Temný les

Temný les
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379930/bmid_temny-les-AxX-379930.jpg 4 1193 1193

Vzpomínka na Zemi série

< 2. díl >

Pokračování světového fenoménu od nejlepšího čínského autora science fiction. Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host
Originální název:

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008


více info...

Přidat komentář

alishek
16.06.2024 5 z 5

Skvěle napsané, začátek trochu pomalejší, ale ke konci jsem knížku nemohla odložit. Baví mě, když se člověk dozví něco nového a vysvětlení Dark forest hypothesis a vlastně pojmenování knížky podle toho, skvělý.

dpxcz
01.06.2024 4 z 5

Pokračování knihy Problém tří těles jsem poslechl jako audioknihu, která je výborně načtena a díky tomu mi nevadilo, že je tato kniha rozvláčnější než první díl.


marlowe
01.06.2024 2 z 5

Odkládám plus mínus v polovině. Vůbec mě to nebaví. Problém (nikoli „tří těles“) jsem měl už s prvním dílem, ani jsem dál číst nechtěl, ale znovu mě nakopnul seriál, tak jsem autorovi dal ještě jednu šanci, protože ten námět není úplně marný...
No, ale nejde to, nejde... Děj místy nemá hlavu ani patu, postavy (snad až na toho věčně pokuřujícího poldu) nevýrazné, ploché, neživé a zcela zaměnitelné (a to nemluvím o dialozích!), stylisticky také jasný podprůměr... Klouzal jsem po textu jako zoufalý běžkař po arktické pláni a marně hledal nějaký bod, kterého bych se mohl zachytit, marně jsem pátral po vůni člověčiny...
A tak jsem to zabalil, protože jsem přesvědčen, že i vědeckofantastická literatura by měla mít „lidský“ přesah – a nikoli jenom chladně „vědecký“.
S čínským scifíčkem se loučím bez slz, nostalgicky vzpomínaje na klasiky žánru a na všechny ty jejich zpívající drozdy, Fahrenheity a pikniky u cest...
Myslím, že přečtených 300 stran už mi dává právo na hodnocení.

Gurus
15.05.2024 4 z 5

Druhý díl pro mě začal být více zábavný až v kapitole Temný les, a pak hlavně konec i díky konci jsem dal 4 hvězdy jinak bych asi dal 3. Není to špatné, ale Liou má problém s tempem a to už mi vadilo i u prvního dílu.

painthers
15.05.2024 3 z 5

Druhý díl mě nebavil tolik, co první. Bylo to roztahaný, některý části nezáživný… zajímalo mě, jak to dopadne, ale už jsem to taky trochu chtěla mít za sebou. Nutno ale dodat, že poslední stránky byly to nejlepší z celé knihy a dávají celému příběhu moc hezký filozofický přesah.

LordKubas369
14.05.2024 5 z 5

9/10. Posloucháno jako audiokniha. První díl jsem četl a měl jsem problém se začíst. Audiokniha druhé dílů můj problém vyřešila. Ano pořád se jedná o tuhé sousto plné různých teorií a filozofie to nic nemění na tom, že pro všechny milovníky sci-fi je tohle svatý grál. Akorát v těch čínských jménech jsem měl pořád guláš, vždy mi chvíli trvalo než jsem si uvědomil koho momentálně sleduji

Jury
12.05.2024 3 z 5

Bylo to o něco lepší než první díl, když to přetrpíte až po kapitolu Temný les tak jste za vodou a pak už to šlape. Mrzí mě ale, že mám za sebou dva díly a pořád nepadl popis toho jak ti šmejdi z vesmíru vypadají, no snad poslední díl na všecko odpoví a nějak rozumně se to uzavře.

Ondra148
26.04.2024 3 z 5

(SPOILER) Od celé série jsem měl velká očekávání. První díl se mi líbil a tak jsem hned začal poslouchat (čtu hlavně při řízení a to je audiokniha praktičtější) druhý.
No a zklamání. Je mnohem víc znát země původu autora, chvílemi to působí jak budovatelský román z 50. let. Postavy i situace nemají často logiku, zvraty jsou jak u jihoamerické telenovely, dialogy jsou zcela debilní a SPOILER jedna z hlavních postav (ten politruk) mě s*al tak, že jsem mel normálně radost, když mu konečně infrazvuk rozemlel pajšl….
Samotný námět a nápad je ale super. Čtení 3. dílu si rozmyslim. Nebýt “Pejchaje tak dám 4 hvězdy, takhle je to na tři.

