V zajetí zimy

V zajetí zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428808/bmid_v-zajeti-zimy-Udc-428808.jpeg 4.4 333

Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby — dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před prosbami vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro to jako stvořená. Když jí dědeček dá měšec stříbrňáků, přinese mu ho zpátky plný zlata. Brzy se rozkřikne, že dokáže proměnit stříbro ve zlato. To ale přiláká pozornost krále Staryků — bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Tím se dá do pohybu řada událostí, jimž spolu s Mirjem čelí vesnická dívka Wanda, která pro ni pracuje, protože její otec si nemůže dovolit zaplatit dluh, a šlechtična Irina, kterou chce otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

Spinning Silver , 2018

Komentáře 81 Recenze 2

Lienilda
Lienilda
předevčírem 5 z 5

V zajetí zimy se mi podařilo číst v době, kdy i počasí je zimní a připomíná pohádku. O to víc jsem si čtení o sněhu, vichřicích a ledu užila. Krásná propracovaná pohádka, ze začátku připomínající Hru o trůny (Starkové vs. Starykové), i Naslouchače mě to v lecčems připomnělo.

Každá kapitola se střídá z pohledu jiné osoby, ze začátku mě to ale dost zmátlo :) ale jak jsem si na to zvykla, šlo to samo. Nejdříve čteme příběh z pohledu 3 dívek přibližně stejného věku a pak se postupně přidávají další postavy. Moc se mi to líbilo a určitě si od autorky přečtu v budoucnu něco jiného.

amejzlík
amejzlík
22.07.2023 2 z 5

(SPOILER) Z románu Ve stínu hvozdu jsem měla daleko lepší pocit. Připadal mi více originální než Vichry zimy. Evokovaly mi hodně jiné fantasy, které už jsem četla. Hlavně jsem měla takový pocit, že kniha hodně špatně vykrádá Martinovu Hru o trůny. Originální byla jen postava lichvářky Mirjem. Změna stříbra ve zlato mi přišla taky tuctová. Milostný vztah raději nechci komentovat vůbec. Za mne hodně velké NE.

Ellis03
Ellis03
23.01.2023 5 z 5

Bylo to skvěle. Tak nějak přiměřeně od všeho trochu - romantika, pohádka, nadpřirozeno tak akorát, aby to dávalo smysl… Ja jsem nadsena a musím přiznat ze se mi to líbilo i podstatně více než třeba V zajetí hvozdu nebo Trilogie zimní noci. Postavy byly skvěle propojené a styl napsání byl genialni. Dokonce i to, ze části malého Stepona byly psány takovým více dětským stylem. Nevím, jestli to byla hlavně práce překladu nebo autorky, každopádně dohromady to fungovalo skvěle.

Jenom mi tam chybelo ještě par stránek. Když už přišel konec, jak jsem si ho prala, klidně bych si ho ještě na par stránkách vychutnala. Stejně tak i dalších par stran o Irine by mi nevadilo.:)

Hanathor
Hanathor
10.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla dlouho, ale ne proto, že by mi připadala nudná. Příběh byl poutavý a velmi promyšlený. Určitě si od autorky přečtu i něco dalšího.

Petra-1
Petra-1
28.12.2022 5 z 5

Nádherný příběh s užasnou atmosférou a stylem vyprávění. Musím pochválit originalitu. A ty postavy! Racionálně uvažující a nejsou otravné! Ze začátku trochu trvá než se příběh rozjede, ale pak knihu nejde odložit.

animovanej medv
animovanej medv
30.11.2022 5 z 5

Je to taková ta kniha, jak vám je líto, že jste jí dočetli. Krásný příběh, líbí se mi vyprávění vícero postav, líbí se mi hlavní hrdinky, všechny. Líbí se mi, že postavy nejsou ani kladné ani záporné, prostě žijí svůj život tak, jak nelépe dovedou a je tedy možné se do jejich situace vžít, ačkoli se jim dějí fantastické věci.

V zajetí zimy se mi rozhodně líbilo víc než Ve stínu hvozdu a to jsem si myslela, že je nemožné. Nezbývá se jen těšit na další knihu od autorky.

