V zajetí zimy

Pohádková fantasy inspirovaná slovanským folklorem od autorky Ve stínu Hvozdu. Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby — dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před prosbami vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro to jako stvořená. Když jí dědeček dá měšec stříbrňáků, přinese mu ho zpátky plný zlata. Brzy se rozkřikne, že dokáže proměnit stříbro ve zlato. To ale přiláká pozornost krále Staryků — bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Tím se dá do pohybu řada událostí, jimž spolu s Mirjem čelí vesnická dívka Wanda, která pro ni pracuje, protože její otec si nemůže dovolit zaplatit dluh, a šlechtična Irina, kterou chce otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428808/big_v-zajeti-zimy-Udc-428808.jpeg 4.5258
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

Spinning Silver, 2018

Kniha V zajetí zimy

MichaLela

Knížka mě opravdu zaujala :) Pěkně vymyšlený pohádkový svět. Čekala jsem trochu jiný konec, přišla mi ke konci slabší, ale celkově z ní mám hodně dobrý pocit a knížku můžu jen doporučit.

zazvorka

Krásná pohádka - po řadě detektivek plných psychopatů s těžkým dětstvím bylo fajn pro změnu číst příběh, kde padouchem je démon a nakonec polepšeným bídákem zimní král. Od autorky jsem nejdříve náhodně přečetla Ve stínu Hvozdu, to se mi moc líbilo. Takže jsem sáhla po další knížce a krásně jsem si čtení užila. S potěšením dávám do knihovničky do sekce Pohoda.

Hanulak01

Kniha se mi líbila. V cca polovině mi přijde že příběh tak nějak zpomalí a trochu se tam opakujou, pak se z toho ale dostanou a nabídnou velmi uspokojivé zakončení. Jenom mi pak ještě úplně nesedlo množství postav a frekvence, s jakou se střídaly. Celkově bych ale knihu určitě doporučila :)

Wasdy

Tuhle knihu miluju, líbí se mi o něco víc než kniha Ve stínu Hvozd. Její děj byl naprosto skvělý a styl jakým byla napsaná též. Rozhodně doporučuji všem čtenářkám.

Veber

Tohle byla pohádka. Líbilo se mi vyprávění z více pohledů (i z toho dětského). Novik opět nezklamala svými popisy a líčením daného světa. Postavy byly sympatické. Líbilo se mi, že se nejedná o žádné krásky (Irina dokonce popisovaná jako nehezká). Pokud bych měla porovnávat s Hvozdem, tak Hvozd se mi líbil více. Zima je mnohem více pohádková, celý příběh provází naděje a její konec je více pohádkový. Hvozd se mi zdál jiný, byl mnohem depresivnější. Každopádně mě čtení těchto dvou knih velmi bavilo a ráda si od Novikové přečtu její další knihy. Ps: Překlad a naše obálky jsou skvělé!

Gwilwilethiel

Překrásné, kouzelné...a ten konec. Knížka mi vzala slova :)
Po přečtení Ve stínu hvozdu jsem se těšila na podobně laděnou pohádku a Naomi Novik mě nezklamala, právě naopak mě při dočítání poslední kapitoly ve vlaku rozplakala dojetím :D

SBH

(+ SPOILER) Tato kniha byla napsána pro mě. Omlouvám se všem ostatním, ale je to tak. Jsem nadšená, zamilovaná a asi ji dnes večer otevřu znovu od začátku.
Začnu nejméně důležitou částí, která ale orámovala skvělý obraz jako krásný rám – bohatý a poetický jazyk. Celou pohádkovou krajinu jsem prostě viděla, vzdychala nad nádhernými šperky, mrazil mě sníh, pálil žár.
Nejsilnějším plusem pro mě byly postavy. Obě hlavní hrdinky rozhodné, spravedlivé, v zásadě laskavé a hlavně – aplaus a fanfáry – chytré ženy, ale jakože CHYTRÉ. Děkuji nastotisíckrát. Ten zbytek sestával ze sympaťáků a složitých rozervaných charakterů či mizerných padouchů a ach, nejradši bych se mezi nimi octla (ovšem v domácnosti panovy Madelštamové, jinde ne). Každá postava ve svém vývoji urazila kus cesty, na konci nikdo nebyl stejný.
Dialogy? Nic mi neskřípalo, takže působily přirozeně, ovšem přiznávám, že v některých šarádách Ireniny vysoké politiky či v dohadování mezi Starykem a Mirjam o protislužbách za královu pýchu jsem se ztrácela. Další důvod pro nové přelouskání.
Děj. Nejen že to byla jízda, která mě nutila číst v naprosto nemožných situacích. Taky jsem si velice užívala detektivku, kdy jsem hádala, kterou pohádku autorka momentálně parafrázuje, a kochala se, jak jí to úžasně vychází. Na tak složitou kompozici další plus – žádné logické nesrovnalosti. A to jsem fakticky nevěřila, že se tak komplikovaná partie dá uhrát s tak dobrým výsledkem. No tak mě zabte, miluju šťastné konce.
Další lahůdkou pro mě bylo vyprávění v ich-formě, ovšem z úhlu pohledu různých postav, které se střídaly mnohdy v rámci jedné kapitoly. Nápovědou nebyly žádné těžkopádné nadpisy, nýbrž lehká naťuknutí a stopy v textu, skoro jako drobečky, které za sebou sypali Jeníček s Mařenkou. Užívala jsem si to.
Zápory? Opravdu mě žádný nenapadá. Uznávám, že jsem se smíchy za břicho nepopadala, ovšem když Mirjam nebo Irina převezly sem tam nějakého démona či elfa, fakticky jsem hulákala jak na hokeji. Na konci jsem pochopitelně bulela, jak to holky skoulely.
Skvělá kniha ve všech směrech, důvtipná, moudrá, plná naděje. Báječná.

DK197

E-KNIHA: V zajetí zimy je natolik originální příběh, že mi chvíli trvalo se začíst. Než se zorientujete v prostředí a přilnete k postavám. Ale jakmile se to stane, necháte se unášet proudem vyprávění o nelehkých lidských osudech, osobité (a to velmi, v tom nejlepším slova smyslu) magii a nečekaných setkáních. Dost dlouho jsem netušila, kam příběh směřuje a co bude s postavami dál. A užívala si to. Škoda, že rozuzlení hlavní zápletky a závěr už je vymyšlen méně originálně. Ale drží to pohromadě a čtení celkově mě moc bavilo. Ten svět i postavy. Nakonec se mi nechtělo skončit. Tudíž ten drobný nedostatek autorce odpustím a těším se na další její knihy. Doporučuji. Hlavně těm, co hledají něco nového ve fantasy knihách.