Malarkey
26.04.2024 5 z 5

Kdy jindy se pustit do druhého dílu trilogie Problému tří těles, než po shlédnutí seriálu, který před nedávnem vyšel na Netflixu. A který, musím říct, se docela i povedl.

Díky němu jsem si totiž připomněl příběh a rovnou v něm mohl plynule pokračovat. A pokračování je to úctyhodné. Čínský spisovatel je podle mě génius v oboru. Napsal totiž sice neskutečně popisné a poměrně těžkotonážní sci-fi, ale provázal tím mnoho nesmírně zajímavých myšlenek, kde nejzajímavější je zapracování teorie Temného lesa.

Šestset stran sice v některých momentech utíkaly pomalejc, než by řádná dynamická záležitost zvládla. Ale v kontextu s tím, co je obsahem této knihy, musím říct, že i pět hvězd by pro tento titul bylo málo. Posledních sto stran pak ani nedýcháte a jen hltáte. To prostě jinak ani nejde. Co bude obsahem třetího dílu je pro mě záhadou, ale už teď tuším, že to bude nářez, který se bude řadit mezi to nejlepší, co jsem v rámci žánru sci-fi měl čest číst.

Adapa
17.04.2024 5 z 5

Čteno s několikaletým odstupem podruhé a opět mě to nadchlo a dostalo. Je to mnohem lepší jak první díl.

Za slabinu považuju, že většina postav z prvního dílu se ve druhém neobjevila. Postava meditátora Luo Ťi mi byla dlouho nesympatická, nudilo mě popisování jeho lásky k nereálné vysněné ženě a pak mi přišlo nelogické, když tu vysněnou ženu potkal a samozřejmě z toho byla dokonalá láska.

Nelogická, ale přitom geniálně naivní mi přišla myšlenka projektu Mandala – tedy Meditátorů.

I když hodnotím plným počtem hvězd, tak kniha je dost nevyrovnaná. Příliš pomalý úvod, spousta rozvláčného filozofování o ničem a naopak až příliš děje na posledních stránkách, kdy se vše tak zrychlilo a řešilo.

Koncepce myšlenky Temného lesa, která je vysvětlena až téměř v závěru je dokonalá a zní tak přesvědčivě pravdivě až z toho děsí a musel jsem si ji přečíst několikrát.

Rozhodně všem doporučuji k přečtení.

tom2843
15.04.2024 5 z 5

Absolutní extáze :-) Zajímavá zápletka z první knihy je skvěle rozvinuta. Myšlenka Meditátorů (zachránců planety) je šílená ale zároveň velmi logická. Hlavní postava je vyčuránek, který se postupně změní v hrdinu a nakonec v génia a to vše tak trochu proti své vůli. Myšlenka temného lesa je úžasná a konec knihy mě opravdu dostal.

Baiba
05.04.2024 4 z 5

Druhý díl byl za mě velký kvalitativní skok dopředu. Sice i tady mi vadily podobné nešvary jako v jedničce (nedotaženost některých motivů, ne příliš vypracované hlavní postavy), bylo jich ale podstatně míň, a vše vyrovnala závěrečná třetina knihy, která je strhující. Hlavní téma knihy - rozklad civilizace v předtuše svého konce - by si možná zasloužilo trochu podrobnější zkoumání, na druhou stranu se autorovi podařilo navodit chvílemi hodně temnou a znepokojivou vizi. Seriál na Netflixu mě zatím moc nezaujal (hlavně kvůli castingu), nicméně jsem zvědavá, jak se poperou s druhou sérií.

InstinktCZ
04.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha vynikající, po prvním díle mě překvapila změna hlavních postav (kromě Ta Š, který je velký sympaťák) a nejspíš se mi Wang Miao líbil trochu více, než Luo Ti, ale nakonec jsem si zvykl i na něj.
Líbilo se mi, jak bylo v knize znázorněno lidská povaha a nemožnost se shodnout v celosvětových tématech a stále si každý jede na svém...
Začátek mi přišel dost roztahaný a až zbytečně pomalý a naopak druhá polovina/posledních 10% bylo až zbytečně rychle... Každopádně skvělé pokračování a těším se na vyvrcholení v třetím díle a hurá na Netflix zpacování.

