V zajetí zimy

V zajetí zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428808/bmid_v-zajeti-zimy-Udc-428808.jpeg 4 357 86

Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby — dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před prosbami vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro to jako stvořená. Když jí dědeček dá měšec stříbrňáků, přinese mu ho zpátky plný zlata. Brzy se rozkřikne, že dokáže proměnit stříbro ve zlato. To ale přiláká pozornost krále Staryků — bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Tím se dá do pohybu řada událostí, jimž spolu s Mirjem čelí vesnická dívka Wanda, která pro ni pracuje, protože její otec si nemůže dovolit zaplatit dluh, a šlechtična Irina, kterou chce otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Spinning Silver , 2018

zerycek05
24.07.2020 5 z 5

Skvělé napínavé fantasy s originální tématikou a prostředím.

bbara155
22.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Celý život miluju pohádky a tahle mě chytila a držela od začátku do konce. Přesně ve stylu "dobrou knihu chcete dočíst, ale zároveň ji nechcete dočíst"! Naomi Novik jsem doteď neznala, ale určitě si přečtu i další její knihy.

janca6129
11.07.2020 4 z 5

I přes začátek, kterým jsem se neprokousávala snadno, dávám knize vysoké hodnocení. Líbí se mi styl vyprávění více vypravěčů, jejichž osudy se vzájemně a logicky protínají až do samotného konce, prolínání světů, skvěle vykreslené charaktery postav, nenápadné milostné pletky... Hezké a originální čtení. :)

zuzak07
09.07.2020 5 z 5

Knížky od Naomi Novik miluji. Umí zaujmout silnými charakterními postavami, překvapivým dějem i krásným poetickým jazykem při popisu. Mám od ní přečtené vše, doporučuji hlavně tuto knihu a Ve stínu hvozdu.

pista53
01.07.2020 3 z 5

Naomi Noviková – V zajetí zimy

Touto knihou jsem se prokousávala velmi dlouho a musím se přiznat, že z počátku čtení dost drhlo. Nejsem nikterak skalní fanynkou fantasy, spíš do tohoto žánru občas zabloudím s dětmi. Proto jsem byla spíš zvědavá, než natěšená.
Příběh byl vyprávěn velmi poutavě, bavilo mě střídání jednotlivých vypravěčů, kdy jsme mohli na jednotlivé situace pohlížet z více úhlů, s různými zkušenostmi a postupně tak skládat střípky mozaiky až do dechberoucího finále.
Ale bohužel s těmi postavami jsem měla trochu problém. Všechny hlavní hrdinky byly udatné, silné, chytré a samostatné ženy, které si dokázaly poradit v každé situaci a před ničím se nezalekly. Nevím, pro jakou věkovou skupinu je tato kniha určena, pokud je to bráno jako YA chápu, že většina dívek 13+ jistě o takové své budoucnosti sní. Bohužel mi tam jaksi chyběli ti stejně udatní a úchvatní muži. Aspoň ze začátku tam byla většina mužského pokolení vykreslena jako násilná, slabošská a tyranizující hovada (pardon), která jsou ženě akorát na obtíž. Ke konci se trochu zvetil a „polepšil“ jeden arcilotr, ale i tak mi to přišlo trochu málo. Nějak mi v tom chyběl cit…
Ba naopak mě bavil ten svět, ve kterém se celý příběh odehrával. Neurčitá doba, litevské reálie a do toho pohádková mythologie.
Sice mé hodnocení není nikterak vysoké, ale přesto nelituji, že jsem knize čas věnovala. Občas není na škodu, zabrousit do jiných čtenářských vod, než na které jsem zvyklá.

wotana
29.06.2020 5 z 5

No tak tahle kniha je prostě BOMBA :-) Nádherná, romantická, napínavá, jednoznačně se zařazuje mezi moje TOPky.

jeani001
22.06.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy jaké jsem kdy četla!!!
Překrásně promyšlené a propracované, žádné zbytečnosti, každé slovo mělo svůj smysl a příběhy všech tří hrdinek vytvořily úžasnou mozaiku, která nakonec krásně zapadla do sebe.
Doporučuji všemi deseti!!!! ♥️
Pokud hledáte opravdu kvalitně zpracované fantasy, tak tohle je to pravé!

