VeronikaZ VeronikaZ komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knihy od Dvořákové se mi čtou těžko. Dědinu jsem kvůli tomu dokonce nedočetla, protože víc stránek lidské hlouposti už jsem nesnesla.

Vrány by asi skončily podobně, kdyby byly delší. Dvořáková drsně popisuje něco, co bohužel není vůbec neobvyklá česká rodina. Dítě si pořídí každý hlupák a psychopat, přenáší na ně své chování a když už si toho někdo všimne, sociálka je na ně stejně krátká... Knížka ve mě zanechala pocit bezmoci a vzteku.

03.01.2021 5 z 5

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Není to Winternight, není to Spinning Silver...

Ale jako zimní čtení a zahnání stesku po výše zmíněných knížkách to vystačí. Určitě by šel příběh propracovat hlouběji, ale možná je jen určen pro mladší, než jsem já. :)

31.12.2020 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Fantastické, poetické, jeden z nejpěknějších knižních světů. Noční cirkus bych opravdu ráda navštívila. Jen děje nebylo tolik, aby si kniha zasloužila 5*.

14.11.2020 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Čteno skoro před rokem, ale do dneška si pamatuju, jak jsem u čtení ani nedýchala, jak mi knížka trhala srdce. Vasya, Morozko a Solovey jsou jedni z mých nejoblíbenějších postav vše dob. Za Winternight trilogii jsem autorce hrozně vděčná.

Od autorky doporučuju i sérii pro ještě o něco mladší Small Spaces.

29.10.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na young adult lehký nadprůměr. Čtivé, se zajímavou myšlenkou, ale jak tomu u young adult bývá, chybí tomu něco hlubšího a postavy jsem si nijak zvlášť neoblíbila. Nejspíš budu považovat tuto knihu za samostatnou a pokračovat v sérii nebudu.

20.09.2020 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Skoro mám pocit, že jsem četla jinou knihu než ostatní.
Deprese? Mě ani jeden z hrdinů nezajímal. Úsporný styl? Vždyť pořád psala o ničem. S třemi hvězdičkami jsem ještě štědrá.

I Delphine (nebo překladatelce) bych ráda dala rady, kterými by se mělo řídit tolik autorů
a) žíly netepou
b) nepoužívejte ty cizí termíny, když to neumíte.

20.08.2020 3 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

"Only gods-damned fools die for lines drawn on maps." - Cpt. Drakasha

Absolutně úžasné. Lynch dokáže vytvořit svět, ve kterém žijete, postavy, které milujete, zlámat vám srdce. Lockea a Jeana nejde nemilovat.

27.07.2020 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Díky absenci zdlouhavých politických pasáží mě tahle knížka bavila víc, než předešlé. Děj je podstatně akčnější, což mi vyhovuje. Marigold, trpaslík a liščice patří ke špičkám příběhu, naopak mi (jak jinak) chyběl Regis.

Ale proboha, autoři i překladatelé veškeré literatury - ŽÍLY NETEPOU!

11.07.2020 5 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Ze série asi zatím nejslabší, vyšetřovatelé se moc dlouho točí ve slepých uličkách a Malin mi čím dál víc leze na nervy.

18.05.2020 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Nuda. Kniha, co mě dostala do čtecí krize. Dala jsem dvě stě stránek, pak jsem jen prolistovala ty zbylé, abych zjistila co se na tom grilování vlastně stalo. Meh... Další osud všech postav mi byl naprosto lhostejný.
I když se mi Sedmilhářky moc líbily, tímhle s Liane Moriarty končím.

19.04.2020 2 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

"Jsem jen pozorovatel."

Musím říct, že mi tahle série přijde trochu moc vyhypovaná. Nicméně když Joona tohle prohlásil v druhé polovině knihy, konečně si mě získal. Jen mi tenhle díl přišel trochu moc průhledný.