Lokina
13.03.2024 4 z 5

I po druhém díle mě tato série baví čím dál více. Přiznám se ale, že Wang Miao z prvního dílu mi byl více sympatický než Luo Ťi. Postava Ta'Š si zachovala svoji náturu a stále je mým oblíbencem.
První polovina knihy je pomalejší, přesto se tam našlo plno věcí, které mě zaujaly. Tím, jak to pomalu začalo, tak to parádně vygradovalo ve druhou polovinu. Ta byla zajisté čtivější, záživnější, velkolepější a velice znepokojující.
Honem na třetí díl!
Na Netflix míří seriál a tak budu moci posoudit, jak se televizní zpracování povedlo.

dr.horrible
04.03.2024 5 z 5

Nádej.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Skvělé pokračování Problému tří těles. Nejspíš půjdu proti proudu, když napíšu, že první díl se mi líbil o malinko více. I tato kniha má stejnou strukturu, kdy první dvě třetiny jsou jen přípravou na odzbrojující závěr.
Právě kvůli prvním dvoum částem se mi Temný les líbil o trošku méně. Spousta scén i celých témat ze začátku knihy mi připadalo ve finále zbytečných a myslím, že kniha mohla být kratší. Opět mám u autora pocit, že chtěl zpracovat velmi mnoho témat a v důsledku toho zbyl na některé jen povrchní prostor.
Cch'-sin nás opět zásobuje plejádou námětů k zamyšlení a většinu z nich moc pěkně rozpracovává. Oproti prvnímu dílu byl tento o něco méně technický, ale více nosných témat mířilo spíše do humanitních oborů. Celá teorie Temného lesa, včetně její mikroprezentace na Hvězdné flotile je naprosto geniální koncept, jemuž se povedlo roztočit mé mozkové závity na maximum.
Celkově hodnotím 4/5, ale přiznávám, že se dost blíží pěti. Jedna dolů zejména za velkou rozvláčnost v první polovině. Buď jak buď Temný les je stále skvělou až geniální knihou, která je právem považována za maximum, co soudobá sci-fi může nabídnout.

Alvari
26.02.2024 5 z 5

Začátek druhého dílu byl trošku pozvolnější, ale jen co se dostal do obrátek, nešlo přestat číst. Hibernace hlavních postav a jejich posun do budoucnosti mi i fyzicky přišel znát, jako kdybych události jí předcházející, četl před hrozně dlouhou dobou. Vše pak bylo jako na houpačce. Jistotu vystřídala absolutní beznaděj a chaos a Luo Ťi musel zatáhnout za pomyslnou ruční brzdu. Jako poslední bych zmínil teorii samotného Temného lesa, která mi přišla neskutečně zajímavá, uvěřitelná a když se nad ní zamyslím, tak vlastně i strašidelná. Opět skvělý sci-fi počin.

Palorizek85
12.02.2024 5 z 5

Perfektní pokračování prvního dílu. Působí trochu chaotičtěji než první díl, ale to je zřejmě dáno časovou rozpolceností. Autor nicméně perfektně vystihl lidskou povahu a náhled na možnou budoucnost. Už se nemohu dočkat 3. dílu.

gaidzin
02.02.2024 5 z 5

Partie je rozehrána z prvního dílu. Víme, co hrozí, ale co s tím, že?
Občas jsem měl pocit, že autor v té budoucnosti byl, vrátil se a popsal nám to. Defétismus, escapismus, kolaborace, nespolupráce, vše zní tak uvěřitelně.
Kniha je opět plná originálních myšlenek, mě osobně nejvíc zaujala úvaha "Temný les". Mnoho nocí jsem před spaním přemýšlel, kde v sérii úvah udělal autor chybu, abych si vnitřně tuhle myšlenku označil jako jen hypotetickou a nepravděpodobnou.
Našel jsem logické vyvrácení? No, nechám to na Vás, užijte si to.

zelda7
27.01.2024 4 z 5

Wang Miao, hlavní postava prvního dílu pro mne byl mnohem sympatičtější a zajímavější osobnost než zde Luo Ti. Obecně zde asi budu výjimkou, ale mne se druhý díl líbil méně. V problému tří těles dokázal autor na o třetinu kratším rozsahu rozehrát mnohem zajímavější hru než zde v Temném lese. Nic to ale nemění na tom, že mě tato série moc baví, nejlepší část byla asi po tom, co se Luo Ti probudil z hibernace.