veronika5179 veronika5179 komentáře u knih

Papírová města Papírová města John Green

Pro mě lepší než hledání Aljašky. Užívala jsem si pátrání po Margo, líbila se mi filosofie knihy, obdivovala jsem přátelství hrdinů. Nemohla jsem přestat číst. Nicméně jedna věc mi u Greena trochu vadí a to je jistá předvidatelnost. Stejně jako u Aljašky je zde hrdinka-krásná, všemi obdivovaná žena, do které je zamilovaný hlavní chlapecký hrdina. Nakonec se ukáže, že není tak hloupá a povrchní (záměr autora, ale nepovedlo se ;)...Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. Nemůžu si zvyknout na to, že školní královny krásy mávají s nesmělými chlapci a ti jim leží u nohou, aby jim splnili každé přání...Tohle jediné schéma bych vytkla, jinak paráda.

07.06.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nečekala jsem, že mně bude tak bavit. Možná jsem taky sociopatka, ale chování Amy jsem z velké části naprosto chápala, její vylíčení superholky bylo prostě dokonalé :) Fandila jsem ji až do samého konce, i když Nickovu zlost jsem chápala také..Kniha měla vše, co od tohoto žánru čekám. Nic zbytečného, každá věta měla smysl, nebyla to jen vycpávka..Zkrátka velice příjemné překvapení.

04.03.2015 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Díky Bohu za takové knihy. Je mi líto, že historii pobaltských států téměř neznám a neměla jsem ani tušení, že je potkal osud jako hrdiny v knize...autorce patří velký dík za to, že čtenářům neuvěřitelně lehkou formou přiblížila osudy tolika zničených lidí...

21.11.2014 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Ke sbírce mám zvláštní sentiment, protože pochází z "Bezručova kraje" a místa i události, které popisoval, jsou mi důvěrně známé. Na druhou stranu chápu, že pro čtenáře, který je neznalý slezských poměrů i historie, může Bezručova sbírka působit nezajímavě. Některé příběhy jsou ovšem nadčasové a mohou se stát kdekoliv, nejen ve Slezsku. Slezsko jen přidavá na procítění a autentičnosti.
Do dneška nechápu, jak mohl starý Magdon chodit pěšky za prací až do Ostravy. Není divu, že dopadl tak špatně ;)
Ps. Vracím se k ní často a určitě budu.

16.09.2014 5 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Škoda, že jsem se k tak skvělé knize dostala teprve teď.
Excelentní román, který, kdyby byl zasazen do dnešní doby a jiného prostředí, tak by mohl být světovým bestsellerem. Můžeme být na něj hrdi. Doporučuji všem! Přečteno za jeden večer.

12.09.2014 5 z 5

Holocaust pod lupou Holocaust pod lupou Germar Rudolf

Náročná literatura podpořena nesčetnými odkazy, dokumenty, fotografiemi, takže čtenář může pátrat, co je libo, informace jsou k dispozici, ovšem ne v knihkupectví, kde si pořídíte spíše krejčího/tatéra/zpěváka/básníka/hajného a další z Osvětimi...
V napsání upřímné recenze mi brání trestní zákoník, tak názor alespoň vyjádřím pomoci pěti hvězdiček :)

12.07.2023 5 z 5

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Pokud je toto autorčina prvotina, tak klobouk dolů před autorkou.
Nejdřív jsem knihu odložila, abych se k ní po roce vrátila a s chutí ji přečetla. Moc pěkné seznámí, vykreslení dobových reálií. Škoda, že v knize nebylo více popsáno, jak české země za doby zlatého a železného krále vzkvétaly, vznik měst, hradů...trochu jsem na to čekala. Naopak se autorka na můj vkus až moc věnovala osudům vedlejších postav, které snad ani nebyly tak důležité. I tak hodnotím velice kladně, příběh propracován do detailu, popsat charakter a citový život jak mladé královny tak mužů nejrůznějšího věku, to už chce opravdu asi životní zkušenosti :)

23.12.2022 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Není co vytknout. Naprosto perfektní ve všech směrech. Současná česká literatura je samé krásné překvapení! :)

09.09.2022 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Moje první setkání s Cobenem. Upřímně musím říct, že jsem si více užívala vtipné vsuvky, autorův humor a popis z každodenních životů jednotlivých hrdinů. To bylo na jedničku. Krimi zápletka, vyšetřování a následné zázračné (až úsměvné) vysvětlení na posledních stránkách - to už na jedničku nebylo. Každopádně Cobenovi dám ještě šanci, čte se hodně dobře a třeba mi tento příběh jenom nesedl.

25.05.2020 3 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Temno, stejně jako zřejmě všechny Jiráskovy knihy jsou pro milovníky historie za odměnu. Není to jednoduchá četba, se kterou jste hotovi za dva večery. Je třeba si ji užít a nespěchat. Dnes jsou již Jiráskovy představy a názory o rekatolizaci, Jezuitech a době pobělohorské obecně i vyvráceny, ale i přesto se jedná o nádherný popis nelehké doby, která se v různých obměnách mohla opakovat a opakovala se docela i nedávno. Autor se snažil být občas i objektivní, ale moc se nedařilo ;ú Postav je mnoho, ne všechny je snadné si zapamatovat, k většině si však čtenář dokáže vytvořit vztah i emoce. Nejvíce mne zasáhl popis deklamátorova nešťastného konce s kalichem v rukou...Popis barokní Prahy, svatořečení Jana Nepomouckého je také zážitek. Přesto si myslím, že je třeba mít určité historické povědomí a znalosti, jinak bude čtenář tápat a kniha mu moc radosti nepřinese ;)

