TomHr TomHr komentáře u knih

Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc Stephen Leacock

Pěkné, úsměvné, osvěžující. Satirické zpodobnění světa 'tam nahoře'. Nadčasové dílo: vida, jak byli naši předkové fascinováni takzvanými celebritami! Nejedná se zřejmě o nejlepší autorovu knihu, přesto si drží Leacockův vysoký standard.

30.01.2018 4 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Detektivka jak má být. Slušná vícevrstevná zápletka a navíc uvěřitelná. Místy stylizace do drsné školy. V daném žánru velmi slušný počin, a i kdybych chtěl strhnout hvězdičku za rádoby vtipné hlášky, musím ji zase přidat za nadstandardní znalost prostředí a kriminalistické práce, jak je u Dána zvykem.

30.01.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha jak návštěva u zubaře. Doktor je příjemný, sestřička milá, ale pak se najde kaz a člověk už tuší, že to nebude příjemné.
Stejně tak čtenář od začátku tuší, čím si asi Hana musela projít. O to víc je zarážející určitá nevyváženost knihy: na mnoha stranách se pomalu prokousáváme zážitky Miry, příběhem vztahu Hany a Jaroslava, aby to vše vyústilo v hutně a zkratkovitě vylíčenou cestu lágry. Možná to byl záměr. Ale kniha tím ztrácí na naléhavosti, neboť podobných tragických osudů najdeme ve válečné literatuře celou řadu.
Dalším důvodem pro hvězdičku dolů je jazyk. Je poměrně strohý, sice čtivý, ale příliš nezaujme. Přímo se nabízí podtrhnout hloubku emocí naléhavějším vypravěčským stylem (viz Zvuk slunečního hodin), ale tuto výzvu autorka nevyužila. Škoda.

12.12.2017 3 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Upřímně řečeno, od předlohy přitroublého TV seriálu jsem moc nečekal. V půlce knihy jsem zjistil, že se nemůžu odtrhnout. Napětí a mrazivá atmosféra výborně vykreslená pomocí sněhu, rozdrcené nohy a několika málo rekvizit.
Bohužel jedna hvězda dolů za překombinovaný, sluníčkový a za vlasy trochu moc přitažený konec. Méně by bylo více, tak např. dvojice ubitá v motelu je v příběhu vysloveně navíc.

08.12.2017 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kolik knížek o Druhé světové člověk přečte? A kolik filmů shlédne? A přesto knížka přináší nové náměty k zamyšlení. Jak válku prožívá slepá holka? A vůbec, jak to udělat, aby se slepé dítě neztratilo ve městě?
Příběh dívky a drahokamu je rádiovými vlnami propojený s příběhem německého sirotka, který směřuje přes elitní nacistickou školu do jednotky likvidující v Rusku partyzánské rádiové stanice. Přes Rakousko pokračuje do Francie, kde tajnou vysílačku udržuje v chodu odbojářská buňka složená z laskavých hospodyněk, slepé dívky a starého pána trpícího strachem z otevřených prostor ...
Příjemně napsáno, se smyslem pro zkratku a současně i pro detail. Přiznávám, že jsem se uprostřed chvíli zasekl, ale druhou půlku knihy jsem slupnul jako malinu a na konci prostě musím dát všech pět.

05.12.2017 5 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Tak nevím. Červená knihovna? Špionážní román? Kombinace obého? Funguje to tak napůl.
Předností knihy je plastický obraz rozděleného Berlína a jeho atmosféry.

30.11.2017 3 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Dobře vystavěné, chytlavě odvyprávěné, no chtě nechtě jsem hltal písmenka, abych se dozvěděl ... Dal bych čtyři a půl hvězdy, kdyby to šlo; ta pátá tam přece jenom není.

30.11.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Výborná oddechovka. Přímočarý styl, solidní zápletka s klasickými prvky: outsider proti mocným lidem tohoto světa. Nejedná se však o žádný politický román, ale o poctivou napínavou detektivku.

28.11.2017 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Policajti jsou kabrňáci. Sice jim na každé druhé stránce srdce přestane bít nebo naopak „vystřeluje až do hrdla“, tuhne krev v žilách, v týle mají „prazvláštní mravenčení“, všichni zkoprní nebo pekelně vyděšení pociťují „trapnou paniku na dně žaludku“ nebo se jim dokonce „v břiše rozevírá obrovská jáma“! Ale nestanou se z nich roztřesené trosky a padoucha dostanou, byť „naplněni znepokojivou úzkostí“.
Tento prvoplánově strašidelný styl je spíš úděsný než děsivý – a k smíchu. Nejsem přesvědčen, že by detailní líčení vražd, jakkoli sadistických, mělo přispět ke kvalitě literatury. Takže sorry, ale jenom dvě hvězdy.

09.11.2017 2 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Tak kdybyste nějakou myšlenku napodesáté nepochopili, autor vám ji ještě jednou zopakuje! Kniha je užvaněná, zápletka přitažená za vlasy a děj odsýpá asi tak na deseti stranách. Uprostřed knihy jsem zjistil, že mě knížka vlastně moc nebaví. Nechybělo moc a zůstala nedočtená.
Jedna hvězda navíc za kulisy, Florencie, Benátky, Istanbul.

30.10.2017 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Salanderová podivně propojená se starým pavědeckým projektem, s podívínskými dvojčaty a na to všechno naroubovaná muslimská zápletka... Trochu moc nezáživného čtení, aby celý ten slepenec dával smysl.

20.10.2017 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Jakmile čtenáře začne prudit sáhodlouhé líčení každého hnutí mysli jednotlivých hrdinů, lze přeskočit i několik stran. Příběh doopravdy rozvíjí jen několik málo odstavců. Ale ano, takhle je to postavené, kniha jen zvolna odhaluje, co se skrývá v pozadí krádeže mimina. A zřejmě bylo zapotřebí splnit počet normostran, takže se přimontovalo to zbytečné finále.

17.10.2017 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Čtivé a ne úplně tradiční. Obstojná pointa, kvůli které autor nemusel znásilnit příběh.

13.10.2017 4 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Výborná znalost dobových reálií, exotické prostředí, sympatický hlavní hrdina, zajímavá zápletka. Realistické popisy. Kniha mě donutila, abych si o něco nastudoval o Indii té doby, přestože tahleta část světových dějin mě dosud moc nezajímala.

09.10.2017 4 z 5

Bez slitování Bez slitování David Morrell

Jedna hvězda za občasné napínavé scény, jedna za popisy přírody. Celkově naivní. Záhady, které čtenář umí vysvětlit už přinejmenším dvacet stran zpět. Těžko uvěřitelná dějová linie. Plno prudících řečnických otázek, které mají vykreslovat hnutí mysli hrdiny. Trapná snaha o přilákání něžné poloviny čtenářstva patří spíš do červené knihovny.

09.10.2017 2 z 5