TomHr TomHr komentáře u knih

Správná věc Správná věc Marek Hnila

Krátká prvoplánová agitka podezřele dobře pasující na dnešní realitu. Kladní hrdinové jsou jenom kladní, záporní jsou jenom záporní. I přes jistý vnitřní konflikt je celá kniha nějak černobílá. Děj chudičký, předvídatelný a nepříliš logický. Na celém dílku je znát, že autor je mlád a zřejmě na vlastní kůži nezažil třeba každodenní realitu budování socialismu.
Oceňuji snahu o práci s jazykem, ale do očí bijí spíše stylistické krkolomnosti ("Poté, co vkročil do baru, se udivil").
Jako práce gymnazisty na téma osobní odvahy a plíživě nastupujícího autoritářského režimu dobré. Avšak k plnokrevnému románu vyzrálého autora má Správná věc daleko. A to píšu s přesvědčením, že ten náš cizák, ten reálný, měl dávno táhnout do... kam slunce nesvítí.

27.10.2020 2 z 5

Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Karel Drexler

Knížka je prezentována jako rekonstruované fragmenty monumentálního, ale ztraceného díla jednoho z největších českých autorů 20. století K. Drexlera. Dokonce autor (autoři?) zahrnul Drexlerův fiktivní životopis či spíše nekrolog. Tím je vysvětlena určitá tematická roztříštěnost. Jedná se v podstatě o soubor povídek. Některé okultní, některé až hororové, více či méně vypointované. Příběhy se odehrávají na pozadí reálií alternativní historie Československa a Evropy, přičemž některé známé osobnosti, historické postavy a události se dočkaly zajímavých rolí a konotací. Povídky nepostrádají humor, jsou psány příjemnou češtinou a jejich hrdiny jsou jednou řezník, jindy voják či známý umělec. Leitmotivem je spoušť, jakou dokáže na lidských životech napáchat jakákoli zvůle, nenávist, tupost a diktatura.
Chvílemi mi knížka připomenula Petra Stančíka, třeba umně vystavěnými fiktivními reáliemi. A hleďme, jak se jmenuje ten pohraničník...
Od knížky jsem očekával historickou fikci, něco jako známé Žáby v mlíku. Verschluss je sice něco úplně jiného, ale rozhodně jsem nebyl zklamaný, právě naopak! Knížka je to až na pár hluchých míst zábavná, určitě originální, zkrátka příjemné překvapení.

26.10.2020 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Když někdo napíše nějakých pětadvacet knížek se stejnými hrdiny, ze stejného prostředí a pro milovníky téhož žánru, pak je asi zřejmé, co lze očekávat od dalšího autorova díla. Řečené platí i o knize Pochovaní zaživa. Dva příběhy, propletené dějové linie, dějové zkratky a spád, čtivý jazyk, trocha toho slovního humoru, sympatičtí hrdinové, kteří v čase přece jen procházejí určitými proměnami a osobními krizemi. Takže takový autorův standard. Ale standardní výkon Dominika Dána znamená slušnou porci napětí a především velmi dobrou zábavu, a o to tady jde především!
A o čem kniha vlastně je? O obchodě se smrtí důchodců. O tom, jak se José jako westernový hrdina vydává do hor, aby pomstil postřelení své partnerky a kolegyně. Ostatně přečtěte si sami!

26.10.2020 5 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Žádná zběsilá jízda, nekonečná střílečka, moře slizu vytékajícího z rozstřílených emzáků. Příběh se začíná odvíjet zvolna, autor nás nejdříve uvádí do nehostinného prostředí planety mezi dvěma slunci a vykresluje jednotlivé charaktery přeživších ze zničené transportní kosmické lodi. Neobvyklé, podivné úkazy se nekupí jeden na druhý, naopak jsou dávkovány velmi střídmě. Pomaličku se stupňuje napětí a pocit něčeho zlého, cizího. Bohužel celá ta dobře vystavěná gradace ale nakonec vyšumí tak nějak do ztracena. Kniha se tím stává plytkou vyvražďovačkou.
Chápu, že od danému žánru se nedá očekávat happyend, ale autor mohl více rozpracovat planetu, která přitahuje člověčí kosmolety, a nepřátelskou civilizaci, která planetu obývá.

