veriszv veriszv komentáře u knih

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Sousedský thriller je jeden z mých oblíbených odpočinkových žánrů.
Proto jsem po nejnovější knize B. A. Paris nemohla nesáhnout.
A bavilo.
Místy to bylo protažené za vlasy (do slova), místy to bylo dost neuvěřitelné, ale po většinu času jsem prostě jen otáčela stránky.
Takže účel vypnutí hlavy to splnilo na jedničku, jsem spokojená!

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Nejprve jsem si říkala, že takových podobných příběhů z dob komunismu už jsem četla spoustu. Ale pak mě autorka dostala na skvělý vývoj postav, kde krásně ukázala, že nic není černobílé.

Sochař Sochař Scott McCloud

Sochař oživuje faustovský námět, takže tu nenajdete nic úplně překvapivého.
Nicméně provedení, jak příběhu, tak grafiky, se mi moc líbilo. I když by to celé mohlo být možná trochu kratší.
Je tu pár nových nápadů a témat. A doslov tomu dá potom ještě další rozměr.
Za mě fajn čtení, i když to není nic co by mi vyrazilo dech.

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Napětí sice místy trochu stagnovalo, ale autorka jeho prostoje využila k budování skvělé atmosféry. Je vidět, že má za sebou horolezecké zkušenosti a ví, o čem píše. Konec jsem odhadla, ale i tak mě atmosféra ledu a mrazu pohltila. Navíc v audiu s mojí oblíbenou Jitkou Ježkovou!
Sečteno podtrženo, není to nic úplně převratného, ale jako kniha na vypnutí, která vás přenese daleko do nebezpečných hor, super!

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Stejně jako u Normálních lidí si nejsem jistá, jestli se mi to líbilo.
Místy jo, místy ne.
Chvilkama to na mě působilo trochu neuvěřitelně, chvilkama mě to naprosto vtáhlo.
Některé debaty hlavních hrdinů se snažily být tak vysoce intelektuální, až to na mě působilo trochu směšně.
Velmi mě ale baví autorčin jazyk a témata.
Celou dobu jsem u té knihy přemýšlela a našla si v ní spoustu zajímavých myšlenek.
A to si myslím, vlastně stačí.
Nicméně Normální lidi lepší!

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Pokud plánujete vyrazit na Stezku Českem.
Pokud zatím teprve hledáte popostrčení někam vyrazit.
Pokud vás zajímá, co na tom tolik lidí baví.
A nebo prostě pokud čtete rádi o tom, jak někdo chodí, tak je tato kniha přesně pro vás.
V knize najdete rozepsané jednotlivé etapy cesty. Vlastně mě překvapilo, že dost podrobně, ale je to skvělý, pokud se na cestu chystáte opravdu vyrazit.
Dále na vás čeká spousta tipů, které oceníte při balení, ale i přímo na cestě.
No a v neposlední řadě mnoho inspirativních příběhů.
Kniha je navíc opravdu krásně a poctivě zpracovaná, takže je radost mít ji v knihovně.

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Informace, postřehy a hlavně souvislosti!
Opravdu výborná kniha, díky které jsem si spoustu věcí uvědomila, poskládala a propojila.
Tabery spojuje do celků, předkládá fakta a nabízí podložené závěry. S těmi samozřejmě nemusíte souhlasit, ale pokud ne, tak spíše z ideologických důvodů.
I přes těžší téma se kniha čte velice dobře a je to opravdu přístupný text.
Já jsem tedy navíc poslouchala jako audioknihu, kterou načetli Jiří Dvořák a Ivan Trojan a to bylo skvělý.

Sedmihlas Sedmihlas Rebecca Kauffman

Pokud máte rádi rodinné ságy, ale zároveň se vám nechce do hutného těžkého textu, Sedmihlas by vám mohl sednout. Je psán s lehkostí, i přes tíživou rodinnou atmosféru do které jsme ponořeni.
Text je to smutný, místy až depresivní. Přesto po přečtení kapitol rodičů na mě přestal působit tak tíživě, jako tomu nejprve bylo. Každý je nešťastný svým způsobem, ale to neznamená, že život nebyl alespoň někdy krásný.
Poměrně krátké kapitoly i kniha, nicméně zanechala ve mě hluboký dojem. Což mi ale dochází až pár dní po jejím dočtení.

