Na křídle větrného mlýna

Již potřetí vychází životopisný román o malířce Zdence Braunerové, ženě bojovné a energické, zároveň však citově křehké a snadno zranitelné, jejíž půvab, osobitost a duchaplnost přitahovaly zájem lidí kolem ní. Po mladé lásce k malíři Chitussimu prožívá vroucí vztah k Juliu Zeyerovi, vášnivě se zamilovává do Viléma Mrštíka a duchovně upíná k F. X. Šaldovi. Kromě životního příběhu umělkyně však zasloužilý umělec František Kožík líčí kulturní a politické dění na konci minulého století, na podkladě dosud neznámých materiálů vytváří sugestivní obraz tehdejší Prahy, Paříže, českého venkova i Moravského Slovácka. Vyprávění o Zdence Braunerové se tak mění v živé stránky kulturní historie, jež dosud v této podobě nebyly napsány....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22517/na-kridle-vetrneho-mlyna-Spg-22517.jpg 4.462
Romány, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Na křídle větrného mlýna

Miláček484
25.11.2018

Kožíka čtu ráda, ale tato kniha mě moc neuchvátila, ani jsem jí nedočetla, určitě zajímavý námět, ale nemohla jsem se začíst.

surikata246
28.10.2018

Příběh statečné a na tehdejší dobu velmi inteligentní ženy,která převyšuje muže ve světě pánských autorit.Narodila se ve špatné době, kniha mi velmi líbila.

kilometr
23.08.2018

Další povedená kniha pana Spisovatele.Jméno Zdenky Braunerové jsem vůbec neznal a tak jsem zase o něco chytřejší a navíc potěší další dílek do letošní čtenářské výzvy.80%.

KURACHJO2018
15.08.2018

Knihy pana Kožíka nás provádí světem našich předních umělců a dávají nám nahlédnout do jejich radostí i smutků. Ne každý z nich byl v životě šťastný, protože v životě člověka není pravdou , že slavný=šťastný. Kolik z nich, dnes věhlasných a celosvětově uznávaných umělců by chtělo prožít obyčejný život, jen se svým uměním a klidným zázemím, Nezáviďme jim, nemají to mnohdy vůbec lehké. A tohle pan Kožík uměl skvěle "vykreslit". Jeho klihy jsou perličkami na šňůrce naší literatury.

venora
18.07.2018

tato kniha se doslova četla sama. Už se těším na další osudy Zdenky Braunerové v druhém díle. Zároveň mě velmi potěšil vhled do uměleckého a kulturního života v Českých zemích na konci 19. století, je zajímavé zjistit, že ti suší pánové (a dámy) z hodin literatury byli ve skutečnosti z masa a kostí...

Zelvinka
13.06.2018

Četla jsem zkrácenou verzi 2knížek. Čekám v knihovně na plnou verzi. Kniha je pěkná,ale okousaná dějově.

MartinaF
12.05.2018

Knihy Františka Kožíka mám moc ráda. Proto jsem s radostí sáhla po této knize. Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistila, že tento titul je pouze velkým zkrácením dvou jeho dílů. Sice oceňuji snahu dcery Kožíka o znovuzrození Zdenky Braunerové, ale bylo to příliš strohé a občas zmatečné. Škoda. Doma mám druhý díl, který má přes 450 stran. První díl jsem si už objednala a ten má stejný obsah. Pokrácená kniha obsahuje 280 stránek. Obrázek si tedy udělejte sami. Pokud si chcete přečíst originály, udělejte to. To samé vám radí i paní Kožíková.

Ctv
31.12.2017

Přijde mi až nemístné kritizovat tvorbu Františka Kožíka, ale z této knihy mám rozporuplné pocity. Jednoznačně kladně hodnotím téma - Zdena Braunerova (záměrně píši s krátkým a na konci). Je to napsané čtivě, v tom jsem také neměla problém. Dozvěděla jsem se toho určitě dost zajímavého o době, o paní Zdeně, ale přesto jsem se nemohla chvílemi ubránit pocitu, že je to trošku "letem světem", občas jsem měla pocit že čtu jen strohý novinový článek. Nevím, jestli to tak bylo i když tato kniha existovala jako dvoudílný svazek a zkrácení do jedné a ještě celkem útlé knihy má za důsledek fakt, že na mě kniha takhle působí (jak píše v úvodu Alena Kožíková vznikla kniha, kterou jsem četla, spojením původně dvou svazků - Na křídle větrného mlýna a Neklidné babí léto). Zatím jsem jinou knížku od pana Kožíka nečetla, tak nevím, jak píše. Ale tohle pro mne nebyl moc román, možná "jen" životopis. Některé události se tam přeskakovaly přímo kosmickou rychlostí aniž by se autor jen náznakem dotkl příčin (například konec přátelství Zdeny Braunerové, F. X. Šaldy a Růženy Svobodové). Najednou se vynořovala jména která jsem si nedokázala nikam zařadit a nebyla nijak propojená s předchozím ani následujícím dějem. Během čtení této knihy se mi potvrdilo moje přesvědčení, že životopisný román prostě musí být tlustá bichle, ne jen malá útlá kniha.