LenkaPet
LenkaPet
06.11.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale hodně jsem se s ní natrapila a mockrát ji odložila. Ale jsem ráda že dopadla tak jak dopadla. Věděla jsem že to tak nějak bude. Příběh je zdlouhavý a v určitých částech jsem se hrozně nudila. Přesto mám tuto spisovatelka moc ráda a Ve stínu hvozdu miluji. Doufám že zase napíše něco tak roztomileho. Určitě stojí za přečtení ale se Stínem hvozdu se srovnat nedá.

KristinTj
KristinTj
25.07.2022 5 z 5

Zimní koncert začíná lehkou melodií židovské dívky žijící za dávných časů na litevském venkově. Postupně se přidávají další hlasy a příběh se rozvíjí, větví, mohutní. Kouzelné vyhrávky, děj nahlížený z hledisek jednotlivých postav i síla pobaltské zimy vyplétají umělecký vzor za doprovodu orchestru více osudů až do velkého pohádkového finále. Velmi osvěžující, zvláště pak v letošním horkém létě. Paní Noviková mě zase dokázala překvapit i potěšit. Nakonec snad zkusím i tu dračí pentalogii...

MichaLela
MichaLela
20.06.2022 4 z 5

Knížka mě opravdu zaujala :) Pěkně vymyšlený pohádkový svět. Čekala jsem trochu jiný konec, přišla mi ke konci slabší, ale celkově z ní mám hodně dobrý pocit a knížku můžu jen doporučit.

zazvorka
zazvorka
23.05.2022 5 z 5

Krásná pohádka - po řadě detektivek plných psychopatů s těžkým dětstvím bylo fajn pro změnu číst příběh, kde padouchem je démon. Od autorky jsem nejdříve náhodně přečetla Ve stínu Hvozdu, to se mi moc líbilo. Takže jsem sáhla po další knížce a krásně jsem si čtení užila. S potěšením dávám do knihovničky do sekce Pohoda.

Hanulak01
Hanulak01
04.05.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila. V cca polovině mi přijde že příběh tak nějak zpomalí a trochu se tam opakujou, pak se z toho ale dostanou a nabídnou velmi uspokojivé zakončení. Jenom mi pak ještě úplně nesedlo množství postav a frekvence, s jakou se střídaly. Celkově bych ale knihu určitě doporučila :)

Wasdy
Wasdy
25.04.2022 5 z 5

Tuhle knihu miluju, líbí se mi o něco víc než kniha Ve stínu Hvozd. Její děj byl naprosto skvělý a styl jakým byla napsaná též. Rozhodně doporučuji všem čtenářkám.

Veber
Veber
19.04.2022 5 z 5

Tohle byla pohádka. Líbilo se mi vyprávění z více pohledů (i z toho dětského). Novik opět nezklamala svými popisy a líčením daného světa. Postavy byly sympatické. Líbilo se mi, že se nejedná o žádné krásky (Irina dokonce popisovaná jako nehezká). Pokud bych měla porovnávat s Hvozdem, tak Hvozd se mi líbil více. Zima je mnohem více pohádková, celý příběh provází naděje a její konec je více pohádkový. Hvozd se mi zdál jiný, byl mnohem depresivnější. Každopádně mě čtení těchto dvou knih velmi bavilo a ráda si od Novikové přečtu její další knihy. Ps: Překlad a naše obálky jsou skvělé!

Gwilwilethiel
Gwilwilethiel
30.03.2022 5 z 5

Překrásné, kouzelné...a ten konec. Knížka mi vzala slova :)
Po přečtení Ve stínu hvozdu jsem se těšila na podobně laděnou pohádku a Naomi Novik mě nezklamala, právě naopak mě při dočítání poslední kapitoly ve vlaku rozplakala dojetím :D