23.10.2020 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Oběť 2117 se drží sestupné tendence kvality knih Adlera-Olsena, respektive série z oddělení Q. Zápletka od začátku přitažená za vlasy, některé základní premisy příběhu jsem fakt nepobral, něco tak šroubovaného a uměle vykonstruovaného se často nevidí (a neslyší).
Je fajn, že postavy procházejí určitým vývojem. Karl je trochu labilní, to víme, ale co autor udělal s ostatními... Prosím, ať se vrátí ten starý dobrý neohrožený usměvavý velbloudář Asad!
Trochu déle trvá, než autor vtáhne čtenáře do příběhu. Kniha je nicméně napsána dobře, autor, jak je u něj zvykem, umně proplétá dějové linie a stupňuje napětí až do finále. A tak je hlavní účel splněn: dobře jsem se bavil.

23.10.2020 4 z 5

Sniper One Sniper One Dan Mills

Vynikající knížka, tedy samozřejmě pro tu část čtenářské obce, kterou zajímají a baví knihy z vojenského prostředí. Autor si na nic nehraje. Do zajímavých detailů popisuje svou práci, výstroj a výzbroj, záludnosti, které britské jednotce přichystal Irák a místní obyvatelstvo, ale třeba i to, jak vojáci tráví čas, když zrovna nebojují. O napínavé okamžiky není nouze, vlastně kniha nemá hluchá místa - člověk ji zhltne jedním dechem.

12.10.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina je takový kompilát několika motivů, které jsou do příběhu zapracovány někde organicky, jinde docela násilně. Celé první dvě třetiny jakože pravdivého příběhu musíme přetrpět mnohomluvné a rádoby kůl žvanění, se spoustou anglismů a neologismů, ale s chabým obsahem. Pozvolnou palebnou přípravu na strašidlácký závěr mám velice rád třeba u Kinga, ale u Kariky zkrátka nefunguje. Zejména když autor beze smyslu hromadí další a další motivy, aby pak některé (slibné!) zcela zapomněl rozpracovat. Proto taky místy vyprávění postrádá logiku.
Poslední třetina knihy je napsána velice dobře. Tady Karika teprve ukáže, jak ovládá spisovatelské řemeslo. Nenápadně stupňuje napětí, přitom hororové prvky dávkuje střídmě a mám pocit, že by se bez nich obešel úplně - zcela by stačil popis prostředí, ve kterém se hrdinové pohybují. Příběh postrádá nějaký vysvětlující závěr, ale ten jsem ani nečekal.

12.10.2020 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Ani s odstupem si nejsem jistý, jak knihu ohodnotit. A to jsem zapálený fanda sci-fi. Na jednu stranu výborné náměty, zajímavá mimozemská civilizace, kterou kniha jen po troškách odhaluje. Na druhou stranu velice rozporuplné charaktery a jednání postav, školáci s těžko uvěřitelnými schopnostmi vzhledem k věku. Líčení Enderova vývoje ve vesmírných institucích je trochu naivní (a místy zdlouhavé), přitom se mohlo jednat o zajímavé školní drama - včetně šikany, různých skupinek a nepsaných pravidel. Ještě nevěrohodněji působí to, co se mezitím odehrává na Zemi: ze dvou děcek, byť geniálních, se prostřednictvím politických statí stávají globální celebrity. Snad v osmdesátkách, kdy kniha vznikla, v době Studené války, politika světovou veřejnost zajímala více. Dneska jsou to úplně jiné věci, které hýbou těmi internety. Politické komentáře jsou všem šumák...
Zajímavě vypointovaný závěr svým filosofickým přesahem jen málo vylepšuje výsledný dojem z knihy.

