V zajetí zimy

V zajetí zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428808/bmid_v-zajeti-zimy-Udc-428808.jpeg 4 357 86

Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby — dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před prosbami vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro to jako stvořená. Když jí dědeček dá měšec stříbrňáků, přinese mu ho zpátky plný zlata. Brzy se rozkřikne, že dokáže proměnit stříbro ve zlato. To ale přiláká pozornost krále Staryků — bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Tím se dá do pohybu řada událostí, jimž spolu s Mirjem čelí vesnická dívka Wanda, která pro ni pracuje, protože její otec si nemůže dovolit zaplatit dluh, a šlechtična Irina, kterou chce otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Spinning Silver , 2018

Remus Hroozley
31.03.2020 5 z 5

Jo! Jo! Jo! Tahle kniha má všechno, od folklóru, pohádek, hororu. A ten slovanský nádech!

Atekram
28.03.2020 5 z 5

Nádherný příběh. Stejně jako ve Ve stínu hvozdu (nemůžu se rozhodnout, která z těchto knih je lepší), i tady autorka čerpá ze slovanských pohádek a mytologie, které jsou mi (a myslím, že nám Čechům obecně) velmi blízké. Kniha se odehrává v Litvě. Moc se mi líbí jak vykresluje pohádkové i drsně realistické momenty, dýchá na čtenáře mrazem a sněhem, ve kterém se blýská zlato a hlavně má postavy, které přemýšlí a jsou velmi lidské.
Kniha sleduje osud tří hrdinek, každá je úplně jiná, žije jiný život a nejsou to žádné krásné princezny. Jedno mají ale společné - sílu ovlivnit svůj osud. Zní to jako strašné klišé, ale nebojte, kniha rozhodně klišé není. Tohle je hlavní poselství, které je cítit už ve Ve stínu hvozdu, ale tady vyznívá ještě o něco silněji. Je to poselství o síle žen zvolit si svůj osud ve světě, kde je běžné, že to za ně dělá někdo jiný.
Všechny tři příběhy se nakonec propletou, nechybí láska, kouzla ani napětí. Zároveň velmi oceňuji, že kniha je uzavřená a není součástí žádné série. Opravdu mě uchvátila jako málo knih za poslední dobu.

Verulesa
23.03.2020 5 z 5

Tohle mě bavilo moc. Snesla bych teda o něco méně prostoru pro vedlejší postavy a více pro hlavní hrdinky, ale i tak velký dobrý.

anishta
14.03.2020 5 z 5

Nemůžu říct, že se mi to líbilo více než Ve stínu hvozdu, to se mi líbilo asi o chlup více, ale tohle bylo taky skvělé a můžu jen doporučit. Hlavní hrdinka projdou neskutečným vývojem a na konci jsou celkem prďácký frajerky. Takže jo. Super.

kneslova
08.03.2020 5 z 5

Naprosto úžasná a dlouhá pohádka. To mě bavilo. Moc se mi líbila. Psaná podobným stylem jako Ve stínu hvozdu, ale tahle kniha se mi líbila víc.

VeronikaZ
29.02.2020 5 z 5

V YA občas mívám s hlavními hrdinkami problém, tady ale určitě ne, všechny tři mě bavily. Knížka je dokonale zimní, i více než půl roku po přečtení ve mě příběh zůstává živý.

Vyvarovala bych se srovnávání s Winternight trilogií, obě knížky jsou úžasné a inspirované slovanským folklorem, ale každá jiným způsobem a pro mě bylo ze začátku na škodu, že jsem očekávala totéž.