Útěk z osvětimského pekla - Osobní svědectví vězně, kterému se podařil útěk z vyhlazovacího tábora https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410027/bmid_utek-z-osvetimskeho-pekla-osobni-sv-40i-410027.jpg 4 21 5

Edward Ciesielski v lednu 1941 padl do rukou gestapa. Přečkal martyrium výslechů a na začátku dubna 1941 prošel branou koncentračního tábora Osvětim. V této době ještě nebylo známo, jaké hrůzy se odehrávaly za ostnatými dráty. Přesahovaly hranice lidského chápání a odrážely celou zrůdnost hitlerovského fašismu. Devatenáctiletý mladík statečně snášel psychické a fyzické utrpení. Po několika měsících však uvažoval o sebevraždě. Přiznal: „Chtěl jsem jít na dráty, nebo se v noci oběsit. Bylo mi totiž jasné, že v takových podmínkách beztak dlouho nevydržím. Chtěl jsem si to utrpení zkrátit.“ Byl ale mezi lidmi, kteří do Osvětimi přijeli s prvními transporty a kteří si i v tomto pekle dokázali uchovat lidskou důstojnost a víru v člověka. Sebevražda je zbabělá, řekl mu jeden z nich. V případě Poláka a politického vězně by byla přímo hanebná. Musíme přežít, aby se svět dověděl o nacistických zločinech. Tato slova se Ciesielskému vryla hluboko do paměti. „Zatnul jsem zuby a řekl si: musím přežít.“ Uprchnout z tábora nebylo nic jednoduchého. Cesta ke svobodě byla plná překážek a smrtelných nebezpečí. Ale jak Ciesielski píše: „Nešlo o to, zachránit vlastní kůži, ale o společné cíle.“ Těmi bylo předat informace o situaci v Osvětimi a zburcovat svět zprávami o zločinech nacistických vrahů.... celý text

mysak518
09.09.2021 5 z 5

Další skvělá kniha z které mrazí co zažívali aspoň s dobrým koncem

zuzik2301
09.01.2021 5 z 5

Je těžké hodnotit takové knihy hvězdičkami. Na jednu stranu děsivá díla na stranu druhou něco na co by lidstvo nikdy nemělo zapomenout. Knihu jsem přečetla za jeden den a rozhodně stojí za přečtení. Co mě však zaráží - stejně jako při útěku Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera - je popis reakcí orgánů, kteří nechtěli věřit, že by k takovým hrůzám mohlo někde docházet a nic neudělali. Snad všichni, kterým se podařilo uprchnout podali světu zprávu o tom, co se děje, ale nikdo s tím nic nedělal

Vladísek
10.12.2019 4 z 5

Osvětimské peklo tentokrát z pohledu chlapce, kterému se podařilo takřka nemožné - utéct. Čtení takovýchto knih mě opravdu utvrzuje v jedné věci, a to, že hrůzy, kterými si všichni tito nešťastní lidé museli v Osvětimi projít, nemůže nikdo a nic odčinit.

ERIK 2
18.09.2019 5 z 5

Další zajímavý životní příběh člověka který přežil to co by asi nikdo z nás přežít nechtěl. Zde je i popis dalších méně známých SS lékařů.

Radka1911
19.06.2019 5 z 5

Osobní svědectví chlapce z osvětimského koncentračního tábora, kterému se jako jednomu z mála podařilo uprchnout. Kniha je doplněna i odkazy na archivní spisy z tohoto období. Velice silný a krutý příběh, doporučuji k přečtení.

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor)

Autorovy knížky

2019  86%Útěk z osvětimského pekla - Osobní svědectví vězně, kterému se podařil útěk z vyhlazovacího tábora

Kniha Útěk z osvětimského pekla - Osobní svědectví vězně, kterému se podařil útěk z vyhlazovacího tábora je v