07.10.2020 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pokračování trisolaranské ságy je o chlup slabší, než první díl.
Jestli bych začátek Problému tří těles směle přirovnal třeba k Setkání s Rámou, pak Temný les zpočátku působí jako zpráva z XVII. sjezdu KSČ. Je to podobně nezáživné, plné projevů papalášů, a ano, i nějaký ten soudruh se objeví. Zpočátku fakt zklamání. Do toho spousta čínských jmen, tuhle Čang, támhle Čchang, kdo se v tom má vyznat. Naštěstí má kniha vzestupnou tendenci a gradaci. Utopická budoucnost je zajímavě vymyšlená, stejně tak kosmická sociologie. Řešení trisolaranské krize překvapivé, i když trochu naivní. Uslintané poslední stránky si autor klidně mohl odpustit, ale celkový dojem nakonec není tak špatný, jak to zpočátku vypadalo.

07.10.2020 4 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Hlavní vadou na kráse je dost nepravděpodobná postava hlavního hrdiny - supermana. I po deseti letech týrání v kriminále zůstává neotřesitelně kladným a spravedlivým. Je nesmírně chytrý, asi má nějaký promyšlený plán... teda jestli byl v plánu únos dítěte, tak to zas tak chytré nebylo.
Přese všechno je knížka napínavá, děj svižně odsýpá a o zvraty není nouze. Autor umí čtenáře zaujmout a občas pobavit nějakou tou hláškou. Pokud se přeneseme přes žánrové klišé, kdy osamělý hrdina tahá za kratší konec a přesto vždy vítězí nad lží a nenávistí, tak se jedná o super oddychovku.

11.09.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Na tuhle knížku je asi potřeba správně se naladit. Chce to nechat jen tak zvolna plynout slova, kterých je víc, než by bylo zapotřebí, mnohem víc! Všechna ta slovní nálož má asi působit humorně. Výsledek je maximálně úsměvný, místy spíše nudný až vysloveně otravný. Tolik populární psychologie a rádoby filozofických úvah, to se jen tak nevidí.
Střídání dějových linií a časté retrospektivy jsou na mnoha místech samoúčelné. Pro vypointování příběhu jich stačil zlomek.
Zajímalo mě jenom, jak se autor vypořádá s načrtnutým příběhem; to byl asi důvod, proč jsem v polovině knihu nevzdal. Nicméně samotný děj je chudičký a zápletka vysoce nepravděpodobná, to ostatně sám autor v knize přiznává. Dojem trochu vylepšilo dojemné finále, ale stejně bych si Úzkosti a jejich lidi raději přečetl jako humorný příběh na dvacet stránek v nějaké sbírce povídek. Na román to fakt není.

13.08.2020 3 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Knížka nezanechá valný dojem. Ale ani špatný dojem. Spíš žádný dojem: popravdě po několika málo dnech už ani nevím, o čem byla. Vybavuju si jenom spoustu thrillerových klišé, furt z něčeho čišela hrůza, pak zas někde někoho mrazilo v zádech, až to bylo k smíchu. Pachatel měl smutné dětství, vyšetřovatel je superman, jak taky jinak! Příběh vykonstruovaný, celé sepsané na prvoplánový efekt... a přiznávám, efekt se dostavil. Nakonec se čtenář nemůže odtrhnout a s napětím poslouchá, jak se zápletka vyvine a jak to celé skončí. Některé dramatické pasáže jsou napsané docela dobře a zasazené do atraktivního prostředí. Takže se nakonec knížka dobře prodává. Ale že by byla DOBRÁ, to bych neřekl.

13.08.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nevěděl jsem, co od knihy očekávat. Asi jsem byl jenom zvědavý na dílo, které podle anotací bylo obtížně zařaditelné. Ale tohle jsem fakt nečekal.
Na pozadí půlstoletí čínských dějin, od běsnění kulturní revoluce po vcelku uvolněnou dobu moderních technologií, rozvíjí se příběh několika čínských vědců. Různé podivné úkazy, které se tu a tam objevují, jakož i zvláštní počítačová hra zpočátku nedává moc smysl. Autor umně splétá dějové linie, používá retrospektivu a ta nejfantastičtější odhalení si nechává až na samotný závěr. Byl jsem zvědav, jak a zda vůbec se dočkáme vysvětlení všech záhad. Ale ano, příběh je skutečně konzistentní, byť technicky či fyzikálně vzdělaný čtenář/posluchač sem tam musí přimhouřit oko.
Některé pasáže byly snad zbytečně dlouhé a chvílemi obtížné orientovat se v čínských jménech. Ale to jsou jen drobné výtky na adresu jinak vynikající, nesmírně zajímavé a originální knihy. Už se těším na další díl.