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Autor rozebere klasické pohádky, trochu je převrátí naruby a doplní zajímavý úhel pohledu.
Samozřejmě mě nenadchly úplně všechny příběhy, ale většina ano.
Nejvíc se mi líbila Locika, která vzala osud do svých rukou. Taky Malá mořská víka, která se musela zamyslet nad láskou k princi, kterého nikdy neviděla. A nebo taky Jeníček a Mařenka.
Naopak absolutně jsem nepochopila Šípkovou Růženku.

K moři K moři Petra Soukupová

V knize sledujeme Petra, jeho manželky a děti v průběhu, dalo by se říct, vlastně celých jejich životů.
A dozvíme se úplně všechno. Jak kdo skončí, včetně toho jak by skončilo to, co se stát jen mohlo, ale nestalo.
Místy to na mě proto působilo až příliš přesyceně.
Na knihách Petry Soukupové mě ale hodně baví mimo jiné to, že je úplně jedno, kdy se děj odehrává. Doba není podstatná. Záleží vždy jen a pouze na lidech, co mají protagonisti vedle sebe.
A tak to asi je. Vztahy jsou vždycky nejvíc.
Tyhle vztahy jsou ale dost nefunkční s absolutní neschopností jednotlivců komunikovat. Po dočtení tak zůstává jakási pachuť a pocit marnosti.
To ale nemění nic na tom, že sledovat geniálnost toho, jak autorka umí vystihnout pocity všech zúčastněných, mě opět nesmírně bavilo.

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

Tváří se to jako pohádkové čtení a ona je to přitom tvrdá realita knižního světa.
Kniha ke čtenáři mluví v obrazech, ale nese v sobě spoustu myšlenek, které vedou k přemýšlení každého, kdo má knihy alespoň trochu rád.
Spíše než nějakého velkolepého příběhu se zde dočkáte polemizování nad postavením a významem knih v současné době, což nemusí sednout každému, ale mě přemýšlet o mém vztahu ke knihám a knižním světě moc bavilo.
Pokud máte chuť, vstupte taky do knižních labyrintů, ze kterých vás snad? Rintaró Nacuki a kocour zase vyvedou zpátky…

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nejlepší audiokniha, jakou jsem letos slyšela?
Růže pro Algernon
Daniel Keyes napsal nadčasový příběh a Jan Potměšil mu dal život takovým způsobem, že se vám dostane hluboko pod kůži.
Geniální psychologický román, který vám předá silný a citlivý příběh. Sledovat Charlieho výboj bylo neskutečný!

Načmáranec Načmáranec Serge Lehman

Tajemné mystično, skvělé motivy a mrazivá atmosféra.
Pokud vám při slovech rodinné tajemství, židovská mytologie a nadpřirozeno začne v hlavě houkat majáček, že to je přímo pro vás, tak se máte na co těšit.
Jedno velké mínus je, že dějové linky do sebe příliš hladce nezapadají a bylo mi líto, že každá sama o sobě měla daleko větší potenciál. Některé pasáže potom působily nedotaženě. I přesto se mi ale komiks líbil a dokázala jsem si ho užít.
Pokud si chcete přečíst něco tajemného a originálního, co podtrhne podzimní náladu, tak by se vám Načmáranec mohl líbit, i přesto že svůj potenciál nevyždímal na maximum.

Essex County Essex County Jeff Lemire

Poprvé jsem se s Jeffem Lemirem setkala v knize Potápěč, který se mi tak moc líbil, že očekávání od Essex County jsem měla obrovská. Jsem ráda, že můžu říct, že i přes taková očekávání jsem nebyla zklamaná.
Vážná témata a komiks jdou prostě skvěle dohromady. Obzvláště v podání Lemira, jehož kresba vám emoce příběhu umožní prožít tak nějak… intenzivněji.
Zkrátka jsem nadšená.

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Do Dámského gambitu jsem se pustila až potom, co trochu opadlo všeobecné nadšení.
Dělám to tak skoro vždycky, ale tady jsem zároveň pořád trochu nemohla uvěřit, že mě to fakt bude bavit.
A bavilo.
Moc.
Poslouchala jsem jako audio, které načetla Jana Plodková a její hlas mi do příběhu skvěle seděl. Tentokrát jsem opravdu ocenila i hudební podkres a předěly a zkrátka celé audio zpracování bylo na jedničku.
Seděly mi postavy, tempo příběhu i jazyk. A pořád nechápu, jak to Walter Tevis udělal, ale bavilo mě číst o tazích v šachové partii!

