Smrt je vždycky osamělá

Román evokující zvláštní atmosféru kalifornských Benátek z let autorova dětství. Temný dramatický příběh začíná noční cestou tramvají a setkáním s člověkem, v němž vypravěč, mladý spisovatel, vytuší zlo. V Benátkách v té době záhadně umírají osamělí lidé…

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12628/smrt-je-vzdycky-osamela-t4G-12628.jpg 482

Constance (1.)

Death is a Lonely Business (1985)

Detektivky, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Práce

Kniha Smrt je vždycky osamělá

Skripi
21. lednaodpad!

To sa nedalo dopočúvať... O ničom.

tomasblazek
11.07.2018

Nemám úplně rád Bradburyho styl s přemírou metafor, zbytnělou obrazností, neustálým odbíháním. Tuhle knížku se ale přesto vyplatilo dočíst do konce - závěr vše napravil. Slušná porce (skoro) bezvýchodné temnoty.

de_baques
20.06.2018

tohle měla být asi detektivka ve stylu noir s mystickými prvky, ale jak to napsat slušně, byl to dost otřesný blábol, za který i 2* jsou možná moc, postavy jsou zajímavé to je třeba uznat (i když je to, kriticky zhodnoceno, nevěrohodná snůška podivných kreatur), ale ten námět a zpracování příběhu? zbytečně potištěný papír

Tozbee
29.06.2017

Koncentrovaná deprese a zmar, takřka hmatatelná existenciální pomíjivost, z níž je občas člověk vytržen náznakem napětí. Místy mi Bradbary učaroval nečekanými slovními figurami a humorem. Na zbylé dva díly trilogie mě to ale nenalákalo. Možná na podzim.

"Kulatý obličej Fannie byl jako měsíc, dohlížející nad požadavky rozsáhlých teritorií jejího těla. Seděla podložena polštáři, dech jí unikal, zase se vracel a opět unikal, jako by se Fannie hrozila laviny, kterou by mohla spustit, kdyby se jen trochu víc zaklonila, váha jejího těla by ji strhla a svalstvo by jí zahltilo a rozdrtilo plíce a navždycky vyřadilo její hlas a uhasilo její světlo. (...) Stál jsem u jejích dveří a naslouchal. Nejdřív zaskřípění, jako by se vlnami prodírala obrovská loď. To se tam pohnula jakási velká myšlenka."

Plavkyně
24.03.2017

Depresivní čtení. Mám autora hodně ráda, ale tuto knihu řadím k jeho slabším.

eraserhead
19.12.2016

Jsem takřka notorický a cholerický dočítač. I když mě kniha nějak zvlášť nezaujme a nebaví, stejně jí dočtu. Musím. Co kdyby se to ke konci nějak změnilo? Za celou dobu mého čtení si vybavím tak dvě-tři knihy, které jsem nedočetl. Že se k nim přidá kniha Raye Bradburyho by mě v životě nenapadlo a kdyby mi to někdo řekl, asi bych ho poslal někam. Ale je to opravdu tak. U téhle knihy jsem se horko těžko prokousal ke straně 48 než jsem se definitivně rozhodl, že ji odložím nepřečtenou. Buď Bradbury při jejím psaní moc hulil nebo já málo hulil při jejím čtení. Každopádně po mnoha letech další mnou nedočtená kniha. Rychle si od něj budu muste přečíst něco jiného na spravení chuti.

Blekmun
30.12.2015

Z môjho pohľadu originálna detektívka (nečítam ich zas tak veľa). Nepripadá mi až taká depresívna ale metláci sú možno len otrlejší. Od prvej scény v nočnej električke Bradbury kreslí svet plný roztodivných postáv, ponurý, no ponurosť mu skôr prepožičiavajú nenaplnené predstavy a zahodené životy účastníkov "cestnej premávky", a samozrejme to, kam ich životy dospejú. A tiež fakt, že namiesto detektíva-profíka prípad vlastne celý čas rieši začínajúci spisovateľ, nepochybne Bradbury sám, ktorý sa do toho všetkého snaží neochotného policajta zatiahnuť. To všetko vytvára skutočnú atmosféru, tú za tou plachtou dažďa, vetra, noci a vŕzgajúceho móla v losangelskej štvrti Venice - kulisy, ktoré sú pascou na nepozorného čitateľa.

No a tak. Inak vyspádovanie klasické - najrýchlejšie čítate na konci. Proste správna detektívka :)

tlapička
29.10.2015

Méně známá kniha od Bradburyho nemá chybu, napětí, poučení, humor, hned jsem si to našla na mapě.