12.08.2020 5 z 5

Čierny kruh: Koniec mafie Čierny kruh: Koniec mafie Jozef Karika

(SPOILER) Závěrečný díl Karikovy mafiánské trilogie je psán v ich-formě a pravděpodobně vykazuje nemálo autobiografických motivů. Kardišovskou garnituru nahradila nová, která už nemusí skrytě tolerovat mafiánské praktiky. Současný stát totiž s mafií dokonale splynul. Různí Vokošové samozřejmě posilují svou moc za jakékoli vlády a řízení ružomberské radnice je řetěz stále neuvěřitelnějších absurdit. Některé by byly k smíchu, kdyby úsměv nemrznul na rtech - ono to totiž přesně takhle chodilo a dodnes chodí na všech úrovních státní správy.
Vypravěčem je mladý Milan Ostrý, chráněnec Petera Štarcha, syn Štarchova nejlepšího přítele. Boss Peter už není tím neomezeným a všemocným vládcem, ale stále je velmi radno s ním spolupracovat, i když svědomí třeba velí jinak. Vedle zaměstnance městského úřadu se z Milana Ostrého stává úspěšný mladý autor, jeho prvotina, román ze Slovenska devadesátých let, je velmi populární a prodeje vůbec nejsou špatné. Nutně přichází konflikt s literární kritikou, se závistí bratislavských uměleckých kruhů; že by autobiografické prvky? Leitmotivem románu však zůstává ambivalentní vztah s Peterem Štarchem.
Kvalitu knihy podtrhuje řada faktografických, historických a literárních vsuvek, které mě hodně bavily. Koniec mafie mafie je stále vynikající kniha, přestože nedosahuje naléhavosti a dramatičnosti předchozích dílů.

12.08.2020 4 z 5

Křižovatky Křižovatky Jan Cimický

Tak trochu mix klasické detektivky a červené knihovny, ale celek funguje velmi dobře. Knížka není kulervoucí, ale milá, čtivá, napsaná bohatým jazykem. Autor dokáže velmi dobře vystihnout atmosféru místa i vnitřní život postavy.
Pan profesor je jednoznačně k zulíbání, jak se jde udat, i když nic nespáchal.

08.07.2020 4 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Samozřejmě se čtenář dočká vtípků a štengrování kolegů, harašení na pracovišti a trablí se Sylvií, ale i solidarity napříč policejním sborem, dvou propletených dějových linií a slušně vystavěného příběhu. Opět je na scéně banda vraždárska, kterou nějaký ten kalíšek nepoloží. Knížka má všechny atributy správné "dánovky". Ale asi nejsem sám, kdo tuhle detektivku nezařadí mezi top ten D. D.
Hned v úvodu se podle mě Richard Krauz dopustí profesního pochybení v pozici sloužícího detektiva, když on sám nebo alespoň nějaká uniforma blíže neprověří podivné skutečnosti, krev na náhrobku a tak. Navíc k dopadení pachatele tentokrát dopomohlo příliš mnoho náhod. On se to autor pak snaží trochu omluvit, že by na to jako stejně přišli, ale ten náhodný prvek v detektivkách prostě nemám rád.
Působivě napsaná je paralelní dějová linie se silvestrovskou oslavou, která se teenagerům trochu (či spíše více) nevydaří. Když si představím, jak se tohle děje u nás doma...
Celkově: dobré, ale tenkrát jen na 4 hvězdy.

07.07.2020 4 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Historik - hnidopich patrně v knize najde některé nesrovnalosti, které mu mohou vadit. Naopak člověk dějepisem nepolíbený se záhy ztratí v množství historických postav, kterými autor svůj román zalidnil. Takže bych knihu doporučil člověku, kterého baví české středověké dějiny. Pokud máte aspoň trošku povědomí o tom, kdo byl třeba Vilém Zajíc z Valdeka, knihu si užijete, a také historické pozadí, které autor dle mého laického názoru zručně nahodil. K navození atmosféry přispívá i zasazení do reálných míst, do barvitě popsaných středověkých měst a hradů. Co na tom, že většina z nich je dnes v krajině sotva patrná...
Příběh začíná zajímavě a svižně. Pak se tempo mírně rozplizne, ale autor vždy v pravou chvíli přijde s dějovým zvratem nebo nějakou novinkou a udrží tak pozornost posluchačovu. Zápletka je solidní a rozuzlení nápadité, i když postrádám vysvětlení několika drobností.
Zločin na Zlenicích hradě je v podstatě stará dobrá detektivka klasického střihu zasazená do atraktivního středověkého prostředí.

