TheSarcasm TheSarcasm komentáře u knih

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tak klasický Carter, tedy 5*. Od Cartera ani nic jiného neočekávám. Možná je škoda, že jeho standard v žánru je už tak vysoký, že snad ani nemůže překvapit. Upřímně, neumím si představit co by to asi muselo být, abych si řekl - wow, to jsem teda nečekal. Snad kdyby zkusil třeba sci-fi jako ti Kepleři:-)

04.06.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak tohle byla prostě pecka, nádherná kniha, ostatně stejně jako všechny ostatní knihy které jsem od Aleny Mornštajnové četl. Ony jsou si vlastně dost podobné, děj pomalu plyne časem a ke čtenářům se postupně dostávají další střípky informací, které rozkrývají příběh zdánlivě banální a přitom tak neobyčejný.

13.03.2022 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Myslím, že většina čtenářů, která má ráda tento žánr, dříve nebo později narazí na Chrise Cartera. A pravděpodobně nezůstane jen u jednoho dostaveníčka. Pro mne je Carter jeden z králů drsných thrillerů a ostatní s ním chtě nechtě srovnávám. Jeho knihy si drží stabilně vysoký standard a asi nelze šáhnout vedle. “Já jsem smrt” tento trend jenom potvrzuje. Carterovy knihy ale rozhodně nejsou pro slabé povahy. Stejně jako v této knize, kruťárny obvykle balancují na hranici únosnosnosti. Po jejich dočtení si většinou dávám na chvilku žánrovou pauzu abych se z toho vzpamatoval.

16.02.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Po rozpačitém úvodu, mě začala napadat kacířská myšlenka, že snad knihu odložím. No ale řekl jsem si - je to přece Coben, můj oblíbenec, tak to ještě zkusím a uvidím. Naštěstí. Příběh se zhruba ve čtvrtině rozjel a rozvinul, takže už začal dávat smysl a nabral na dramatičnosti. Po té už to byl starý dobrý Harlan se vším všudy. No, četl jsem od něj už lepší knihy, i to story bylo trochu přitažené za vlasy, ale nakonec to špatné nebylo.

17.01.2022 4 z 5

Později Později Stephen King

Kinga mám moc rád (je to koneckonců můj nejčtenější autor). Později určitě není špatná kniha (dal jsem ostatně čtyři hvězdy). Přesto ale mám pocit, že jsem byl poněkud ochuzen, že jsem měl (mohl) dostat víc. Přijde mi, že celé to vyprávění klouže nějak po povrchu a nic úplně dramatického (na co jsme u Kinga zvyklí) se vlastně neděje. Takové to Kingovské precizní vykreslování charakterů jednotlivých postav, ta postupně houstnouci atmosféra mi tam nějak chyběla. Myslím, že se z tématu (řekl bych typicky Kingovského) prostě dalo vytěžit víc. Možná škoda, že mistr tento příběh nezpracoval někdy dříve, ale až později.

13.12.2021 4 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Příběh sice neuvěřitelný, ale hezký, dojemný a pěkně napsaný.

05.12.2021 5 z 5

Smrt trávy Smrt trávy John Christopher (p)

Překvapivě docela drsné čtení. Na rozdíl od kolegy níže mne moc nebavilo to žvanění v první části knihy, ale jakmile se příběh rozjel tak to už bylo jiné kafe. Souhlasím nicméně, že přerod postav od tlachalů v zabijáky během pár dnů (v podstatě hodin) působil poněkud nerealisticky. Kniha je docela krátká, takže se charaktery jednotlivých protagonistů nestačily rozvinout a čtenář si k nim tak nemůže vytvořit nějaký vztah. Navíc jsem se celou dobu trochu ztrácel u některých figur. Každopádně pád civilizované společnosti a v podstatě obyčejných lidí do barbarství, o čemž tato kniha je, vyznívá hodně děsivě a v dnešní covidové době obzvláště.

28.11.2021 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Roman Bureš je prostě moje srdcovka. Planetu idiotů sice neřadím k jeho top knihám (tam mám trilogii Propast času), ale rozhodně byla dost dobrá abych si jí užil. Ze začátku to celé působilo trochu jako sranda, ale postupně se příběh stával temnějším a ani závěrečná pointa mi nepřišla úplně ujetá. K úplnému štěstí mi tam asi prostě chyběli ti esesáci a Římané :-)

23.10.2021 5 z 5

Cizí myšlenky Cizí myšlenky Linda S. Howington

No, místy trošku naivní kriminální příběh, ozvláštněný telepatickými schopnostmi hlavní hrdinky. Osobně jsem měl problém jestli knihu vnímat jako erotické čtení okořeněné prvky detektivky (na to tam ale té erotiky bylo docela málo) nebo jako thriller s erotickými vsuvkami. Potom mi ale ty erotické pasáže přišly poněkud nadbytečné. Nicméně jsem rád, že jsem si knihu přečetl ještě než bude zákázána. Šovinistické chování detektiva Hollistera je totiž naprosto nepřijatelné. Je vidět, že kniha byla napsána ještě v temných dobách, kdy lidstvo netušilo kolik existuje druhů pohlaví a k sexuálnímu aktu nebyl potřeba certifikovaný souhlas obou aktérů :-)

13.08.2021 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Tak tohle je přesně ta kniha díky kterým čtu Kinga. Pro mne tam bylo všechno - napínavý děj, tajemno, kdy jste zvědaví o co vlastně jde, ale i takové ty klasické Kingovské kecy, které k jeho knihám prostě patří. Naštěstí i to nadpřirozeno bylo spíš sci-fi než fantasy. Vůbec mi nevadilo, že se tam opakovaly některé věci, které se vyskytly už v jiných Kingových knihách. Právě naopak, co fungovalo v “Mrtvé zóně” nebo “Carrie” funguje i zde a není potřeba hledat za každou cenu něco originálního. Za mne tedy jeden z hodně provedených mistrových kousků.

