Vampucha Vampucha komentáře u knih

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Billy Summers je zajímavý příběh, osobně bych brala kdyby měla knížka tak o 100 stran méně. Ke konci už jsem s tím dost bojovala a přišlo mi to zbytečně natažené.
První půlku jsem celkem hltala a příběh nájemného odstřelovače mě hodně bavil vč. té linky kdy Billy píše knihu a vlastně se dozvíme více o něm samotném. No a to bylo asi všechno, chápu záměr, ale prostě ta druhá půlka knihy mi moc nesedla.
Na můj vkus je celý příběh dost pomalý, ale postupně se odhalují detaily, které příběh hezky spojují.
Kdo má rád pomalé psycho thrillery bez haldy mrtvol, možná by mohl být spokojený. Billy je neskutečný sympaťák a musí si získat snad každého. I některé další postavy, které nemají v knize tolik prostoru, jsou skvělé a příběh díky nim dostává trošku spád.
Ale je to klasický King, ten jeho styl se prostě nezapře :D

27.07.2022 3 z 5

Dny probuzení Dny probuzení Paula Stern (p)

Knížka mě nalákala jak obálkou tak anotací, ale přiznám se že jsem měla trochu jiná očekávání.
Příběh je vyprávěn ze dvou úhlů pohledu. Z pohledu Corinne ze současnosti a z pohledu jejího dědečka, který zažil druhou světovou válku a jeho vzpomínky jsou z těchto let. Osobně mě bavil více příběh dědečka a myslím si, že mohl od autorky dostat mnohem více prostoru. Obzvláště když Corinne najde dědečkův deník a čekáte tedy více informací.
Kdo miluje kafe, tak by si však mohl přijít na své. Jsou tam popsány kávové plantáže, různé druhy káv, procesy pražení ať už ve velké firmě nebo v malé pražírně.

Knížka je tenká, takže je to takové odpočinkové čtení na jedno odpoledne. Nechybí ani trošku romantiky. Nicméně u těch dědečkových pasáží, hlavně ke konci, jsem kapesník potřebovala. Corrin mi však k srdci nijak nepřirostla.

13.05.2022 3 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Hodnocení 4,5

Zvědavost, tohle slovo zahrnuje všechno. Šla jsem do čtení aniž bych četla anotaci a tušila o co v knize jde. Jistě, že jsou tam draci a romantická linka mi neuteklo, ale to bylo vše a úspěšně jsem se vyhýbala všem dalším možným informacím. A nelituju, nemít téměř žádné informace bylo nejlepší rozhodnutí!

Za možnost přečíst si knihu ještě před vydáním děkuji Albatrosmedia, reading copy jsem dostala v rámci spolupráce.

Do čtení jsem šla s jistou obavou, takové nadšení kolem jedné knihy vyvolá samozřejmě jistá očekávání, ať se jakkoliv snažíte je nemít.
Ale je to skvělé od začátku do konce. Já, známá tím, že nesnáším hlavní ženské hrdinky, Violet miluju. Je normální, na nic si nehraje a zná své meze.

Od začátku je to velmi drsné a víte, že atorka svým postavám nedá nic zadarmo. Zároveň je to ale i napsané lehce a s jistou nadsázkou. Jakoby si říkala, že si všechny ostatní autory, co píšou podobné fantasy romantiky, namaže na chleba. A nutno říct, že namazala.
Samozřejmě je znát, že se inspirovala u jiných příběhů a spojila je v něco svého, s tím problém nemám.
Jsou tam postavy, které budete od prvních stránek nesnášet, ale jsou tam i takové, které si oblíbíte a budete se těšit na každou jejich zmínku. A nemusí to být nutně Violet a Xaden. Když už jsem tyto dva zmínila, chemie mezi nimi funguje skvěle a fakt mě jejich hatetolove linka bavila.
Draci, jsou tam, jsou boží a chcete o nich vědět víc. Ale já vám nic neprozradím :D
Je tam hodně zvratů, naprosto nečekané události a konec je prostě totální cliffhanger.

Určitě to není kniha pro každého, ale jak jsem už zmínila - zvědavost je prostě vlastnost, kterou máme všichni a tak tuto knihou budou číst i ti, kteří by o ni za normálních okolností ani nezavadili. Takže, není to žádná Hra o trůny. Je to romantika pro holky, s drsnými hrdiny a jezdí na dracích, aby to bylo více sexy.

27.03.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Hm, co říct o této knize. Nějak nevím, přišlo mi to na jednu stranu strašně o ničem, přitom tam autorka má témata jako alkoholismus, špatná výchova a celkově mizerné rodinné vztahy. Ale tak nějak jsem čekala ještě něco víc.
Možná mi dojem z knihy zkazila podobnost s knihou jiné české autorky a to včetně konce.

