Veggi Veggi komentáře u knih

Jíst slušně Jíst slušně Karen Duve

Kniha představuje zajímavý náhled do problematiky stravování. Jsou zde popsány problémy, když se zkusíte stravovat jinak (bio, vegetariánský, vegansky,...). Nárůst ceny potravin, problematika dostupnosti, ... Psáno lehce a nejde se do podrobností, takže pokud nehledáte knihu, která popíše problematiku kompletně, tak je to přímo pro Vás.

12.03.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Přečteno téměř na jeden zátah (no jo, v práci to nejde :). I když musím přiznat, že jsem se do strany 190 vcelku nudila, respektive jsem tušila co přijde hned od začátku, tak i přesto jsem se tešila až to přijde! Myslím, že autor si umí pěkně pohrát s napětím a strachem, takže jsem byla napjatá jak strunka : ) Slovenské Blair Witch jak vyšité!

01.03.2018 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Příběh se ze začátku tváří, že je v podstatě tématicky stejný jako předchozí "Keplerovky", ale po chvilce zjistíte, že tam jde o úplně "něco jiného" a to "něco" mě opravdu zaujalo. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, i když si myslím, že Jasmínino několikanásobné vrácení do přístavu mi přijde již trochu moc.

13.02.2018 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Já si příběh velmi užila. Vtipy, narážkami a srandami se to jen hemží, jen je to mnohem jemnější humor, než v jiných dílech : )

08.02.2018 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Čteno v rámci Výzvy 2018 během jednoho dne. Nic pro mě. Nechápu.

26.01.2018 2 z 5

Faraon Faraon Wilbur Smith

Mlácení prázdné slámy : ) Kniha ničím nepřekvapí, v podstatě stejná zápletka, stejné překážky, bez boje s Taramešem bych se v příběhu úplně obešla atd., ale i přesto se čte knížka svižně. Taita jako vždy velký "jájista" : )

22.01.2018 3 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Někdy mi až ta Taitova vychloubačnost a sebestřednost lezla krkem a může se zdát, že toto téma je tak trochu "mlácení prázdné slámy", ale já na knihách oceňují především jejich čtivost a jelikož jsem se od ní nemohla odtrhnout, tak i přes pár drobných výhrad, se mi kniha líbila a mohu ji směle doporučit!

06.01.2018 4 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Já mám pana Čapka velmi ráda, ale ty jeho pohádky, ty mi k srdci nepřirostly. Úplně se to stydím napsat, protože zde je to samý pochvalný komentář, ale mě se bohužel příliš nelíbí. Nemám ráda "moderní pohádky", kde jsou vodníci a automobily v jednom příběhu, také mě tahá za uši ten jazyk, který je plný podivných slov (paní králová, místo královna atd.).

20.11.2017 3 z 5

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

Jeden z nejsilnějších příběhu, které jsem kdy četla. Mělo by být součástí povinné četby. Čteno v rámci "Výzvy" a díky za to!

19.11.2017 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Kniha je čtivá hned od začátku, i přesto, že víte kdo je vrah. Příběh je napínavý a běží svižně.

12.11.2017 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Čteno několikrát, hodnoceno poprvé : ) Pan Clark nám podává sci-fi ve své krásné a čisté podobě. Není to klasická vesmírná "vyvražďovačka" jak bývá u sci-fi běžným námětem. Každopádně dávám 4 hvězdy za to, že ženy jsou zde pouze "pěkným doplňkem" v podobě asistentek a stevardek : ) Oč příjemnější je počteníčko dalších knih v sérii, kde už mají ženy i vyšší funkce : )