Bulba
19.06.2020 5 z 5

Knihu jsem si ke čtení vybral na základě recenze v XB1 (od autorky jsem zatím nic nečetl), v niž dostala 5 hvězdiček a byla označena za "pohádkovou fantasy". Kniha se mi velmi líbila. Po klidném začátku se děj prudce rozběhne s mnoha zvraty a končí jako každá správná pohádka.

Mona-Lisa
07.06.2020 5 z 5

Hned zkraje začnu tím, že převládá upřímné překvapení, že jsem neměla co dočinění s žádným přeslazeným young adult kouskem cáklým sem tam nějakým nadpřirozenem. To vysoké hodnocení tady si opravdu zaslouží.
Je to (převážnou část knihy) psané z pohledu tří postav- každá přežívá v jiné společenské vrstvě - rolnická děvečka/lichvářka/ a dcera šlechtice. Sice pochazejí z rozdílných poměrů ale spojuje je hrdost a vůle, se kterým čelí svému osudu a všem překážkám, co pro ně Noviková připravila ( a že jich nebylo málo).
Hlavně jdou poznat spisovatelčiny středoevropské kořeny a ze stránek přímo dýchá/tepe/křičí (dosaď cokoliv) kouzlo slovanského folklóru a pohádek. Taky se moc s postavama nemaže, romanťárnu člověk hledá mezi řádky (nebo pod vrstvami ledu) a to jen jemné náznaky.
Vnitřní pochody a dilemata, kterým holčiny čelí popsala bravurně a smekám i před promyšleností děje a logickým jednáním postav.
Těším se neskutečně až si od ní přečtu něco dalšího.

LadinSt
05.06.2020 5 z 5

Ze Stínu hvozdu jsem byl absolutně nadšený a ani V zajetí zimy mě rozhodně nezklamalo, ačkoli musím říct, že mě už nevystřelilo tak do nebes jako Hvozd. Novik opět vytvořila zdánlivě jednoduchý, ale uvnitř promyšlený příběh, který vychází z tradic a filozofie starých pohádek a mytologie. Budu doufat, že se autorka této "série" nevzdá a ještě něco v takovém duchu vytvoří.

Kasana
04.06.2020 5 z 5

Strašně se mi líbí ta symbolika u Naomininých knih. Ve stínu hvozdu je představen strach našich předků z lesa (že tam žije sem tam nějaká ta ježibaba je asi ten nejmenší důvod, ale lesa se skutečně báli). I v zajetí zimy je ten strach; strach z toho, zda zimu přežijí nebo ne. Boží!!!

V tomto díle je nyní sice hlavní hrdinka Mirjem, ale není její příběh vyprávěn jen z jejího pohledu. Nejdříve jsem se toho docela bála, protože často se stává, že ty další postavy jakoby nežijí vlastní život a to nejzajímavější na nich je, jak vnímají někoho jiného. Wanda, Irina, Stepon ... ti všichni žijí vlastní život. Hrozně mě zaujalo, že i každý z nich má jiný vyprávěcí styl, zmíní jenom to, co ho zajímá ... já nevím, ale tohle jsem zatím nikde neviděla.

Taky ten příběh. Že je to převyprávění Rampelníka je asi pravdivé, ale to pořád nic moc neřekne. Mimo toho, že Mirjem mění stříbro ve zlato, aby přežila, se tam děje na pozadí tolik věcí ... Irina řeší vztah s carem, Mirjem musí jako židovka bojovat o své místo v městečku, Wanda řeší rodinné problémy. Je tam toho celkem dost a místy mi to snad přišlo trochu uspěchané.