Příběh je vyprávěn ze tří úhlů pohledu - matky, otce a jedné ze dvou dcer. Část knihy je zasazena do druhé poloviny 80. let, sledujeme převrat a změny, které to přinese v jedné obyčejné rodině.
Otec je alkoholik, matka sobecká hysterka, která za všechno špatné viní ostatní, nedokáže ani sama sobě přiznat, že má manžela alkoholika a neustále ho omlouvá. Dost často jsem měla chuť jí proplesknout, zatřást sní a říct “Prober se už! Ale ani to by nejspíš nepomohlo.

Petra Dvořáková vystihla vše skvěle, rodinnou situaci, to jak se žilo, a jak změna režimu ovlivnila takovou obyčejnou rodinu. Paralela s pláňaty do toho skvěle zapadla.
Nemůžu říct, že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale pořád jsem čekala na nějaké to wau a to se bohužel nedostavilo. Možná jsem čekala, že se jeden z rodičů probere a něco udělá. Cokoli, co roztříští tu zaběhlou rutinu. Ale oba jsou tak zahledění do sebe, že něco takového bych od nich čekala o pravdu marně. O tom, jak chování rodičů ovlivnilo obě dcery asi psát nemusím.

Pláňata jsem poslouchala jako audioknihu a namluvené je to dobře, ženské hlasy mi ze začátku trochu splývaly a musela jsem se hodně soustředit na děj. Ale po čase i to odpadlo a poslech mě bavil.

02.03.2024 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Hodnocení 3,5 hvězdy
Tuhle knihu jsem měla na seznamu opravdu hodně dlouho a letos si ji konečně mohu odškrtnout. Nakonec jsem četla jako audioknihu.

V audio podobě se potkáme hned s devíti interprety, jsou to např. Jaroslav Plesl, Klára Issová, Jana Stryková, Jan Vlasák a další. Načtené je to skvěle, pro mě trochu těžší na pozornost už kvůli komplikovanému ději a když se vám ještě střídají hlasy Ale ke konci jsem si myslím zvykla a už mi to přišlo přirozené.

Byla jsem opravdu hodně zvědavá a pořád nějak nevím, zda se mi kniha ve výsledku líbila nebo ne. Navíc první díl je spíš jen takové nakouknutí do bravurně promyšleného a dost komplikovaného světa, který autorka stvořila. Aby to čtenáři/posluchači vůbec dávalo smysl, bylo by zřejmě potřeba znát více dílů, neli celou ságu.
Jsme doslova hozeni do 26. století a bez jakékoliv předehry je potřeba se velmi rychle zorientovat v místech, jménech a politické situaci.

Lidstvo navázalo kontakt s jinou civilizací a až přehnaně využívá její technologii. Össeané jsou navíc silně náboženská, až fanatická, civilizace, provádějí krvavé oběti a pro svého boha obětují kohokoliv. Oběť vykrvácením je to nejmenší, ale vy pro jejich boha musíte trpět, mučení je tedy na denním pořádku.
Hlavní postavou je trochu arogantně či namyšleně působící Lucas Hildebrandt, který Össeany a jejich kulturu dobře zná. Občas se v příběhu vracíme i do minulosti, do Lucasova dospívání s despotickým otcem. Tyto skoky dávají příběhu další kontext a vlastně mě bavily asi více než aktuální dění. Koho jsem naopak nesnesla byla Lucasova kamarádka z mládí - Pinky, panebože. Každá kapitola s ní byla utrpení.
Autorka umí vystavět nejen propracovaný svět, ale také charaktery postav. Lucas, jeho otec, Pinky a další, každý z nich je jiný a osobitý.

Je to tedy komplikovaný svět, v podstatě bez vysvětlení, buď se chytíte nebo ne. Fanatičtí mimozemšťané, tajemní telepati, houby co mají zvláštní schopnosti Vlastně ano, je to skvělé, ale rozhodně ne oddechovka.

15.01.2024 4 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Vybavuji si, jak ve mě konec prvního dílu zanechal mnoho otázek a teorií.
Druhý díl mi moc odpovědí nedal a spíše vše zůstává otevřené. Není se čemu divit, tato série má 6 dílů, je tedy jasné, že nám autorka jen tak něco hned z kraje neprozradí. Určité náznaky, ale jsou. Každý vůdce má své vlastní plány a Brexley je u mnohých z nich pouhou figurkou ve hře, kterou klidně obětují, aby dosáhli svého. Politikaření, lži, magie, ale na čí straně je pravda?