03.01.2020 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Nečetla jsem anotaci a o knížce jsem jen věděla, že je od Kariky. S Trhlinou nesrovnávám, proč taky? Nemůžu souhlasit s negativními komentáři. Pokud se tady autorovi něco povedlo, tak je to mistrovské vykreslení atmosféry strachu, napětí a tajemna. Takovou dávku jsem dlouho v žádném thrilleru ani hororu nečetla. Vystavět příběh, který je založen téměř jen na jedné osobě s minimem vedlejších postav, není vůbec jednoduché. Ta trocha "magie" je i na Karikův vkus opravdu maličko a konec také překvapivý. Hlavně milovníci realistických vysvětlení by si mohli přijít na své. Pokud někdo kritizuje počínání hlavního hrdiny, tak bych si ráda přečetla jeho verzi, jak se v takové situaci co nejlépe zachovat a zachránit ;)

15.08.2019 5 z 5

Kniha Života Kniha Života Tamara Klusová

Vtip, který snad ani nelze brát vážně :)

20.01.2019

Veselí Veselí Radka Třeštíková

První třetinu to vypadalo jako nejlepší kniha od paní Třeštíkové - velký potencionál, spousta zajímavých střetnutí, postav, situací. Jenže pak se z toho stala (jak už někdo trefně poznamenal) Lanczová pro dospělé - opět neukotvená třicátnice z Prahy, která jen střídá milence a neví coby. Ve všem tom mileneckém zmatku se dějová linie s otcem a rodinou vytratila a zbylo jen to, co zbyde ve všech knihách této autorky. Škoda.

25.09.2018 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Originální a neotřelý nápad. Jak s popiskem Bářina života, tak Miladina. Postupně se mi to střídání světů ale tak trochu začalo přejídat a upřímně jsem si víc užívala pozemský svět z Bářina pohledu.

19.06.2018 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Úžasné od obálky až po poslední stránku. Pravdivě a někdy komicky (chválím! příjemná změna) vylíčeny osudy lidí na dědinách, kterých je u nás tolik. Autorka umí mistrovsky vystihnout každodenní realitu nejrůznějších typů lidí, jde až do morku kosti. Trochu jsem měla problém s tím, že v knize nevyprávěla snad ani jedna postava, která by neměla vesnickou mentalitu a nevnesla tak do knihy výraznější jiný náhled na věc. Ani jedna postava mi tak nepřirostla k srdci, což ale nic nemění na tom, že lidé zkrátka jsou takoví, jako byli vykresleni v knize...

26.05.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Hrozivě plytký průměr...

18.04.2018 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Bohužel jsem nedokázala dočíst do konce. Řadím do podobné kategorie jako Zlodějka knih a Vypravěčka. Téma 2. sv války, jakkoliv silné a zajímavé, ale nefungovalo to. Do čtení jsem se musela nutit, ačkoliv hlavně pasáže o Wernerovi byly napsány skvěle. U těch by to fungovalo. Příliš strohé, bez emocí, úsečné, protkáno pro mne bohužel nezajímavými odbornými názvy, Škoda. Možná ji někdy dočtu, ale zatím odkládám.

26.01.2017

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Zbožňuji knihy, ve kterých mě spisoval dokáže nachytat. Kdy si připadám hrozně chytrá a mám pocit, že všechno vím, že jsem odhalila jeho záměr, že to je jen "jedna z dalších detektivek, kterou můžu lehce prokouknou" a on mi vyrazí dech. Doslova.
!!!SPOILER!!! Od prvních stránek jsem tušila, kdo je vrah. Nicméně jsem neměla ponětí, jak může souviset s hlavní postavou. Geniální. Tleskám.
Nicméně, ačkoliv dávám 10/10 i tak mi příběh místy připomínal scénař k hollywoodskému akčnímu filmu. Cítila jsem tam snahu o co nejatraktivnější děj. Otázkou je, zda nebyl život ve sovětském svazu ještě horší...
Silně na mě zapůsobila i scéna, kdy Andrej zachránil Lvovi život...
Tak či onak, sovětská zrůdná mašinerie ve všech podobách představovala čiré zlo. Můžeme se o tom přesvědčit od prvních okamžiků. Uměle vyvolaný hladomor měl na svědomí tolik. Více než popis zrůdných činů na mě zapůsobilo vědomí, kde se zlo v Andrejovi vůbec vzalo. Kdo za něj může? On sám? Myslím, že nikoliv.Není snad jen oběť?...Existuje na světě vůbec nějaká spravedlnost?

18.05.2015 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Zpočátku jsem měla velkou radost, že se mi do ruky dostalo něco českého a něco, co mě bude nutit číst dále. Takové pocity jsem měla asi do poloviny knihy, později se děj ukázal jako předvidatelný a musela jsem se nutit, abych knihu dokončila. Nicméně autor dokázal poutavě přiblížit život vesnic, které měly brzy zaniknout. Nikdy jsem nic podobného nečetla, nezajímala jsem se o tuto tématiku a jsem ráda, že jsem se dozvěděla další informace. Napsat příběh, ve kterém se budou mísit složité rodinné vztahy, tragický zánik něčeho, co byl kdysi domovem všech a současnost, je velice těžké, navíc čtenáři jsou nároční. Hodnotím kladně, ale něco tomu maličko chybělo.

14.02.2015 4 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Jedna z nejoblíbenějších knih dětství, která ve mně probudila zájem o historii. Do dneška si vybavuji tu hrůzu, kdy jsem trnula při pověsti "Faustův dům" a když kolem něj dnes jedu, vybaví se mi spoustu detailů...Kdo nečetl, jako by nebyl ;)

16.09.2014 5 z 5