Pokud bych měla mít nějaké výhrady, tak snad na tom jejich světě. Král Staryků se zmínil, že jsou i jiná království a velmi ráda bych se o nich dozvěděla něco víc. Jo a taky, jestli hledáte milostný příběh, tak tady hledáte špatně. Ve stínu hvozdu sice nějaký byl (dle mého ne moc dobře vydařen), ale tady je ho ještě méně. Ale upřímně? Vůbec mi to nevadí.

Kdybych měla zase říct, co se mi nejvíce líbilo ... byla to úplně poslední věta. Neřeknu, co tam je, prostě si to přečtěte. I kdybyste nebyli fanoušky fantasy nebo čtete jenom zamilované příběhy ... tohle se čte samo. A ta obálka? Krása.

whiolet
28.05.2020 5 z 5

Jedna kniha, jedna společná cesta ke svržení zimy, vyprávěna několika postavami.
Bála jsem se, že mě některé vyprávění bude nudit, nebo, že, když nemá víc prostoru hlavní hrdinka Mirjem, já se začnu nudit, ale světě div se, všechno, to krásne do sebe zapadalo.
Knihu jsem si zamilovala se všemi jejími postavami, klidně bych si hned přečetla i druhý díl, kdyby byl.
Tohle bylo skvělé čtení ;)

klodnerovic
23.05.2020 4 z 5

V zajetí zimy jsem četla na doporučení. Nejsem zklamaná, ale ani zvlášť nadšená.
Příliš mnoho postav, příliš mnoho vypravěčů, nedostatečné členění textu, příliš popisů, příliš naznačeného, málo vysvětleného. Nedostalo se mi odpovědí na otázky, které mě v průběhu čtení napadaly, ale ... líbila se mi TA atmosféra a byli mi sympatičtí hlavní hrdinové, a to i ti záporní :D.

certik003
15.05.2020 5 z 5

Nebýt Staryků a nadpřirozených sil, mohl by to klidně být historický román. Takhle je to moc hezká pohádka o třech dívkách, jejíž osudy se v příběhu postupně proplétají a které díky vlastní síle a odvaze změní svůj život a podaří se jim zvítězit nad zlem. Tohle je moje první kniha od autorky a myslím, že ne poslední.

kucharikovaa
14.05.2020 4 z 5

Moc pěkný příběh. Jak už tu někdo psal, tak by se mi líbilo, kdyby bylo víc prostoru pro hlavní hrdinku. Některé pohledy mě občas nudily. Ale jako celek opravdu skvělá kniha!

Czekanka
22.04.2020 5 z 5

Asi jsem našla svou novou nejoblíbenější knihu. Je to krásná pohádka s prvky hororu i slovanských tradic, která se nedá předvídat až do poslední stránky.

kukoviky
16.04.2020 5 z 5

Prekrásny príbeh. Nemohla som sa odtrhnúť. Dievčatá nižšie v komentoch napísali presne všetko to, čo som mala na jazyku, len by som sa opakovala :-)

Andy0892
08.04.2020 5 z 5

Ani další kniha této autorky mě nezklamala. Více kladných i záporných postav jejichž příběhy se propojovaly smysluplně až do konce. Každá z těch postav měla svoji osobnost, která se proměňovala s danou situací, což se ne každému spisovateli podaří. Kladně u těchto knih hodnotím také vzájemné “nesympatie“ párů a vyzdviženou chytrost žen! :D

kofee
08.04.2020 5 z 5

Nasytí kolektivní duši prahnoucí po sváru mezi dobrem a zlem, po symbolech, po lásce, jež vítězí nad zlobou a nenávistí.
Skvěle vyprávěná pohádka, obrazy plynou jako film a unáší vás v saních jiskřivě mrazivou krajinou.

UltraKaktus
01.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která se dobře čte! Někdy však trochu působilo zmatek, která postava je zrovna na řadě.