Vladísek Vladísek komentáře u knih

Útěk z osvětimského pekla - Osobní svědectví vězně, kterému se podařil útěk z vyhlazovacího tábora Útěk z osvětimského pekla - Osobní svědectví vězně, kterému se podařil útěk z vyhlazovacího tábora Edward Ciesielski

Osvětimské peklo tentokrát z pohledu chlapce, kterému se podařilo takřka nemožné - utéct. Čtení takovýchto knih mě opravdu utvrzuje v jedné věci, a to, že hrůzy, kterými si všichni tito nešťastní lidé museli v Osvětimi projít, nemůže nikdo a nic odčinit.

10.12.2019 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Sympatická, upřímná a vtipná zpověď známé herečky, která říkala věci narovinu tak, až to lidem nemuselo být zrovna příjemné. Mně se její biografie líbila, spoustu věcí jsem se opět dozvěděla a mohla si tak rozšířit obzory. Do této doby jsem Adinu Mandlovou znala pouze jako herečku z filmů pro pamětníky, snad to bylo rolemi, které hrála, ale vždy mi přišla namyšlená. Nehodnotím její přelétavost (řečeno slušně) co se mužských týče, ona sama věděla nejlépe..., ale jinak na pokec bych s ní klidně zašla ;)

14.11.2019 5 z 5

Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi Jeremy Dronfield

Po přečtení této knihy se nedokáži ubránit dojmu, že existuje-li peklo na Zemi, zhmotnilo se právě v Osvětimi a v ostatních koncentračních táborech. Nechci se již opakovat; pro tuto knihu platí vše mnou již dávno napsané u podobných knih s totožným tématem. Neskutečně silný a smutný příběh o rozbití jedné fungující a šťastné rodiny, který ukazuje, jak pevné dokáže být pouto mezi otcem a synem. Doporučuji.

11.11.2019 5 z 5

Střepy života Střepy života Brian Wallace

Kniha bezpochyby zajímavá, avšak z mého pohledu byly na toto nesmírně smutné téma napsány lepší. Nicméně opět jde o smutné svědectví tentokrát očima malého chlapce. Opravdu neradostné čtení...

05.11.2019 3 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Příběh, ve kterém se nachází tolik bolesti...
Přesto krásný. Terezín jsem navštívila, takže při čtení této knihy jsem si reálněji uměla představit prostředí v ní popisované. O to více si uvědomuji, jak strašné podmínky k životu to byly. Soucítím s lidmi, kteří byli zbaveni své důstojnosti a museli vším tímto projít. Moc nemusím romantické příběhy, ale tento byl jiný. Silnější. Více takových knih!

03.11.2019 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Nemít děti a plánovat založení rodiny, tak po přečtení této knihy si to zcela jistě rozmyslím. Ne, vážně. Zajímavý, dá se říci skoro až děsivý příběh jedné americké rodiny. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale postupně, jak děj knihy plynul dál jsem naopak hledala každou volnou chvilku, kdy se budu moci věnovat jen čtení. Konec mě nepřekvapil, protože zhruba od poloviny knihy jsem ho takový vlastně čekala. I přesto se mi příběh líbil a hodnotím právem plným počtem hvězd.

28.10.2019 5 z 5

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Filip Müller

Tato kniha, jež popisuje bezskrupulózně jednu (patrně nejtěžší) životní etapu mladého vězně v Osvětimi, zajisté musí ve čtenáři zanechat hluboký dojem. Číst o všech těch hrůzách, kterým byli členové Sonderkommanda dennodenně vystaveni a přítomni, je opravdu pro silné žaludky. Je příšerné číst, co vše se ve vyhlazovacích táborech dělo, kolik utrpení a bolesti lidé zažívali. Představme si situaci, kdy jsme přinuceni opustit svůj domov, oddělit se od zbytku rodiny a následně sledovat její násilnou smrt. V mrtvých poznávat sousedy, spolužáky a kamarády, abychom posléze byli opětovně násilím donuceni zhanobit jejich ostatky. Mladý Filip byl hrdina. Hrdina proto, že díky jeho touze žít a bezpochyby i velkému štěstí, které ho v pekle zvaném Osvětim neopustilo, se svět dozvěděl o odporných činech páchaných ve jménu zvrácené ideologie na nevinných lidech. Jeho svědectví je pro svět důležité. Kniha je jednou z nejlepších, co jsem zatím o Osvětimi a v ní popisované speciální nezáviděníhodné pracovní pozici měla možnost číst. Jednoznačně doporučuji a moci hodnotit větším počtem hvězdiček, neváhám a dávám rovných deset.

