Sittafordská záhada

Sittafordská záhada

V malé zasněžené vísce Sittafordu začíná děj poutavého příběhu, na jehož rozuzlení má stejné zásluhy inspektor Narracott i snoubenka podezřelého Emily...
Edice Kobra.
1. vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26328/sittafordska-zahada-26328.jpg 4.3237

The Sittaford Mystery (1931)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Orbis

mahdal

Knihu hodnotím v rámci knih od A. Chrisitie. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem knihu četl bezprostředně po Orient- expresu, ale příběh se mi nelíbil, což se mi u A. Christie stalo teprve podruhé. Zhruba první polovina knihy měla dynamiku, jasný děj, krásný motiv zasněžené krajiny, ale od druhé poloviny jako by se děj stal nezajímavým. Popravdě řečeno - myšlenka, která z postav je vrah, se mi vnukla hned při prvním seznámením s touto osobou. Nemohl jsem se do děje vtáhnout a do čtení jsem se nutil. Ale možná jen pociťuji efekt pořadí. Názor na knihu si udělejte každý sám. Příběh bych hodnotil (jak jsem v úvodu uvedl - v rámci děl A. Christie) jako podprůměrný.

akinomV
18.10.2017

Velký nezvyk, že se v příběhu nevyskytuje ani Hercule Poirot ani slečna Marplová, ale rozhodně to není na překážku. Hlavní hrdinka, která se snaží zachránit svého snoubence před odsouzením z vraždy je sympatická, chytrá a rozhodně nezahálí :-) Moje oblíbená klasika, která nezklamala. Doporučuji jako oddechovku na chladné podzimní večery :-)

haki34
28.08.2017

druhá nejoblíbenější, hned po Zapomenuté vraždě. Opět příjemná atmosféra zasněžené krajiny, úplně vidíte ty vločky před sebou a s radostí sledujete praskání polínek v krbu... Takové milé prostředí a najednou vražda.. a dokonce se mi povedlo i uhodnout, jakže to vlastně bylo :)

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

Majdule
06.03.2017

V tomhle příběhu nevystupuje žádný z velkých detektivů, ale příběhu to neškodí. Christie zde stvořila další silnou ženskou hrdinku. Vražda sice byla spáchána z obvyklých pohnutek a velmi fádním způsobem, ale přesto vrah osvědčil velkou dávku mazanosti. Zábavné! Vedlejší motiv trestance je trochu „padlý na hlavu“ a některé náhody moc okaté, než aby spletli pozorného čtenáře, ale přesto má tato detektivka vysoký standard. Čte se lehce a opravdu potěší.

Marián27
04.01.2017

Táto detektívka ma až tak nebavila, vraha som odhalil hneď, na môj vkus tam bolo až príliš mnoho postáv a dej sa mi občas zdal zbytočne chaotický. Ale spôsob prevedenia vraždy sa mi páčil a aj Emily bola vcelku sympatická.

Mikik
26.11.2016

Prostě skvělá jako vždy . Agatha mě nikdy neomrzí

Eleanor-ka
11.04.2016

Moc se mi líbilo prostředí, kde byl děj popisován a jednotlivé postavy. Hlavní hrdinka (dá-li se za to tak brát) - Emily, tak ta byla vynikající! Úžasný závěr a propracování. :)

Market = )
07.02.2016

Celou dobu jsem měla neodbytný pocit, že jsem tuhle knížku už někdy četla, ale podle DK i mého "čtecího sešitu" ne. Nicméně ať tak nebo tak, líbila se mi, ale neuchvátila mě. Radši mám, když můžu z lehounce nadhazovaných indicií celou dobu hádat, kdo je vrah a takováhle "překvápka" moc nemusím.

patricka
07.01.2016

Když nemáme sníh u nás tak jsem si ho aspoň užila tady. A i jinak to byl hezký, až do poslední chvíle záhadný příběh.

astroweb
06.06.2015

Během čtení jsem zjistil, že knihu jsem kdysi, nevím kdy, četl, ale nevadí, stejně jsem se opět spletl při uhádnutí pachatele. Líbilo.

krizek
19.03.2015

Já nevím, zda má cenu, abych stále psala komentáře k Agathě. myslím si, že jsou dost citově podbarvené a raději bych se takovému typu komentářů vyhýbala. Agatha Christie byla velká žena, a ano, je to má srdcová záležitost.
Sittafordská záhada měla perfektní zimní atmosféru, tak akorát ke čtení u krbu, charakteristiky postav, pokojů, přírody opět ani trochu nezklamaly. A zase ten příběh? Jak někdo může na konci knihy dospět k takovým závěrům? Ano napadlo mne na začátku, že vrahem byl onen dotyčný. Aneb stále souhlasím s tímto výrokem: "Někdo musí být zřejmým pachatelem, ale zároveň pochopíte, že pachatelem očividně nebude, protože zločin jednoduše spáchat nemohl, i když, jak zvíte na konci, spáchal." John Curran

Sebasti
27.12.2014

Úžasná atmosféra, zasněžená Anglie a - vražda! Celý příběh dobře spletitý a rozuzlení nečekané.
Emily, která také vyšetřovala, mi přišla velmi sympatická. Knížka je jedna z mých nejoblíbenějších od Královny zločinu, zimní atmosféra je neodolatelná! Zápletka je velice dobrá.

