Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

Gustav Kleinmann, vídeňský židovský čalouník, je v roce 1939 zatčen nacisty a spolu se svým dospívajícím synem Fritzem odvlečen do německého Buchenwaldu. Tam se začíná jejich nepředstavitelný příběh plný násilí, hladu a nucených prací, v rámci nichž budovali koncentrační tábor, své vlastní vězení. Když Gustava zařadili do transportu do Osvětimi, což se tehdy rovnalo rozsudku smrti, odmítl ho Fritz opustit. V časech hrůz, jichž se stali svědky, i utrpení, jež prožili, je naživu držela jediná jistota: láska mezi otcem a synem. Kniha vychází z Gustavova tajně vedeného deníku a je podložena důkladným archivním výzkumem. Poprvé vypráví jejich příběh – příběh o odvaze a přežití, v dějinách holokaustu bezprecedentní. Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi je připomínkou jak té nejlepší, tak té nejhorší stránky lidství, síly rodinného pouta i nezdolnosti lidského ducha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414942/big_chlapec-ktery-nasledoval-sveho-otce-HBl-414942.jpg 4.5122
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Jota

The Boy Who Followed His Father into Auschwitz, 2018

Kniha Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

Surikata369
27.12.2021

Rozhodně je tato kniha jedna z těch kvalitnějších o tomto tématu... Oceňuji všechny ty doložené zdroje, ze kterých kniha čerpala.

Jack Bauer
27.08.2021

Skutečný dechberoucí příběh otce a syna popisuje hrůzy z mnoha koncentračních táborů. Dnešní zhýčkaný člověk by takovou dobu nepřežil, obdivuji tu velkou odolnost v tolika útrapách přežít. Po osvobození Osvětimi byla ještě několikadenní hrozná cesta v otevřených vagónech bez jídla a pití ve 20 stupňových mrazech do ještě horšího pekla. Kdyby se Hitler dozvěděl, že Němec obstarává Židům zbraně, tak by ho ranila mrtvice a mohl být konec této nesmyslné války.

Deny95
18.08.2021

Knihu jsem odložila na později, nezaujala mne..

Pavčule
28.07.2021

Nevím, jestli je vhodné u tohoto tématu vůbec dávat najevo,že se mi knížka líbila ,ale nemůžu jinak . Mám jich přečteno hodně a opět neskutečně silné .

japam
13.07.2021

Kniha mě moc nebavilo.

zulvisek
03.06.2021

Už jsem přečetla dost knih Na toto téma.
A tato je asi jedna z top knih.
Nikdy mě nepřistane udivovat kolik zla sedělo, kolik lidí zemřelo, jak se k těm lidem chovali jako ke zvěři nebo i méně než k zvěři.
Je opravdu strašné co se dělo a doufám že už se nikdy nic podobného opakovat nebude.

poiu
03.06.2021

Sledujeme příběh vídeňské židovské rodiny Kleinmannů během 30. a 40. let. Rodinu tvoří otec Gustav, matka Tini, dcery Herta a Edith a synové Fritz a Kurt.

Na konci 30. let po anexi Rakouska dochází k persekuci židovského obyvatelstva. Gustav je spolu s Fritzem poslán do Buchenwaldu, rodina se trhá i s odchodem dcery Edith do Anglie a nejmladšího osmiletého Kurta za příbuznými do Spojených států.

Dále sledujeme osudy všech členů rodiny, které jsou bohužel z velké části tragické.

Gustav si během pobytu v koncentračních táborech vede deník.

"Naděje v roce 1915, kdy mu připínali na hruď připínali vyznamenání, naděje v roce 1917, kdy drtil podpatkem pohár a vstupoval do manželství s Tini, naděje v roce 1919, kdy si poprvé pochoval v náručí Edith, naděje, že Izrael našel místo v Rakousku: všechny tyto naděje rozdrtila kola této obří , šílené, zadrhávající se mašinerie a její nezastavitelné, nesmyslné touhy strhnout život k árijsko-německé velikosti, která nikdy neexistovala a nikdy ani existovat nemohla, protože její zaslepené puritánství bylo tou největší antitezí všeho, co činí společnost velkou. Nacismus nikdy nemohl být velký, stejně jako koktavý herec s pozlacenou papírovou korunou nikdy nemůže být králem."

"Práce osvobozuje. Závora spadla a brána za nimi se zabouchla."

adelinka
29.05.2021

Ďalší smutný príbeh, ale tiež veľmi zaujímavý. Krásne na tom bolo, ako si otec so synom dodávali silu. Aj to bol zrejme dôvod, že sa im tie hrôzy podarilo prežiť.