Křest svatého Vladimíra

Sžíravá satira na poměry panující v někdejším Rakousku-Uhersku.
V této látce vystihl Havlíček možnost aktualizace a aplikace na tehdejší společenské poměry. Vznikla tak skvělá satira ostře útočící pod alegorickou rouškou na despotismus a náboženské tmářství v Čechách v době Bachova absolutismu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12230/krest-svateho-vladim.png 4577

Křest svatého Valentýna (1855)

Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Atlantis

Dakarianna

Je mi skutečně líto, že toto dílo nestihl Borovský dokončit. Ve své kritice se nevyhýbá nikomu – vládnoucímu carovi, bohu Perunovi, ale také ministrům a jezuitům. Musel být neskutečně odvážný – takto psát v takové době. Myslím, že se tato kniha hodí i pro ty, kteří nemají rádi poezii, protože se dobře čte a je vtipná. Zkrátka tato kniha je ukázkou toho, že klasika nemusí být nudná.

Svarcesky

Karel Havlíček Borovský se nebál užít i hanlivých výrazů, natož aby se bál kritizovat zkostnatělý absolutismus v Rusku. Vtipný odkaz na Nastorovo Povesti vremennych let. Dílko můžeme považovat také za určité shrnutí všech význačných náboženství v první polovině 19. století. Jen škoda, že není tento Havlíčkův počin dokončen či zcela dochován.

Nuny

Unikátní kousek. Spojit tolik vážných témat tehdejší doby a udělat z toho takové dílo, je vážně umění.

Briv

Tentokrát jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla pustit se do povinné četby a že toto dílo je v ní zařazeno. Poezie nikdy nebyla můj šálek čaje, ale tohle se fakt povedlo. Dokonce mě to i docela dost pobavilo. Opravdu skvěle napsaná satira. Smekám před Havlíčkem a ano souhlasím s laepusem - kéž by takových dnes bylo víc!

Placi

Mé nejoblíbenější Havlíčkovo dílo. Skvěle napsaná satira na tehdejší společnost.

laepus
29.12.2017

Tady už se Havlíček nemaže opravdu s nikým. Velká škoda, že to nestihl dokončit - moc by mě zajímalo, jak to vlastně celé skončí. Ve své kritice se nevyhýbá nikomu - nejdřív to schytává namyšlený a pyšný car, bez poskrvnky neodchází ani starý ňouma Perun, pořádně naloženo obdrží všichni politici a ministři a totální bídu na závěr dostanou jezuiti. Ať už s čímkoli, co tady je napsáno, souhlasíme nebo ne, je třeba se navždy sklánět před Havlíčkovou odvahu napsat něco podobného v tak těžké době, jakou byla 50. léta 19. století. Jeho odvaha je o to cennější, když si člověk uvědomí, kam směřuje současná mainstreamová burešovská žurnalistika stranických propagandistických plátků jako jsou idnes nebo lidovky... Chce to více Havlíčků i v dnešní době!

patty64
12.06.2017

Obdivuhodně napsané!

EmiClare
01.05.2017

Pesimismus k lidstvu provedený v satirické básni. Pořád nevím, jestli je to tak strašně vtipné, nebo tak strašně smutné.

EvikU.
09.04.2017

Kniha k maturitě. Překvapila. Celkem hezká.

dancadragneel
06.03.2017

Překrásné a rychle přečitelné. Rozhodně není problém s tím pochopit smysl básně. Rozhodně doporučuji....

originál
19.02.2017

Chtěla bych si přečíst konec...
Škoda, že není.

Muhibbis
03.02.2017

Kto aspoň zbežne pozná pomery tých čias, všadeprítomnú cenzúru a paranoju cisárských úradov s požehnaním cirkvi, musí si pri každom druhom verši povedať "oh, snap!". Jednoznačne trefa do čierneho, aj keď štýl je trochu jednoduchý - v podstate je to humoristický poklad vo forme obyčajnej dlhej veršovánky. S podobným druhom humoru som sa už predtým stretla u Haška, a Borovský sa často dotýka aj rovnakých tém (nemám na mysli Švejka, skôr poviedku Cisárov portrét a pod.).

Jaruš7
19.12.2016

Nezapomenutelné verše, přečteš jednou a NĚKTERÉ se usadí nadosmrti, prostě to tak funguje a je to pravda, Obrázky Josefa Lady tomu dodávají punc historické originality,

simonit
06.11.2016

Krátké, vtipné, výstižné...:) Nicméně, kdyby to nebyla povinná četba, asi bych po takové knížce nesáhla.

