Temno

Koupit

Klasické dílo české literatury detailně líčí dramatické období vrcholící protireformační moci ve 20. letech 18. století v Praze a na Skalce u Opočna.

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/716/temno-716.jpg 4.2150
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Český klub

Kniha Temno

zdennyrakky

Zatím nedávám hvězdy, jsem teprve na 220. straně z 650 :-D
Samozřejmě jsem se do téhle hrozivě vyhlížející bichle nepustil dobrovolně; až do svých 42 let jsem žil v přesvědčení, že až na řídké výjimky typu Obrazu Doriana Graye se starší literatura "nedá". Nicméně povinná četba v rámci dodatečného studia mě donutila Temno otevřít. První kapitola jen upevnila mé výše zmíněné přesvědčení; louskal jsem ji několik týdnů tím způsobem, že každou větu jsem četl asi třikrát a pak vyčerpáním usnul. Pak jsem Temno odložil jako nečitelné a vyjednal si s vyučujícím jiné tituly. Jenže mi to nedalo a pokukoval jsem po odložené knize dál, a když jsem si tady přečetl, že začátek se musí vydržet a pak už je to jenom lepší, začal jsem znovu. A hleďme, nakonec skvělé čtení, kvůli kterému pravidelně chodím spát později, než jsem chtěl.
Z dnešního, tedy zcela irelevantního pohledu je celý ústřední problém tohoto díla absurdní. "Římští" i "husité" věří ve stejného Boha i ve stejného Ježíše Krista, liší jenom v používaných rekvizitách (vysochaní či namalovaní svatí a ošatečkovaná panenka Maria vs. kalich). Přitom jsou oba tábory stejně nesmyslně fanatické, jen jsou jedni v roli agresorů, kteří ty druhé pronásledují a nutí ke skrývání. Nesnášenlivost je ale fifty fifty. V jiných zemích to zase bylo naopak, nebo se pletu? Prostě úplně na hlavu. Ale samozřejmě chápu, že jsme v 18. století...
Pikantní je vydání, ze kterého čtu - rok 1953, předmluva Gottwaldova, "vysvětlující" doslov od Nejedlého. Přitom komunisti dělali přesně to samé co Jiráskovi "jezoviti". Ta domovní prohlídka, kterou mám v knize čerstvě za sebou, se klidně mohla konat v 50. letech! A oba jmenovaní pánové se rozplývají nad tím, jak Jirásek skvěle poukázal na utrpení národa v dobách "temna". Mrazivé.
Ptal jsem kamaráda historika, kterému se taky Temno líbilo, jestli mu nevadí Jiráskův tendenční pohled na české dějiny. Říkal, že to neřeší, protože tohle je beletrie.
Taky to neřeším. Palackého koncepce českých dějin je vlastně taky historie, takže Jirásek vlastně dnes představuje jakousi historickou prózu na druhou - píše o historii z svého dnes již historického pohledu.
Bonus: Jirásek dokáže být i vtipný. Ty pasáže, ve kterých sedíme v pražské hospodě s pány Filečkem a Samečkem a jejich kamarády z mokré čtvrti, jsou jako ze Švejka.
A taky jsem zjistil, proč psal Jirásek tak tlustý knihy. Přesně stejně jako Švejk, resp. Hašek zabředává do různých naprosto nepodstatných historek a podrobností. Tu odstavec, tu celá strana by se klidně daly vyškrtnout. Temno by klidně mohlo být poloviční, kdyby byl autor chtěl. Přitom tehdy už dávno nepsal školním, a tedy kradeným inkoustem :-D
Ale co se postav týká, doopravdy mě zatím okouzlila jediná, a sice pan Lhotský. Vlažný katolík s nepříliš skrývaným odporem vůči "černým", věkem a bankrotem vyléčený gambler, sympatický starý pán s životním nadhledem a velikým srdcem. Machovec mi začal vadit v okamžiku, kdy poprvé začal řešit, jak je strašně nemorální poslouchat katolické kněží. O tom, co následovalo, se nevyjadřuju - už proto, abych nespoiloval.
Kdo teprve zápasíte se začátkem četby, doporučuji vytrvat, stojí to za to!
P. S. Jako posluchač klasické hudby jsem se pobavil nad "Janem Zelenkou" narozeným v "Lounech" :-) Každopádně oceňuji zmínku o něm i řadu dalších odkazů na hudební historii.
P. P. S. Můj zatím nejdelší komentář na Databázi. To bude tím Jiráskem :-D