Nezkrotná říše navazuje tam kde první díl končí, opět je tu v hlavní roli Brexley, Warwick a další známé postavy. Tentokrát poznáme i více fae, jelikož se děj této knihy z větší části odehrává právě na jejich území.
Kniha je doslova nabitá akcí a nenudila jsem se snad ani na jedné stránce. Je tu celkem velké množství zvratů, přičemž minimálně jeden se dal dost čekat.
Chemie mezi Brexley a Warwickem, co k tomu říct? Jiskří to mezi nimi, oba jsou tvrdohlaví paličáci, co si nechtějí přiznat, že je to k sobě přitahuje. Navíc autorka zde jejich osud hodně propojuje nebo možná ještě víc zamotává, hmm? Také se přidávám k některým dalším recenzím - ať už si spolu proboha vrznou!!

Druhý díl pro mě byl stejně čtivý a plný akce, drsný a místy až krutý, jako ten první a dlouho před koncem jsem věděla, že potřebuji pokračování. A vzhledem ke konci, ano potřebuji!

Nicméně, některé akční scény jsou lehce přitažené za vlasy (ano mluvím o té motorce) to mi celkový děj trochu pokazilo. Je to sice fantasy s vlastním magickým světem, ale pořád je to zasazené i do našeho světa, kde fungují nějaké fyzikální zákony a některé věci prostě ani magie neovlivní.
Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Albatrosmedia.

03.01.2024 4 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Nějak nevím co víc napsat, než že to bylo prostě skvělé, geniální, dechberoucí..
Už po prvním díle jsem byla nadšená a totálně zaháčkovaná, druhý díl si mě pěkně na tom háčku přitáhl a už nepustil.
Je to celkem drsné, první díl jinak než tento druhý. Ten je místy až nechutný, myslím že tak 2x se mi opravdu navalilo. Ale já tyhle popisy mám ráda, moje fantazie prostě jede naplno a Kristýna to dokáže velmi sugestivně popsat.
Země v troskách nezačíná tam, kde první díl končí. Zdánlivě se odvíjí jiný příběh, který nezapadá skoro nikam. Ale když se to pak všechno propojilo, tak to sedlo jak prdel na hrnec.
Musím říct, že vypravěče prvního dílu mám o maličko radši než vypravěče ze Země v troskách, ale celkově jsou všechny postavy skvělé a fandila jsem jim.

Tahle série prostě stojí za pozornost. Je to velice originální příběh, který popisuje zkázu civilizace napříč celou Evropou. Místy brutálně zkostnatělý systém, hrdiny i antihrdiny, podivné mimozemské tvory a touhu lidí přežít za každou cenu, tedy i za cenu vlastní smrti.

Potřebujete další důvod, proč tuto sérii číst? Co třeba, že nemusíte čekat několik měsíců či let na pokračování, protože tato série je již kompletní!

30.08.2023 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Sérii Legie v knižní podobě miluju a nyní ji objevuji i jako audioknihu.

Nejprve jsem zkusila první díl Operaci Thümel, už je to docela doba od prvního přečtení, tak to bylo příjemné připomenutí toho, jak to vlastně celé začalo. Martin Stránský, který celou sérii namluvil mě absolutně nadchnul! A tak jsem začala poslouchat Operaci Petragun a neskutečně jsem si to užila. Smála jsem se opravdu nahlas (díky bohu doma). Obzvláště v jednom místě, kde se zpívá. Měli byste vědět, že Martin Stránský většinu postav mluví trošku odlišně, každému dává nějaké osobní kouzlo, přízvuk (pokud je potřeba). A jsou tam i ženské postavy, je to opravdu úplně jiný zážitek než to číst a jsem ráda, že jsem to riskla a do audioknih Legie jsem se pustila. Teď netrpělivě čekám na další díl a hlavně na jeho audio podobu! Protože to má úplně jiné grády.

Celou sérii Legie doporučuji, ať už v tištěné nebo audio podobě.

11.07.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Toto je mé druhé setkání s Colleen Hoover. To první se bohužel moc nepovedlo, ale napodruhé už to klaplo.
Že to bude emocionálně náročné jsem tušila, ale že téměř půlku knihy probrečím jsem úplně nečekala. Jsem extrémní cíťa, mám ten emocionální práh dost nízko, jsem schopná brečet i u reklam. Takže to, že mě to sejmulo, neznamená, že to budete mít stejně.