SBH
SBH
25.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha byla napsána pro mě. Omlouvám se všem ostatním, ale je to tak. Jsem nadšená, zamilovaná a asi ji dnes večer otevřu znovu od začátku.
Začnu nejméně důležitou částí, která ale orámovala skvělý obraz jako krásný rám – bohatý a poetický jazyk. Celou pohádkovou krajinu jsem prostě viděla, vzdychala nad nádhernými šperky, mrazil mě sníh, pálil žár.
Nejsilnějším plusem pro mě byly postavy. Obě hlavní hrdinky rozhodné, spravedlivé, v zásadě laskavé a hlavně – aplaus a fanfáry – chytré ženy, ale jakože CHYTRÉ. Děkuji nastotisíckrát. Ten zbytek sestával ze sympaťáků a složitých rozervaných charakterů či mizerných padouchů a ach, nejradši bych se mezi nimi octla (ovšem v domácnosti panovy Madelštamové, jinde ne). Každá postava ve svém vývoji urazila kus cesty, na konci nikdo nebyl stejný.
Dialogy? Nic mi neskřípalo, takže působily přirozeně, ovšem přiznávám, že v některých šarádách Ireniny vysoké politiky či v dohadování mezi Starykem a Mirjam o protislužbách za královu pýchu jsem se ztrácela. Další důvod pro nové přelouskání.
Děj. Nejen že to byla jízda, která mě nutila číst v naprosto nemožných situacích. Taky jsem si velice užívala detektivku, kdy jsem hádala, kterou pohádku autorka momentálně parafrázuje, a kochala se, jak jí to úžasně vychází. Na tak složitou kompozici další plus – žádné logické nesrovnalosti. A to jsem fakticky nevěřila, že se tak komplikovaná partie dá uhrát s tak dobrým výsledkem. No tak mě zabte, miluju šťastné konce.
Další lahůdkou pro mě bylo vyprávění v ich-formě, ovšem z úhlu pohledu různých postav, které se střídaly mnohdy v rámci jedné kapitoly. Nápovědou nebyly žádné těžkopádné nadpisy, nýbrž lehká naťuknutí a stopy v textu, skoro jako drobečky, které za sebou sypali Jeníček s Mařenkou. Užívala jsem si to.
Zápory? Opravdu mě žádný nenapadá. Uznávám, že jsem se smíchy za břicho nepopadala, ovšem když Mirjam nebo Irina převezly sem tam nějakého démona či elfa, fakticky jsem hulákala jak na hokeji. Na konci jsem pochopitelně bulela, jak to holky skoulely.
Skvělá kniha ve všech směrech, důvtipná, moudrá, plná naděje. Báječná.

DK197
DK197
22.03.2022 5 z 5

E-KNIHA: V zajetí zimy je natolik originální příběh, že mi chvíli trvalo se začíst. Než se zorientujete v prostředí a přilnete k postavám. Ale jakmile se to stane, necháte se unášet proudem vyprávění o nelehkých lidských osudech, osobité (a to velmi, v tom nejlepším slova smyslu) magii a nečekaných setkáních. Dost dlouho jsem netušila, kam příběh směřuje a co bude s postavami dál. A užívala si to. Škoda, že rozuzlení hlavní zápletky a závěr už je vymyšlen méně originálně. Ale drží to pohromadě a čtení celkově mě moc bavilo. Ten svět i postavy. Nakonec se mi nechtělo skončit. Tudíž ten drobný nedostatek autorce odpustím a těším se na další její knihy. Doporučuji. Hlavně těm, co hledají něco nového ve fantasy knihách.

Dym
Dym
19.03.2022 4 z 5

Úžasná kniha. Jak se příběh odvíjel rozpoznala jsem v něm odlesky pohádek z mého dětství. Trochu mi vadilo jak moc se postavy střídaly ve vyprávění, ale nevím jak jinak by to šlo udělat, aby čtenář obdržel takový dojem. Jen ten konec mi přišel trochu useknutý, brala bych pár kapitol navíc.

Vědmed
Vědmed
07.03.2022 5 z 5

Celá kniha je postavena, jak jedna chaloupka v ní, mezi světy. Svět náš a svět, jehož bránu jsme zavřeli svoji přehnanou vírou v rozum. Mohli jsme jej zamknout na několik zapadů a zahodit klíč, ale jeho existenci jsme nezrušili, pouze my sami jsme se ponořili do mlžného oparu materialismu.

Wimmerka
Wimmerka
25.01.2022 4 z 5

Knížka s opravdu úžasně propracovaným světem a příběh, který vás snadno vtáhne do děje. Na můj vkus byla ale Knížka hrozně zdlouhavá. Od začátku se tam toho noc nedělo a popravdě bych teď hned po přečtení si ani nevzpomněla na nějaké detaily. Ale i přes tuhle dlouhou "předehru" jsem se ke knížce ráda vracela a neměla sem chuť jí hned odložit. Pak ale přišel závěr, který fakt stál za to, ale vzhledem k dlouhému úvodu byl naopak hrozně uspěchaný.