YangJie
15.12.2020

Asi si Alois Jirásek nemyslil, že se “Temno” může vrátit v takřka identické podobě i po jeho smrti. Stejně jako jeden z diskutujících kolegů musím říci, že jsem přešťastný, že si Jiráska vychutnávám ve zralém věku. Než jsem ke knize přistoupil, byl jsem částečně nejistý ohledně ideologičnosti popisu té doby Jiráskem. Nyní jsem přesvědčen, že popis je tak věrný, jak toho byl Jirásek ve své době schopen a velice se blíží realitě. Ve skutečnosti málokdo Jiráska četl, ale mnohý nesmyslně komentuje, ale spíše dokola opakuje “profláklé” teze o Jiráskově přepjatém vlastenectví. Lidé čtěte!!!

zofie3000
26.07.2020

Temno si svou pověst jako nejhorší české klasiky nezaslouží. Není to zrovna nejčitelnejší dílo, moc tomu nepomáhá archaický jazyk. Ale líbili se mi hlavní hrdinové, že konec není psaný na sílu a že se to snaží o nějakou realističnost postav a prostředí

Mngwa
06.06.2020

Dobře, já to napíšu - bylo to nečitelné. Temno bylo součást povinné četby, takže jsem vyvinula velké úsilí se do knihy začíst. Nakonec jsem to vzdala a stáhla jsem si referát z internetu jako všichni ostatní. Podotýkám, že jsem historické romány zbožňovala a zhruba ve stejné době hltala Čachtickou paní (kterou jsem přečetla několikrát) a Jméno růže. Ale Aloise Jiráska UŽ NIKDY!

veronika5179
03.01.2020

Temno, stejně jako zřejmě všechny Jiráskovy knihy jsou pro milovníky historie za odměnu. Není to jednoduchá četba, se kterou jste hotovi za dva večery. Je třeba si ji užít a nespěchat. Dnes jsou již Jiráskovy představy a názory o rekatolizaci, Jezuitech a době pobělohorské obecně i vyvráceny, ale i přesto se jedná o nádherný popis nelehké doby, která se v různých obměnách mohla opakovat a opakovala se docela i nedávno. Autor se snažil být občas i objektivní, ale moc se nedařilo ;ú Postav je mnoho, ne všechny je snadné si zapamatovat, k většině si však čtenář dokáže vytvořit vztah i emoce. Nejvíce mne zasáhl popis deklamátorova nešťastného konce s kalichem v rukou...Popis barokní Prahy, svatořečení Jana Nepomouckého je také zážitek. Přesto si myslím, že je třeba mít určité historické povědomí a znalosti, jinak bude čtenář tápat a kniha mu moc radosti nepřinese ;)

zuzana-koubkova
19.09.2019

Asi se projevím jako ignorant, ale nijak zvlášť mě to nezaujalo. Popravdě řečeno, dost jsem se s tím prala. Ano, jsou tam krásné popisy barokní Prahy, tehdejších zvyklostí, slavností... Ale to je pro mě asi tak vše. Děj mi připadal nezáživný, těžkého údělu českých bratří mi líto nebylo (byť asi mělo), to už mě víc zaujal roztomile fanatický páter Koniáš. K tomu desítky úplně zbytečných postav, které prakticky, nebo jen velmi málo, zasahovaly do děje...

matej7838
30.05.2019

Měl jsem z Jiráska trochu strach, většina kamarádů co zkoušeli F. L. Věka nebo Staré pověsti české si stěžovali, že se to nedá číst. A začátek knihy je opravdu velice pozvolný, sledujeme postavy, které jsou spíš nevýrazné, v jednom případě odpuzující. Budování atmosféry se ale vyplatí, když se na scéně objeví "ty důležité" postavy, se kterými je možné se ztotožnit. A pak najednou děj začíná zrychlovat a nabírat na zajímavosti, postavy se pro čtenáře stanou důležitými a začne mu na nich záležet. A začne se o ně bát. Jak jsem první třetinu knihy četl několik týdnů, tu poslední jsem přečetl v řádu hodin. Úplně mě to dostalo.

Pavelpi
09.02.2019

Autor nám popsal dobu,kdy docházelo k útlaku lidí a to z ideových důvodů.A dějiny lidstva jsou plné těchto tzv. ideí.Bohužel se od té doby toho moc nezměnilo až do dnešních časů.Sice je pravda,že už nikdo lidi neupaluje,ale často je nutí do něčeho co nechtějí a říká se jim,že tohle je ta správná cesta.Z jejich hlediska,ale asi není.