26.09.2017 4 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Knihu jsem poprvé četla v dětství a to jsem jí zhtla jedním dechem. Nyní při druhém čtění jsem mírně řečeno zklamaná. Dílo je to jistě úžasné a Verne byl skvělý spisovatel, ale přijde mi to vše přetažené za vlasy.
Na ostrově se všichni nekriticky spoléhají na inženýra, který vše dovede a na vše najde odpověď (samo o sobě trochu naivní). Jsou na ostrově, kde je všechno!!!! Zvířata, rostliny všech různých druhů (léčivé, plodonosné,...), mají všechny prvky, které potřebují k jejich "průmyslu" atd. Mix zvířat, který si neumím představit ani v ZOO! Jsou tam jaguáři, pekari, orangutáni, ovce, kozy, tučňáci, papoušci, lososi, mufloni,.... Orangutan na ostrově, kde v zimě klesá teplota hluboce pod nulu?! Stejně tak papoušci! Vždyť by tam v zimě umrzly a co by jedly? O šelmách se mluví jako o škodných a popisují jejich hojné počty (vždyť by je ten ostrov neuživil!). Teritoria velkých šelem jsou i desítky km2 a i kdybychom připustili, že ostrov je hodně úživný, tak i přesto by jich tam nemohlo být tolik.
Sopečný ostrov na kterém je uhlí? Uhlí bývá obvykle třetihorní (spodní hranice 66 mil. let), jak by se vyskytlo na sopečném ostrově, který musí být mnohem mladší.
To vše by šlo jistě přičíst tomu, že přírodovědné znalosti nebyly na takové výši jako nyní. Ovšem způsob popisu Naba a Jupa mi přijde dost podobný (trocha rasismu?).
Mnohe bližší mi je Robinson, i když to není také úplně podle pravdy, ale jsou zde i popisy jeho nezdarů, jak se propracoval "z nemehla" k šikovnému trosečníku.
Tato kniha je na mě trochu moc sluníčková a růžová: ) Podaří se jim vše na co sáhnout... Kéž by to tak fungovalo i v reálném životě : )

06.09.2017 3 z 5

Vlažní a váhaví: Kapitoly o ekologickém luxusu Vlažní a váhaví: Kapitoly o ekologickém luxusu Hana Librová

Kniha vás nutí zamyslet se nad každodenním životem a jeho důsledky, často spíše vyvolá zmatení a nové otázky než odpovědi, což může být v některých situacích depresivní, ale asi je dobře, že nutí člověka přemýšlet o jeho dopadu na životní prostředí a okolí.

14.08.2017 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Mám ráda sci-fi, je to můj oblíbený žánr, ovšem Metro 2033 na mě nezapůsobilo. Možná mám problém s postapokalyptickými knihami ( i když námět jako takový mi nevadí) a nebo jsem prostě hodně náročná, protože tématicky podobné Silo u mě také nezabodovalo. Dávám o hvězdu více než u Sila, protože tohle je pro první ruské sci-fi, i když od pana Glukhovského asi poslední : ) PS: pujčila jsem si knihu v knihovně a paní knihovnice přes plánek metra nalepila knihovnickou samolepku, ach joooo : (, takže bacha na to :D

03.08.2017 3 z 5

Kniha přečtena v rámci "výzvy". Četla se velmi svižně a dobře. Některé informace se v několika kapitolách opakují, ale i přesto mám z knihy dobrý dojem. Co se týče příběhu, tak věřím na durman či přírodní vliv (kulový blesk). Problém většiny teorií je v tom, že se zakládají na důkazech, které byly sbírány nesystematicky, lidmi kteří nebyli profesionálové a bylo to v SSSR 50.let, což je samo o sobě problematické. Myslím,že nejjednodušší vysvětlení (pro mě durman -} halucinace, zmatené chování) je nejblíže pravdě, ale možná ne :)

22.07.2017 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Kniha po letech opět nezklamala : ) Čteno v rámci čtenářské výzvy (příběh odehrávající se na ostrově). Při čtění jsem si říkala, kolik takových "Robinsonů" asi bylo, ale nikdo nikdy je nenašel a oni umřeli buď na nemoci, nedostatek jídla, stáří či samotu ...

09.07.2017 4 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

První a poslední kniha od tohoto autora. Jsem asi ojedinělý případ, ale mě se to prostě nelíbí. Kniha je plná běžných frází a kliše. Ne opravdu to není nic pro mě. Omlouvám se všem fandům pana Dána : )

29.06.2017 2 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Já se u čtení prostě bavím! Je to oddychová literatura, žádná Nobelova cena z toho nikdy nevzejde, ale mě se to prostě líbí. Nemůžu se od čtení odtrhnout a i přesto, že se děj nerozšířil o nové postavy či nenastali vdavky, jak tady jiní čtenáři hudrují, mě to nevadí : ) Jedinou stížnost bych měla na délku knihy nebo spíš na její krátkost.

03.05.2017 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Napínavé od začátku do konce! Nemohla jsem se odtrhnout od knihy a potřebovala jsem zjistit, co se bude dít na další straně : ) Souhlasím s HankaMarek, že závěr je už trochu moc, proto jsem dala o hvězdu méně, ale jinak mohu s klidným svědomím doporučit!

01.05.2017 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Další skvělý počin od "Keplera". Napínavé od začátku do konce, nebýt pracovních povinností, tak bych četla asi bez přestání : )

23.04.2017 5 z 5