jitka_dankova
jitka_dankova
17.01.2022 4 z 5

Pohádka o třech ženách (Mirjem, Wanda a Irina), které se snaží vzepřít svému osudu. Nenápadně uvádí hrdinky do jemného fantasy světa. Mne ale bohužel kniha nijak neoslovila, nedokázala jsem se dostatečně začíst a prožívat příběhy s těmi hrdinkami. Bohužel kvůli přeskakování mezi třemi příběhovými linkami jsem se v ději i dost ztrácela. Tenhle příběh prostě nějak není pro mne, hvězdičky si ale zaslouží, psaný je dobře a téma je zajímavé a chápu, že jiné dokázal hodně oslovit.

KuroHaru
KuroHaru
04.01.2022 5 z 5

Ve srovnání s knihou Ve stínu hvozdu, kterou jsem od Naomi Novikové četla jako první (a už ta se mi hodně líbila), má V zajetí zimy daleko větší náboj a neobsahuje hluchá místa. Slovanská mytologie, kterou Noviková do svých děl vnáší, funguje v propojení s životy "obyčejných" smrtelníků velmi dobře a nenásilně. Autorka umí skvěle vykreslit postavy, které mají neotřelý charakter a člověk si chtě nechtě zamiluje i ty na první pohled ne úplně kladné hrdiny. Kromě toho ji zjevně baví silné ženské hrdinky, které se umí poprat se svým osudem (feministky musí jásat).
Tyto fantasy jsou vlastně jakýmisi moderními pohádkami pro dospělé (pro dětské čtenáře si je asi neumím úplně představit) a skvěle se hodí na dlouhé zimní večery pod dekou a s dobrým čajem.
Stejně jako u "Hvozdu" musím pochválit excelentní překlad a krásné provedení obálky.

M.C.SMITH
M.C.SMITH
27.12.2021 5 z 5

Autorka je naprosto skvělá. Už jsem přečetla druhou její knihu a u obou to bylo podobné. Ze začátku jsem měla pocit, že příběh bude divný - dokonce jsem se v něm i chvílemi ztrácela. Pak se to ale pořádně rozjelo a já jsem hltavě četla jednu stranu za druhou, na konci mi dokonce ukápla slzička. Celou dobu jsem fandila Starykovi, takže konec byl pro mne sladká třešinka na dortu.
Jsem naprosto spokojená, nadšená z příběhu, který budu mít ještě dlouho v živé paměti.

TerryDee
TerryDee
26.12.2021 5 z 5

0Další fantasy inspirovaná slovanským folklórem. Stejně jako ve Ve stínu hvozdu, tak i tady čerpá autorka ze slovanských pohádek a mytologie, které jsou v tomto případě jak pohádkově kouzelné, tak i drsně realistické a dýchá na vás ta mrazivá atmosféra.
Kniha sleduje osud tří hrdinek, a to Mirjem, Wandy a Iriny. Každá je jiná, žijou odlišné životy a přesto mají společné to, že chtějí ovlivnit svůj osud. Nakonec se všechny tři příběhy propletou dohromady a utvoří celek, jenž drží pospolu.
Za mě osobně doporučuji. Rozhodně to stojí za přečtení.

Libris_Na_Ex
Libris_Na_Ex
08.12.2021 5 z 5

Och. Nebylo nic, co bych si na této knize nezamilovala! Ale přeci jenom jsou dvě věci, které vyčnívaly.
První byl svět a prostředí. Já jsem velký milovník zimy, takže svět věčné zimy a postavy, které jsou ztělesnění zimy bylo něco neskutečného. Navíc magie, která je postavená víc na slovíčkaření, než na velké akci byla naprosto perfektně vymyšlená a vždy jsem jenom čekala jak hlavní hrdinky daný problém vyřeší.
No a postavy. Nejmíň si mě získali Wanda a její bratři. Ze začátku mě jejich příběh bavil, ale když se oddělili od Mirijam, jejich dějová linka mě už tolik nezajímala. Naopak Mirijam, Král Staryků, Irina a Mirnatius si mě úplně omotali kolem prstu a dýchal jsem pro ně celou knihu.
A to jak se jednotlivé dějové linky různě prolínaly... úžasný, prostě úžasný.
Takhle kniha, je krásný, mrazivý klenot!