Dojemný příběh o velké lásce, hloupé chybě, odpuštění, naději, důvěře Já si v příběhu našla opravdu hodně.
Mladičká Kenna se bláznivě zamiluje, ale bohužel dojde k tragédii, která změní mnoha lidem jejich životy. Ten její se mění také, nejprve když jde do vězení a pak znovu, když jí z něj pustí a ona se snaží začít znovu. Snaží se dokázat, že je lepší člověk, než si o ní někteří myslí. Ale je těžké zapadnout se zápisem v rejstříku.
Kenna po propuštění z vězení touží po jediném, setkat se svou dcerou. Ale cesta k ní není snadná a Kenna je chvílemi velmi zoufalá. Zoufalá matka, která chce dát dceři najevo, jak moc jí na ní záleží. Nakonec nachází pomoc tam, kde by to vůbec nečekala. A tak jí svitne malinká jiskřička naděje.
Postupně se odhaluje co se stalo, díky vzpomínkám ostatních, jež se tragická událost dotkla, ale také pomocí dopisů, která píše Kenna. Je to taková její forma terapie. A právě část těch dopisů mě nutila utírat z tváře slzy. Další, kvůli komu jsem bulela byl Ledger, jeho přístup, empatie a postupná proměna. Takže jo, celé je to velice dojemné, zároveň svým způsobem jednoduše napsané a díky tomu se kniha čte téměř sama. Kennu, Ledgera, ale i další postavy jsem si opravdu oblíbila. Třeba taková lady Diana byla skělá :D

23.06.2023 5 z 5

Za pět minut zvoní Za pět minut zvoní * antologie

Ve sbírce povídek najdete tvorbu celkem od 12 autorů, tématem tohoto sborníku bylo školní prostředí a to se všem autorům velmi povedlo. Každý svou povídkou vystihl něco jiného - první lásky, problémy s učitely, šikanu od spolužáků a jiné starosti, radosti či problémy. Žádná z povídek se tématem neopakovala, každá má trošku jiné tempo a co mi nejvíce vyhovovalo byla délka jednotlivých příběhů. Povídky jsou sympaticky krátké a díky tomu mě bavilo je číst a knížka příjemně utekla.

V knize jsou povídky od známých autorů, ale také povídky od vítězů literární soutěže.Vím, že někdo hodnotí každou povídku zvlášť, ale jelikož já nejsem povídkový odborník, tak toto přenechám jiným. Asi nejvíce mi hlavě utkvěly povídky od Míši Merglové, Katky Šardické a Radka Blažka. Ale tím je nechci vyzdvihávat nad ostatními, protože každá povídka je jiná a každá má něco, proč je skvělá.

Knížka jako celek funguje perfektně a naprosto přesně pasuje do young adult krabičky. Takže opravdu doporučuji mladším ročníkům nebo pokud chcete zavzpomínat na školní léta a nezpůsobí vám to trauma :)

27.03.2024 4 z 5

Láska, smrt a všechno zlý Láska, smrt a všechno zlý Martin Paytok

Jedna rodina, pohřeb, rodinné sídlo a vánice, která všechny odřízne od okolního světa. Možná si říkáte, že je to předvídatelné a svým způsobem trošku je, ale na zámku Rabenštejn se toho během jedné noci stane tolik, že všechno předvídat opravdu nemůžete.

Hned na začátku musím zmínit grafické zpracování, protože to je skvělé. V knize najdete rodokmen, mapu sídla a ilustrace napříč celou knihou.

Rodina Havranových je poměrně rozvětvená a právě díky rodokmenu budete přesně vědět kdo je kdo. Osobně mi to dost pomohlo, ze začátku jsem se na rodokmen dívala celkem často. Rodinné vztahy zde nejsou úplně ideální, jak už to tak u velkých komplikovaných rodin bývá. A nebýt podmínky v závěti, že kdo chce získat část majetku starého pána, musí na Rabenštejně strávit noc, nikdy by se v sídle všichni nesešli.
Postav je hodně a přesto je každá úplně jiná, což se Martinovi opravdu povedlo. Určitě si najdete tu svou, která vás bude bavit více než ostatní.

K výměně názorů dochází sotva vstoupíte do dveří a na první mrtvolu také nemusíte dlouho čekat. A že jich ještě bude (to není spoiler, to je i v anotaci). Krve je hodně, mrtvol je hodně, skvělá tajemná atmosféra vás bude provázet po celou dobu čtení.
Detektivka šmrncnutá hororem, ale bát se myslím nebudete. Počítejte s lehkým mrazením a nečekanými zvraty. Při čtení jsem měla neustále v hlavě myšlenku, že v takovém baráku bych přes noc opravdu být nechtěla. Stejně jako postavy, totiž Martin vystihl atmosféru domu a okolního prostředí perfektně.

Nutno říct, že se mi líbila už první Martinova kniha a těším se i na nějakou další v budoucnu.