Kruh Kruh Rona Halsall

Hype na instagramu proběhl tuším někdy loni?
No, na tom vlastně tolik nesejde. Na čem ale sejde jsou má očekávání, která dost navýšil…
A to byl kámen úrazu.
Od rodiny ztracené v lese uprostřed vlastní dovolené jsem čekala prostě víc napětí.
Místo toho jsem dostala několik palčivých společenských témat, která sice cením, ale nešly tolik do hloubky, aby pro mě byly přínosem…
A napětí se někam vytratilo.
Druhá půlka to sice trochu s napětím dohnala, nicméně se stoupajícím napětím se taky zvyšoval výskyt absurdit a celé to pak pro mě bylo dost neuvěřitelné…
Sečteno podtrženo zase jeden thrillerový průměr.

Co dělají pocity? Co dělají pocity? Tina Oziewicz

V jedné větě obsáhnout podstatu je opravdu kumšt!
K výstižné větě výstižná ilustrace a mistrovské dílo je na světě.
Kniha je to jemná, něžná, laskavá.

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Kniha vycházející ze skutečných reálií, historická jednohubka, trochu duchařina, ženy v hlavní roli, edice Světové knihovny a přitom opravdu velice přístupný text.
To je ve zkratce Bál šílených žen.
Je to rychlý, úderný, nemá to žádné odbočky a přitom to velice přístupně ukazuje postavení žen na konci 19. století a také praktiky té doby v psychiatrické léčebně.
Pokud máte z odeonek respekt, tahle se určitě řadí k těm přístupnějším a mohla by být ideálním startem.

27.01.2023 5 z 5

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

Fantasy detektivka, steampunk a alternativní historie…
Zní vám to dobře?
Tak si k tomu ještě přidejte úžasnou atmosféru Egypta, kapku feminismu a spoustu akce!
P. Djèlí Clark napsal několik oceňovaných novel a Vládce džinů je jeho první román, který ceny sbírá taktéž.
A není se čemu divit.
Je to originální, nemá to hluchá místa má to silné ženské hrdinky, které vás budou bavit a budete jim fandit od začátku až do konce.
Zápletka je poměrně jednoduchá a nejsou tu nějaké výrazné odbočky. Nicméně to má celé takový drive, že to ničemu nevadilo.
Pokud vás láká zkusit něco jiného, něco co se odehrává mimo Evropu, tak Vládce džinů je přesně pro vás.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Mechanický pomeranč je dílo, které vyšlo v roce 1962 a už tehdy způsobilo rozruch.
Sledujeme partu “frendíků,” kteří se baví pácháním násilných činů. A popisů násilí je tu spoustu. Až se to místy fakt těžko čte…
Burgess byl v době vydání dokonce obviněn společností z propagace násilí. Pravdou je, že to pro Burgesse byla možná spíš forma terapie? Jeho manželka byla totiž v době, kdy byla těhotná okradena a znásilněna, dítě zemřelo a Burgess, toho času na vojně, se k ní ani nemohl vrátit…
Děj se ve druhé a třetí části potom ubírá trochu jiným směrem a autor předkládá velice zajímavé myšlenky.
Jedním ze zásadních znaků této knihy je vymyšlený jazyk, tzv. týnština - jazyk náctiletých. Mix anglicismů, rusismů a germanismů, který muselo být velmi těžké přeložit, takže smekám před panem Ladislavem Šenkyříkem, který má překlad na svědomí. Díky tomu, že jsem knihu poslouchala, poměrně rychle jsem si na něj zvykla. Nevím ovšem, jak by se mi to četlo. Nicméně minimálně dva dny po dočtení mi naskakovaly výrazy z knihy, když jsem chtěla něco říct.
Mechanický pomeranč se mojí oblíbenou knihou nestane. Vlastně mi z ní spíš nebylo vůbec dobře. A i když ji vlastně ani nechci dál doporučovat, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je to jedna z těch, o kterých se přemýšlí ještě dlouho po dočtení…