08.10.2019 5 z 5

Panenka Panenka Hollie Overton

Tento příběh bych asi nezařadila mezi thrillery, spíše se jedná o psychologický román, jakousi sondu do života a vztahu sester - dvojčat, do jejichž poklidného dospívání a pubertálních starostí vstoupila událost v podobě únosu jedné z nich. Mě osobně kniha rozhodně nenudila, spíše naopak, krátké kapitoly, každá vyprávěná pohledem někoho jiného, se dobře četly. Má-li čtenář rád oddechové příběhy, ve kterých jsou nosným tématem rodinné vztahy a nečeká-li nic přehnaně brutálního, kniha by se mu líbit mohla.

16.09.2019 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Příběh muže, který se rozhodl nemlčet a podat podrobné svědectví o hrůzách, které se děly v Osvětimi a kterým byl jako člen Sonderkommanda dennodenně přítomen. Styl psaní formou otázka - odpověď mi vyhovoval. Jednoznačně doporučuji tuto knihu k přečtení.

09.09.2019 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Další příběh Roberta Huntera, který mě nezklamal. Čtenářům, kteří přišli na chuť příběhům Chrise Cartera vřele doporučuji. Nudit by se určitě neměli.

26.08.2019 5 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Příběh týrané manželky, milující matky a dcery v jedné osobě, která je pro své nejbližší ochotna riskovat i svou svobodu. Kniha byla perfektní, nemám co vytknout. Příběh, který čtenáře rozhodně nudit nebude.

15.08.2019 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Joe Peters

Kniha určitě stojí za přečtení. Je jedině dobře, že autor poukázal příběhem na tyto příšerné zvrhlosti, které se bohužel v některých rodinách dějí. Bezmoc malého dítěte, ke kterému se okolí a všichni dospělí, kteří ho měli a mohli chránit otočili zády, byla příšerná. Vařila se mi krev v žilách pokaždé, když na scénu "vplula" Joeova sadistická matka. Asi ještě dlouho na tento smutný příběh nezapomenu.

26.07.2019 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Často si kladu při čtení takovýchto knih otázku, jak se asi denně žilo, usínalo a probouzelo lidem, kteří všechny tyto hrůzy měli na svědomí, s vědomím, že zavinili smrt tolika nevinných lidí. Navíc, když sami měli rodiny, děti... Kniha opravdu nešetří popsáním smrti v té nejnechutnější podobě, slabším povahám nedoporučuji. Nicméně i tak se jedná o zajímavé čtení, plné detailů, horší však o to, že se nejedná o fikci, ale bohužel o krutou realitu z nedávných dějin. Smutné na tom všem je, že i přes to všechno, zůstal dr. Mengele za tyto skutky nepotrestán a dožil relativně v klidu. Kniha se čte rychle, doporučuji všem, které téma Osvětimi zajímá.

25.07.2019 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Další z pohledů na osvětimské peklo, tentokrát očima fotografa. Člověka, který dokumentoval všechny hrůzy, které prováděl člověk člověku. Wilhelm Brasse byl tak svým způsobem hrdinou, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. V Osvětimi měl jistě lepší pozici než ostatní, přízeň nadřízených mu také v lecčems pomohla, ale v podstatě nebylo co závidět. Díky jeho šikovnosti, odvaze a svědectví nejen skrze fotografie si my dnes můžeme přečíst tuto knihu, která, troufám si tvrdit, osloví snad každého, kdo se o podobná témata zajímá.

23.07.2019 5 z 5

Příběhy z kovářovic komína Příběhy z kovářovic komína Tomáš Holíček

Tuto roztomilou knížku o čertíkovi jsem četla 6 leté dceři před spaním a moc se jí líbila. Po přečtení litovala, že nebyla delší :) Otíka si oblíbila a na každé čtení se moc těšila. A tak by to u dětských knížek mělo fungovat!

