theMarty theMarty komentáře u knih

Inferno Inferno Dan Brown

Zábavná literatura, ovšem "brownovský styl" - tedy intelektuál a krasavice, už trochu nudí. S filmem nesrovnávat.

14.03.2018 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Já jen jako, že ne každému tato kniha sedne.
Kniha je dle mého názoru vhodná především pro mladší publikum, takjakotak si ji oblíbí člověk, který hledá své místo ve světě, který nechápe.
Ač je Holden občas šíleně protivný, krásně vykresluje nálady a pocity teenagera, dumajícího nad životem.

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Někde se to táhlo, ale jako žonglující Vetinari a Běta Noby? A Leoprd z Ankh-Morporku? Pořád to nemůžu rozdejchat.

Veni, vidi, Vetinari!

14.08.2021 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Bylo to hezké, ale Pýše a Předsudku se to nevyrovnalo.

25.05.2020 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Takového suchara jako já jinoch s jemnou duší a útlým tělem zrovna nedojme. Když této knížečce ale dáte šanci, zjistíte, že zas tak hrozná není.

23.03.2019 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Občas se mi zdá, že mě školní výuka od poezie spíš odrazuje.
To teda neplatí v tomto případě, neboť pan Havlíček je vtipný, kritický, a ještě se mu to rýmuje.

13.02.2019 5 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Od Kundery už jsem zkoušela číst Žert a výrazně mě neuchvátil, proto jsem byla poměrně skeptická i k tomuto dílu. Ale tahle se, pane Kundero, skutečně povedla!

25.01.2019 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Autor vás velmi rychle vtáhne do děje a Metro pak prostě neodložíte.

28.05.2018 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Knížka o životní filozofii, navíc psaná srozumitelně.

19.04.2018 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Stopařův průvodce mi uběhl velmi rychle, o to víc jsem si pak užila Restaurant na konci vesmíru. Tady jsem se ale doslova "sekla". Na knížku už jsem nešáhla několik dní, tak to vzdávám.
Nečtěte všechny díly za sebou.

02.04.2018

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nudit se prostě nebudete.

16.03.2018 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Knihu jsem přečetla ze zvědavosti. Ovšem kdo ji nepřečte, o mnoho nepřijde. Ani s jednou z postav není možné sympatizovat a Humbert je slizký vypravěč.

14.03.2018 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Anne bylo třináct, když začala psát svůj deník. Kniha zachycuje 2 roky skrývání, ve kterých se z malé holky stává na svůj věk neuvěřitelně vyspělá mladá žena.
Základ.

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Skvělý, temný příběh.

14.03.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pěkný válečný příběh, ale čekala jsem trochu víc.

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

No, zas tak moc mě to nechytlo.

Narážky na Austrálii, Výsměšek vs Ctibum a Mrakoplaš s Truhličkou dobrý, ale občas jsem měla chuť pár stránek přeskočit. Celá kniha byla spíš souhrn vtipných situací, než příběh.

02.09.2021 4 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Kdysi jsme se v češtině učili, jak docílit v textu určitého napětí. Například krátkými jednoduchými větami.
A tady bylo jasně vidět, že autor těchto prostředků využívá. Pořád.
Což vyústilo v poměrně zajímavý styl - četlo se to rychle a bylo to i celkem napínavé.
Jenže!
Na začátku si říkám, to bude fajné. Mám představu, že bude Mark postupně zjišťovat, že je jeho manželka chladnokrevná vražedkyně.
Autor má očividně fantazii dost bujnou na dobrý thriller.
Jenže!
Proč tý ženský všechno tak vycházelo (a vážně mi měla být sympatická)? Proč museli být všichni aktéři pohlední? A černobílí?
Chyběla mi tu troška reality.

13.09.2020 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

(SPOILER) Hvězda dolů za konec.
** SPOILER **
Nějak mi nesedí, že se Alex na konci změnil. Že ho doslova přestalo bavit supernásilí a kartáčování. To mu nežeru. Lidi se mění, jasně, ale z násilníka taťka v průběhu několika dní a za těchto podmínek?
Rozhodně Mechanický pomeranč vzbuzuje otázky ohledně nápravy vězňů. Ten experiment byl krutý. Dokonce jsem i krátce pocítila lítost nad Alexem, když už ani hudbu nemohl poslouchat. Ten experiment byl krutý, protože nezměnil násilníka v dobráka, jen mu zabránil násilí páchat. A je vůbec etické měnit člověka, i když takového jako Alex, i když vykonáváno s dobrým úmyslem?

22.05.2020 4 z 5

Dračí let Dračí let Anne McCaffrey

Četla jsem ji několik let zpátky ještě jako návštěvnice školní knihovny. Vůbec jsem nečekala, že mě tento žánr ještě zaujme. Užila jsem si ji.

19.05.2020 5 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl