Smrt trávy

Západní svět se vyvíjel tisíce let. Stačil jediný virus ničící veškeré traviny, aby se vše propadlo do barbarského boje na život a na smrt. Hrdinové Christopherova románu byli vychováni v duchu morálky kultivované civilizace. Stačil jediný den, aby byli nuceni přijmout divošsky primitivní pravidla země proměněné v bojiště o přežití. Opouštějí Londýn odsouzený k záhubě a vydávají se na riskantní cestu do odlehlé horské pevnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59322/smrt-travy-59322.jpg 4.155

The Death of Grass (1956)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Najáda

Kniha Smrt trávy

Kortexo
20.10.2018

Skvělý postapokalipticky román, který je základem žánrů a představuje hlavní myšlenků žánrů: ,,vlastní přežití na úkor druhých".Jediný, kdo ho překonává jsou postapokaliptické filmy, které přináší ještě silnější zážitek...

thorir
01.09.2018

Jak zlověstně příhodné bylo číst tuto knihu v letošním extrémně suchém a parném létě. Vidět, jak dříve zelená krajina postupně hnědne, vidět jak tráva ve městech usychá. Bylo to trochu jako strašidelná vize, předehra budoucnosti, která nás zřejmě čeká. A přesto, že v knize katastrofu nezpůsobí klimatické podmínky, výsledek je v zásadě stejný. Příběh je v zásadě jednoduchý, odehrává se na pozadí globální katastrofy a sleduje skupinku lidí, hledajících útočiště a místo k přežití. Za největší klad knihy považuji popis chování a motivace skupinky lidí a jednotlivců v extrémní situaci. Jak bychom se asi zachovali my, dnes, se vší tou skvělou technikou, bez které si neumíme představit svět. Pro mnohé je to jistě lákavá představa, globální katastrofa, možnost ukázat co ve mně je, ale pak vás z ničeho nic začne bolet zub … Vyzdvihl bych zejména popis přeměny charakteru hlavní postavy, z nevýrazného inženýra/zaměstnance/otce rodiny na skutečného, byť možná ne zcela dobrovolného, vůdce, přijímajícího odpovědnost za blaho skupiny. S tím souvisí rozpad společenského řádu v okamžiku pádu „civilizace“. Vůdci vs. ti co následují. Nemám žádné iluze, takto nějak podobně by to probíhalo ve skutečném světě, včetně znovu ustanovení jisté formy feudálních systémů, silní vs. slabí, jiná možnost po kolapsu společnosti není. Knihu jednoznačně doporučuji.

Metla
23.07.2018

Jak dlouho by lidem asi vydržela jejich humanita, kdyby museli čelit neodvratné hrozbě hladomoru? Na tuto otázku se před více než 60-ti lety pokusil odpovědět John Christopher. Jak naznačuje název, veškerá tráva a obilí to má v autorem vymyšleném světě spočítané – zhoubný virus neúprosně mění svěží zeleň v bezútěšnou hněď, hospodářská zvířata hynou, z pečiva se stává nedostatkové zboží, zásoby mizí, ve městech není možnost obživy… Čtenář vše sleduje od krátkého prologu z dětství hlavního hrdiny, přes počátky zkázy plné dezinformací, až po úsvit nové doby, kterou přežijou jen silní a všehoschopní.
Tahle tenká knížka dokáže dokonale pohltit. Mám však tři výhrady: 1) Na můj vkus se z lidí ten civilizační make-up setřel příliš rychle a náhle. Nedělám si iluze o chování davu, ale nechce se mi věřit, že by slušní jednotlivci po prvních negativních zkušenostech jednoduše přestali rozlišovat dobro a zlo. 2) Autor měl prostředí světa v průběhu katastrofy vylíčit pečlivěji, sugestivněji – v mých představách totiž pořád jaksi figurovaly obilné lány a zelené plochy, fantazie nezvládala automaticky dosadit zpustošenou krajinu. 3) Závěr mohl být údernější, drtivější, naléhavější, takhle to vyšumělo poněkud do ztracena.
Rozhodně můžu tuhle katastrofickou klasiku doporučit, kvalitní a v mnoha ohledech aktuální čtení.

Halalela
06.10.2017

Nesmírně napínavá a poutavá kniha. Ukazuje, jak křehké jsou lidmi nastavené konvence dnešní doby jako je ekonomie, státní zřízení či morálka a důrazně připomíná, že zahrávání si s přírodou je velmi nebezpečné. Je mrazivé pomyšlení, že tak málo stačí, aby se všechno zhroutilo. Jeden virus a jeden neuvážený čin ve snaze zachránit rychle co se dá. Tento příběh mi připadal ještě děsivější, než Den trifidů. Ani není třeba do katastrofy zapojit fantastické chodící masožravé rostliny - stačí, když bychom přišli o trávu - vinou obyčejného zcela věrohodného viru. Kolik takových patogenů asi existuje? A jak asi můžou zmutovat? Tohle se může stát opravdu kdykoliv.

kečup60
14.01.2016

Napínavé sci-fi, které doufám nebude skutečností.

choze
01.01.2016

"Máme před vámi tři dny náskok. Už nejsme slušní lidé. Po cestě sem jsme zabíjeli a možná budem zabíjet dál." Útlá postapo záležitost z 50. let, kdy to prý přineslo "potřebný závan drsné reality do jinak poklidného žánru katastrofických románů". Kdo četl Živé mrtvé, ten se nad tím jen pohrdavě ušklíbne.

koubin007
28.09.2015

Ač svým rozměrem poměrně útlá knížečka, tak co do obsahu naplněná skvěle syrovým dějem a výrazným napětím až do konce. Autor na nic nečeká a vtáhne čtenáře do nitra napínavého příběhu o putování skupiny lidí směřující k záchraně. Jedná se spíše o delší povídku než o klasický román, ale tento styl mně dokonale vyhovuje. Od začátku až do konce napínavý a strhující děj, který neustále graduje.Na 50. léta velmi slušně tvrdý a syrový příběh. Možná by neškodilo trochu natáhnout děj a vyšperkovat psychologii postav, ale to bychom byli zase jinde...

dvoracci
12.05.2014

Ač není můj žánr, tato kniha se mi moc líbila

janabubu
19.02.2014

Pro narocneho ctenare asi nic moc. V dnesni dobe jiz dozajista obehrane tema. Pro mne ale jeden z nejsilnejsich zazitku posledni doby. Postapokalypticke tema je mi velmi blizke a Smrt travy je presne muj salek kavy. Rychly spad, akce, napeti a jako u vetsiny knih s podobnym tematem - otevreny konec s nadechem nejiste budoucnosti.

Ikkju
15.09.2011