05.03.2024 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Pohádku jsem si pro sebe rozdělila do tří částí. První vokecávání a nuda, druhá část je vykradený Čaroděj ze země Oz a třetí část konečně akce a spád!
Jako celek to nehodnotím špatně, ale rozhodně teď tvorbu Kinga nechci hodně dlouho vidět.

Příběh sledujeme z pohledu sedmnáctiletého Charliho. Začíná vyprávět svůj příběh od doby, kdy mu bylo asi devět let, máma nečekaně zemřela a z táty se stal alkoholik. Postupně dospívá a vypořádává se nejen s tátou opilcem, ale i sám se sebou.
V sedmnácti letech se seznámí se samotářským panem Bowditchem, který bydlí nedaleko a celý Charlieho život se tímto okamžikem mění.
Než se do tohoto místa dostanete uběhnou desítky stránek a než se Charlie dostane do té tajemné kůlny o které to celé vlastně je, trvá to snad půl knihy.
Postava p. Bowditche mě bavila a docela mě mrzelo, že nedostal trochu více prostoru. Jeho mrzoutství té nudnější části knihy dodávalo šťávu.
V kůlně se skrývá portál do jiného magického světa. Charlie se vydává na cestu a potkává přátelské postavy, které mu radí a pomáhají, ale i takové, které mu silně znepříjemní pobyt v tomto světě. Nakonec se dostane do města, kde se vše zvrtne a zde konečně kniha dostává tu pořádnou akci a zvraty.

Jak už jsem naznačila asi první polovina knihy byla klasicky kingovsky vokecávací a na můj vkus příliš pomalá. Ve druhém světě je to lepší, děje se toho poměrně dost, jen mi vadila ta paralela s Dorotkou a čarodějem ze země OZ. Není to poprvé, co jsem se s něčím takovým u Kinga setkala a fakt mi to vadí.
Nicméně ten tajemný svět jako takový a jeho magie mě bavil a i některé postavy později ve městě jsem si oblíbila. Knihu jsem měla jako audio knihu a co mě opravdu bavilo byl Matouš Ruml a jeho interpretace jednotlivých postav, klobouk dolů. Audioknihu tedy určitě mohu jen a jen doporučit.

02.03.2024 3 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Co mají společného siréna a vílí král? Více, než tři sta službiček a stejný počet dluhů. Vílí král je Handlíř, který splní vaše přání, ale bude za to chtít něco na oplátku a dluhy rozhodně neodpouští. Je to jako upsat svou duši ďáblu. Navíc zrovna tenhle “ďábel vypadá jako Geralt v podání Henryho Cavila a nemá rohy, ale za to parádní křídla!
Callypso čeká dlouhých sedm let, než se Handlíř objeví, aby si její dluhy vybral a je překvapená, jak její splátky občas vypadají.
V knize se střídají kapitoly z přítomnosti a minulosti, a čtenář tak lépe pochopí vztah mezi Calli a Handlířem. Vše se odehrává převážně v našem světě, ale Handlíř chce sirénu požádat o pomoc a je potřeba, aby s ním šla do vílího světa, kde na sirénu číhá nebezpečí a záhadné spící válečnice ve skleněných rakvích.

Musím říct, že siréna jako nadpřirozená bytost, je zajímavé osvěžení od všech víl, upírů, vlkodlaků a čarodějnic. A kombinace sirény a vílího krále působí dost exoticky.
Ze začátku mi příběh přišel takový nemastný neslaný a střídání kapitol mě spíše rušilo. Ale čím více jsem se do příběhu dostávala a poznávala Calli s Handlířem, tím to bylo zajímavější a nakonec mě to bavilo.
První díl je hodně o vztahu Calli s Handlířem, z vílího světa dostaneme jenom ochutnávku a magie či jiné nadpřirozené bytosti zde téměř nejsou. Ale i tak má kniha své kouzlo a v závěru je nějaká větší akce. Ale spíš si autorka připravila půdu pro pokračování, na které se nakonec moc těším.
Callypso jsem si ve finále oblíbila a doufám, že Handlíř bude v pokračování víc drsný král než jen vílí obchodník s magií.

02.03.2024 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Do této knihy jsem šla s jistou obavou, ale nakonec jsem dostala přesně to, co jsem v danou chvíli chtěla. Extrémní romantické klišé, u kterého jsem se přiblble uculovala. A hlavně jsem u toho dokázala vypnout hlavu.