07.07.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Každý správný autor thrilleru musí v první řadě vykonstruovat co nejzvrácenějšího sériového vraha. Zejména se cení, pokud jsou vraždy provedeny nějakým bizarním, odpudivým, brutálním způsobem. A pokud je vrah ynteligent a vraždy zasazeny do nějaké jeho sofistikované konstrukce, čtenářovo srdce plesá. Tyto body kniha splňuje dokonale, prodejní úspěch zaručen.
Odzvonilo normálním detektivům, těm sympatickým obyčejným chlapíkům typu Steva Carelly. Dnešní vyšetřovatel musí nutně řešit, kromě sériového vraha, také rodinné vztahy, aby byl jakože bližší čtenářovu srdci. Rozvádí se a má na krku osm dětí nebo mu zrovna zemřela žena a on pláče jako malé děcko nebo něco podobného. Tak touto fíčurou kniha rovněž oplývá.
Bonusem je poměrně zajímavý "deník", který nás zavede do pachatelova dětství. To ostatně také bývá častou součástí správného thrilleru, čtenář přece musí pochopit, co vedlo zabijáka k zavrženíhodnému jednání. Deník, se vším tím "chlape" a "otče" je napsán natolik slizce, že jsem po celou dobu upřímně doufal, že vrah na konci zdechne.
Čtvrtá opice je po všech stránkách obyčejný thriller, trochu přeceňovaný, moc nevybočuje z řady. Kniha je tak vážná, až je směšná. Nicméně: někde uprostřed zjistíte, že vás příběh chytil a v napětí čekáte, jak to celé dopadne.

07.07.2020 3 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Jiřího Adama z Dobronína mám opravdu rád. Jeho klidnou sílu a inteligenci. Příběhy "dobronínské" série vynikají sympatickými hrdiny, vtipnými popisy úřednického aparátu a zpravidla inteligentními zápletkami. Proto se mi tak špatně hodnotí Mstitel z Jenštejna a také to přispělo k mému nízkému hodnocení. Kniha je značně nesourodá, s nepříliš konzistentním jednáním postav. Ani mi tak nevadilo jejich množství a sáhodlouhá šlechtická jména. Spíše to, jak vyšetřovatelé chaoticky chodí sem a tam, pak sáhodlouze rozebírají nesmysly, Jiří Adam z Dobronína ostatní peskuje za konstruování nepodložených teorií, aby se vzápětí sám pustil do výmyslů a fabulací. Pan Vondruška je spisovatel velmi plodný, ale tato knížka mi připadá spíchnutá až příliš horkou jehlou a příběh jako by dál a dál nastavovaný. Hooodně by se dal proškrtat, na zhruba třetinový rozsah. A s dalšími dvěma krátkými příběhy mohl vyjít v jedné knížce, jak to bývalo kdysi na začátku série. Škoda.

19.06.2020 2 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

V záplavě thrillerů, severských detektivek a historických románů tak trochu něco jiného. Knížka nesnadno zařaditelná, trochu záhadná, trochu mystifikační, neobyčejná, rozhodně zajímavá. Příběh si vypomůže sem tam nějakou tou náhodou, aby na něj bylo možno pověsit vyfabulované, magické světy pod a za povrchem všedních věcí. Celé to překvapivě funguje a baví a přitom nutí k zamyšlení. Ano, líbilo se mi to, i ten nově vykonstruovaný jazyk; Jeho prostřednictvím autor ukazuje tu pravou, kouzelnou sílu slova a textu.
Anebo to celé bylo myšleno úplně jinak.

18.06.2020 5 z 5