte tip na nějakou prázdninovou knížečku někam k vodě nebo na chatu? Tak tahle uzoučká detektivka je něco pro vás. Do vedra ideální, protože příběh začíná v zasněžené vesničce Sittafordu, a protože Agatha umí mistrně popsat mrazivou atmosféru, tak vás příběh opravdu ochladí.
Major Burnaby v něm jede hledat přítele kapitána Trevelyana, který má být podle zpráv z jedné spiritistické seance mrtvý. Nebyla by to Agatha Christie, aby v ní nebyla spousta podezřelých postav, kde každá z nich může být vrah.
Tohle dílko je výjimečné i tím, že do rozluštění celé hádanky nefušuje Poirot ani slečna Marplová, nýbrž úplně jiný originální hrdina - inspektor Narracott.

vodovodnice
11.08.2021

Je to velmi jednoduchá a příjemná detektivka na venkově. Hlavní hrdinka pátrající po vrahovi mne bohužel nijak moc nenadchla. V jednu chvíli je to dravá lvice a ve druhé chvíli se zhroutí u cizích lidí a vypláče se jim na rameni... Nějak mi to nesedlo.
Ale je to skvělé čtení třeba na dovolenou nebo do metra. Rychle to odcejpá, má to spád. A zajímavé banální vyústění, které mne překvapilo :-)

1