Olive je doktorandka na univerzitě a potřebuje přesvědčit nejlepší kamarádku, že si může začít s jejím bývalým. A tak když má možnost, aby u toho kamarádka byla, políbí prvního chlapa, kterého potká. K její smůle (nebo štěstí?) je to Adam, profesor s nejhorší pověstí na škole. Je nepříjemný, arogantní a u studentů a doktorandů není vůbec oblíbený. No ale taky je to svalovec, jehož ramena se nevejdou do dveří a je samozřejmě velmi pohledný.
Nakonec mají oba důvod pustit se do předstíraného chození a tak vzniká řada vtipných či trapných příhod.
Jistě vám je jasné, jak to skončí. Nečekala jsem bůhví jakou zápletku, přesto mě autorka překvapila drobným zádrhelem, který mohl všechno úplně změnit.
A ačkoliv mi přišlo, že se Adam i Olive celou dobu chovají spíš jako teeneagři než dospělí, nakonec autorka knihu uzavřela celkem dospěle. Teda až na bonusovou kapitolu.
Celá kniha na mě působila jako klasická YA romantika, až když došlo na sex, který jsem nečekala, řekla jsem si aha, tak YA to není :D :D

30.01.2024 4 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Stín je závěrečný díl této série, upřímně už jsem nečekala, že by mě autor mohl ještě něčím překvapit, a světe div se, překvapil!
Ve třetím díle už se neřeší válka, ale především udržení míru a to jak s lidmi, tak s bytostmi z enkláv, které pomalu ale jistě pronikají do našeho lidského světa.
Ať lidé chtějí nebo ne, magie už patří neodmyslitelně do jejich životů. A je nyní na nich, jak k tomu přistoupit. Náš alchymista Rudnicki zde opět bojuje za sebe, své blízké i za samotné Polsko, a jako vždy je vtažen do politikaření a mocenských her. Jeho postava už dávno není obyčejný alchymista, který provozuje pouze lékárnu. Díky svým schopnostem a znalostem se z něj stává velmi mocný a uznávaný muž a je mu to už snad konečně dochází.
Události v tomto díle jsou zajímavé a čekala jsem nějaké zvraty a nečekané rozuzlení. K určitému zvratu u Rudnického sice došlo, ale to bylo všechno. Jakoby autorovi došel dech a s tím souvisí i celkový závěr série.
Když ji vezmu jako jeden příběh, tak je to od autora velmi promyšlený děj od začátku do konce včetně všech zvratů a postav. Nicméně pro mě byl úplný závěr maličko zklamání. Čekala jsem nějaké závratné vyvrcholení, ale působilo to na mě jakoby autor vyměkl nebo nevěděl, jak to ukončit. Osobně mi taky chyběl Rasputin, využití jeho postavy se totiž v tomto alternativním příběhu plném magie doslova nabízelo!
Nicméně pořád je to skvělé a já si celou sérii vč. tohoto závěrečného dílu nesmírně užila.

Také musím zmínit skvělého Filipa Jančíka, který to v audioknize čte excelentně. S různými intonacemi a ruským přízvukem! Pokud o této sérii uvažujete, zkuste ji jako audioknihu. Možná se v ději budete ze začátku trochu ztrácet, ale postupně tomu přijdete na chuť.

15.01.2024 4 z 5

Je to silné a velmi smutné vyprávění, které se zakládá na skutečných událostech, které se staly v Koreji. Nebudu tvrdit, že jsem něco o historii Koreje věděla, nejednou jsem googlila, abych měla k příběhu v knize více souvislostí.

Příběh sledujeme ve dvou časových liniích, ale ta z minulosti samozřejmě převládá. Kniha začíná v současnosti, kdy Anna přijede do Koreje, kde hledá svou biologickou matku, která ji dala k adopci a Anna žila celý život v Americe. V adopčním centru, kde by se s matkou měla setkat, ji osloví cizí žena a poprosí Annu o schůzku. Ta po velkém váhání nakonec souhlasí a dostane smutný a dojemný životní příběh od cizí ženy, která zažila japonskou okupaci, druhou světovou válku a rozdělení Koreje.

Byť tato kniha není žádný zvrácený thriller, troufám si říct, že není pro slabé povahy. Minimálně část japonské okupace. Jistě ani vám nic neřekne pojem “ženy pro útěchu. Ale určitě tušíte, že to není nic hezkého. A tušíte správně. To co dívky a ženy musely zažít, jak se k nim japonci chovali a potom vlastně i samotní korejci, i nu není to veselé čtení. Místy opravdu hodně drsné.
Vyprávění staré ženy se postupně posouvá a jsme svědky vzniku Severní a Jižní Koreje. Její život nebyl nikdy lehký, čelila mnoha důležitým rozhodnutím. Byť je to příběh z části smyšlený, věřím že podobných skutečných příběhů bude mnoho, jen se o nich lidé bojí z pochopitelných důvodů mluvit.
Závěr knihy měl i trochu dojemný moment, asi aby se vyvážil všechny ty hrůzy. Ale v hlavě mi zůstává právě to zlé a špatné, co se dělo ať už ta okupace nebo později po druhé světové válce.