Zorka
17.10.2016

Karel Havlíček Borovský je důkazem toho, že klasika nemusí být vždycky nudná. Dokáže studenty šokovat, překvapit, pobavit a je pro ně snadno zapamatovatelný. A navíc je i po těch letech aplikovatelný na současnou dobu...

AllyKumari
24.07.2016

Geniální dílko plné humoru, ironie a skýtající malou historickou lekci.

Es.024
28.06.2016

Čteno v rámci povinné četby (vidím, že nejsem jediná). Opravdu jsem se pobavila. Mám ráda 19. století a toto mi potvrdilo, že ani díla z tohoto století nejsou dnešní době cizí.

bakjo95
08.06.2016

Za 45 minut coby povinná četba přečteno, pěkně jsem se pobavil. Doporučuji - 90%

Nikííís
06.03.2016

Z předchozí zkušenosti vím, že poezie není můj šálek kávy. Z toho důvodu jsem dlouho otálela, než jsem se pustila do téhle básně. Překvapilo mě, když jsem zjistila, že se mi čte vcelku dobře a i děj mě docela bavil. Dokonce jsem se při čtení několikrát i zasmála.
Podle mě je to hodně povedené. :)

Limboračka
14.02.2016

Velmi vtipný kousek.

woodward
16.08.2015

Moje nezodpovědná sestra mě naučila číst asi ve čtyřech letech a pak mě musela s sebou brát do knihovny. Tam jsem jednou objevil Křest sv. Vladimíra a dle svého tehdejšího zvyku jsem začal číst nahlas. Přítomné maminky se svými ratolestmi žasly, že takovej prcek umí číst. Jenže když jsem začal číst "Cár necár, svátek nesvátek, všechno je mi rovno, ne a ne a nebudu hřmít, co z toho mám? Hovno!" tak si šly stěžovat paní knihovnici, protože takové věci by přece jejich děti v knihovně neměly poslouchat. Paní Rolečková byla hrozně hodná a moudrá paní, takže je nějak uchlácholila. Ale Karla Havlíčka jsem od té doby nepřestal mít rád a jeho básnické dílo včetně Křtu sv. Vladimíra mám dodnes doma.

marcela6183
21.07.2015

Vladimír byl ještě k tomu
puncto sexti štvanec,
jako lev královal mužům
a ženským co kanec.

Jo, někdy bych ho brala domů. Čte se to skoro samo, můj nejoblíbenější Borovský. Umění zkratky v nemnoha slovech.
Zaráží mne nadčasovost.
Tohle ze školy nevypadlo, ale bylo doporučeno. Někdy si říkám, jestli škola vůbec tuší, co doporučuje! :) Klidná čtyřka.

Daniel.95
19.07.2015

Moc se mi to nelíbilo, nic pro mě.

aamis
30.05.2015

Jednou a asi stačilo! Tématem jistě potěší srdce nadšených kritiků všemožných režimů či církve, navíc ve vtipné podobě, ale mě ani veršem, ani tématem bohužel neoslovil ...

Maverick
23.05.2015

K maturitě jsem v rámci poezie upřednostnil Borovského před Máchovým Májem a rozhodně toho nelituji. Verše jsou krátké a místy i vtipné. Autor zde popisuje poměry v tehdejším carském Rusku. Četlo se to opravdu dobře!

Knihomolkaa
01.05.2015

Moc se mi to líbilo. U mnoha veršů jsem se upřímně pousmála nad aktuálností i v dnešní době :)

Tyyynab
28.03.2015

Kniha, která po 160 letech neztratila na aktuálnosti (poměrně vzácný jev u knih Českého obrození).

Skip
14.02.2015

Docela vtipná rýmovačka, ale je tam tolik míst, kde autorovi ujíždí rytmus, že mi to vyloženě drhlo před očima. Jako satira tedy dobré, ale po formální stránce je to mnohdy dost děsné.

Kris@
25.01.2015

Skvělé! Taky jsem z těch, kterým se do toho moc nechtělo, ale moc jsem si to užila. Doporučuji všem. Je to hbité, vtipné a trefné.

lucie.8
14.08.2014

Asi moje nejoblíbenější Havlíčkovo dílo. Krásný humor, popis církví a carského Ruska.