Nevinný

Píše se rok 1955 a do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý anglický mladík, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se svým skromným přispěním podílel na ambiciózní, přísně tajné operaci CIA a britské tajné služby SIS. Projekt, který byl ve skutečnosti vyzrazen britským špionem pracujícím pro Sovětský svaz v samém zárodku (George Blake byl v roce 1961 odsouzen britským soudem za vlastizradu ke 42 letům vězení), spočíval ve vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny, odposlouchávání telefonních hovorů a zachycování šifrovaných zpráv. Mladý Leonard Marnham však nežije jen svou prací. Berlín, který ho překvapí stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, které o šest let později vyvrcholí stavbou Berlínské zdi, pro něho zároveň znamená vstup do dospělosti i první milostnou zkušenost. Ve chvíli, kdy se velké dějiny nečekaně protnou se soukromým světem hrdinů v sérii typických mcewanovských tragikomických náhod, dochází i k nečekanému rozuzlení příběhu, pod jehož špionážním nátěrem pulzuje život skutečných lidí, jemuž McEwan rozumí jako málokterý současný světový autor....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43200/nevinny-43200.jpg 4157
Vydáno:, Odeon

The Innocent (1990)

Kniha Nevinný

Kerberos

Kdybych četla knihu tak by mě asi tak nebavila,ale rozhlasová hra se skvělým hereckým obsazením,mě velmi zaujala,takže můžu jen doporučit.

ddkk

Nejprve jsem si s nedůvěrou říkala: špionážní román, ještě k tomu z rozděleného Berlína v padesátých letech, uff, to není nic pro mne....Jenže pak se ukázalo, že nejde jen o špióny, ale také o podivuhodný vývoj jejich osobností a vztahů. Bylo to i o tom, jak to tehdy v rozděleném Berlíně (ne)fungovalo. Bylo to pro mne v mnoha směrech objevné. Nejvíc mne překvapil neuvěřitelně vypointovaný závěr...Pro mne skutečně brilantní dílo, které stojí za přečtení.

boxas

Není to špatné, ale se špionážní tematikou jsou jistě mnohem lepší knihy. Především mi vadil lehce předvídatelný děj.

antonin0999
09.10.2018

Venku je krásný podzimní den plný slunce a zpěvu ptáků. Uvnitř sychravo. Ian McEwan není nevinný, může za to jeho silná, ponurá kniha, která mě rozložila svou syrovostí.

tonysojka
14.09.2018

Doposlouchal jsem Nevinného,jako rozhlasová hra výborné,herecké obsazení vynikající,režie i hudba a všechno,píseň lili marlen mi stále zní v uších ALE obávám se ,že ten příběh je hodně zjednodušen na romantický špionážní thriller .Souhlasím s komentářem JP,jehož část si dovolím citovat: "tahle forma rozhlasových her a dramatizací je přeci jen jinde, než regulérní beletrie – samý dialog. ". Dodám jen ,že tyto dramatizace opravdu podporují představivost,ale myslím si ,že čtení knihy by mi přineslo o mnoho bohatější zážitek.Na Ewanovi se mi právě líbí ta mnohovrstevnatost a nejednoznačnost jeho příběhů a to nehovořím o stylu jeho psaní,ten mi prostě sedí.

Clea3112
05.04.2018

Pokaždé si říkám, že McEwan už nemůže překvapit. Může. Syrové. Trefné. Hluboké. Ačkoli k té hloubce se čtenář musí prokousat krok po kroku. McEwan ví, kdy má ubrat a kdy přidat, aby čtenář po zalapnutí knížky v sobě nechal doznít všechny struny, které Autor rozehrál. Těší mě, že je zde více čtenářů, kteří ladí s tímto autorem :)

Rihatama
19.03.2018

Jak přijít o nevinnost? Snadno. Ovšem nikoli bez nevítaných následků. Aspoň ne v tomto příběhu. Z panice milenec. Z milence zkusmo násilník, však vzápětí snoubenec. Ze snoubence vrah a řezník. Z vraha zrádce. Uf. McEwan na šachovnici svého příběhu užívá pro vyobrazení přerodu emociálně nezralého jedince do kruté dospělosti překvapivé tahy. Alespoň pro mne. A to na pozadí ničeho menšího, než americko-britské špionážní akce ve středu poválečného Berlína, kde spolu ve studenoválečnickém módu soupeří ty největší po/válečné mocnosti. Náš milý hrdina je docela slušný zbabělec. Oblíbit si jej moc nelze. Lze však ocenit smysl pro tragikomično anglického autora, který z "testu lidskosti" ve svém románu nechá propadnout v románu takřka jedinou anglickou postavu, která si nota bene oblíbí dříve zavrhovanou americkou kulturu, jako hamburgery s hranolkama v kantýně, baseball nebo horkou čokoládu v automatech. Román dobrý, přece však jen místy trochu plytký na můj vkus, přese všechny "atraktivní" kulisy poválečné doby.

TomHr
30.11.2017

Tak nevím. Červená knihovna? Špionážní román? Kombinace obého? Funguje to tak napůl.
Předností knihy je plastický obraz rozděleného Berlína a jeho atmosféry.