Izu
23.09.2014

Pro mě jedna z jejich nejslabších.

aannyy
06.07.2014

Trochu mi tam chybel muj oblibeny Poirot, ale ani inspektor Narracott nebyl spatny. A pribeh i zapletka skvele,vsechny typy na vraha byly az do konce spatne.

wooloong
06.10.2013

První Agatha, kterou jsem kdy četla, ještě jako dítě. Tehdy mě moc nezaujala, ale zpětně hodnotím výborný nápad, jak spáchat téměř dokonalou vraždu, i její řešení.

MonisPop
22.09.2013

Knížky od Agathy Christie se mi moc líbí. Mají dokonale promyšlený příběh, který má záhadné rozřešení a stejně jako u Deseti malých černoušků je vrah ten, od koho jste to nejméně čekali.

Rawen616
11.09.2013

Příjemná detektivka. Přiznam se, že jsem se zpočátku trochu ztrácel v té hromadě postav ale nebylo to tak hrozné. Konec mě překvapil, tím jak náhle se to vyřešilo a hlavně tím kdo byl nakonec vrahem.

Skjaninka
08.06.2013

Jedna z mojich najobľúbenejších od Agathy. Detektívka s nádychom nadprirodzena a so zaujímavou zápletkou, ktorá upúta každého milovníka dobrých detektívnych príbehov.

Pet007
02.04.2013

Kniha se mi moc líbila, vůbec jsem netušila, kdo je vrahem. Doporučuji.

Selinute
11.11.2012

Tak tato knížka mi přišla hodně dobrá. Četla jsem ji několikrát a ráda se k ní zase někdy vrátím.

Melic
20.08.2012

Po přečtení "černoušků" a "orientu" byla mou třetí knihou od autorky. Laťka nastavená předchozími byla hodně vysoko a není překvapením, že zdolána nebyla. Ale i tak se jedná o dobře čtivé dílo (i když mně naopak postava Emily spíše vadila) a hodnocením bych to viděl zhruba na 6/10. Už teď jsem ale přesvědčený, že Agatha psát umí a ani si neumím představit, že by něco od ní bylo špatné, takže příští návštěvu v knihovně opět okořením nějakým jejím dílem.

Oswald
08.08.2012

Průměrná kniha, kterou zachraňuje postava sympatické Emily. Kdyby to nebyla Agatha asi bych to ani nedočítal.

derminator
01.08.2012

Slušná detektivka za 60%.

Candid
08.05.2011

Další výborná knížka od Agathy Christie, při které jsem si dokázala stoprocentně odpočinout a zapomenout na nepříjemnosti a stresy běžného života. Tímhle léčivým způsobem na mě před pár lety působila Pratchettova Zeměplocha, té jsem se ale na hodně dlouhou dobu přesytila, s Agathou to ale bude jiné, to je mi jasné už teď- ta mi vydrží ;o) Jen malá výtka směrem k Emily: "Jak sis to, proboha, nakonec vybrala!!!" ;oD

Knihy72

Je mrazivý večer, všade záveje snehu, krajina pripomína anglické vianočné pohľadnice. V odľahlej dedinke uprostred Dartmooru si šesť ľudí kráti čas vyvolávaním duchov. Spočiatku nevinná zábavka nadobudne strašidelný ráz, keď prítomní rozlúštia odkaz zo záhrobia, oznamujúci vraždu priateľa. Len čo sa ukáže, že duchovia neklamali, polícia zatkne jediného podozrivého, ktorý navonok prichádza do úvahy. Smoliarovi Jimovi môže pomôcť už iba jeden človek - jeho energická snúbenica Emily, ktorá zapojí všetok svoj pôvab aj um do pátrania na vlastnú päsť. Šance nájsť vraha sa zvyšujú, keď do roboty zapriahne aj nádejného novinára Charlesa Enderbyho, muža, na ktorého sa pekné dievča vždy môže spoľahnúť. Treba len prebrať niekoľko možností - veď vrahom môže byť rovnako hociktorý obyvateľ Sittafordu takisto ako nebezpečný väzeň, ktorý ušiel nedávno z Princetonu.