23.11.2023 5 z 5

Zaklínač – encyklopedie Zaklínač – encyklopedie Alain T. Puysségur

Přečíst celou sérii Zaklínače se mi asi nikdy nepovede. No, nikdy neříkej nikdy, se říká . Tak uvidíme, už mnoho let mám přečtené první dvě knihy ze série, četla jsem je ještě v době, kdy žádný Netflix neexistoval a seriál byl pouhým snem mnoha fanoušků. Taky musím přiznat, že čtení mě příliš nebavilo a do dalších dílů jsem se nehrnula. Nicméně postava nabručeného Geralta mi zůstala v hlavě a seriálové zpracování jsem si tedy nenechala ujít.

Encyklopedie ze světa Zaklínače jsem uvítala jako skvělý doplněk právě pro ty z nás, co nehrají hru, nemají přečtenou celou sérii a v seriálu se možná trochu ztrácí.
Kniha je rozdělena do tří částí - Diplomacie, Postavy, Tvorové.
V části Diplomacie jsou mapy jednotlivých království, kde je vždy popsáno hlavní město, kdo tam vládne a další důležité informace.
Části Postavy a tvorové snad není třeba popisovat. Najdete zde rozepsané co je kdo zač, jaké má schopnosti, pokud je to čaroděj, jak se kde angažuje apod.
Podivných tvorů je v celé sérii opravdu hodně, dokud o nich jen čtete, funguje pouze naše představivost. V této encyklopedii však vidíte obludy, tak jak si je možná nikdo z nás nedokáže představit. Opět se o každém tvorovi dozvíte, kde se vyskytuje, jaký je jeho vzhled a zvláštní znamení nebo třeba jaký je jeho způsob boje.

Je to kniha spíše na prolistování, můžete se k ní kdykoli vracet, když budete koukat na seriál nebo číst knihy a budete si chtít ověřit nějaké informace, které si třeba zrovna v tu chvíli nebudete moci vybavit nebo jste je v příběhu nestihli pochytit.
Mě po pročtení a prozkoumání některých postav a tvorů rozhodně opět navnadila k tomu, abych se vrátila ke knižní předloze a dala jí ještě šanci.
Zároveň to může být skvělý dárek (nejen k Vánocům) pro někoho, kdo má tuto sérii rád v jakémkoliv provedení (knihy, hra, seriál) :)

23.11.2023 4 z 5

Závěj Závěj C. J. Tudor

Závěj mě neskutečně bavila a splnila naprosto přesně to co jsem potřebovala. Tedy žádnou romantiku a naopak spousty mrtvol. A to vám řeknu, že těch je v Závěji skoro tolik, jako ve Hře o trůny :D

Závěj jsou tři thrillery v jednom, každý má své postavy, své tempo, své mrtvoly . Každý příběh má svou postavu, skrze kterou děj sledujeme. Ačkoliv autorka o době, ve které se příběh děje, mnoho neprozrazuje, ze čtení poznáte, že je to lehce postapokalyptické. Svět ovládl záhadný vir, ne jako covid, ale něco mnohem horšího a celá společnost funguje úplně jinak, než jak ji známe. Hvízdalové vás možná budou strašit ve snech, mě jednou strašili.
V knize sledujeme autobus se studenty, který při sněhové bouři havaruje. Skupinku vzájemně si cizích lidí, kteří uvízli zavěšeni v kabině lanovky a horskou chatu odřízlou od civilizace, kde jsou tajemné zabezpečené kóje a skrývají něco, co se nemá dostat ven.
Nejprve se seznamujeme se všemi osobami v jednotlivých příbězích, mrtvoly se objevují hned od prvních stránek. A jak děj postupně graduje, mrtvých přibývá. Některá úmrtí jsou záhadná, jiná drsná a autorka postavy v ději osekává až jich příliš nezbude a v tu chvíli se tyto tři příběhy začnou propojovat. Nejprve jen náznaky, pak už většími detaily, až se dostanete do finále celého příběhu.

Neřekla bych, že jsou některé ty pasáže vyloženě explicitní, ale sem tam nějaká nechutnost autorce ujela. Pro mě to byl jen slabý odvar :D Ale i tak jsem byla v tomto směru hodně spokojená. Co mi naopak chybělo, bylo větší vysvětlení nemoci a doby ve které se to odehrává. Závěr mě uspokojil jen částečně, něco se mi líbilo a něco ne Také by se dalo říci, že zůstal lehce otevřený No, pokud bude pokračování, tak ho chci. Pokud to bylo myšleno “domysli si sám, tak jsem zklamaná. Ale i přes výtky jsem si čtení opravdu užila.