31.03.2020 4 z 5

Rok delfínů Rok delfínů Sarah Lark (p)

Narozdíl od ostatních, mně Laura byla sympatická. Je na zamyšlení každého, jestli by stejně “dvouhvězdičkově” odsuzovali i muže.
Jinak je to samozřejmě odpočinkové čtení, místy mě rozčiloval překlad (byl takový problém najít si, jak se jmenoval Gandalfův kůň?) a překlepy. Sáhla jsem po ní hlavně kvůli prostředí Nového Zélandu a z toho hlediska moje očekávání splnila. Kdybych jí nečetla v období zavřených hranic a karantény, už mám koupené letenky. :)

31.03.2020 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

V YA občas mívám s hlavními hrdinkami problém, tady ale určitě ne, všechny tři mě bavily. Knížka je dokonale zimní, i více než půl roku po přečtení ve mě příběh zůstává živý.

Vyvarovala bych se srovnávání s Winternight trilogií, obě knížky jsou úžasné a inspirované slovanským folklorem, ale každá jiným způsobem a pro mě bylo ze začátku na škodu, že jsem očekávala totéž.

29.02.2020 5 z 5

Mí pacienti a další zvířata: jak se stát veterinářkou a nezbláznit se z toho Mí pacienti a další zvířata: jak se stát veterinářkou a nezbláznit se z toho Suzanne Fincham-Gray

Spíše realistický pohled mi nijak nevadil, odborné výrazy mi dokonce vyhovovaly, i tak ale strhávám dvě hvězdičky:
- za neuspořádaný a zmatečný styl vyprávění,
- za to, že autorka poučí o antibiotické rezistenci, oznámí, jak jsou veterináři chytřejší a lepší, než lidští doktoři, a vzápětí jde a nasazuje antibiotika jako maniak.

29.02.2020 3 z 5

Ze začátku jsem knížku četla s nostalgií, druhá polovina učitelských zkušeností a reálií britských svátků byla slabší. Asi nejvíc se mi líbilo shrnutí v poslední kapitole.

01.02.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tohle píšu především jako připomínku pro sebe: Nečti sci-fi, když tě ještě nikdy žádné nebavilo!
Nepovažuji se za vědeckotechnického analfabeta, ale tady toho bylo prostě moc. Přihoďte k tomu trochu komunismu, který mě prostě znechucuje ve všech formách, a usnu na každé desáté stránce a do čtení se budu muset nutit. Ze začátku se děj na všech frontách vyvíjí zajímavě, ale od půlky jsem jen létala očima po stránkách, jestli se stane to něco hlubokého, kvůli čemu je knížka tak vychvalovaná. A dle mého se nestalo.

31.01.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nemám vůbec nic proti jazyku, kterým je kniha napsaná. Ale postavy mi byly všechny tak nesympatické a k tomu nemalá dávka násilí na zvířatech.
Chápu, že jde o popis života určité skupiny lidí a jako takový je nejspíš velmi věrohodný, ale po dvou třetinách už se mi o tom, jak jsou ti mladí k ničemu a za komunistů zas tak zle nebylo, číst nechtělo.

18.01.2020 2 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Maja Lunde rozhodně umí. Oba mužští protagonisté byli sice idioti, ale všechny linie byly čtivé a zajímavé. Druhou třetinu knihy jsem hltala, nadchlo mě, jak se jednotlivé linky pomalu propojují. Po dočtení mi zůstalo hodně k zamyšlení.

09.01.2020 5 z 5

Život zn.: Hygge Život zn.: Hygge Rosie Blake

Rovnou přiznám, že knížku jsem si pořídila kvůli růžovoučké, blýskavé obálce a hygge v názvu. A četla jsem jí, když jsem chtěla růžovoučký, jednoduchý příběh se spoustou svíček a teplých ponožek. Když autorka potřebuje posunout děj, moc se s tím nemaže a prostě to udělá. Také si myslím, že z toho šlo vyždímat trochu víc, ale kolem dokola knížka splnila očekávání.

06.01.2020 4 z 5

Napětí Napětí Naomi Alderman

Jak by to dopadlo, kdyby ženy získaly nad muži fyzickou převahu a chtěly pomstu, místo rovnosti? Oceňovala jsem zejména části, které tímhle rezonovaly - události, které se v našem světě dějí ženám, převrácené naruby. Bohužel mi ale žádná z postav nepřirostla k srdci, bylo mi jedno, co stane.

29.12.2019 4 z 5