23.06.2021 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Nebylo to úplně špatné, ale je to Minier a od něho prostě očekávám víc. Většinu času jsem si tak nějak říkal, že se jedná o klasický čtyřhvězdičkový thriller, který neurazí ani nenadchne, ale ten nemastný, neslaný závěr mě přinutil jednu hvězdičku ubrat.

01.03.2021 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Knížka to není špatná, ale celý ten příběh na mne působil tak nějak povrchně. Už to zmiňuje ve svém komentáři Anna27 a mám stejný pocit. Hlavní hrdinka tak nějak proplouvá poměrně složitým obdobím 2. světové války i svým vlastním, aniž by projevovala nějaké zásadní emoce. Vlastně vůbec netušíme jakou měla motivaci nebo ideály dělat to co dělá. V podstatě mě přišlo, že celé to bylo odvyprávěno jako taková selanka v kontrastu k tomu o co vlastně šlo.

01.02.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Wow!!! Tolik podezřelých a motivů. To bylo tedy hodně zamotané a napínavé. Já jsem více než spokojen. Obdobně jsem byl nadšen i “Manžely odvedle”, takže na rozdíl od Ignis - níže, jsem zjevně s autorkou na stejné vlně.

19.01.2021 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Hodně dobré. Dalo se sice lecos tušit, ale to nic nemění na tom, že se jedná o napínavý thriller, který se, i díky krátkým kapitolám, dobře čte. Děj se odehrává prakticky na jednom místě, to ale nijak neubírá knize na dramatičnosti, možná právě naopak. Nakonec i na akční sekvenci se dostane. Stejně jako nekteří další kdo hodnotili nerozumím nenaplněným očekáváním mnohých čtenářů a tudíž celkově nízkému hodnocení. Podle mne se jedná ve svém žánru o nadprůměr.

06.01.2021 5 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Knihu jsem četl až po shlédnutí filmu a musím přiznat, že mi to četbu trochu ochudilo. Nemyslím, že by kniha přidala proti filmovému zpracování něco navíc, spíš naopak, film se mi líbil možná i víc. Na rozdíl od Erlif si myslím, že číst knihu po filmu je už zbytečné.
Příběh jako takový je ale skvělý. Druhý díl si ujít nenechám.
Přesto mi stále vrtá hlavou - jak v tom domě venčili psy? :-)

30.12.2020 4 z 5

Střežená zóna Střežená zóna Matthew Reilly

Kdo začne číst první knihu od Reillyho, a netuší o co jde, tak možná bude dost překvapen. Nás, zkušené čtenáře jeho příběhů, už jen tak něco nerozhodí. Přečetl jsem je všechny. Vždycky si říkám - Ježíš to je ale ptákovina, ale stejně jdu na další. Jeho knihy mají v sobě určité kouzlo, kterému nedokážu odolat. No a ty klišé - malá holčička, zlí politici, supermani, tedy zde superwoman, sci-fi technologie.... Prostě paráda. Já osobně kromě Polární stanice miluji i jeho prvotinu Souboj - ta je totiž úplně mega šílená.

22.12.2020 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Harlan Coben píše skvělé thrillery, tento to jenom potvrzuje. Jeho knihy jsou nejenom napínavé, ale i docela chytře napsané. Zápletka má každopádně hlavu a patu no a ještě ta romantická linka...

03.12.2020 5 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Logika příběhu dost pokulhává. Samotná zápletka je tak překombinovaná, že jsem jí ani pořádně nepochopil. Hlavní hrdina je sice hodně zvláštní, ale máme Dextera, takže taky nic úplně originálního. Přesto to celé funguje nad očekávání dobře. Z docela pochybných ingrediencí vznikl nakonec kupodivu dobrý koktejl. Možná i proto, že více než příběh jako takový prostě zaujme hlavní hrdina, který je (bez ohledu na svou inspiraci Dexterem) opravdu neuvěřitelný svéráz. Mrchožrout ani jako celek ale rozhodně nenudil. Přečetl jsem ho jedním dechem a těším se na druhy díl.

28.11.2020 5 z 5

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

No, myslím, že Ken Follet napsal už lepší knihy. Celý ten příběh mi připadal takový nějaký naivní a amatérský, nelogičností tam bylo až přespříliš (především ten závěr). Přitom Follet tento typ literatury psát umí, třeba Sršeň, Kavky, Oko jehly nebo i Smrtící kód se mi líbily mnohem víc.

12.11.2020 3 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Dobré. Po delší době detektivka, která nepostrádala logiku, spád a zůstala napínavá až do konce.

09.11.2020 5 z 5