☰ menu
TreborDor

Příspěvky

CestaCestaJack London

Zábavné ... Jack "mušel bejt sympaťák" ; ) Vše už víceméně napsáno v ostatních komentářích a tak snad jen, že VYDÁNÍ S INTERPRETACÍ A EVOLUCÍ UŽITÉHO SLANGU (jak US, tak CS) JE VÍCE NEŽ POTŘEBNÉ!!!
"Spíš kralovat v pekle, než sloužit v nebi." (London slovy Miltona)

05.07.2022


Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíMilan Kundera

Tak, tak,...Kundera "filozofuje pro filozofování". S odstupem doby a otřískáním životem mi některá "moudra" s každým dalším přečtením "řídnou". Pořád je však vysoký nadprůměr a výjimečnost, kdy některé z myšlenek (i přes spisovatelův kontroverzní naturel "schovávaný za dílem") lze minimálně "do tvrdého dřeva tesat".
"Lidský čas se neotáčí v kruhu, ale běží po přímce vpřed. To je důvod, proč člověk nemůže být šťasten, neboť štěstí je touha po opakování."

15.04.2022


Temnota na okraji městaTemnota na okraji městaAdam Christopher

Opět čteno, abych "obstál" před teensynkem, který letěl koupit ihned po přečtení SuspičusMajnds ; ) Další příběh z historie postav STU je fajn vystavěný jako vyprávění hlavní postavy s milými intermezzi z "přítomnosti" konkrétního prostředí v TV sérii. Slibně, napínavě se rozbíhá, ale škoda že ca v polovině po vypátrání pachatele přechází v "akční" ne úplně zábavné dění. Zaujme popisy dobového New York City a bankrotní situací města, vhledem do psychopatologie vietnamské veteránské komunity a sem tam vložením dobového "songu" (např. Gonna Fly Now z Rockyho!). "Povinné" studenoválečné experimenty s drogami, které tímto tedy začaly již ve Vietnamu, mě utvrdily, že zápletka ST by bez LSD (kde k tomu ti Duffer Bros přišli? ; ) nebyla nijaká. Jisté je, že již v 90's jsem podobné (i vážně?) konspirační knižní vyprávění vícekrát zaznamenal....

05.01.2021


Duch děvkyDuch děvkyNorman Mailer

"Psal jsem Ducha děvky osm let a 40 let jsem se na tuto knihu připravoval". NM
Vyjma obdivu, a současně závisti, Mailerovy geniality není třeba komentáře - vše viz popis ke knize výše. Pozn.: Nějak se mě v některých momentech "propojilo" se Scorseseho Irčanem....no, JFK to s mafií a Kubou posral ; )

27.11.2020


Temný experimentTemný experimentGwenda Bond

Kniha jako doplňující prequel i mnou oblíbeného ultraúspěšného netflixího seriálu (a dokonale jeho popularitu "vytěžující" ; ) není vůbec špatná. Pořízenu teensynovi jsem si ji nakonec "musel" přečíst taky - bych byl "v obraze" : ) Nesložitý příběh se do obrátek pořádně dostává až zhruba po čtvrtině a některé z motivů jsou celkem zajímavé (odvodový systém do Vietnamu, psychopokusy s LSD...), byť s nevyužitím hlubšího záběru. Vzhledem k již známému vyústění příběhu díky seriálu je čtivě postavené na chtění vědět "jak", než "co" se stane. Dobové popkulturní narážky jsou milé.....překlad orig názvu do češtiny zarážející.

27.11.2020


Seznam sedmiSeznam sedmiMark Frost

Jako novinku v 90's (navíc pod vlivem "sov, které se nezdají být, čím jsou" ; ) jsem hltal a byl uchvácen. Zuby času román mírně "zestředněproudařily", nicméně je (až na ca poslední pětinu, kde je nějaké studené, profesorské) pořád báječně čtivé, záhadné a zábavné...historií (byť AH) mi objevné a dohledávajíc prameny stav vědění rozšiřující....no a pointa, heil, par excellence....

21.06.2020


Smrt je vždycky osaměláSmrt je vždycky osaměláRaymond Douglas Bradbury

"Střed světa může ležet kdekoliv". Tentokrát byl ca týden na konci listopadu s jeho dlouhými nocemi a šedivými dny v ložnici prvního patra rodinného domu v příměstské oblasti ČB ... a venku v hluboké noci vyzváněl přerušovaně telefon, vlastně mňoukala kočka... Hutná, snivá, halucinogenní atmosféra téhle "detektivky" s panoptikem podivných, v mnohém velmi vtipně popisovaných postav je zcela a nádherně nezvyklá. Když zvyknete, dostane vás do Venice, LA Bradburyho mládí s mnoha odkazy na něj samotného a jeho jinou tvorbu, a dle mého velmi obratně s pozvolnou akcelerací napíná. Kdo v tom "blázinci" může být vrah...?! Zahradník to není.... ; )

04.12.2019


OutsiderOutsiderStephen King

Stephen King si předchozí "veselo-pleskačovou" trilogií nasadil laťku tak vysoko, že ji bude těžko překonávat. Skvěle záhadné a napínavé zhruba první dvě třetiny volně navazujícího Outsidera slibují, že by se na ni mohl alespoň dotáhnout. V poslední třetině bohužel ztrácí dech : / a vyústění působí "nedotaženě"....Pořád je však žánrový a kingovský nadprůměr ; )

