venora venora komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

velmi čtivé, trochu jsem se obávala, ale zbytečně. Pohled z více stran dodal příběhu hloubku. Je vidět, že extrémní situace vzbudí v lidech to nejlepší - nebo nejhorší. A také, jak jedno zdánlivě nevýznamné rozhodnutí může významně ovlivnit spoustu životů.

16.04.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po Haně druhá kniha od této autorky a opět spokojenost :) Četla se velmi dobře - za dva večery hotovo (a to je se 4měsíčním miminem co říct...), příběh i postavy jsou zajímavé. Mohu jen doporučit

04.11.2019 5 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

velmi čtivé, nejde o klasický “historický” román o holokaustu.

22.07.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Knihu jsem přečetla za 2 dny, podstatě na jeden nádech! Mohu jen doporučit. Velmi silný příběh, až neuvěřitelné osudy lidí, podobně jako v "Tatérovi".

19.02.2020 5 z 5

Břicho Paříže Břicho Paříže Émile Zola

Naprosto živý svět sám pro sebe, klidně můžete všechny ty prodavačky, tetky, drbny atd. přesunout o sto let zpátky nebo do loňského roku někde na dědinu, menší město, kde si všichni vidí do talíře a budou naprosto uvěřitelní.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

srdeční záležitost a jedna z mých nejoblíbenějších knih

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

příjemná kniha s neobvyklým námětem - známky, rytectví. Dvě časové roviny - 1989 a 1938 - se prolínají a postupně přibližují díky osudu hrdinů. Velmi čtivé

31.03.2018 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

krásná vzpomínka na dětství. určitě mohu jen doporučit!

18.01.2018 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

silný příběh, další z mozaiky osudů lidí, kteří trpěli v koncentračním táboře...

18.01.2018 5 z 5

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

už je to nějaký pátek, ale tato kniha, pro mě první od autora, se četla takřka sama :) trefila jsem se do období návštěvy Madridu, takže výborné.

18.02.2017 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Jiný pohled na Rusko v počátku 20. století. Na osudech několika lidí je ukázána změna doby, ovzduší... a vše velmi zajímavou a čtivou formou. Krásně se prolínají i lyričtější pasáže, ty pro dnešního čtenáře “bez děje”, právě s těmi osudy hrdinů.

27.03.2019 5 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

trochu náročnější čtení, ale velmi zajímavé, poučné. Styl takřka reportážní a i přes jasnou politickou příslušnost Orwell ukazuje, že na obou stranách fronty stáli lidé, lidské bytosti a že propaganda (a dezinformace) fungovala opět všude.

04.09.2018 4 z 5

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

tato kniha se doslova četla sama. Už se těším na další osudy Zdenky Braunerové v druhém díle. Zároveň mě velmi potěšil vhled do uměleckého a kulturního života v Českých zemích na konci 19. století, je zajímavé zjistit, že ti suší pánové (a dámy) z hodin literatury byli ve skutečnosti z masa a kostí...

18.07.2018 5 z 5

opět se ukázala užitečnost Výzvy - cestopisy normálně nečtu (krom K. Čapka, ale to se nepočítá), tak jsem se rozhodla zkusit oslavovaného prince Ládíka. A dobře jsem udělala - nejen se člověk dozví o místech, kam asi sám (natož opravdu sám) nikdy nevyrazí, ale i o lidech obecně, a navíc se dobře pobaví. Určitě to nebyla poslední kniha od autora, kterou si přečtu

05.02.2018 5 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

soubor povídek z různých míst a dob, tematicky odlišných, a přesto podobných svou lehkostí, čtivostí a zájmem. Věřím, že mnohé z osudů by vydaly za samostatný román

27.01.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

přečetla jsem za dvě odpoledne, překvapil mě závěr knihy, jelikož detektivky moc nečtu, ani jsem se nepokoušela odhadovat pachatele, nechala jsem se autorkou vést. Líbilo se mi, přesto jsem asi spíš fanoušek ‘šedé kůry mozkové’...

16.01.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

moje obavy z oceněné knihy pominuly po pár stránkách. Přečetla jsem jedním dechem, velmi čtivé, určitě. ůžu jen doporučit

22.11.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

úžasné, nadčasové čtení, velmi ráda se vracím k této sbírce

24.07.2017 5 z 5

Levý břeh Levý břeh Varlam Šalamov

Druhý výběr z povídek, navazující na Kolymské povídky, na které navazuje tematicky, se zabývá nejen prostředím gulagu, ale i, jakkoliv málo používanou, vězeňskou nemocniční péčí.

20.01.2017 5 z 5

Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Varlam Šalamov

Se Solženicynem druhý z mých oblíbených, lze-li to tak nazvat, ruských spisovatelů 20. století. Silné téma, které nepřestává být aktuální, příběhy, které jsou velmi silné a do určité míry děsivé - a to nejděsivější je, že nejde o fabulaci autora, o výplod jeho zjitřené fantazie, ale o situace, které on či jeho spoluvězni denně prožívali.