Nevinný

Píše se rok 1955 a do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý anglický mladík, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se svým skromným přispěním podílel na ambiciózní, přísně tajné operaci CIA a britské tajné služby SIS. Projekt, který byl ve skutečnosti vyzrazen britským špionem pracujícím pro Sovětský svaz v samém zárodku (George Blake byl v roce 1961 odsouzen britským soudem za vlastizradu ke 42 letům vězení), spočíval ve vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny, odposlouchávání telefonních hovorů a zachycování šifrovaných zpráv. Mladý Leonard Marnham však nežije jen svou prací. Berlín, který ho překvapí stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, které o šest let později vyvrcholí stavbou Berlínské zdi, pro něho zároveň znamená vstup do dospělosti i první milostnou zkušenost. Ve chvíli, kdy se velké dějiny nečekaně protnou se soukromým světem hrdinů v sérii typických mcewanovských tragikomických náhod, dochází i k nečekanému rozuzlení příběhu, pod jehož špionážním nátěrem pulzuje život skutečných lidí, jemuž McEwan rozumí jako málokterý současný světový autor....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43200/nevinny-43200.jpg 4.1180
Vydáno, Odeon

The Innocent, 1990

Kniha Nevinný

karaliene
19.07.2020

Propracovaný popis křehkosti geo/politické situace i lidských vztahů. Místy mě až mrazilo.

kessey
30.12.2019

Začátek knížky mě moc nezaujal, ale nakonec se děj zvrtl spíš směr psychologické drama. A tam se projevil McEwan tak jak jej zbožňujeme. Za mě na pomezí tří až čtyř hvězd.

jant02
29.10.2019

Betonová zahrada byla pro mě zjevením, po kterém na mě padl smutek z obavy, že na tak fascinující knihu hned tak nenarazím. Avšak Dítě v pravý čas mě okouzlilo neméně. Po Pokání, které posunulo laťku ještě výš, jsem se definitivně rozhodl, že si přečtu všechny McEwanovy knihy, nejlépe v pořadí, jak je napsal (což ne vždy dodržuji). Nevinný patří k tomu nejlepšímu co jsem zatím od autora četl. McEwan dovede znovu a znovu přicházet s něčím novým, stále dokáže čtenáře překvapovat, možná až šokovat. Velmi se mi na knize zamlouvalo propojení dvou dějových linek - milostného dramatu a špionážního příběhu odehrávajícího se v Berlíně padesátých let dvacátého století rozděleného do okupačních zón.
V tom správném slova smyslu zneklidňující román.

Kerberos
12.06.2019

Kdybych četla knihu tak by mě asi tak nebavila,ale rozhlasová hra se skvělým hereckým obsazením,mě velmi zaujala,takže můžu jen doporučit.

ddkk
13.02.2019

Nejprve jsem si s nedůvěrou říkala: špionážní román, ještě k tomu z rozděleného Berlína v padesátých letech, uff, to není nic pro mne....Jenže pak se ukázalo, že nejde jen o špióny, ale také o podivuhodný vývoj jejich osobností a vztahů. Bylo to i o tom, jak to tehdy v rozděleném Berlíně (ne)fungovalo. Bylo to pro mne v mnoha směrech objevné. Nejvíc mne překvapil neuvěřitelně vypointovaný závěr...Pro mne skutečně brilantní dílo, které stojí za přečtení.

boxas
20.01.2019

Není to špatné, ale se špionážní tematikou jsou jistě mnohem lepší knihy. Především mi vadil lehce předvídatelný děj.

antonin0999
09.10.2018

Venku je krásný podzimní den plný slunce a zpěvu ptáků. Uvnitř sychravo. Ian McEwan není nevinný, může za to jeho silná, ponurá kniha, která mě rozložila svou syrovostí.

tonysojka
14.09.2018

Doposlouchal jsem Nevinného,jako rozhlasová hra výborné,herecké obsazení vynikající,režie i hudba a všechno,píseň lili marlen mi stále zní v uších ALE obávám se ,že ten příběh je hodně zjednodušen na romantický špionážní thriller .Souhlasím s komentářem JP,jehož část si dovolím citovat: "tahle forma rozhlasových her a dramatizací je přeci jen jinde, než regulérní beletrie – samý dialog. ". Dodám jen ,že tyto dramatizace opravdu podporují představivost,ale myslím si ,že čtení knihy by mi přineslo o mnoho bohatější zážitek.Na Ewanovi se mi právě líbí ta mnohovrstevnatost a nejednoznačnost jeho příběhů a to nehovořím o stylu jeho psaní,ten mi prostě sedí.