Hřbitov šílenců

Hřbitov šílenců https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12623/hrbitov-silencu-12623.jpg 4 51 4

Constance série

Mladý scénárista a nadějný povídkář, v němž poznáváme samotného autora, je najat obřími studii Maximus Films, aby společně se svým přítelem, výtvarníkem, který je posedlý vytvářením filmových maket oblud a dinosaurů, vymyslel nový horor, tak děsivý, jak nebyl ještě žádný předtím. Oba přátelé se s chutí pustí do práce, ale brzy se úděsné věci začnou dít ve skutečnosti. Při práci scénáristy se Ray Bradbury důvěrně seznámil s leskem i odvrácenou tváří studiového systému amerického, zvláště pak hollywoodského filmu padesátých let. A právě tento svérázný svět popisuje ve své fantaskní detektivce Hřbitov šílenců, která vznikla v roce 1990. Bradburyho známe jako autora, který se významně zasloužil o to, aby byl pobořen předsudek o takzvaných triviálních žánrech (sci-fi, fantasy, horor) jako o čemsi principiálně podřadném. Stejně jako v mnoha jiných svých dílech proniká hlavně citlivými zákoutími lidského srdce, která odhaluje tak, abychom spatřili, co nám doposud zůstávalo skryto. Jeho díla je radost číst, neboť jsou plná vtipu, elegance a hlubokého porozumění člověku. Znovu a znovu dokazuje nejen svou nenapodobitelnou schopnost objevovat nepoznané, ale také dokonalou znalost lidského nitra, ochotu vnímat skryté sny a touhy, ale také odvahu postihnout slabiny i černé stránky našich povah.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Baronet

Graveyard for Lunatics , 1990

eraserhead
19.09.2023 4 z 5

Já tedy nejsem žádný velký znalec Bradburyho díla, ale něco takového jsem od něj nečekal. Druhá Bradburyho kniha, u níž forma předbíhá obsah (aniž by mu nějak škodila). Ten příběh není tím, čím by se mohl zdát a je možné, že si každý v něm objeví trochu něco jiného. Při čtení mi na mysl částečně vyskakovaly knihy jako Mistr a Markétka, Malpertuis nebo můj oblíbený autor Bret Easton Ellis. Kdo by to byl řekl, že z toho nakonec vyleze až magicky mysteriózní detektivka o pátrání po stopách jedné dvacet let staré autonehody, vysvětlujícím závěrem zacházející až do krvavého románu. 3,5*

jprst
25.02.2023 3 z 5

Vzhledem k autorově tvorbě jsem měl velké očekávání, ale nakonec jsem byl docela zklamaný, tohle bylo opravdu z horšího košíčku, tři hvězdy dávám spíše z úcty k autorovi, rozhodně ne jako hodnocení knihy. To byla spíše ztráta času.

azertaaz
11.06.2017 5 z 5

I když to není můj klasický žánr, kniha mě dost chytla a já jí přečetla se zájmem. Můžu jen doporučit každému.

honajz
07.06.2012 4 z 5

Hollywoodem obchází živý mrtvý - a vše se mění. Stará studia se mění, herci se mění, majitelé studií se mění, i zaměření na diváka se mění. V mírně hororovém duchu opět uplatňuje Bradbury magický realismus říznutý mírným nadhledem a vtipnými hry se slovy a situacemi, a občasnou sebeironií i přiznanou platonickou láskou k jedné slavné herečce - a láskou k filmu, knihám a scénáristice obecně.

Hollywood

Kniha Hřbitov šílenců je v