16.11.2023 4 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

(SPOILER) Beladona mě naprosto dostala, taky je to ideální čtení do podzimního dušičkového období. Venku je pošmourno, máte zapálenou svíčku, uvařený čaj, ze kterého se ještě kouří a vy jste s touhle skvělou knihou pod dekou na svém oblíbeném čtecím místě. Jestli nějaká kniha přesně zapadá do téhle představy, pak je to právě Beladona.

Příběh je od prvních stránek správně temný a jak postupně plyne, tajemná atmosféra spíše houstne.
Signa, hlavní hrdinka, má zvláštní schopnosti, které nemá žádný jiný smrtelník. Osud k ní není zrovna milý a její pěstouni jakbysmet. Až na výstřední Hawthornovi, ke kterým se dostává pár měsíců před svou plnoletostí. Jejich sídlo by bylo krásné, ale je ponuré a plné zármutku. Paní domu před časem zemřela a zdá se, že její dcera trpí stejnou nemocí.
Díky svým schopnostem Signa zjistí, že se dívku někdo snaží zavraždit a tak začíná na vlastní pěst pátrat. Jediný pomocník, kterého má je Smrtonoš, kterého nenávidí a kromě ní a mrtvých ho nikdo jiný nevidí. Postupně mezi Signou a Smrtonošem vzniká jakési příměří a jejich vztah je to, co vás při čtení bude bavit, ale také napínat do posledních stránek. Signa se snaží poznat sama sebe, zjišťuje, že možné to co celou dobu chtěla je jen přetvářka a skutečnost je docela jiná.

Je to fantasy, trochu detektivka a nechybí romantická linka, která je za mě skvělá a originální. Je to rozkošně temné a postava Smrtonoše je k sežrání :D
Překvapivě mi Signa byla celkem sympatická, já to s těma holkama mám většinou komplikované. Odhalit toho, kdo za vším stojí se mi nakonec nepovedlo, ale o to mi vlastně ani nešlo. Užila jsem si to od začátku dokonce a rozhodně potřebuji další díl!

Málem bych zapomněla, mám zmiňovat nádhernou obálku a ořízku? Protože pokud vás nenaláká to, tak už nevím co by to mělo být. Možná ten tajemný Smrtonoš, ten za to fakt stojí!

18.10.2023 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Dost mi trvalo se začíst a hlavně pochopit tento magický svět, který se prolíná s naším světem. Není to oddychovka a je potřeba se na čtení soustředit.

Z pohledu hlavní hrdinky Galadriel se dostáváme do Scholomancie, školy pro čaroděje. Tahle škola je kdesi v prostoru a nic v ní nefunguje, tak jak si představujete. Je to dost nebezpečné místo a jen ti co jsou opravdu nadaní nebo mají dobré spojence dokážou projít čtyřmi lety studia a na konci také závěrečnou zkouškou.

Galadriel bylo prorokováno, že z ní bude nejděsivější černá čarodějka a způsobí zkázu lidstva. Škola ji na tuto dráhu vehementně připravuje, o to těžší studium pro Galadriel je, protože se této budoucnosti brání.
Od malička v sobě má něco co, co od ní ostatní lidi odpuzuje a tak je i ve škole samotář a trochu outsider.
Pak je tu oblíbený Orion, který pochází z jedné z nejvlivnějších kouzelnických rodin. A je to tak trochu hrdina školy. Zachraňuje spolužáky před zlými tvory, kteří na ně číhají na každém kroku. Je oblíbený a kamarádit s ním chce každý. Tedy každý, kromě Galadriel.

Když jsem se dostala přes začátek a pochopila jsem, jak tento svět funguje, začala být knížka velmi čtivá a Galadriel a Oriona jsem si oblíbila. Ona si s nikým nebere servítky a on není namyšlený hezounek. Příběh dostane spád a vy prostě chcete vědět jak to dopadne.
Není to žádné romantické čtení, Galadriel není naivní pipina, místy je to dost drsné až nechutné, to jsem rozhodně uvítala :D
Líbilo se mi, jak autorka vymyslela fungování školy a to propojení magie se skutečným světem. Postupně se přidávají i další postavy a každá má díky svým schopnostem něco do sebe a skvěle do příběhu zapadnou.

Co mi asi vadilo, že nás autorka zavedla rovnou na konec třetího ročníku, ale místy to vypadalo, jako kdyby to byl první ročník. Více nechci prozrazovat a dávat spoiler, udělejte si názor sami. Mně to z určitého úhlu pohledu přišlo prostě zvláštní.
Celkově to bylo jinak super a rozhodně hodně originální.

04.08.2023 3 z 5