14.09.2019


Rychlejší než okoRychlejší než okoRaymond Douglas Bradbury

He?!? První setkání s Bradburym....Po "zvyknutí si" na něj přes prvních pár povídek je pozoruhodné lehkostí a styly zpracování "náhodných" témat na základě životních (často velmi drobných) podnětů, viz. doslov. Nej jsou surreálné ; )

07.05.2019


OsvíceníOsvíceníStephen King

Je popkulturní a kultovní klasika s podstatnou (dle mého autorem - vzhledem k volnému pokračování - cílenou a primární), neskutečně intuitivně chápanou a pekelně popsanou dějovou linií o totální alkoholové destrukci zabalená do mysteriózního (pro někoho "hororového") příběhu, který se vyskytuje ve většině Kingových příběhů (a to častokrát právě i v souvislosti s dětskou "senzibilitou a představivostí"). Četl jsem v 90.letech, kdy bylo naprostá "6ti hvězdičková bomba" a znovu až nyní (po 25ti letech) před volným pokračováním a je zřejmě díky "vědění" a spoustě jiných knih už "jen" jaksi "běžně skvělé" ; ) BTW: Kubrickova filmová adaptace je sice geniální, ale "úplně jiným sportem, a i na jiném hřišti"....navíc sám King ji nesnáší....tuším proč. Velmi zajímavý a významný je odkaz na Osvícení v novém Spielbergově filmu Ready Player One - možná i záměrný revanš za Kingovy pozitivní zmínky v románech o jeho snímcích : )

02.10.2018


Americký rebel – Život Clinta EastwoodaAmerický rebel – Život Clinta EastwoodaMarc Eliot

Velmi čtivý (i přes kritizovaný lehce kostrbatý překlad - buďme za něj alespoň tak rádi ; ) a faktograficky totálně vyčerpávající životopis svérázného, obdivuhodného a nepřekonatelného umělce, autora, člověka Eastwooda. Autor knihy Marc Eliot zvolil přesnou formu pro objektivní (neautorizovanou) biografii žijícího a stále velmi vlivného člověka v hollywoodském prostředí, kdy je obtížné o něm získávat "nepohodlné" informace (jak sám v doslovu sympaticky vysvětluje). Kniha je krásně neotřele graficky zpracována a největší potíží zůstává paperbackové vydání a "fyzický boj" s jejím "otevřeném" držení, které však vzhledem k okolnostem vydání knihy absolutně toleruji. Velkou zajímavostí v knize mi přijdou zmínky o metodě "vědeckého zpomalování stárnutí" a Eastwoodově letité životosprávě v kontrastu s jeho současným stále skvělým duševním i tělesným zdravím a životní energií.

"Je velmi mnoho způsobů, jak o filmu mluvit/psát". (Molly Haskell)

18.03.2018


Americký senAmerický senNorman Mailer

V některých částech velmi těžké "prokousávání se" dlouhými metaforickými popisy "na druhou" a psychedelicko-delirickými stavy (neznamená, že ne brilatně zpracovanými) hlavní postavy. Postupné ponořování se do stylu a příběhu až k uchvácení a nadšení z démonického a dechberoucího závěru. Nevěřím, že by si v současné době někdo troufnul něco takového napsat, nebo spíše vydat : ) Je úžasně "jiný" zážitek.

17.03.2018


Muž, který hledal svůj stínMuž, který hledal svůj stínDavid Lagercrantz

V drobet pozměněných, byť zajímavých tématech (dvojčata především!, imigranti - bohužel poplatné současnému korektnímu politiku, chování k ženám, ...) zopakovaný a ne úplně záživně zjednodušený "jedinečně osobitý, první Larsson". Mnoho postav "po povrchu", napínavé jakž takž, spíš předvídatelné, a tak nějak hned vyšumí...dvakrát do jedné knihy nevstoupíš. Přečteno z "povinnosti" sérii.

17.03.2018


NevinnýNevinnýIan McEwan

Než přijde k zásadnímu zlomu a obratu žánru knihy někde za polovinou, je nejzajímavější popis situace a atmosféry v rozsektorovaném poválečném Berlíně. Překvapivá (díky takovému "jakoby nijakému" začátku) a velmi drsná dělící scéna a finiš knihy jsou brilantní. Fabulace příběhu kolem skutečné historické události je taky fajn.

26.11.2017


Konec stříbrného věkuKonec stříbrného věkuJasutaka Cucui

Výborné, byť nosný nápad vzájemných poprav většího počtu soupeřů najednou je vypůjčen (Battle Royal,...) a "našroubován" na seniorský sociální problém dřímající a stále narůstající v (a nejen) Japonsku zvolna již od 70. let...

09.11.2017


Píseň z pytlíku na zvratkyPíseň z pytlíku na zvratkyNick Cave

Přečetl jsem na jeden zátah inspirován nedávným skvělým pražským koncertem k doplnění obrazu o jedné z nejkultovnějších person současné světové kultury. Vhled do Caveových myšlenek, se vší tradiční svérázností (od pojetí náboženství přes humor až k erotice), nejednoznačností, ironií a překvapivou sebeparodií, během amerického turné 2014 mě velmi potěšil a mé očekávání splnil nadmíru výtečně.

"Víš, kdo je náš největší vzor? Nick Cave. Ten si dělá, co chce, a na všechny sere."
Jim Reid (The Jesus and Mary Chain)

06.11.2017


Svobodu medvědůmSvobodu medvědůmJohn Irving

Prokousával ztěžka. Nějak celé zmatené, rozsekané, jednání postav podivné ... pochybnosti jak moc je "správný" český překlad. Nicméně zajímavé ... především historický podklad Rakouska (Uherska) a finální osud postav.

06.11.2017