21.07.2019 5 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Nebylo to rozhodně špatné čtení, pro mě však trochu předvídatelné, proto ubírám na hodnocení. Knih na podobné téma je na pultech knihkupectví dost, u tohoto příběhu mi však cosi chybělo. Ačkoliv se kniha četla opravdu svižně, vývoj příběhu mě ničím nepřekvapil.

28.06.2019 3 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Tato kniha patří mezi ty, které se člověku usadí v paměti na hodně, hodně dlouho. Já osobně ji musím takříkajíc "strávit", než se pustím do dalšího čtení... Příběhy tří zamilovaných a šťastných mladých žen, které netoužily po ničem jiném než být dobrými manželkami a žít spokojený rodinný život po boku svých vyvolených. Místo toho a osudu navzdory, když nic z toho jim nebylo dopřáno se rozhodly přivést na svět vytoužené dítě v tak otřesném prostředí, jakým je koncentrační tábor. Nedokážu pochopit, jak v tak otřesných a nelidských podmínkách dokázal vůbec někdo žít, natož přežít. A už vůbec ne zanedbaný novorozenec. Kniha je však krásná v tom, že ukazuje, jak pomocí vnitřní síly, mateřského pudu a odhodlání, prostě stůj co stůj tyto ženy (pro mě hrdinky) dokázaly nemožné. Přežily a darovaly život svým vytouženým dětem. Je to velmi smutné a emotivní čtení. Byly opravdu chvíle, kdy by čtenář nejradši vykřičel svůj vztek nad krutostí a barbarstvím Němců. Bohužel, stalo se. Minulost nezměníme. Zmařené životy nevrátíme. Můžeme se jen poučit a snažit se, aby už nikdy k podobným krutostem páchaným na lidech nedošlo. Tohle je opravdu neodčinitelné. Kniha je plná krutostí, smutku, útrap a beznaděje, ale přesto všechno je moc krásná. Myslím, že to nejmenší, co můžeme my čtenáři podobných knih ale i nečtenáři udělat je, zavítat na místa jakými jsou Terezín či Osvětim a věnovat tichou vzpomínku všem obětem tohoto brutálního a nesmyslného řádění.

10.06.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Proč?! To bylo první, co mě při čtení této knihy napadlo. Proč se tohle všechno dělo. Tolik hrůz a neštěstí, které byli lidé nuceni prožívat, když nedobrovolně a proti své vůli skončili na tak strašném, syrovém a ponurém místě jakým bezpochyby byl koncentrační tábor. Něco takového si dnes ani neumíme představit. Je však dobře, že vznikají takovéto knihy, díky nimž i my máme možnost okusit částečně pocity lidí, kteří byli válkou poznamenáni. Kniha byla velmi poutavě napsána, některé pasáže byly opravdu brutální, obzvláště ty, kde se objevovaly malé bezbranné děti. To, co musely prožívat ony samy potažmo jejich matky je něco opravdu nepředstavitelného. Kniha se mi líbila, patří z mého pohledu k těm lepším, které se zabývají tématem války. Rozhodně doporučuji přečíst. Jde o velmi poutavý, silný a smutný příběh.

31.05.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Kniha se mi líbila určitě o něco více než Hadrový panák. Svůj podíl na tom jistě má sympatická seržantka Baxterová, které zdatně sekunduje agent Rouche. Bylo to vcelku svižné čtení, žádná nuda. Myslím, že přečtením knihy čtenář nic neztratí. Jen je dobré mít prečteného již zmíněného Hadrového panáka, ulehčí to čtenáři orientaci v ději a postavách.

27.05.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Od začátku až do poloviny příběhu se děj vyvíjel slibně a kniha měla spád. Zápletka zajímavá, tým vyšetřovatelů vcelku sympatický, avšak nemohu říci, že bych byla úplně spokojená. Konec byl takový všelijaký a nejsem si zcela jistá, zda jsem ho opravdu pochopila správně. Myslím, že až takové ovace si kniha nezaslouží. Čtyři hvězdičky dávám opravdu jen kvůli napětí, které příběhu nechybělo a ponuré atmosféře, která celý děj knihy doplňovala.

17.05.2019 4 z 5