Kaduri
Kaduri
27.11.2021 5 z 5

Tak, toto bola opäť "trefa do čierneho". Knižku som si vybrala v rámci vianočnej výzvy jednej čitateľskej skupiny a, úprimne, predčila moje očakávania.
Krásna fantasy rozprávka pre dospelých. Výborné boli všetky 3 dejové linky, ktoré sa v priebehu deja pretínajú a znova rozchádzajú - Mirjemina, Irinina i Wandina. Celkovo ma bavia hlavné hrdinky tejto autorky. Nejedná sa o žiadne prvoplánové bezduché krásky. Naopak, dokážu si poradiť v každej situácii svojou inteligenciou a prefíkanosťou.
Tým, ktorým sa páčila napr. Trilogie zimní noci, smelo do toho.
Knižka vás správne naladí na čas vianočných rozprávok a prinesie pravú ruskú zimu aspoň na papieri:).

Arev122
Arev122
28.10.2021 3 z 5

Zajímavě psaný fantasti román. První část románu se mi četla lépe, bylo to více uvěřitelné, vtáhlo mě to do děje, konec byl trochu moc překombinovaný a příliš pohádkový.

Hatshepsut
Hatshepsut
26.08.2021 5 z 5

Po přečtení knihy "Ve stínu hvozdu" už vím, že autorka píše začátek pomaleji a dlouho nevíte, jak se příběh bude odvíjet, ale kniha stojí za to přečíst! A má velmi krásný pohádkový konec! Určitě originální fantasy!

Anasa
Anasa
08.07.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, pak jsem se ale do knihy ponořila. Nemohu hodnotit úplně stoprocentně, na to mi v knize něco chybělo, určitě alespoň něco bližšího o vztahu Staryků k lidem. Příběhy ale byly silné, určitě se nestane, že bych za týden nevěděla, co jsem četla.
Všechny tři hrdinky dokázaly jednat racionálně a potlačit veškeré emoce. Mirjem a Irina si to přiznávaly, přesto bych je ráda viděla alespoň chvilku "roztát", mohly být trochu ženštější, takhle opravdu byly v zajetí zimy. Nejbližší mi byla Wanda. Ta se vyvíjela opačně - od dívky, která se zatvrdila, aby mohla svůj život ustát, ke statečné a samostatné ženě, která své srdce otevřela bratrům, přítelkyni a jejím rodičům. Těší mě, že podobným vývojem prošel i její bratr Sergej, postava okrajová, ale důležitá. Když vše shrnu, Naomi Novik pro mne nebude autorkou, od které mi jedna kniha stačila.

Kaya77911
Kaya77911
21.05.2021 5 z 5

Po dočtení Medvěda a Slavíka jsem chtěla něco v podobném stylu a někdo mi doporučil knihu V zajetí zimy. Nejdříve jsem nechtěla, ale po přečtení anotace a několika pozitivních recenzích jsem se do toho pustila a musím říct, že to bylo super. Strašně ráda čtu o zimě a tady se autorce povedlo krásně vystihnout tu mrazivou atmosféru. Hned jsem se začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Je to opět vyprávěno z pohledu několika postav (a ne jenom hlavních ). Když už jsme u těch postav tak ty jsem si taky zamilovala! Jsou tu tři hlavní hrdinky - Wanda, Irina a Mirjem. Všechny jsou super. Mirjem je dost rázná a jen tak se nevzdá, Irina je odvážná a sympatická a Wanda je strašně silná a její příběh byl asi nejkrutější. Potom bych chtěla napsat něco k Steponovi, což byl Wandin mladší bráška a části psané z jeho pohledu byly vážně úžasné. Tím jak je ještě celkem malý tak mě strašně bavilo číst jak vnímá všechny ty hrůzy co se kolem něj dějí. Někdy to bylo až tak strašné, že jsem měla na krajíčku (nekecám, fakt jsem málem brečela). Přesto to ale bylo naprosto boží a konec byl vážně super.

TeraBla
TeraBla
06.05.2021 3 z 5

Opět zajímavě napsaná fantasy s dívkami jako hlavními hrdinkami, s židovskými prvky, Litvou a spoustou zimy. První polovina se četla dobře, byla akční a měla spád. Ve druhé polovině bylo pár pasáží, které mi přišly zbytečně rozvleklé a zbytečné. První kniha autorky se mi líbila více. Nicméně originální psaní, a ráda si počkám na případné další tituly.